Czy gość może ubrać się na biało na ślub, wesele?

Czy gość może ubrać się na biało na ślub, wesele? 81656

Sezon ślubny w pełni – to właśnie w miesiącach letnich wesel jest najwięcej. Co założyć na tak ważną uroczystość? Przed tym dylematem staje praktycznie każda kobieta zaproszona na wesele. Czy wypada w tym dniu ubrać się na biało? Czy taki strój jest stosowny? Dobry gust, a może przedawnione konwenanse?

Wybór kreacji na ślub i wesele bliskiej osoby to nie lada wyzwanie. Tym bardziej że jest to jeden z tych elementów, za pomocą którego okazujemy szacunek Młodej Parze oraz pozostałym gościom. Dzisiaj podpowiem Wam, jak się ubrać, aby prezentować się schludnie i elegancko. Jesteście gotowe? W takim razie zaczynamy! 

Biała sukienka na ślub i wesele – wypada czy nie? 

Zgodnie z podstawowymi zasadami savoir-vivre biel na ślubie i weselu zarezerwowana jest wyłącznie dla Panny Młodej. Zakładając białą sukienkę na czyjś ślub, nie tylko popełniamy “faux pas”, ale także tym sposobem okazujemy brak ogłady oraz szacunku wobec Pary Młodej. Warto wiedzieć o tym, że zasada ta dotyczy kreacji zarówno w kolorze czystej bieli, jak i jej odcieniach.  

New Drop

Podobnie wygląda to w sytuacji doboru odpowiedniej długości i fasonu kreacji. Jasna i długa suknia na weselu powinna być tylko jedna. Czy to oznacza, że można założyć krótką sukienkę w odcieniach przełamanej bieli? Nic bardziej mylnego. W salonach ślubnych dostępne są zarówno długie, jak i krótkie suknie ślubne, które cieszą się coraz większą sympatią wśród Panien Młodych, o czym należy pamiętać. Nietaktem byłoby, gdyby oprócz Panny Młodej, na ceremonii zaślubin oraz przyjęciu weselnym pojawiła się także inna kobieta w krótkiej, jasnej sukience.  

“Zgodnie z zasadami ślubnego savoir-vivre białą sukienkę można założyć wyłącznie na własny ślub i wesele.” 

Strój gościa pod żadnym pozorem nie powinien przypominać stroju Panny Młodej. Idąc tym tropem, wiele kobiet decyduje się na założenie białego, eleganckiego kombinezonu lub garnituru, uzupełniając stylizację o kolorowe dodatki. Jednak, czy aby na pewno jest to stosowna kreacja? Opinie na ten temat są podzielone. Dla jednych będzie to ogromny nietakt, dla drugich natomiast – nic nadzwyczajnego. Niemniej, najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wybór stroju w zupełnie innym odcieniu niż klasyczna biel. 

panna młoda w białej sukni i druhny

Kto może założyć białą sukienkę na ślub i wesele? 

O czym już wspominałam, “biały jest kolorem zarezerwowanym wyłącznie dla Panny Młodej”. Jak się okazuje, również i od tej reguły są wyjątki. Mowa tutaj o sytuacji, kiedy to przyszła Panna Młoda osobiście poprosi swoje druhny, świadkową, siostrę lub mamę o założenie kreacji w odcieniach bieli. Zazwyczaj zdarza się tak w przypadku organizowania wesel w określonym stylu lub przyjęć tematycznych.  

Założenie sukienki w odcieniach bieli na ślub i wesele, jest możliwe wyłącznie za zgodą Panny Młodej. 

panna młoda i druhny w białych sukienkach


W czym nie wypada iść na ślub i wesele? 

Zgodnie z zasadami ślubnego savoir-vivre unikać należy również kreacji w odcieniach zbliżonych do bieli, takich jak np. jasny beż, ecru czy kość słoniowa. Postanowiłaś, że założysz “małą czarną”? Zakładając strój w takim kolorze, także popełnisz wielką gafę. W naszym kraju czerń kojarzona jest ze smutkiem i żałobą, dlatego też nie jest ona mile widziana na ślubach. Podobnie, jak w przypadku białych kreacji kobiety, które postanowią ubrać się na czarno, powinny wcześniej skonsultować swój pomysł z Parą Młodą.  

Czarny total look na ślub i wesele? Pamiętaj, kreacje w tym kolorze nie są stosowne na tego typu uroczystości.  


Strój wizytowy według zasad savoir-vivre 

Zastanawiasz się, jaka sukienka na ślub i wesele będzie odpowiednia dla gościa? Według zasad savoir-vivre sukienka na ceremonię zaślubin powinna mieć długość do kolan – w zależności od indywidualnych preferencji może być ona nieco dłuższa lub krótsza. Hitem tego sezonu, podobnie jak poprzedniego są sukienki w romantyczne kwiatowe wzory. Świetną alternatywą dla klasycznej sukienki będzie elegancki kostium bądź garsonka w modnych pastelowych odcieniach.  

Koniecznie sprawdź ofertę sukienek na wesele dostępnych na janachowska.pl – to propozycja dla wszystkich kobiet, które chcą wyglądać olśniewająco na ślubie i weselu. 

Zamiast rozpinanego sweterka, w dobrym guście jest włożenie żakietu bądź marynarki. Ślub i wesele to nie czas na kuse kreacje z głębokimi wycięciami – niezależnie od tego, czy główna część całej ceremonii ma się odbyć w kościele, czy w urzędzie. 

Buty powinny zakrywać palce i pięty, tym bardziej, jeśli do sukienki planujesz założyć rajstopy. Najlepszym wyborem będą modele na niewielkim obcasie.

Wybierając strój na wesele oprócz odpowiedniego koloru, warto zrezygnować także z bogatych zdobień oraz wycięć, które mogłyby nadmiernie przykuwać uwagę. 


Makijaż stanowi dopełnienie stylizacji weselnej. Chcesz poznać sekrety wieczorowego i ekspresowego makijażu naszej Redaktor Naczelnej Izabeli Janachowskiej? W takim razie koniecznie obejrzyj odcinek z udziałem gościa specjalnego – Bartosza Osowczyka, wizażysty gwiazd. 

Podsumowując, zgodnie z zasadami ślubnego savoir-vivre, kobietom zaproszonym na czyjś ślub i wesele nie wypada założyć kreacji w kolorze białym lub jej odcieniach. Tego wyjątkowego dnia w długiej, białej sukni może wystąpić wyłącznie Panna Młoda. Pamiętajcie o tym, przygotowując stylizację na zbliżające się wesele! 

Rekomendowane artykuły