Czułe słówka, czyli jak stworzyć i utrzymać szczęśliwy związek!

Czułe słówka, czyli jak stworzyć i utrzymać szczęśliwy związek! 58549

„Żabko, podaj mi, proszę klucze z komody!”, „Skarbie, spotkajmy się o 18:00, dobrze?” — przypomina Wam to coś? Zastanawialiście się kiedyś, jak na relacje w związku wpływają zwroty, którymi się do siebie zwracacie? Afektonimy, czyli, czułe słówka. Właśnie tak mówicie do siebie nawet w codziennych, niewymagających romantyzmu sytuacjach? Jeśli tak to mamy dla Was bardzo dobrą informację! 

Badania psychologiczne pokazują, że pary, które odnoszą się do siebie z czułością, tworzą dłuższe, głębsze relacje. Warto więc wykorzystywać czułe słówka w codziennej rozmowie z partnerem. No bo komu z nas nie robi się miło i ciepło, gdy słyszy zamiast imienia, czuły zwrot „Kochanie…”?

Te proste zwroty wzmacniają Wasz związek! 

Czułe słówka, czyli nic wstydliwego

Powinno być oczywiste, że sposób, w jaki się zwracamy do drugiej osoby, wpływa na to, jaką mamy z nią relację. A tworzenie własnego języka czułych słów jest jednym z czynników budujących intymność i zaufanie.

Dziecinki, rybki, misie, kwiatuszki, wszelkie zwierzątka, bliżej nieokreślone „dziubdziusie” i inne czułe słówka, które przyjdą Wam do głowy – jakkolwiek by nie były znienawidzone przez cyników, wypowiadane szczerze, sprawiają, że w związku jesteśmy szczęśliwsi i bardziej przywiązani do partnera.

Nie wstydź się czułych słów! Oczywiście czułe słówka dobierajcie do okoliczności, w których się znajdujecie. Chyba że chcecie, aby Wasi znajomi pomyśleli, że nie pamiętacie swoich imion! Nadmierna, przesłodzona czułość możenie sprawiać wrażenie fałszywej czy nieszczerej. Pamiętajcie również o tym, że Wasi znajomi w otoczeniu tej romantycznej bańki, mogą czuć się nieswojo. Dajcie im trochę wytchnienia we wspólnie spędzanym czasie.

Szczęśliwsi o kilkanaście procent!

We wstępie wspomnieliśmy, że używanie czułych słówek wpływa na jakość związku. A skąd to wiemy? Serwis Superdrug Online Doctor wpadł na pomysł wykonania niecodziennego badania, z którego wynika, że pary posługujące się czułymi słówkami są bardziej zadowolone ze swojego związku.

Osoby, które brały udział w ankiecie miały od 20 do 71 lat. W Stanach Zjednoczonych ta satysfakcja jest o 16% wyższa, w Europie natomiast o 10%.

Wydaje się niewiele? Pomyślcie, że jednym, czułym słowem możecie rozegnać nadciągające, czarne chmury i sprawić, że dzień będzie bardziej słoneczny — tych kilkanaście procent każdego dnia na pewno przyniesie pozytywne efekty.

Czułe słówka zaprocentują na przyszłość! 

Co ciekawe, w 1993 roku podobną sprawą był zainteresowany Journal of Social and Personal Relationship. Wnioski badań były podobne. Ustalono również, że najkreatywniejsi jesteśmy nie dłużej niż 5 lat oraz wtedy, gdy nie mamy dzieci. Zatem…

Korzystajcie póki macie czas!

Czułe słówka – jak przekonać do nich partnera?

Jesteście w długoletnim związku i nigdy wcześniej nie zwracaliście się do siebie czułymi słówkami. A może Twój partner uważa to za ,,dziecinadę”? Spokojnie. Podpowiemy Ci, jak włączyć czułe słówka do Waszego słownika:

  • Powoli do celu – jeśli z dnia na dzień zasypiesz partnera czułymi zwrotami, może on czuć się przytłoczony. Zwracaj uwagę na jakość, nie na ilość.
  • Użyj pozytywnych skojarzeń – jeżeli wiesz, że Twój narzeczony lub mąż nie znosi kotów, nie używaj tego słowa w ,,słodkiej formie”. W przeciwnym wypadku określenie ,,Kotku, czy mógłbyś… podziała na niego drażniąco.
  • Nic wbrew woli – czułe słówka mogą poprawić jakość Twojego związku, tylko wtedy, kiedy Twój partner będzie je akceptował. Wybieraj określenia, które nie mogą go urazić.
  • Daj mu czas – nie oczekuj, że Twój partner z dnia na dzień przyzwyczai się do nietypowych zwrotów, zwłaszcza jeśli czułe słówka to dla niego całkowita nowość.

Związek może być pełen miłości i czułości nawet po pięciu czy dziesięciu latach! Najlepszym tego przykładem jest piękna relacja naszej Redaktor Naczelnej, Izabeli Janachowskiej, z mężem Krzysztofem Jabłońskim. Jesteście ciekawi, jak wspominają swój ślub i wesele? Koniecznie obejrzyjcie ten odcinek!

Rekomendowane artykuły