Czy podczas wesela warto połączyć orkiestrę i DJ-a?

Czy podczas wesela warto połączyć orkiestrę i DJ-a? 52021

Bywałaś na różnych weselach. Na jednym widziałaś orkiestrę z wodzirejem i biesiadnymi piosenkami, na innym DJ-a, który grał w klubowym klimacie i goście tańczyli do współczesnych kawałków. Zastanawiał się kiedyś, czy można to połączyć? Podpowiem: można, ale jak wszystko na świecie, taki pomysł ma zarówno zalety, jak i wady.

Oprawa muzyczna na weselu to podstawa dobrej zabawy, klimatu oraz rozluźnienia atmosfery. Trudno wyobrazić sobie to wydarzenie bez dźwięków muzyki, tańców i śpiewu. Jeśli jest jedna rzecz, na której nie powinniśmy oszczędzać organizując wesele to zdecydowanie zespół lub DJ. Możesz także zdecydować się na połączenie tych dwóch opcji. Warto wcześniej poznać zalety i wady takiego rozwiązania, aby rozpocząć planowanie i poszukiwania odpowiedniego podwykonawcy.

janachowska.pl

O tym, jak wybrać oprawę muzyczną i na co zwracać uwagę opowiada nasza redaktor naczelna Izabela Janachowska. Więcej porad i wskazówek, dotyczących organizacji ślubu oraz wesela znajdziesz w aplikacji Wedding Dream App.

Kiedy trzeba rezerwować zespół lub DJ-a?

Zanim przejdziemy do rozważań o połączeniu orkiestry i DJ-a na jednym weselu, warto mieć na uwadze istotną kwestię, jaką jest czas rezerwacji. Przyjmuje się, że ostateczny termin musimy zaklepać minimum rok przed weselem, czyli właściwie na samym początku przygotowań.

concept store

Oprawa muzyczna powinna być wybrana na długo wcześniej niż suknia ślubna, garnitur czy obrączki! Ale nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę, bo najlepsi mają zapełnione kalendarze na kilka lat do przodu.

Przyjmując 12 miesięcy przed ślubem jako ostateczną datę, pamiętaj, że sam wybór też wymaga czasu. Dlatego zarezerwuj sobie kilka miesięcy wcześniej na przeglądanie ofert firm muzycznych. Dokładny harmonogram znajdziesz w aplikacji Wedding Dream App, a jeśli wolisz planner w wersji papierowej, to koniecznie sprawdź poradnik „Aż do ślubu” autorstwa Izabeli Janachowskiej.

Orkiestra i DJ na jednym weselu – za i przeciw

Kwestie formalne mamy za sobą, ale nadal pozostaje pytanie: na jaką oprawę muzyczną wesela się zdecydować. Poniżej kilka słów od Izabeli Janachowskiej, która na swoim weselu wybrała taką łączoną opcję.

Zalety połączenia orkiestry i DJ-a

Jak już wspomniałam wyżej oprawa muzyczna to najważniejszych punkt wesela i to od niej będzie zależała dobra zabawa gości. Połączenie zespołu i DJ-a wydaje się zatem rozwiązaniem doskonałym, bo dzięki temu muzyka będzie obecna przez cały czas, a dodatkowo będzie różnorodna. Jakie są największe plusy tego rozwiązania:

  • brak przestojów – odpoczywający zespół zastępuje dj na weselu i odwrotnie,
  • różnorodność muzyczna – zespół gra klasyczne piosenki, a DJ klubowe,
  • zadowolenie gości – każdy będzie mógł bawić się przy ulubionej muzyce,
  • większy wybór – jeśli zespół czegoś nie zagra, można poprosić o to DJ-a,
  • doskonała zabawa przez całą noc – dzięki wymianie ani zespół, ani DJ będą w doskonałej formie przez całe wesele.

Wady orkiestry i DJ-a na weselu

Najważniejszą wadą i jednocześnie przeszkodą w wyborze takiego rozwiązania jest ograniczony budżet. Oprawa muzyczna jest jednym z najdroższych elementów wesela i podwojenie tej kwoty dla wielu par młodych może okazać się nieosiągalne.

Mając jednak na uwadze fakt, że muzyka jest podstawą dobrego wesela, warto podczas planowania budżetu dokonać przesunięć, zrezygnować z mniej istotnych rzeczy, obciąć niektóre koszty i zapewnić gościom niezapomnianą imprezę.

Bo prawda jest taka, że nikt nie będzie pamiętał tak wystroju kościoła, dekoracji stołów, a nawet prosecco vana tak, jak zapamięta, że orkiestra robiła długie przerwy lub DJ grał tylko nowoczesną muzykę.

Zabawa bez przerwy

Dobrze, to rozłóżmy sobie zalety i wady na czynniki pierwsze. Na pewno zdarzyło Ci się zaobserwować moment podczas wesela, kiedy orkiestra przygrywa przyśpiewkę pod tytułem „a teraz idziemy na jednego”, po czym następowała przerwa w zabawie, a goście musieli zejść z parkietu.

O ile, ktoś rzeczywiście poszedł „na jednego”, na posiłek lub odsapnąć to super. Ale zawsze jest ktoś, kto chciałby w tym czasie potańczyć. Oczywiście zespół też musi chwilę odpocząć, napić się wody, czy zjeść. W końcu mają bawić gości do białego rana.

Ale co jeśli można takich przestojów uniknąć?

Podczas gdy zespół schodzi, do gry może wejść DJ. Zabawa trwa, Goście mogą tańczyć w każdym momencie i czas odpoczynku albo posiłków nie jest zależny od orkiestry. Zespół i DJ mogą się doskonale uzupełniać, jednocześnie grając inny rodzaj muzyki, co sprawi, że wszyscy goście poczują się wyjątkowo.

Muzyka dla każdego

Inna sytuacja z wesela, to połączenie DJ-a i zaproszonych Gości w starszym wieku. Wesele organizuje się dla wszystkich, dlatego dobrze byłoby sprawić, aby każda z osób znalazła coś dla siebie. Decydując się na samego DJ-a, musicie być przygotowani na oprawę muzyczną w nowoczesnym stylu.

Połączenie orkiestry spowoduje, że i dla miłośników biesiadnych kawałków coś się znajdzie, więc taki mix świetnie sprawdzi się na parkiecie i nikt nie wyjdzie zawiedziony, a jedynie zmęczony tańcem. Jest to dobre urozmaicenie wesela, gdyż nie zawsze orkiestra chce zagrać konkretne przeboje, a DJ nie sprawdzi się tak entuzjastycznie w roli wodzireja.

Grosz do grosza

Jeśli macie zaplanowany budżet na taką okoliczność jak połączenie orkiestry z DJ-em, to nie musicie się martwić o dobrą zabawę. Schody zaczynają się w momencie, gdy marzycie o takiej opcji, ale zwyczajnie nie możecie sobie na nią pozwolić. Mogę was pocieszyć, że nadal jest to możliwe, ponieważ z mniejszym budżetem nadal jesteście w stanie zapewnić waszym Gościom nieprzerwaną zabawę. Jak to rozwiązać? Właściwie ile kosztuje dj na wesele?

Początkująca orkiestra to nie zawsze dobry pomysł, ale już w przypadku DJ-a sprawa jest prostsza. Dlatego warto zainteresować się osobami, które mają mniejszy dorobek, ale są utalentowane.

Warto wcześniej spotkać się, przesłuchać nagrania i upewnić się, że młody DJ ma doświadczenie choćby mniejsze, ale w graniu na weselach. Warto też zapytać wśród znajomych, czy nie znają kogoś, kto zajmuje się muzyką.

Dobrym rozwiązaniem, które pozwoli zaoszczędzić, jest wybór zespołu, który jednocześnie oferuje usługę DJ-a. Taka opcja jest tańsza niż zatrudnianie dwóch oddzielnych podwykonawców. Całość tworzy team, który będzie doskonale prowadził zabawę podczas całego wesela.

Coś od siebie

Innym budżetowym rozwiązaniem jest po prostu zastąpienie DJ-a własną playlistą, która będzie puszczana podczas przerw potrzebnych orkiestrze?

Niezbędny do tego jest jedynie wolny czas, który musicie wygospodarować spośród innych przygotowań do tego wyjątkowego dnia.

Kolejnym pomysłem jest poszukanie muzykalnej osoby we własnej rodzinie, lub w rodzinie Pana Młodego. Może akurat Wasz kuzyn gra świetnie na gitarze, albo weekendami grywa na imprezach. Prośby w takim dniu na pewno nikt nie odrzuci, a Wy będziecie cieszyć się ciągłą rozrywką. 

Zespół i DJ na jednym weselu

Koncepcja, żeby połączyć zespół i DJ-a jest świetna i stanowić będzie dodatkową atrakcję dla wszystkich zaproszonych. Jedynym minusem takiego wyjścia jest budżet, ale można z tego wybrnąć, korzystając z pomocy rodziny, albo przejąć ster i samemu zorganizować czas podczas przerw.

Z drugiej strony pauza, którą robi orkiestra, jest też dobrym momentem, aby Goście wspólnie usiedli z Wami do stołu. Warto, abyście porozmawiały z wodzirejem, który mógłby zapewnić w tym czasie dodatkową rozrywkę dla zebranych przy stołach osób.

Wybór orkiestry czy DJ-a wymaga czasu i dobrego zaplanowania. Jeśli chcesz dobrze zorganizować swoje wesele, proponujemy zająć się wszystkim wcześniej! W filmiku znajdziecie przydatne informacje:

Rekomendowane artykuły