Czego nie dawać w prezencie — przesądy dotyczące prezentów: czego unikać przy wyborze upominków

czego nie dawać w prezencie - przesądy

Czy wiesz, że nie każdy przedmiot nadaje się na upominek? Niestety, istnieją podarunki, które przynoszą pecha — są to tzw. zakazane prezenty. Przygotowaliśmy dzisiaj dla Ciebie taki mini poradnik dotyczący tego zagadnienia.Wierzysz w to czy nie, jednak przeczytaj, by zaznajomić się z tą wiedzą!

Czego nie dawać w prezencie: przegląd najpopularniejszych przesądów

czego nie dawać w prezencie - przesądy
Fot: Shutterstock

Nieudany prezent to nie tylko ten, który nie pokrywa się z gustem obdarowanej osoby. Taki upominek można łatwo oddać lub wymienić bez większych problemów. Są jednak upominki, których po prostu nie powinno się wręczać. 

Przez dziesięciolecia ludowych wierzeń, powstała lista podarunków, których z całą pewnością należy unikać. Istnieje wokół nich wiele kulturowych mitów, legend i zabobonów, których znajomość może odebrać obdarowanemu całą przyjemność z bycia obdarowanym.

Oto taka lista zakazanych prezentów, dobrze ją, mimo wszystko, poznać, żeby nie popełnić prezentowego faux pas:

Marlu_baner
 • perły,
 • buty,
 • portfel,
 • zegarek,
 • świeczka,
 • opal,
 • nóż.

Poniżej omówimy szczegółowo każdy z nich, wyjaśniając, co jest powodem jego złej sławy.

”Przesądne prezenty”: co może przynieść pecha według niektórych wierzeń

czego nie dawać w prezencie - przesądy
Fot: Shutterstock

Okazuje się, że jest całkiem sporo przesądów, które wcielamy w praktykę, wiele z nich dotyczy przedmiotów, które znajdują się w naszych domach, być może podarowanych nam z różnych okazji. Na przykład sprezentowane lustro, kalendarz, miotła czy miska według wierzeń przynoszą do mieszkania nieszczęście. Dotyczy to również takich przedmiotów jak:

 • fotel bujany, na którym siadają siły nieczyste, by zakłócić życie rodzinne.
 • pawie pióra, kiedyś unikano ich jak ognia, ponieważ wierzono, że przynoszą nieszczęścia wielkiego kalibru.
 • kaktusy, które ściągają do domu niepowodzenie i duże pokłady nieszczęść.

Czego nie dawać w prezencie: przesądy z różnych kultur

czego nie dawać w prezencie - przesądy
Fot: Shutterstock

Aby uniknąć kulturowej wpadki, warto zapoznać się z etykietą prezentową danego kraju.

W krajach arabskich zwyczaj wręczania prezentów jest bardzo powszechny i dobrze widziany. Arabowie lubią dawać prezenty i zwykle jak już to robią, mają gest. 

Tutaj raczej nie obdarowuje się bibelotami, najczęściej prezentem bywa złoto, srebro, kamienie szlachetne, porcelana, wyroby z kaszmiru lub najnowsze zdobycze elektroniki oraz wysokiej jakości rękodzieło. Nie wolno natomiast wręczać obrazów z wizerunkami ludzi i zwierząt, szczególnie z psem, gdyż Muzułmanie uznają go za zwierzę nieczyste, podobnie jak świnie.

New Drop

W Chinach i Japonii  nie należy obdarowywać kogoś bukietem składającym się z czterech kwiatów. Chińczykom również zdecydowanie nie kupuj prezentów kojarzących się ze śmiercią, takich jak: zegarki, chusteczki, świece, kadzidełka i ręczniki. 

Co ciekawe w Syrii władze zakazały używania YO-YO w 1933 roku, ponieważ uznały, że ta zabawka odpowiedzialna jest za suszę w ich kraju, wobec tego tam taki prezent może się nie sprawdzić.

Natomiast w Rosji dawanie żółtych kwiatów, oznacza, że przeklinasz tę osobę, której ten bukiet wręczasz, ponieważ żółte kwiaty oznaczają u nich niewierność i skracają relację z daną osobą.

Można by rzec, że co kraj to obyczaj, także jeśli chodzi o pechowe prezenty. Jednak szczegółowe zagłębienie się w temacie może być bardzo ciekawe, również ze względu na walory poznawcze innej kultury i języka.

Zakazane prezenty: przesądy dotyczące upominków

czego nie dawać w prezencie - przesądy
Fot: Shutterstock

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, do zakazanych prezentów należą: świeczki, perły, buty, zegarki, noże, portfele, opale.

Wobec tego wyjaśniamy teraz przesądy związane z tymi upominkami:

 • Świeczki — dla wielu są nie tylko sposobem na nadanie wnętrzu charakteru, nieziemskiego zapachu, ale też receptą na domowy relaks. Nic więc dziwnego, że świeczka  to bardzo popularny wybór prezentowy. Niestety — według przesądu — te niewinne z pozoru gadżety wypalają znajomość. W momencie, kiedy podarowana świeczka gaśnie, gaśnie również relacja pomiędzy dwiema osobami. Przyjaźń, miłość, namiętność — to wszystko zostanie utracone, lepiej wobec tego nie ryzykować i nie wybierać świeczki jako prezentu dla bliskich czy przyjaciół.
 • Perły — choć wyjątkowo podkreślają kobiecą urodę i elegancję, uważane są za kamienie przynoszące ich właścicielkom nieszczęście.

Ten przesąd głównie zakorzeniony jest w kulturze polskiej, natomiast w znacznej części świata perły są  raczej symbolem szczęścia i pomyślności, mimo że przypominają zastygłe łzy. Dlatego nasze ludowe porzekadło głosi, że „dając perły, daje się łzy”. Perłowej biżuterii powinny unikać też panny młode w dniu swojego ślubu.

 • Buty — ładne potrafią idealnie dopełnić wizerunek i stylizację. Sytuacja komplikuje się z chwilą, gdy dajemy buty w prezencie, wówczas poznajemy przesądy o butach. Zgodnie z ich treścią, jeżeli kupujesz buty na prezent, musisz liczyć się z tym, że obdarowana osoba od Ciebie odejdzie. Dotyczy to przede wszystkim małżeństw i związków nieformalnych. Dlatego lepiej odpuśćmy sobie dawanie butów jako prezentu.
 • Zegarek — z chęcią noszą je i kobiety i mężczyźni. Jest też wyjątkowo częstym upominkiem komunijnym. Nie każdy jednak wie, że zegarek na prezent — to przesąd, który może przynieść pecha. Głosi on mianowicie, że podarowanie zegarka oznacza odliczanie czasu do końca związku. Dlatego takiego podarunku nie powinno się dawać drugiej połówce, a także przyjaciołom.
 • Nóż — niezależnie od tego, czy to prezent dla miłośnika kulinarnych eksperymentów, czy elegancki scyzoryk — raz podarowany nóż oznacza przecięcie dobrych relacji. 
 • Portfel —  to elegancki i praktyczny upominek. Jest jednak jedno małe istotne “ale”! Pusty, wręczany jako podarunek, może sprowadzić na obdarowanego biedę. Co zrobić, aby uniknąć tej „klątwy”? Wystarczy, że do jednej 

z przegródek portfela, wrzucisz symboliczny jeden grosik.

 • Opal — o ile perły przyniosą jedynie łzy i smutek, opal wielu osobom natychmiast kojarzy się z życiowym pechem. Niektórzy widzą w nim nawet zwiastun rychłej śmierci. Ten mroczny przesąd narodził się już w XVIII-wiecznej Anglii, gdzie tamtejszy zabobonny lud uznał, że opal jest kamieniem poświęconym diabłu. Choć od tamtych czasów minęło naprawdę dużo czasu, do dziś wiele osób tak uważa i nazywa go kamieniem złej duszy.

A  czego nie kupować na parapetówkę? 

Na parapetówkę na pewno nie przynoś noży, przedmiotów z ostrym zakończeniem, roślin z kolcami czy zegarów. Te rzeczy wpisane są na listę prezentów przynoszących nieszczęście bądź pecha.

Wobec tego co można kupić na prezent do nowego lokum, by nie powiało grozą?

Na pewno mile widziane będą trunki, kwietniki, rośliny, zestawy kieliszków czy filiżanek, kawiarka, różnego rodzaju dekoracje, a także komplety pościeli, ozdobny koc, narzuta, a także garnki. Prezenty przynoszące nieszczęście: wierzenia i ich wpływ na decyzje zakupowe

Ogólna skłonność do przesądów zazwyczaj objawia się poprzez poszukiwanie czterolistnych koniczyn, unikanie czarnych kotów przechodzących drogę oraz obawę przed pechem, jaki może wiązać się ze stłuczeniem lustra. Te trzy przesądy sprawiają, że nasze decyzje zakupowe uzależniamy często od utartych przesądów i wierzeń kulturowych.

Prezenty, które nie rezonują z nami zawsze możemy oddać do sklepu lub wymienić na coś innego. 

A  co oznacza oddanie prezentu? 

Jest to dość kłopotliwa kwestia, ale i tak się może zdarzyć, gdy prezent zaliczymy do tych z rodzaju nietrafionych. Wystarczy wówczas podziękować, przeprosić i wytłumaczyć subtelnie czemu dana rzecz lub przedmiot nie wpisał się w nasze gusta. Każdy z pewnością to zrozumie i sprawa będzie szybko załatwiona.

By zakończyć nasz artykuł optymistycznie, spieszymy z informacją, że są też  prezenty, które przynoszą szczęście! Hurra!

czego nie dawać w prezencie - przesądy
Fot: Shutterstock

Samo życzenie komuś powodzenia i szczęścia, to też symboliczny, bardzo miły prezent. To przekaz, by naszym bliskim i znajomym wiodło się dobrze, by byli radośni, zdrowi i spełniali swoje nawet najskrytsze marzenia.

Rekomendowane artykuły