Dawid Ogrodnik — portret aktora, który odmienia oblicze polskiego kina

dawid ogrodnik filmy

Dawid Ogrodnik to polski aktor znany z filmów takich jak „Chce się żyć” oraz „Johnny”. Pojawiał się także w serialach i występował w teatrze. Na swoim koncie ma wiele prestiżowych polskich nagród filmowych, a krytycy wskazują, że aktor odmienia oblicze polskiego kina. Dowiedz się, jak doszedł do sławy i jakie filmy z jego udziałem warto obejrzeć!

Filmy z Dawidem Ogrodnikiem, które musisz zobaczyć: przewodnik po najlepszych rolach

dawid ogrodnik filmy
Fot: Kadr z filmu „Chce się żyć”

Dawid Ogrodnik urodził się w 1986 roku w Wągrowcu i tam się wychował. Jako dziecko bardzo interesował się muzyką i wszystko wskazywało na to, że właśnie z nią będzie związana jego przyszłość – grał na klarnecie i lubił słuchać jazzu. W wieku jedenastu lat wygrał ogólnopolski konkurs muzyczny. Dorastał razem z dwiema siostrami, które również miały talent muzyczny: jedna z nich grała na skrzypcach, a druga na fortepianie. Pasja do muzyki zaprowadziła go do Poznania, gdzie przeniósł się w wieku trzynastu lat, aby uczęszczać do Poznańskiego Liceum Muzycznego  – to właśnie tam zainteresował się teatrem. 

janachowska.pl

Po maturze dalej zajmował się muzyką, prowadząc agencję muzyczną i chór dziecięcy, próbował też dostać się do Akademii Teatralnej w Warszawie. W międzyczasie uczył się w prywatnej krakowskiej szkole aktorskiej, a aby ją opłacić, amatorsko pracował jego aktor. Wkrótce rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

W pierwszych latach kariery pojawiał się głównie jako postać poboczna w serialach TVN-u. W 2007 roku można go było zobaczyć w „Detektywach”, a w 2009 roku w „Majce”. Jeszcze jako student pojawił się na deskach teatru w sztuce Pawła Miśkiewicza „Klub Polski”, gdzie dostrzegł go reżyser Leszek Dawid, który wkrótce zaprosił go do współpracy. Dzięki temu w 2012 roku zadebiutował na wielkim ekranie w roli Sebastiana „Rahima” Salberta w filmie „Jesteś bogiem”. Jego występ zrobił ogromne wrażenie na publiczności, dzięki czemu młody aktor zdobył swoje pierwsze nominacje i nagrodę. Była to dla niego przepustka do wielkiej kariery aktorskiej.

concept store

Rok później pojawił się w oscarowej „Idzie” oraz w dramacie „Chce się żyć”. Tym razem podjął się wymagającej roli – zagrał niepełnosprawnego Mateusza chorującego na dziecięce porażenie mózgowe. Za występ ten po raz pierwszy odebrał nagrodę Orła w kategorii „Najlepsza główna rola męska”. Dzięki swojej kreacji aktorskiej nie tylko utrzymał swoją pozycję młodego polskiego utalentowanego aktora, lecz zachwycił także widzów i krytyków za granicami kraju. W kolejnych latach angażował się w filmy takie jak „Ostatnia Rodzina”, „Cicha noc” oraz „Ikar. Legenda Mieszka Kosza”, a każdy film z Dawidem Ogrodnikiem odnosił sukces, zdobywając statuetki na rozdaniach nagród. 

Mimo osiągnięć na wielkim ekranie, w latach 2010-2017 pozostawał też związany z teatrem. Na początku występował w Teatrze Dramatycznym, a od 2013 roku pojawiał się w warszawskim Teatrze Rozmaitości. Występował też w Teatrze Telewizji. Współpracował m.in. z reżyserami Leszkiem Dawidem, Juliuszem Michulskim oraz Andrzejem Bartem. W 2017 roku pojawił się też w krakowskim Teatrze BARAKAH, gdzie wystąpił w spektaklu „Dzieci z dworca ZOO”.

Obecnie skupia się na karierze filmowej i serialowej. W 2024 roku pojawi się w dwóch nowych produkcjach: serialu – thrillerze „Zdrada”, w którym zagra u boku Pawła Małaszyńskiego i Anny Karczmarczyk, oraz w „Czarnych Stokrotkach” – serialu kryminalnym z Karoliną Kominek i Edytą Olszówką.

Dzieciństwo Dawida Ogrodnika nie było usłane różami, dlatego niechętnie dzieli się informacjami dotyczącymi życia prywatnego. Jeszcze w liceum Ogrodnik był członkiem katolickiego zespołu muzycznego Czerwone Światło dla Halucynacji. Miał wtedy doświadczyć molestowania ze strony menadżera zespołu, księdza. 

Przez jakiś czas był związany z Martą Nieradkiewicz, aktorką filmową i teatralną. W 2018 roku urodziła im się córka – Jaśmina.

Przedstawiamy produkcje, w których wystąpił Dawid Ogrodnik – filmy z jego najlepszymi rolami!

Chce się żyć (2013)

„Chce się żyć” to dramat z 2013 roku w reżyserii Macieja Pieprzycy. W rolach głównych wystąpili Dorota Kolak, Arkadiusz Jakubik oraz Dawid Ogrodnik.

Film opowiada historię Mateusza Rosińskiego (Ogrodnik), który cierpi na dziecięce porażenie mózgowe. Życie chłopaka i jego rodziny naznaczone jest kolejnymi nieszczęściami. W końcu chłopak trafia do specjalistycznego ośrodka. Tam poznaje Magdę, młodą wolontariuszkę, oraz Jolę – lekarkę, która postanawia mu pomóc.

Ikar. Legenda Mietka Kosza (2019)

„Ikar. Legenda Mietka Kosza” to film biograficzny z 2019 roku, który został wyreżyserowany przez Macieja Pieprzycę. Na główną, tytułową rolę wcielił się Dawid Ogrodnik. Oprócz niego w filmie pojawili się również Piotr Adamczyk, Jacek Koman, Jowita Budnik oraz Cyprian Grabowski.

Fabuła skupia się na życiu oraz karierze Mieczysława Kosza (Ogrodnik) – polskiego pianisty i kompozytora jazzowego, który w wyniku choroby, w wieku 12 lat stracił wzrok. Mimo to stał się prawdziwą gwiazdą sceny jazzowej i wywarł ogromny wpływ na polską muzykę.

Johnny (2022)

„Johnny” to film biograficzny w reżyserii Daniela Jaroszka. W rolach głównych wystąpili Dawid Ogrodnik, Piotr Trojan, Magdalena Czerwińska oraz Anna Dymna.

Film opowiada o życiu księdza Jana Kaczkowskiego (Ogrodnik), duchownego, który w 2016 roku zmarł w wyniku ciężkiej choroby – glejaka mózgu. Za rolę tę Ogrodnik otrzymał nagrodę Orła w kategorii „Najlepsza główna rola męska”

Od debiutu do gwiazdy: filmowa droga Dawida Ogrodnika

dawid ogrodnik filmy
Fot: Kadr z filmu „Johny”

Ogrodnik pracuje jako aktor już od blisko dwudziestu lat. Przez ten czas pojawił się w wielu produkcjach, poczynając od seriali, a kończąc na wielkich filmach, które później zostały uznane przez krytyków filmowych, ale zyskały też ogromną sympatię widzów.

Przedstawiamy listę wszystkich produkcji, w których pojawił się Dawid Ogrodnik!

Filmy

  • Cisza (2010) – jako Grzesiek
  • Jesteś Bogiem (2012) – jako Sebastian „Rahim” Salbert
  • Ida (2013) – jako „Lis”
  • Chce się żyć (2013) – jako niepełnosprawny Mateusz Rosiński
  • Szukam reżysera (2013) – jako on sam
  • Obietnica (2014) – jako Daniel
  • Ojciec (2015) – jako żul
  • Disco polo (2015) – jako Tomek
  • 11 minut (2015) – jako kurier
  • Ostatnia rodzina (2016) – jako Tomasz Beksiński
  • O Grande Circo Mistico (Wielki Mistyczny Cyrk, 2017) – jako Ludwig
  • Dzień czekolady (2018) – jako Skoczek Czasu
  • Cicha noc (2017) – jako Adam
  • Oleg (2019) – jako Andrzej
  • Ciemno, prawie noc (2019) – jako Marek
  • Ikar. Legenda Mietka Kosza (2019) – jako Adam Bielecki
  • Magnezja (2020) – jako Albert Hudini
  • Wszystkie nasze strachy (2021) – jako Daniel Rycharski
  • Najmro. Kocha, kradnie, szanuje (2021) – jako Zdzisław Najmrodzki
  • Las (2021) – jako Kułak
  • Jak pokochałam gangstera (2022) – jako Andrzej Kolikowski „Pershing”
  • Johnny (2022) – jako ks. Jan Kaczkowski
  • Broad Peak (2022) – jako Adam Bielecki
  • Jedna dusza (2023) – jako Alojz
  • Piep*zyć Mickiewicza (2024) – jako Jan Sienkiewicz 

Seriale

  • Żołnierze wyklęci (2008) – jako Kania
  • Majka (2009) – jako Krzysztof
  • Prawo Agaty (2012) – jako Dawid Kowal
  • Rojst (2018) – jako Piotr Zarzycki
  • Rysa (2020) – jako porucznik Czesław Warecki

Wszechstronność i talent: jak Dawid Ogrodnik zmienia się w każdym filmie

dawid ogrodnik filmy
Fot: Kadr z filmu „Piep*zyć Mickiewicza”

Dawid Ogrodnik nieustannie udowadnia swoją wszechstronność oraz ogromny talent. Mistrzowsko kreuje odgrywane postacie, które natychmiast stają się dla widzów wiarygodne. Nie ma problemów we wcielenia się w różne, często bardzo trudne role. Nierzadko wciela się w postacie z różnymi niepełnosprawnościami i chorobami. 

Świetnie radzi sobie z fizycznym dopasowaniem się do życia swoich bohaterów. Jego wyczucie w tych kwestiach sprawia, że publiczność z łatwością wchodzi w świat postaci, zapominając o samym aktorze i skupiając się na roli, którą przedstawia. Przykłada się do każdej roli, niezależnie od tego, czy występuje jako główna postać, czy pojawia się na drugim planie.  

Widząc go na ekranie, trudno nie dostrzec unikalnego podejścia do aktorstwa, które łączy w sobie głęboką empatię, finezję wykonania i niezwykłą zdolność transformacji. Dawid Ogrodnik pozostaje niekwestionowanym mistrzem sztuki aktorskiej, nieustannie zachwycając widzów swoim profesjonalizmem i zaangażowaniem w każdą zagrana rolę.

Rekomendowane artykuły