Czyszczenie srebra — jak dbać o srebrną biżuterię oraz sztućce

czyszczenie srebra

Srebro to bez wątpienia przepiękny metal, w każdej formie przykuwający naszą uwagę — czy to jako sztabka, moneta czy też biżuteria. Można z niego tworzyć zjawiskowe kolekcje, które swoją świetnością zachwycać będą niejedno pokolenie, pod warunkiem, jednak że odpowiednio zadbasz o te cudeńka. 

My dzisiejszym artykułem podpowiemy Ci jak to zrobić, czyli odpowiemy na podstawowe pytanie: jak wyczyścić srebro? A także zdradzimy domowe sposoby na czyszczenie srebra.

janachowska.pl

Czyszczenie srebra — dlaczego odpowiednia pielęgnacja jest tak ważna

czyszczenie srebra
Fot: Shutterstock

Srebro używane było do wyrobów codziennego użytku już od Starożytności. Od początku przypisywano mu niezwykłe właściwości, jeśli idzie o kontakt z żywnością. Przechowywane w srebrnych naczyniach mleko czy woda były dłużej świeże, zaś wrzucane do beczek srebrne monety miały przedłużać przydatność do spożycia trzymanej w niej na statkach wody pitnej. Ponadto srebru przypisuje się już od dawna właściwości bakteriobójcze oraz przeciwwirusowe, także poza walorami estetycznymi srebro ma również cechy prozdrowotne.

Srebro jest trudniejsze w utrzymaniu i pielęgnacji niż stal nierdzewna. Naturalną jego reakcją na obecność siarki w atmosferze jest matowienie i czernienie tego metalu. Powstający na powierzchni srebra nalot jest mało efektowny, dlatego też, by opóźnić jego powstawanie konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. Srebrne sztućce czy patery w większości można myć zarówno pod bieżącą wodą, jak i w zmywarce. W tym drugim przypadku jednak konieczne będą odpowiednio dobrane środki czystości, rekomendowane przez producenta sztućców oraz posiadanie specjalnej aluminiowej kasety na srebra, która pozwali uniknąć uszkodzeń mechanicznych i sprzyja spływaniu wody.

concept store

Jak wyczyścić srebro, jeśli zdecydujemy się na mycie ręczne? Wówczas również należy używać wyłącznie środków bez szkodliwych fosforanów i nie zakładać gumowych rękawic do jego mycia. Po umyciu każdorazowo wytrzyj sztućce suchą, bawełnianą szmatką. Jeśli nalot jest dosyć intensywny, zawsze można takie czyszczenie zamówić w profesjonalnych firmach, które trudnią się renowacją srebra — choć domowe sposoby na to jak czyścić srebro i czym wyczyścić srebro, też są bardzo przydatne.

Dlaczego srebro ciemnieje?

czyszczenie srebra
Fot: Shutterstock

Powstał mit mówiący o tym, że srebro, które czernieje nie jest tak naprawdę surowcem naturalnym lub też jest produktem wykonanym z gorszej próby metalu — jednak to nieprawda. Czernienie to efekt działania dwutlenku siarki i innych związków znajdujących się w powietrzu. W wyniku tego materiał utlenia się, a na jego powierzchni powstaje ciemny nalot. Jest to proces naturalny, który jednak powoduje, że wygląd srebrnych produktów staje się mało estetyczny. Nie oznacza to bynajmniej, że musisz pożegnać się z ulubioną biżuterią lub pamiątkowym zestawem eleganckich sztućców. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów, by doprowadzić srebro ponownie do początkowego blasku,

przydatny wówczas może okazać się płyn do czyszczenia srebra.

Domowe sposoby na czyszczenie srebra krok po kroku

czyszczenie srebra
Fot: Shutterstock

Czyszczenie srebra w domu nie jest trudne, nie musisz też posiadać specjalnych środków, a możliwości jest wiele, między innym:

  • czyszczenie srebra sodą,
  • czyszczenie srebra folią aluminiową,
  • czyszczenie srebra octem,
  • czyszczenie srebra solą,
  • czyszczenie srebra colą,
  • czyszczenie srebra pastą do zębów,
  • czy też możesz wykorzystać również proszek do prania.

Każdą z tych metod na czyszczenie srebra domowym sposobem omówimy teraz krok po kroku, żebyś mogła sama wybrać, która metoda najbardziej przypadnie Ci do gustu.

1. Czyszczenie srebra sodą — tutaj należy pamiętać, że zastosowanie zbyt dużego stężenia  roztworu sody z octem i zbyt mocne pocieranie o czyszczony element może spowodować jego trwałe zmatowienie i uszkodzenie. Warto rozcieńczyć proszek w proporcji łyżka sody na łyżkę wody, a dokładnie:

  • przygotuj roztwór składający się z 1 łyżeczki sody, 1 łyżeczki octu oraz 1 litra gorącej wody,
  • zanurz w roztworze srebrny element i odczekaj 15 minut,
  • przepłucz biżuterię pod bieżącą wodą i przetrzyj delikatną szmatką.

2. Czyszczenie srebra folią aluminiową — polega to na włożeniu do niemetalowej miseczki wyłożonej folią aluminiową zaśniedziałej biżuterii lub innego elementu srebra, a następnie zalaniem tych rzeczy roztworem soli i gorącej wody.

Tak przygotowana miseczkę należy pozostawić na kilka godzin, aż sól usunie wszelkie zabrudzenia osadzone na powierzchni.

3. Czyszczenie srebra octem — przygotuj roztwór składający się z łyżeczki sody, łyżeczki octu oraz jednego litra gorącej wody. Zanurz srebro w tym roztworze, odczekaj piętnaście minut, następnie przepłucz wodą i przetrzyj srebro delikatną ściereczką.

4. Czyszczenie srebra solą — to jeden z najpopularniejszych sposobów pielęgnowania tego metalu, który już wspominaliśmy, a mianowicie na początek przygotuj niemetalową miskę wyłożoną folią aluminiową, a następnie zalej zmatowione srebro przygotowanym roztworem z soli i gorącej wody. Tak pozostawione na kilka godzin przedmioty przepłucz pod bieżącą wodą i osusz mięciutką szmatką.

5. Czyszczenie srebra colą — jak łatwo można się domyślić, jest to zdecydowanie najprostsza i najmniej wymagająca metoda. Czyszczenie srebra colą polega na zanurzeniu w niej przedmiotów lub biżuterii, a następnie umycie ich pod bieżącą ciepłą woda. Osad zostanie skutecznie usunięty, a srebro odzyska dawny blask.

Wystarczy wlać napój do miseczki i zanurzyć w nim elementy ze srebra na około 10 minut.

6. Czyszczenie srebra pasta do zębów — sposób ten jest niezwykle tani i niezwykle prosty, bo wymaga użycia wyłącznie pasty, którą należy nałożyć na czyszczone powierzchnie srebrnych przedmiotów, miękką szmatką, najlepiej flanelową lub bawełnianą, a następnie rozprowadzić ja po całości elementów. Później delikatnie zetrzyj osad ze srebra i umyj pod bieżącą wodą.

7. Czyszczenie srebra za pomocą proszku do prania — w tym celu wsyp jedna filiżankę detergentu do miski z gorąca wodą i umieść w niej srebrne przedmioty.

Pozostaw wszystko na piec minut, a następnie jak w poprzednich metodach czyszczenia, przemyj woda i przetrzyj miękką szmatką.

Te proste domowe sposoby powinny pomóc Ci w odzyskaniu dawnego blasku Twojej biżuterii i nie tylko. Pamiętaj jednak, że niektóre produkty bywają bardzo delikatne, a zbyt silne działanie roztworu może je uszkodzić. Zawsze używaj niemetalowych przyrządów, delikatnych ściereczek czy szczoteczek. Rozpoczynaj czyszczenie srebra od słabszych roztworów, a dopiero, gdy nie jesteś w stanie niczym go doczyścić, zwiększ proporcje.

Profesjonalne środki do czyszczenia srebra — czy warto?

Gdy zawiodą domowe sposoby czyszczenia srebra, bo jednak nalot jest bardzo trudny do usunięcia w warunkach domowych, nie pozostaje Ci nic innego, jak skorzystać z gotowych  środków czyszczących. Jest ich sporo na rynku, popularne są także specjalne ściereczki do czyszczenia. Mając do wyboru kilka opcji, najpewniejszym wydaje się zastosowanie płynu Argentum, który jest sprawdzonym środkiem do czyszczenia srebra i złota. Polecany jest przez wielu użytkowników. Najskuteczniejszym jednak sposobem na wyczyszczenie wszelkich zakamarków biżuterii srebrnej czy złotej jest użycie myjki ultradźwiękowej. To idealne urządzenie, znacznie ułatwiające czyszczenie cennych przedmiotów. Prawie każdy salon jubilerski wyposażony jest w taki w pełni profesjonalny przyrząd. Klient, odbierając wyczyszczony łańcuszek, kolczyki czy pierścionek, ma wrażenie nowego produktu w dłoniach. Oczywiście czyszczona biżuteria nie może zawierać pereł ani korali, ponieważ mogą ulec uszkodzeniu. Ważna jest też jakość wody wykorzystywanej przez myjkę, najlepsza jest ta dejonizowana.

Wobec tego odpowiadając na wstępne pytanie, czy warto zainwestować w profesjonalne środki do czyszczenia srebra, możemy jednoznacznie odpowiedzieć, że jak najbardziej tak, gdy nie ma już  innej możliwości.

Srebrna biżuteria i sztućce — czy można czyścić je tymi samymi metodami?

Czyszczenie srebra tak naprawdę nie jest zbyt wymagającym procesem, aczkolwiek jest to ściśle uzależnione od metody, na jaką się zdecydujemy. Srebrna biżuteria czy sztućce mogą być czyszczone zarówno metoda mechaniczną jak i metodą chemiczną.

Jednak ta chemiczna jest bardziej polecana, by nie uszkodzić drobnych elementów biżuterii lub dekoracyjnych motywów sztućców.

Trzeba pamiętać również o tym, że czyszczenie srebra to proces konieczny ku temu, by na jak najdłuższy czas zachować jego nieskazitelny blask oraz wysoką estetykę. Tyczy się to zarówno srebrnej biżuterii jak i sztućców.

Mamy nadzieję, że te wszystkie sprawdzone sposoby, które przedstawiliśmy Ci w naszym artykule, przydadzą się każdej miłośniczce srebrnej biżuterii lub posiadaczce srebrnych sztućców i innych przedmiotów, a ich czyszczenie i pielęgnacja nie sprawi Ci większych trudności. Wobec tego do dzieła!

Rekomendowane artykuły