Dzieci na weselu – 6 atrakcji dla najmłodszych gości

dzieci na weselu

Obecność dzieci na weselu dla jednych jest oczywista, ale dla drugich niekoniecznie. Mimo że niektóre pary decydują się na zaproszenie wyłącznie dorosłych gości, nadal najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest zapraszanie rodziców z pociechami. Problem zaczyna się, kiedy uświadomimy sobie, że wszystko, co dorosłych na weselu bawi, dla maluchów jest przerażająco nudne.

Jeśli jako para młoda przewidujecie obecność dzieci na swoim weselu, mamy dziś dla Was kilka prostych rozwiązań, które pomogą sprawić, że najmłodsi również będą dobrze się bawili. Sprawdźcie:

janachowska.pl
  • Jakie zabawy będą najlepsze dla najmłodszych na weselu?
  • Co przygotować z myślą o obecnych w rodzinie pociechach?
  • Jak odciążyć rodziców, aby mogli bez obaw cieszyć się weselem?

O ile wiele par decyduje się na to, aby urocze maluchy sypały kwiatki, niosły obrączki w kościele czy tren panny młodej, o tyle potem często najmłodsi po prostu nie mają co robić, a ich rodzice zamiast bawić się na weselu, dwoją się i troją, jak zająć im czas. Spokojnie, wcale tak nie musi być. Mamy dla Was kilka rozwiązań.

Stół dla dzieci na weselu

stolik dla dzieci na weselu

Jeśli na Waszym weselu będzie kilkoro dzieci w podobnym wieku, warto rozważyć zaaranżowanie dla nich oddzielnego stolika. Zadbajcie wtedy o to, żeby miejsce to było przyjazne dzieciom.

concept store

Kolorowe dekoracje czy dziecięce przekąski z pewnością sprawią, że maluchy z chęcią będą spędzać przy tym stole czas, a ich rodzice będą mogli wykorzystać go na rozmowy czy taniec.

Dzieci nie muszą wyłącznie jeść przy swoim stoliku. Oprócz talerzy powinny znaleźć się tam również akcesoria, które zajmą ich czas. Mogą to być kolorowanki czy gry planszowe. Dobrze jednak, żeby nie utrudniały maluchom jedzenia. Możecie więc wykorzystać również pomysł zorganizowania kącika zabaw dla dzieci.

Żeby stolik dla dzieci na weselu miał sens, powinny być spełnione dwa warunki. Dzieci muszą być w podobnym wieku i powinny móc przebywać tam samodzielnie (nie wszystkie pociechy mogą przebywać na weselu bez stałej opieki dorosłych).

Z pewnością nastolatek nie byłby zadowolony, gdyby nagle znalazł się w otoczeniu przedszkolaków. Starsze dzieci też mogą nie czuć się komfortowo. Pamiętajmy, że w pewnym wieku czują się już jak dorośli. Nie potrzebują one też takiej opieki jak kilkulatki.

Ze względu na wiek warto też, żeby mimo wszystko ktoś czuwał nad dziećmi przy stoliku. Rodzice często robią w takim wypadku „dyżury”, np. po 30 minut. Po tym czasie następuje wymiana i każdy z opiekunów ma czas na dobrą zabawę, wiedząc, że jego maluch na weselu jest pod dobrą opieką. Innym rozwiązaniem jest zatrudnienie specjalnego animatora, który się zajmie najmłodszymi, ale do tego zaraz wrócimy.

Kolorowanki, rysowanki, klocki dla najmłodszych na weselu

stolik z kolorowankami dla dzieci

Skoro już wspomniałyśmy o wyodrębnionym miejscu dla najmłodszych na weselu, warto zadbać o to, aby dzieci też miały co w nim robić. Jedną z bardziej lubianych przez dzieci rozrywek są różnego rodzaju wyzwania artystyczne. Tutaj pomysłów jest naprawdę dużo, a żaden z nich nie nadszarpnie specjalnie Waszego budżetu.

Stół do rysowania możecie uzupełnić kredkami czy też flamastrami – farbki odpadają, w przeciwnym razie katastrofa gwarantowana.

Dzieło powstawać będzie na Waszych oczach. Możecie też wydrukować z sieci specjalne kolorowanki. Mogą być one powiązane z tematyką ślubną, ale nie muszą. Dobrym pomysłem będzie również zlecenie przygotowania spersonalizowanych rysunków grafikowi.

Maluchy będą mieć za zadanie pomalowanie tortu czy sukni panny młodej. Najmłodsi goście nie tylko zyskają zajęcie na dłuższy czas, ale także fantastyczną pamiątkę, bo gotowe rysunki zabiorą ze sobą do domu. Mogą rysować nie tylko na kartkach, ale też na płótnie, które zachowacie na dłużej. To miła pamiątka z wesela.

Z kolei w trakcie wesela możecie zorganizować miniściankę w kąciku sali do przyklejania powstałych prac. Po co? Dzieci lubią chwalić się swoimi małymi dziełami sztuki przed rodzicami i innymi gośćmi.

Dla większych dzieci, które już znają litery, na przygotowanych kartkach mogą się znaleźć krzyżówki, wykreślanki lub labirynty. Na końcu możecie umieścić ankietę, w której mali goście będą mogli zaznaczyć elementy wesela, które podobały im się najbardziej.

Najmłodsi obecni na weselu sprawdzą też swoją uważność, opisując np. smak toru. Zapewniamy Was, że dzieciaki uwielbiają takie zabawy na spostrzegawczość.

Dzieci na weselu nie mogą się nudzić. Z drugiej strony każde z nich jest inne i nie można wszystkim zaoferować jedynie rysowania, bo nie każdy je lubi.

Dzieci idealnie odnajdują wspólny język również przy układaniu puzzli. Możecie więc np. zorganizować układankę ze zdjęciem pary młodej do ułożenia. Wykorzystajcie też klocki.

Dzieci na weselu a bezpieczeństwo

dzieci na weselu

Pamiętajcie jednak, aby elementy do zabawy nie były zbyt małe – bezpieczeństwo przede wszystkim! Istnieje szansa, że osoby dorosłe również dołączą się do wspólnej zabawy, a gry dla dzieci zdominują zabawę weselną na pewien czas.

Candy bar dla dzieci na weselu

Dorośli często mają swój wiejski stół, na którym oprócz regionalnych przysmaków do jedzenia zazwyczaj nie brakuje również tradycyjnych trunków. Ciekawym miejscem dla dzieci na weselu będzie candy bar, czyli po prostu słodki stół, ale nie z ciastami, jakie znają one ze swoich domów czy cukierni.

Na takim stole powinny pojawić się bajkowe babeczki, kolorowe cukierki, pianki, lemoniady i tym podobne słodkości. Warto też wcześniej się zorientować, czy któreś z dzieci nie ma uczulenia na popularne składniki, aby przygotować specjały również dla niego.

Zadbajcie o niepowtarzalne słodkości, aby małym łakomczuchom towarzyszył element zaskoczenia. Tego dnia nie obowiązuje reguła dotycząca zdrowych zębów. 🙂 Candy bar zdecydowanie powinien uginać się od dobroci. Do tego być kolorowy i różnorodny.

Dzieci na weselu, czyli plac zabaw i atrakcje XXL

dzieci na weselu dmuchany zamek

W niektórych salach weselnych do dyspozycji, zarówno Waszej, jak i Waszych gości będą specjalne place zabaw dla dzieci. W takim miejscu można będzie łatwo rozładować ich energię.

Jeśli jednak takich udogodnień nie ma, a dzieci na weselu jest na tyle dużo, że chcielibyście im zapewnić dodatkową atrakcję, to możecie ją wynająć. Może to być np. ogromny dmuchany zamek ze zjeżdżalnią albo trampolina z kuleczkami. Nie zawsze są one jednak tanie. Ceny zaczynają się od tysiąca złotych i często obejmują także opiekuna, który dopilnuje, żeby zabawa była bezpieczna.

Animator dla dzieci na weselu

animator dla dzieci na weselu

Zabierając dzieci na wesele, rodzice oczywiście muszą liczyć się z tym, że w każdej chwili ich pociecha może wymagać od nich uwagi. Idealnym i najprostszym sposobem na zorganizowanie czasu wolnego maluchom jest powierzenie tego zadania profesjonaliście.

Mamy na myśli oczywiście animatora/kę, czyli osobę, która kreatywnie zorganizuje czas najmłodszych gości. Musicie jednak pamiętać o wcześniejszym omówieniu planów na spędzenie czasu z dziećmi i ustalić, kto zapewni wszystkie potrzebne do tego materiały.

Te kilka godzin (to Wy decydujecie, ile takie animacje będą trwały), na które rodzice powierzą swoje pociechy pod opiekę animatora, upłyną pod znakiem zabaw z balonami, bańkami mydlanymi czy malowania twarzy.

Maluchy z pewnością na długo nie zapomną takiego wydarzenia. Koszt atrakcji zaczyna się już od 100 zł za godzinę. Warto poczytać opinie w sieci i sprawdzić, co do zaoferowania ma dana osoba.

Piniata dla dzieci na weselu

Piniata to prawdziwa atrakcja nie tylko dla najmłodszych. Tekturowa zabawka wypełniona słodyczami brzmi naprawdę dobrze. Można dać upust energii, uderzając w nią kijem, a potem zbierać spadające cukierki.

Ta zabawa zyskała niemałą popularność w trendach ślubnych, dlatego na rynku możemy dostać piniatę w iście ślubnych kształtach. Tort, pierścionek czy suknia panny młodej – możliwości jest wiele.

Musicie pamiętać o narzędziu, którym dzieci na weselu będą uderzały piniatę. Może kij bejsbolowy nie jest najlepszym pomysłem – nikt nie chciałby przypadkiem nim kogoś uderzyć. Dobrym rozwiązaniem może być np. rurka z grubej tektury czy też gumowy lub piankowy kij.

piniata dla dzieci na weselu

Dzieci na weselu to temat wymagający, ale nie niemożliwy do ogarnięcia. Kilka kreatywnych zabaw, trochę kredek i zabawek najczęściej skutecznie załatwia sprawę.

Dzięki temu i dorośli, i dzieci mogą spędzać czas tak, jak lubią najbardziej. Niemniej jednak rodzice, zabierając swoje pociechy na ślub i wesele, zawsze muszą pamiętać, że te w każdej chwili mogą ich odciągnąć od zabawy. Nie każde dziecko lubi weselny chaos i zabawę z często zupełnie obcymi dziećmi w różnym wieku.

Warto też mieć na uwadze, że dzieci wcześniej kładą się spać, szczególnie kiedy mają za sobą dzień pełen wrażeń. Dobrze więc, kiedy nocleg rodzin z dziećmi jest niedaleko miejsca wesela (albo w tym samym obiekcie). W takiej sytuacji, kiedy maluch zaśnie, rodzice czy dziadkowie mogą się wymieniać czuwaniem przy nim.

Jeśli dziecko jest małe i goście weselni mają je z kim zostawić, warto skorzystać z tej możliwości i nie zabierać go na wesele. Maluch może pojawić się na ślubie z opiekunami, a później wrócić do domu. Do pewnego wieku dzieci nie są w stanie zapamiętać tego typu wydarzeń.

Rekomendowane artykuły