Dwa pierścionki na jednym palcu: jak stylowo łączyć biżuterię?

dwa pierścionki na jednym palcu

Pierścionki to doskonały sposób na to, aby modnie i elegancko ozdobić swoje dłonie. Biżuterię tę można nosić klasycznie, wykorzystując jedynie obrączkę czy pierścionek zaręczynowy, lub ubierać kilka – nawet na jednym palcu. W jaki sposób łączyć je stylowo? Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy? A obrączka – na którym palcu powinna być noszona? Odpowiadamy!

Noszenie dwóch pierścionków na jednym palcu: jak to zrobić z klasą?

dwa pierścionki na jednym palcu

Mimo że w kwestii pierścionków przez długi czas stawiało się na minimalizm, już od kilku sezonów panuje moda na to, aby bogato zdobić nimi dłonie. Należy jednak wziąć pod uwagę, że, tak samo jak w przypadku ubrań, tak i z pierścionkami warto zachować pewien umiar i znać podstawowe zasady ich łączenia, szczególnie w obrębie jednego palca. Jak nosić pierścionki? Przedstawiamy krótki poradnik!

janachowska.pl
  1. Zachowaj spójność – niezależnie od tego, czy planujesz nosić biżuterię na różnych palcach, na dłoni prawej, lewej czy na obu – najważniejsze jest, aby w ich wyborze zachować spójność. Oznacza to, że cały zestaw powinien ze sobą współgrać nie tylko ze względu na zdobiące je kamienie, lecz także wzory oraz kształty. Optymalnym wyborem mogą być tutaj zwłaszcza cienkie obrączki, które nie przeszkadzają w codziennych obowiązkach i świetnie wpasowują się we współczesne trendy.

Zestawianie pierścionków w różnych stylach jednak nie jest zakazane! Pamiętaj tylko o tym, aby zachować wcześniej wspomnianą spójność. Na przykład, jeśli jeden pierścień jest minimalistyczny, drugi może być bardziej ozdobny, ale nadal powinny współgrać, np. pod względem kolorystyki czy wzoru oczka. 

  1. Dobierz kolorystykę – w tym, jak nosić pierścionki, bardzo ważne jest także odpowiednie dobranie koloru biżuterii. Jeśli możliwe, łącz pierścionki wykonane z tego samego kruszcu lub o podobnej kolorystyce. To sprawi, że zestaw będzie bardziej spójny, nawet jeśli pierścionki będą różnić się stylem.
  1. Wyrównaj proporcje – jeśli chcesz nosić dwa pierścionki na jednym palcu, postaraj się wyrównać ich proporcje. Gdy oba są grube i bardzo ozdobne, może to zaburzyć cały wygląd. Dlatego też biżuterię cięższą, z dodatkową dekoracją, warto zawsze łączyć z delikatnymi pierścionkami lub nosić solo.
  1. Zachowaj umiar – mniej znaczy więcej. Nie przesadzaj z ilością biżuterii na jednym palcu, aby uniknąć zbyt „przeciążonego” wyglądu. Dwa pierścionki to wystarczająca ozdoba! Jeśli chcesz dodać ich więcej, spróbuj na drugiej dłoni.
  1. Zadbaj o siebie – pamiętaj jednak o tym, że nawet najbardziej elegancka biżuteria nie będzie wyglądała dobrze, jeśli Twoje ręce nie będą zadbane. Regularna pielęgnacja dłoni i paznokci sprawi, że pierścionki będą wyglądać jeszcze lepiej!

Dwa pierścionki na jednym palcu: jak nosić pierścionek zaręczynowy i obrączkę razem

dwa pierścionki na jednym palcu

Pierścionek zaręczynowy i obrączka nierzadko uważane są za te najbardziej znaczące elementy wśród biżuterii każdej kobiety. Pierwszy z nich jest obietnicą, natomiast obrączki ślubne stanowią przysięgę miłości na dobre i na złe. Wszystko to sprawia, że aż chce mieć się je przy sobie każdego dnia!

concept store

Mimo że nie każdy jest zwolennikiem noszenia dwóch pierścionków na jednym placu, wiele kobiet robi to na co dzień, łącząc pierścionek zaręczynowy z obrączką – taki zestaw, według polskiej tradycji, powinno się zakładać na palec serdeczny u prawej dłoni. 

Priorytetem pozostaje oczywiście wygoda i indywidualne preferencje, jednak pierwszy powinien być zakładany pierścionek zaręczynowy, natomiast zaraz za nim – obrączka, która zazwyczaj jest grubsza i lepiej dopasowania, przez co niejako ochrania ten drugi, delikatniejszy element biżuterii. Oczywiście połączenie można to rozdzielać, przyjmuje się jednak, że to pierścionek zaręczynowy może wędrować, natomiast sama obrączka powinna na zawsze zdobić palec serdeczny.

Warto pamiętać też o tym, że pierścionek zaręczynowy nie zawsze pasuje do obrączki. Czasem między zaręczynami a ślubem mija wiele lat, a w tym czasie mogą zmienić się nie tylko gusta, ale również sytuacja majątkowa – obie te kwestie mogą wpłynąć na wygląd, w tym kruszec, kolor, a także styl wybranej biżuterii. Jeśli więc pierścienie te nie pasują do siebie, nie trzeba zmuszać się do noszenia obu na tym samym palcu! 

Możesz przełożyć pierścionek zaręczynowy na palec środkowy, albo drugą rękę. Nie powinnaś go jednak zastępować żadnym innym! Przy obrączce noszony powinien być wyłącznie pierścień, który otrzymałaś od swojego mężczyzny na znak narzeczeństwa. Połączenie to uznaje się za symbolizujące miłość i wzajemną przynależność, dlatego nie zaleca się wymiany, nawet jeśli inny pierścionek zdawałby się lepiej pasować pod obrączkę.

Na którym palcu nosi się pierścionek: praktyczny przewodnik 

dwa pierścionki na jednym palcu
Fot: Shutterstock

Czy wiedziałaś o tym, że noszenie pierścionka na danym palcu może mieć znaczenie? Zazwyczaj zależy od tego, czy nosisz go w kontekście zaręczyn, ślubu, modnych akcentów czy po prostu dla ozdoby. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki, ale praktyczny przewodnik, z którego dowiesz się, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy i nie tylko!

Kciuk

Pierścionek na kciuk doskonale sprawdza się przy masywnej biżuterii oraz sygnetach. Niedawno pojawiła się również moda, aby wybierać go do delikatnych pierścionków bez dodatkowych ozdób, które nosi się pomiędzy paznokciem a pierwszą kostką. Dzięki temu można stworzyć elegancki, a jednocześnie modny look dłoni!

Oprócz tego warto też mieć na uwadze, że obecnie wiele jednopłciowych, damskich par decyduje się nosić obrączkę na kciuku lewej dłoni jako symboliczny wyraz  zawarcia małżeństwa.

Palec wskazujący

A jaki pierścionek na palec wskazujący? Najlepiej sprawdza się do sentymentalnej i stylowej biżuterii – czyli wszystkich tych pierścionków, które noszone są dla ozdoby. Należy pamiętać, że jest to jeden z najczęściej potrzebnych i wykorzystywanych palców, dlatego nie warto nosić tam solidnej, grubej biżuterii, jeśli miałaby ograniczać wygodę!

Palec środkowy

Jest to dobry wybór na noszenie ozdobnych i efektownych pierścionków – tych o szerokiej obręczy, z dużymi kamieniami oraz dodatkowymi zdobieniami. Jest bardziej neutralny niż palec serdeczny, ale często wykorzystuje się go także po to, aby założyć na niego pierścionek zaręczynowy już po ślubie.

Palec serdeczny

Przychodzimy z odpowiedzią na pytanie, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy! Jest to oczywiście palec serdeczny – w Polsce i znacznej części środkowo-wschodniej Europy prawej ręki, natomiast w krajach zachodnich nosi się go na dłoni lewej. W wielu kulturach istnieje bowiem przekonanie, że ten palec jest połączony z sercem przez tzw. żyłę miłości. Po ślubie nad pierścionek zaręczynowy należy założyć obrączkę i, wedle preferencji, można nosić je razem.

Mały palec (ostatni)

Na tym palcu rzadko nosi się biżuterię, głównie ze względu na to, że należy szukać małych rozmiarów biżuterii lub decydować się na zmniejszenie pierścionka. Mężczyźni natomiast czasem wybierają go pod sygnet.

Pierścionki na dłoni: jak stylowo łączyć różne rodzaje biżuterii

dwa pierścionki na jednym palcu

Trendy w dziedzinie biżuterii podlegają dynamicznym zmianom i modowym wpływom, nie tylko ze względu na kolor, ale też ilość noszonych pierścionków. Jeszcze niedawno popularne było minimalistyczne i ostrożne łączenie prostej i eleganckiej biżuterii, natomiast dziś zestaw obrączki i pierścionka zaręczynowego można śmiało rozbudować o różnorodne pierścionki z kolorowymi kamieniami i fantazyjnymi zdobieniami. 

Aby osiągnąć spójność, zamiast sięgać po okazałe pierścionki, warto wybierać minimalistyczne modele, których można nosić nawet kilka na jednej dłoni, i które będą odpowiednie na każdą okazję. 

Zarówno sieciówki, jak i sklepy biżuteryjne coraz częściej proponują też gotowe zestawy pierścionków, w których znaleźć można osobny element (lub elementy) na każdy palec. Pamiętaj jednak o tym, aby przy ich zakupie zwrócić szczególną uwagę na rozmiar – wybierając niewłaściwy, możesz niechcący odebrać sobie szanse założenia pięknej stylizacji na swoją dłoń.

Rekomendowane artykuły