Pierścionek zaręczynowy z diamentem laboratoryjnym? Czym jest diament syntetyczny?

Pierścionek zaręczynowy z diamentem laboratoryjnym? Czym jest diament syntetyczny? 99607

Podobno diamenty są najlepszymi przyjaciółmi kobiety. I chociaż coś w tym jest, nie zawsze są również najlepszymi przyjaciółmi innych – od lat mówi się o tym, że w przemyśle diamentów kopalnianych nie dzieje się dobrze, a prawa człowieka są łamane tam niemal bez przerwy. To jeden z powodów, dla których branża jubilerska, również w Polsce, postawiła na całkowitą nowość – diamenty syntetyczne, czyli kamienie wytworzone w laboratorium, przez człowieka. Brzmi abstrakcyjnie, prawda? Jednak od niedawna diamenty laboratoryjne podbijają kolejne serca. I nic w tym dziwnego, są bardziej przyjazne środowisku, zdecydowanie tańsze, a przy tym…równie piękne! Czym właściwie są diamenty syntetyczne, ile kosztują i gdzie możesz je kupić? Oto nowy rynek diamentów!

Czym są diamenty laboratoryjne?

Nazywane również diamentami syntetycznymi, są wytwarzane w laboratorium, przez człowieka. Chociaż synteza diamentów znana jest już od lat 50 ubiegłego wieku, dopiero stosunkowo niedawno, rozwój nowoczesnych technologii i obniżenie kosztów produkcji sprawiły, że zaczęto wykorzystywać tę wiedzę na szerszą skalę.

Produkcja diamentów stworzonych przez człowieka miała być alternatywą dla diamentów kopalnianych – bardziej przyjazną i przystępną cenowo na rynku biżuterii.

diament laboratoryjny

Jak powstają diamenty hodowane w laboratorium?

Nie bez powodu, mówi się, że diamenty laboratoryjne są diamentami hodowlanymi. W przeciwieństwie do diamentów naturalnych, diamenty hodowlane nie są wydobywane, a tworzone przez człowieka z wykorzystaniem naturalnych procesów chemicznych, które leżą również u podstaw formowania diamentów kopalnianych. Technologia pozwala jednak na wytwarzanie diamentów na szeroką skalę, przy zdecydowanie niższych nakładach finansowych – co ma swoje odbicie w cenie diamentów syntetycznych.

Szczep diamentu umieszczany jest w kapsule, gdzie przez kilka tygodni poddawany jest działaniu wysokiej temperatury i wysokiego ciśnienia. Tak powstały surowy diament, przekazywany jest następnie do obróbki jubilerskiej – szlifowania i oprawienia w wybranej biżuterii.

Czy diamenty hodowane różnią się od diamentów naturalnych?

Coraz więcej firm jubilerskich, również tych działających w Polsce, decyduje się na wprowadzenie do swojej oferty diamentów laboratoryjnych. Jednym z głównych powodów dla takiego działania są względy etyczne i środowiskowe. Jednocześnie przedstawiciele branży jubilerskiej z całą stanowczością podkreślają, że diamenty syntetyczne niczym nie różnią się od diamentów tradycyjnych.


 Dlaczego warto inwestować w diamenty syntetyczne?

Mają one te same właściwości. Pod względem chemicznym, fizycznym i optycznym są identyczne. Odróżnienie diamentów laboratoryjnych, od tych naturalnych, jest niemożliwe gołym okiem, nie tylko dla laika, ale również dla eksperta. Wychodzi więc na to, że jedyną różnicą pomiędzy diamentami jest…cena.

Ile kosztują diamenty laboratoryjne?

Producenci nowego typu diamentów syntetycznych nie ukrywają, że dzięki wprowadzeniu nowej technologii, rynek otworzy się na klientów, którzy wcześniej nie mogli pozwolić sobie na tak drogie kamienie szlachetne. Różnica w cenie jest naprawdę duża – diamenty laboratoryjne są tańsze od diamentów kopalnianych średnio o 20-30%, co przy dużych kwotach jest mocno odczuwalne.

W przypadku diamentów kopalnianych, za 1 karat zapłacimy ok. 35 tys. zł, natomiast za 1 karat diamentu syntetycznego już ok. 24 tys. zł.

Gdzie kupić biżuterię z diamentami syntetycznymi?

Diamenty syntetyczne są wciąż dość nowym produktem, dlatego nie znajdziesz ich jeszcze w ofercie wielu sklepów z biżuterią, choć wielu uważa, że jest to tylko kwestią czasu. Natomiast już dziś, wiele firm zdecydowało się wprowadzić diamenty laboratoryjne do swojej oferty.

Dzięki temu docierają do zupełnie nowej grupy klientów, którzy, choć wcześniej nawet o tym nie myśleli, teraz mogą pozwolić sobie na zakup biżuterii z diamentem. Gdzie w takim razie możesz kupić biżuterię z diamentami laboratoryjnymi?

New Diamond by W. Kruk

To właśnie jubiler W. Kruk jako pierwszy w Polsce, włączył do swojej oferty diamenty syntetyczne. W ofercie można znaleźć diamenty w kolorze białym, różowym i niebieskim, a wyjątkowa kolekcja New Diamond by W.Kruk naprawdę zapiera dech w piersiach.

Jak podkreślają, diamenty syntetyczne podlegają dokładnie takim zasadom certyfikacji, co diamenty kopalniane – dlatego wybierając diament laboratoryjny masz gwarancję, że wybierasz luksusowy towar, jednocześnie dokładając swoją cegiełkę w trosce o środowisko.

Yes Responsible Diamond

To wyjątkowa linia biżuterii przeznaczona dla tych, którzy chcą więcej, jednocześnie nie zapominając o względach etycznych. Diamenty syntetyczne w tej linii inspirowane są naturą i życiem w zgodzie z rytmem przyrody i świata.

Jak pisze producent, są one ekologiczną odpowiedzią na przyszłość i pozytywną rewolucję. Każdy z diamentów z linii Yes Responsible Diamond to nie tylko kwintesencja luksusu w przystępnej cenie, ale też gwarancja najwyższej jakości.

Savicki

Również w sklepach jubilerskich Savicki możesz znaleźć dedykowaną biżuterię z diamentami syntetycznymi. Sklep oferuje szeroki wybór obrączek, zaręczynowych pierścionków z diamentem oraz innych rodzajów biżuterii, dlatego możesz wybrać dokładnie to, czego szukasz i zapłacić zdecydowanie mniej, niż w przypadku diamentów kopalnianych.

Pandora Brilliance

Lider branży jubilerskiej na świecie, nie pozostaje w tyle. Już teraz w Wielkiej Brytanii dostępna jest wyjątkowa kolekcja, która rewolucjonizuje rynek jubilerski, a w roku 2022 możemy planować się premiery globalnej. Na modele z diamentami syntetycznymi naprawdę warto czekać, są przepiękne.

Jak podkreślają właściciele marki Pandora, ta kolekcja ma pokazać, że dążą do zrównoważonego rozwoju, jednak nie kosztem trwałości i piękna – dzięki zastosowaniu diamentów laboratoryjnych, to biżuteria, która dostępna jest teraz niemal dla każdego.

pierścionek zaręczynowy z diamentem syntetycznym

Czy warto kupować biżuterię z diamentami laboratoryjnymi?

To pytanie, na które każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Naturalne diamenty wydobywane od lat są synonimem elegancji i luksusu, dobrem przeznaczonym tylko dla wybranych. Mają więc one ogromną wartość, nie tylko pieniężną, ale również sentymentalną. Naturalne diamenty dają poczucie prestiżu i wyjątkowości. Diamenty syntetyczne są zdecydowanie tańsze i mniej ekskluzywne, ale jednocześnie powstają w bardziej etyczny i zrównoważony sposób.

Czy diamenty stworzone w laboratorium są prawdziwe?

Zarówno diamenty kopalniane, jak i diamenty pochodzenia syntetycznego posiadają certyfikaty autentyczności, przyznawane według tych samych kryteriów. Różnią się więc tylko ceną i świadomością, że jeden powstał w laboratorium, drugi wykopano prosto z ziemi. A Ty? Który diament wybierasz?

Rekomendowane artykuły