Do kiedy dekoracje wielkanocne powinniśmy trzymać domu?

do kiedy dekoracje wielkanocne

Jajka, bazie, palmy, zając wielkanocny – to tylko niektóre ozdoby świąteczne charakterystyczne dla świąt Wielkiej Nocy. Zdobimy nimi nie tylko nasze mieszkania, ale również nasze podwórka. Ozdoby świąteczne przed domem sprawiają, że klimat świąteczny widać już z ulicy. Kiedy należy schować te świąteczne ozdoby? Tego dowiesz się, czytając nasz dzisiejszy artykuł!

Ozdoby wielkanocne — kiedy najlepiej dekorować dom na Wielkanoc 

do kiedy dekoracje wielkanocne

Stroik wielkanocny, pisanki, palmy, bazie wprowadzają nie tylko świąteczny nastrój do domu, ale również radosną i wiosenną atmosferę zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy.

Właściwie konkretnej daty, od której można dekorować tymi wspomnianymi detalami dom na Święta Wielkanocne,  nie ma w zasadzie. Choć zgodnie z tradycją, wielkanocne ozdoby, powinno się wyciągnąć w Niedzielę Palmową, która rozpoczyna wielkanocną oktawę. 

Do kiedy dekoracje wielkanocne powinny ozdabiać nasz dom

do kiedy dekoracje wielkanocne

Dekoracje, które ozdabiają nasze mieszkanie  na Wielkanoc, często nawiązują swoim klimatem do wiosny. Są symbolem radości, która przychodzi wraz z nadejściem wiosny i ze Zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa. Nie ma  ścisłych reguł, które określają, kiedy należy wielkanocne dekoracje uprzątnąć. Jednak według polskiej tradycji ozdoby na Wielkanoc — stroiki wielkanocne — jajka wielkanocne (pisanki), powinny pozostać do Niedzieli Miłosierdzia Bożego, kończącej oktawę wielkanocną — w 2024 roku przypada ona na dzień 7 kwietnia.

Najpiękniejsze dekoracje wielkanocne 

do kiedy dekoracje wielkanocne

Święta wielkanocne zazwyczaj zbiegają się z nadejściem wiosny. Jest to zatem doskonała okazja, aby odświeżyć wystrój domu i zaprosić do wnętrz budzącą się do życia przyrodę. Wybierane dekoracje mają przecież ogromny wpływ na nasze samopoczucie i nastrój, a po długiej i ciemnej zimie każdemu chyba przyda się nieco światła i kolorów.

Podczas Wielkanocy można udekorować zarówno wnętrze domu jak i jego otoczenie. Przed domem można ustawić wysoki wazon, do którego wstawi się bazie lub pisanki na długich patyczkach, a także palmy wielkanocne. Do wazonu można włożyć również wierzbę płaczącą, którą można znaleźć naturalnie w odcieniach żółci czy czerwieni, ale także specjalnie pomalowaną na najróżniejsze kolory: intensywnie zielony, żółty czy niebieski. Na Wielkanoc z pewnością sprawdzą się też dekoracje bliskie naturze jak na przykład słomiane zajączki czy kurczaczki. Można również zasiać dekoracyjną rzeżuchę lub wykorzystać do dekoracji kwiaty typowe dla wiosny i Wielkanocy, czyli tulipany, krokusy, żonkile i inne. Warto zrobić to odpowiednio wcześniej, aby cieszyć się różnokolorowymi kwiatami na święta. Ciekawym elementem może być także wisząca drewniana półeczka, na której można położyć wielkanocny stroik wykonany samodzielnie. W trakcie Wielkanocy podobnie jak na Boże Narodzenie można przystroić praktycznie każde pomieszczenie w domu. Nawet jeśli dysponujemy niewielką ilością miejsca w mieszkaniu, to warto zaaranżować chociaż jeden świąteczny element i ustawić niewielką dekorację na stole czy komodzie. Ułożenie nawet kilku pisanek sprawi, że dom nabierze świątecznego wyrazu. Pisanki można przygotować samodzielnie, co może być świetną rozrywką dla całej rodziny. Dostępne są farbki, naklejki i szablony, które pozwalają na szybkie wykonanie świątecznych jajek nawet bez specjalnych umiejętności. Można także oczywiście kupić gotowe pisanki o najróżniejszych wzorach. Warto wówczas wybrać się na specjalne targi rękodzieła, często organizowane przed świętami. Tego typu wydarzenie przyciąga wielu amatorów dekoracji, ponieważ można tam kupić naprawdę wyjątkowe ozdoby, które swoją niepowtarzalnością sprawiają, że są wyjątkowe, jak chociażby kurki z kordonka wykonane na szydełku.

Oczywiście najważniejszym miejscem, które w czasie Świąt Wielkanocnych powinno być pięknie przystrojone, jest stół jadalny. To przy nim zbiera się cała rodzina, by zjeść wspólnie tradycyjne śniadanie oraz spędzić miło czas. Warto zadbać o to, by wyglądał zachęcająco. Biały obrus lub bieżnik z wiosennym motywem będzie idealną ozdobą na tę okazję. Oprócz świątecznej zastawy, na stole wielkanocnym nie powinno zabraknąć baranka — symbolu tych świąt oraz  świeżych wiosennymi kwiatami, wielkanocnego  stroika, który kupić gotowy lub wykonać go samodzielnie. Idealnie wkomponuje się w całość dekoracji również zasiana w wiklinowym koszyczku rzeżucha ozdobiona kolorowymi wydmuszkami, gniazdko z wierzbowych gałązek lub wielkanocny świecznik pięknie ozdobią jadalnię na Wielkanoc. Oprócz tego na blacie można ustawić ozdobne patery i szklaną bombonierę na czekoladowe lub marcepanowe jajeczka.

Dekorowanie domu do czysta przyjemność. Aranżując świąteczne wnętrze, liczą się przede wszystkim kreatywne pomysły i własna inwencja twórcza. 

Wesołych Świąt Wielkanocnych!

Rekomendowane artykuły