Dlaczego bukiet ślubny jest taki drogi? Sprawdziliśmy ceny!

bukiet ślubny wedding dream

Nowożeńcy przygotowujący się do własnego wesela nieraz mogą bardzo się zdziwić. Ceny ślubnych dodatków często zwalają z nóg. Wówczas pojawia się wiele wątpliwości i podstawowe pytanie: “Dlaczego to jest takie drogie?!”. Tak jest między innymi z wiązanką dla panny młodej. Z jakiego powodu bukiet ślubny jest o wiele bardziej kosztowny niż ten przeznaczony na inne okazje? Przedstawiamy rozsądne wytłumaczenie!

Bukiet ślubny to nie tylko kwiaty. To szereg innych elementów, które składają się na finalny efekt. Wysoka cena nie jest przypadkowa – nie musisz się martwić, że ktoś Cię oszukał czy po prostu wykorzystał fakt, że bukiet potrzebny jest na ślub, a nie np. na imieniny cioci.

Rzeczywiście dodatki z nazwą ślubny/-e generują wysokie ceny, ale to nie przypadek. Sprawdź szczegóły.

Bukiet ślubny
Fot. Unsplash.com

Dlaczego bukiety ślubne są takie drogie? Tytułowe pytanie tego artykułu zadaliśmy właścicielce studia florystycznego Metaflora.

„Zrobię bukiet ślubny sama!”

Nieraz można spotkać się z opinią, że kwiaciarnie liczą bukiety ślubne… podwójnie. Gdy floryści słyszą, że wiązanka jest dla panny młodej, od razu doliczają ekstra koszty. Zwykły bukiet przecież kosztuje prawie dwa, a nawet trzy razy mniej niż kwiaty weselne.

Wiele osób oburza się na wysokie koszty. Z racji tego robi bukiet samodzielnie, a potem się dziwi, że ta… nie robi on takiego wrażenia, a w dodatku opada po zaledwie kilku godzinach. Niektórzy decydują się na zamówienia w kwiaciarni okolicznościowego bukietu, nie mówiąc, że ten potrzebny jest na ślub. I potem są zaskoczeni, że bukiet, może i piękny, ale rzeczywiście bardziej pasuje na imieniny wujka niż wielkie wydarzenie, jakim jest ślub.

Jedyny taki bukiet w życiu

Zacznijmy od tego, że bukiet ślubny to najbardziej wyjątkowa wiązanka w życiu każdej kobiety. Powinna być dobrana indywidualnie do przyszłej żony.

Jako florystka z prawie 10-letnim doświadczeniem i tytułem mistrza w zawodzie florysty bardzo przywiązuję uwagę do tego, aby bukiet ślubny spełniał wszystkie swoje najważniejsze funkcje – podkreślał urodę panny młodej, pasował do charakteru uroczystości i żeby główna bohaterka tego wyjątkowego dnia czuła się z nim wygodnie i wyjątkowopodkreśla Joanna Kiedacz, floral designer.

Ślub jest przecież jednym z najważniejszych dni w życiu każdej kobiety, a to powód do tego, aby dobrać bukiet idealny. Nie chodzi tylko o jego wygląd, ale też… użyteczność.

Trwałość przede wszystkim!

Bukiet podczas weselnej uroczystości będzie bez dostępu do wody, często w wysokich temperaturach. Panna młoda przekłada go, odkłada, rzuca podczas zabawy oczepinowej – wiązanka musi przetrwać te wszystkie ekstremalne momenty.

Jeżeli chodzi o trwałość bukietu ślubnego, to wpływ na nią ma wiele czynników. Trzeba zastosować świeże kwiaty, ułożyć je odpowiednią techniką oraz dodać specjalistyczne odżywki, które pomogą roślinom przetrwać ten trudny dla nich czas. – opowiada Joanna Kiedacz.

Bukiet ślubny = oryginalne odmiany kwiatów

Podstawową rzeczą, która wyróżnia bukiet ślubny od innych bukietów, jest to, że są w nim użyte niestandardowe rodzaje lub odmiany kwiatów, np.

  • orchidea,
  • tawułka,
  • drakiew,
  • specjalne odmiany róży – rośliny, które trzeba wcześniej zamawiać u ogrodników i w hurtowniach.

Są one droższe niż standardowe kwiaty używane w zwykłych bukietach okolicznościowych.

Często wymarzona wiązanka ślubna składa się z wielu rodzajów roślin i aby ją przygotować, potrzeba zakupić wiele paczek różnych kwiatów, z których zostanie użyte tylko kilka najpiękniejszych – dodaje Joanna Kiedacz. 

New drop
wiązanka ślubna
Fot. Unsplash.com

Wiązanka ślubna pełna kwiatów

Bukiet ślubny, aby był wygodny i poręczny, jest zazwyczaj zwarty, a kwiaty są ułożone blisko siebie.

Bukiet jest niedużej wielkości, pomimo tego że kwiatów jest w nim dużo, a to w efekcie przekłada się na stosunkowo wysokie koszty – mówi Joanna Kiedacz.

Przygotowując bukiet takiej samej wielkości, ale na inną okoliczność niż ślub, można by użyć dużo mniej kwiatów, uzyskując efekt “luźniejszy”. Finalnie przełożyłoby się to też na mniejszą cenę.

Doświadczenie florysty

Nie można zapominać też o umiejętnościach i doświadczeniu florysty. Te im większe, tym bardziej mogą wpływać na cenę bukietu – dodaje Maciej, florysta i właściciel kwiatowego biznesu w Wielkiej Brytanii Flowers Evolution.

To schemat powtarzany w wielu usługach – oczywistym jest, że więcej zapłacimy u renomowanego fryzjera z wieloletnim stażem niż u początkującego specjalisty. Nie można zapominać też o kosztach prowadzenia firmy florystycznej.

  • Magazynowanie kwiatów,
  • Dostawy,
  • Transport,
  • Opłaty za media – te wszystkie elementy też składają się na ostateczną cenę wiązanki ślubnej. 
bukiet ślubny w bieli

Czas na ustalenia

Każda panna młoda zasługuje na to, aby czuć się wyjątkowo w tym ważnym dniu, więc wszystko w bukiecie musi być perfekcyjnie dopracowane. Na omówienie wszystkich szczegółów potrzeba zarezerwować odpowiednią ilość czasu – często jest to kilkanaście lub kilkadziesiąt e-maili, spotkania. To również godziny pracy florysty, o czym nierzadko się zapomina.

Przygotowanie bukietu ślubnego zdecydowanie należy do kategorii premium. Można by zobrazować to na prostym porównaniu – w restauracji mogę zamówić frytki i będą one tanie, ale mogę też zamówić polędwicę wołową z aksamitnym sosem demi glace, którego przygotowanie zajęło wcześniej szefowi kuchni kilkanaście godzin. W tym wypadku zarówno użyty produkt jest dużo droższy, jak i czas poświęcony na jego przygotowanie. Dlatego naturalną rzeczą jest to, że zapłacę za niego dużo więcej. W realiach kwiaciarni bukiet ślubny zdecydowanie kwalifikuje się do tej drugiej kategorii – mówi florystka Joanna Kiedacz.

Ile kosztuje bukiet ślubny? Sprawdziliśmy!

Co to znaczy, że bukiet ślubny jest drogi? Zapytaliśmy po dwie kwiaciarnie w Krakowie, Warszawie, Rzeszowie, Gdańsku i Poznaniu o orientacyjny koszt średniej wielkości wiązanki ślubnej z róży, eustomy i frezji. Zobacz, jak wygląda zestawienie z poprzednim rokiem.

MIASTOKOSZT BUKIETU W 2021KOSZT BUKIETU W 2022
Kraków250 zła) 250 zł b) 300-350 zł
Warszawa270-280 zła) 250 zł b) 300 zł
Rzeszów230 zła) 150 zł b) 300-350 zł
Gdańsk 250 zła) 200-230 zł b) 300 zł
Poznań250 zła) 350 zł b) 390 zł
Ceny orientacyjne, stan na lipiec 2021 i lipiec 2022

Joanna Kiedacz dodaje jednak, że za kilkanaście miesięcy ceny te mogą być nieaktualne.

Od czasu rozpoczęcia pandemii koronawirusa koszty kwiatów znacząco podskoczyły i nadal rosną. W Holandii, podczas pierwszej fali COVID-19, znacząco spadła sprzedaż kwiatów. Pozamykani w domach ludzie nie potrzebowali nowych bukietów, więc sporo roślin zostało wyrzuconych. Gdy nastąpiło poluzowanie obostrzeń i zaczęto znowu kupować kwiaty, Holendrzy podnieśli ceny, aby odbić sobie tamte straty. Potem, z racji wysokiego popytu, nie obniżono ponownie cen. To głównie Niderlandy rządzą rynkiem kwiatowym (ok. 90% udziału), więc jeśli tam ceny są wyższe, to i u nas – podsumowuje florystka.

New drop

Zobacz film z inspiracjami dotyczącymi bukietów ślubnych!

Rekomendowane artykuły