Czy rzęsy odrastają? Rozwiewamy mity i przedstawiamy fakty

czy rzęsy odrastają

Wiele osób zastanawia się, czy rzęsy odrastają po ich utracie lub uszkodzeniu. Rzęsy, podobnie jak inne włosy na naszym ciele, odgrywają ważną rolę nie tylko estetyczną, ale i ochronną. Dlatego też utrata rzęs może być powodem do zmartwień. W tym artykule postanowiliśmy rozwiać wszelkie wątpliwości na temat tego, czy rzęsy odrastają, oraz przedstawić fakty, które pomogą zrozumieć, jak funkcjonuje cykl życia rzęs.

Cykl życia rzęs: jak szybko rosną rzęsy?

czy rzęsy odrastają

Cykl życia rzęs obejmuje kilka etapów, z których każdy ma wpływ na tempo wzrostu rzęs. Oto ogólny opis cyklu życia rzęs:

janachowska.pl
 • Anagen (faza wzrostu)

   – Okres trwający od 30 do 45 dni.

   – W tym czasie mieszki rzęs aktywnie rosną.

concept store

   – Nowe rzęsy zaczynają się formować, zastępując te, które wypadły.

 • Katagen (faza przejściowa)

   – Faza trwa około 2-3 tygodnie.

   – To okres, w którym wzrost rzęs zwalnia, a mieszki przygotowują się do odpadnięcia starej rzęsy.

 • Telogen (faza spoczynku)

   – Faza trwa około 100 dni.

   – W tym okresie rzęsa jest gotowa do wypadnięcia

   – Wypadające rzęsy zastępowane są nowymi.

Czas trwania cyklu życia rzęs może się różnić między osobami, a także między rzęsami na różnych obszarach oka. Zazwyczaj rzęsy górne rosną szybciej niż dolne. Szybkość wzrostu rzęs uzależniona jest przez różne czynniki, takie jak genetyka, zdrowie ogólne, sposób życia i pielęgnacja rzęs. Rzęsy mogą rosnąć od około 0,12 mm do 0,35 mm dziennie, co oznacza, że pełen cykl życia rzęs trwa od 3 do 4 miesięcy. 

Wypadanie rzęs — jakie są przyczyny wypadania rzęs?

czy rzęsy odrastają

Wypadanie rzęs może być spowodowane różnymi czynnikami, zarówno zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi. Oto kilka potencjalnych przyczyn wypadania rzęs:

 • Starzenie się — z wiekiem tempo wzrostu rzęs może zwalniać, a ilość rzęs może się zmniejszać.
 • Złe nawyki pielęgnacyjne — nadmierne używanie tuszu do rzęs, używanie źle dopasowanych lub zanieczyszczonych produktów do makijażu oczu może przyczynić się do osłabienia i wypadania rzęs.
 • Ogólny stan zdrowia — problemy zdrowotne, takie jak niedobory witamin, zaburzenia hormonalne, niedoczynność tarczycy, mogą wpływać na stan i zdrowie rzęs.
 • Stres — długotrwały stres może prowadzić do utraty włosów, w tym rzęs.
 • Zabiegi kosmetyczne — czasem używanie ciężkich lub niewłaściwych przedłużanych rzęs, nakładanie kleju do rzęs na własnych rzęsach, może prowadzić do ich osłabienia i wypadania.
 • Genetyka – skłonność do wypadania rzęs może być dziedziczna, więc jeśli w rodzinie istnieje taki problem, istnieje większe ryzyko, że osoba również może go doświadczyć.

Jeśli zauważysz nadmierne wypadanie rzęs, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem lub dermatologiem, aby zidentyfikować przyczynę i zastosować odpowiednie leczenie lub pielęgnację. Odpowiednia higiena, zdrowa dieta i unikanie potencjalnych drażniących substancji mogą pomóc w utrzymaniu zdrowych rzęs.

Profesjonalne produkty do pielęgnacji rzęs po zabiegach

czy rzęsy odrastają

Po różnych zabiegach kosmetycznych, takich jak przedłużanie rzęs czy laminowanie rzęs ważna jest ich profesjonalna pielęgnacja, aby utrzymać ich zdrowie i kondycję. Oto kilka profesjonalnych produktów, które mogą być pomocne w pielęgnacji rzęs po zabiegach:

 • Serum do rzęs — profesjonalne serum do wzrostu rzęs zawierają składniki aktywne, takie jak peptydy, witaminy i minerały, które mogą wspomagać naturalny wzrost rzęs i poprawiać ich kondycję.
 • Olejki do rzęs — takie jak olej rycynowy, olej jojoba czy olej arganowy, mogą dostarczyć rzęsom niezbędnych substancji odżywczych, wzmacniając je i przyczyniając się do odbudowy po zabiegach.
 • Żele, płyny micelarne lub emulsje do demakijażu oczu, które są delikatne, pomogą w bezpiecznym usuwaniu makijażu bez obciążania rzęs.
 • Szczoteczki do rzęs — delikatne szczoteczki do rzęs pomagają w utrzymaniu ich kształtu i rozczesywaniu, zwłaszcza po zabiegach, które mogą wpłynąć na ich układ.
 • Krople nawilżające — jeśli rzęsy są suche lub osłabione, krople nawilżające mogą pomóc przywrócić im odpowiednie nawilżenie.

Przed użyciem jakichkolwiek profesjonalnych produktów do rzęs zaleca się konsultację z kosmetologiem lub specjalistą ds. pielęgnacji rzęs, aby dostosować pielęgnację do indywidualnych potrzeb.

Przedłużanie rzęs a naturalny proces ich odrastania

czy rzęsy odrastają
Fot: Shutterstock

Sztuczne rzęsy pomagają zaoszczędzić czas związany z robieniem codziennego makijażu np. przed wyjściem do pracy, do tego wyglądają świetnie przez całą dobę, podczas gdy tusz może się rozmazywać pod wpływem wilgoci czy zbyt wysokiej temperatury. Dzięki przedłużeniu uzyskuje się efekt podkręconych i wytuszowanych rzęs bez użycia tuszu i zalotki. Zagęszczone włoski wydają się nie tylko dłuższe, lecz również grubsze, co dodatkowo dodaje oczom wyrazistości. 

Niezależnie od zastosowanej metody, przedłużone rzęsy będą pasować zarówno do codziennych, jak i bardziej wyjściowych makijaży. Poprawnie dobrane i zaaplikowane rzęsy nie obciążają naturalnych włosków, nie wywołują również uczucia dyskomfortu w trakcie noszenia. Ponadto uzyskany podczas zabiegu efekt może utrzymywać się przez kilka tygodni. Przedłużanie rzęs to aktualnie bardzo popularna metoda poprawiania wyglądu oczu, polegająca na przyklejeniu sztucznych rzęs do naturalnych. Jednak warto być świadomym, że przedłużanie rzęs może również wpływać na naturalny proces odrastania rzęs. Oto kilka kwestii, które warto wziąć pod uwagę:

 • Obciążenie dla naturalnych rzęs — przyklejane sztuczne rzęsy mogą wprowadzić dodatkowe obciążenie dla naturalnych rzęs, co może skutkować ich osłabieniem.
 • Ryzyko uszkodzenia — nieprawidłowe stosowanie przedłużania rzęs, nadmierne obciążenie klejem, czy zbyt ciężkie sztuczne rzęsy mogą uszkodzić naturalne, prowadząc do ich wypadania.
 • Możliwe podrażnienia — zastosowane substancje klejące lub sam proces aplikacji mogą powodować podrażnienia oczu, co może wpłynąć na zdrowie rzęs.
 • Konieczność przerw w zabiegach — aby umożliwić naturalnym rzęsom regenerację, ważne jest stosowanie przerw między zabiegami przedłużania rzęs.
 • Prawidłowa pielęgnacja — właściwa pielęgnacja rzęs, zarówno naturalnych, jak i przedłużanych, jest kluczowa. Stosowanie się do zaleceń specjalisty od przedłużania rzęs dotyczących codziennej pielęgnacji jest ważne dla utrzymania zdrowych rzęs.
 • Zdrowy styl życia, zrównoważona dieta, odpowiednia ilość snu, oraz unikanie stresu mogą wspomagać proces naturalnego odrastania rzęs.

Warto pamiętać, że przedłużanie rzęs to zabieg, który może różnić się w zależności od techniki, użytych materiałów i umiejętności wykonawcy. Jeśli zdecydujesz się na przedłużanie rzęs, ważne jest, aby wybrać doświadczonego specjalistę oraz regularnie dbać o kondycję swoich rzęs, stosując odpowiednią pielęgnację. W przypadku jakichkolwiek problemów związanych z rzęsami zaleca się skonsultowanie się z profesjonalistą, takim jak dermatolog czy specjalista ds. pielęgnacji oczu. 

Rekomendowane artykuły