Dzielenie się opłatkiem podczas wigilii — życzenia, symbolika i tradycja

dzielenie się opłatkiem

Powoli zbliżamy się do tego magicznego okresu w roku, którym są Święta Bożego Narodzenia. Święta te obfitują w wiele tradycji takich jak ubieranie choinki, czy obdarowywanie bliskich prezentami. Jedną ze świątecznych tradycji jest również dzielenie się opłatkiem przy wigilijnym stole. Z tego artykułu dowiesz się, jaka jest symbolika tradycji dzielenia się opłatkiem oraz dlaczego właśnie wtedy składamy sobie życzenia. 

Tradycja dzielenia się opłatkiem — historia i znaczenie

dzielenie się opłatkiem
Fot: Shutterstock

Opłatek, cienki wafelek z mąki pszennej i wody, wywodzi się z tradycji wczesnochrześcijańskiej Europy. Jego korzenie sięgają obrzędu eucharystycznego, gdzie wierzono, że chleb staje się Ciałem Chrystusa. W Polsce tradycja ta zyskała na znaczeniu w średniowieczu i stopniowo ewoluowała w obyczaj dzielenia się opłatkiem w Wigilię, będący wyrazem miłości, zgody i wzajemnego szacunku. To właśnie dlatego, dzielenie się opłatkiem ma dla nas tak duże znaczenie. Jest to czas kiedy wybaczamy sobie wszystkie krzywdy i przykrości, które wyrządziliśmy sobie przez cały rok. Podczas wigilijnego dzielenia się opłatkiem wszelkie spory i konflikty stają się nieistotne. 

Opłatek wigilijny: co symbolizuje dzielenie się opłatkiem w święta

dzielenie się opłatkiem
Fot: Shutterstock

Symbolika to nieodłączny element tych świąt. Co oznacza dzielenie się opłatkiem? Czy ma ono znaczenie jedynie religijne, czy może nawiązuje jeszcze do innych naszych tradycji? Wyjaśniamy poniżej.

 • Chrześcijaństwo: Dzielenie się opłatkiem nawiązuje do chrześcijańskiej tradycji miłości bliźniego i jest symbolicznym przypomnieniem Ostatniej Wieczerzy. Dla chrześcijan w Polsce, jak i dla katolików na całym świecie, chleb ma znaczenie sakramentalne.
 • Rodzinna więź: W polskiej kulturze rodzina jest niezwykle ważna, a Wigilia to czas, kiedy wszyscy jej członkowie mają szansę się zjednoczyć. Dzielenie się opłatkiem ma na celu umocnienie rodzinnych więzi i zapewnienie, że żadne konflikty czy nieporozumienia nie zaburzą tej jedności.
 • Przejaw polskiej gościnności: Polska jest znana z gościnności, a dzielenie się opłatkiem rozszerza się także poza rodzinę. Sąsiedzi, przyjaciele, a nawet obcy mogą być zaproszeni do wspólnego łamania opłatka, co pokazuje naszą narodową otwartość i serdeczność.
 • Pojednanie: Wigilia jest również czasem, kiedy ludzie starają się rozwiązać spory i przebaczyć sobie nawzajem. Łamanie opłatka stwarza okazję do wyrażenia chęci pojednania i prośby o wybaczenie.

Łamanie się opłatkiem: czy można to robić źle?

dzielenie się opłatkiem
Fot: Shutterstock

Kiedy składamy sobie życzenia, powinny być one szczere. Podczas gdy kultywujemy jakąś tradycję, musimy podchodzić do niej z należytym szacunkiem i akceptacją. W związku tym, co w momencie kiedy wyżej wymienione warunki nie zostaną spełnione? W łamaniu się opłatkiem to właśnie intencje są najbardziej istotne. Wobec tego, jeśli nie są one szczere, możemy mówić o niewłaściwym praktykowaniu tej tradycji. .

Krótkie życzenia przy dzieleniu się opłatkiem — przykłady

dzielenie się opłatkiem
Fot: Shutterstock

Życzenia różnią się od siebie, w zależności od tego, do kogo je kierujemy. Te, które składamy rodzicom, przyjaciołom, czy naszej drugiej połówce, choć wielokrotnie zawierają elementy wspólne, to mogą się od siebie różnić. Być może nie masz pomysłu na życzenia świąteczne, które złożysz bliskim podczas dzielenia się opłatkiem. Spieszymy z pomocą i przedstawiamy poniżej kilka przykładów. Pamiętaj, że to tylko przykłady, które mogą być dla Ciebie dobrą inspiracją. Postaraj się jednak dodać coś od siebie, tak, aby życzenia na dzielenie się opłatkiem pochodziły prosto z serca. 

 • Dla rodziców:

„Mamo, Tato, dziękuję Wam za Waszą miłość i wsparcie przez cały rok. Życzę Wam zdrowia, spokoju i aby każdy dzień wypełniony był radością”.

 • Dla rodzeństwa:

„Kochany Bracie/Siostrzyczko, życzę Ci, aby nadchodzący rok przyniósł Ci wiele sukcesów, spełnienia marzeń i abyś zawsze był/a otoczony/a miłością”.

 • Dla dziadków:

„Droga Babciu/Dziadku, niech każdy dzień w Nowym Roku przynosi Ci radość, zdrowie i pociechę z czasu spędzonego z nami, Waszymi wnukami”.

 • Dla dzieci:

„Moje drogie Dzieci, niech każdy dzień Waszego życia będzie jak bajka, pełen odkryć i nowych przygód, życzymy wam odwagi, wytrwałości i zdrowia w spełnianiu swoich marzeń”.

 • Dla partnera/partnerki:

„Kochanie, życzę Ci siły, wytrwałości i miłości, która nas jednoczy. Niech nadchodzące dni będą dla nas czasem radości i wspólnych marzeń”.

 • Dla przyjaciół:

„Moi Drodzy Przyjaciele, życzę Wam, abyście zawsze znaleźli powód do śmiechu i abyście nigdy nie zgubili drogi do szczęścia”.

 • Dla osób, z którymi mieliśmy konflikty:

„Życzę nam obu wzajemnego zrozumienia i serdeczności. Niech nadchodzący rok otworzy nowy rozdział w naszej relacji”.

 • Dla osób samotnych lub doświadczających trudności:

„Życzę Ci, abyś znalazł/ła pocieszenie, siłę i nadzieję. Niech nadchodzący rok przyniesie Ci ulgę i towarzystwo dobrych ludzi”.

Podsumowanie — wartość rodzinnych tradycji wigilijnych

dzielenie się opłatkiem
Fot: Shutterstock

Należy pamiętać, że Boże Narodzenie to nie tylko dzielenie się opłatkiem podczas wigilii, składanie życzeń i obdarowywanie się prezentami. To czas, kiedy pielęgnujemy nasze rodzinne tradycje oraz z pokolenia na pokolenie przekazujemy sobie rodzinne opowieści i historie. To dzięki tym historiom, młodsze pokolenie może dowiedzieć się o radościach, trudnościach, czy celach życia swoich poprzedników. Z kolei młodsi członkowie rodziny mogą przedstawić swoją wizję, wciąż zmieniającego się świata. To właśnie poprzez wspomnienia i wspólne rozmowy, jeszcze bardziej wzmacniamy swoje rodzinne więzi i mamy szansę dowiedzieć się więcej o sobie nawzajem. Świat wokół nas wciąż pędzi, a mimo to w tym jednym dniu w roku, większość z nas potrafi się zatrzymać, zebrać w jednym miejscu i spędzić wspólnie ten szczególny, rodzinny moment.

Rekomendowane artykuły