Kiedy jest Międzynarodowy Dzień Dziewczyny? Sprawdź, jak uczcić Światowy Dzień Dziewczyny!

dzień dziewczyny

Międzynarodowy Dzień Dziewczyny to święto poświęcone wszystkim dorastającym kobietom, niezwiązane jednak z 8 marca. Mimo że zostało ustanowione ponad dziesięć lat temu i mimo jego wagi, wciąż niewiele osób o nim słyszało i odróżnia je od Dnia Kobiet. Kiedy jest i jak obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziewczyn? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Kiedy jest Międzynarodowy Dzień Dziewczyny?

dzień dziewczyny
Fot: Shutterstock

O to, kiedy Dzień Kobiet ma swoje miejsce w kalendarzu, nie trzeba nikogo pytać, bo 8 marca jest już obchodzony na świecie od blisko pięćdziesięciu lat. Warto wyróżnić jednak jeszcze jedno, ważne kobiece święto. W 2011 roku Międzynarodowe Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło dzień 11 października jako Międzynarodowy Dzień Dziewczyny, znany także pod nazwą Dzień Dziewczynek oraz Dzień Dziewcząt. 

​​International Day of the Girl Child jak wskazuje angielska nazwa tego święta, to dzień, w którym uwagę poświęcamy dorastającym kobietom. Jego celem ma być zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi mierzą się dziewczynki na całym świecie – od dostępu do edukacji, przez przedmiotowe traktowanie i nierówności społeczne, aż po przemoc ze strony mężczyzn. 

Mimo że w Polsce Dzień Dziewczynek nie jest powszechnie obchodzony, to warto wiedzieć, że z tej okazji na całym świecie organizowane są różne inicjatywy, których celem jest wspieranie potencjału dziewcząt. ONZ, które stoi za ustanowieniem tego, kiedy jest dzień dziewczyn, co roku przedstawia też tematy przewodnie tego święta, które mają skłonić do dyskusji i refleksji i które pomagają zobaczyć, jak długą drogę trzeba jeszcze pokonać, aby dziewczynki na całym świecie mogły czuć się zadbane, zaopiekowane i bezpieczne.

Dzień Dziewczynki to także okazja do tego, aby spojrzeć wstecz i zobaczyć, jak długą drogę przeszły kobiety, aby dziś ich córki i wnuczki mogły dorastać w lepszych warunkach. Długa lista osiągnięć może być źródłem inspiracji dla kobiet (i mężczyzn) w każdym wieku, chcących wspierać przyszłe pokolenie poprzez respektowanie ich praw oraz drogi do sukcesu.

Światowy Dzień Dziewczyny i inne kobiecie święta

dzień dziewczyny

Obchodzony 11 października Światowy Dzień Dziewczyny to jednak niejedyna okazja do świętowania kobiecości. W roku mamy ich naprawdę wiele i warto poznać je wszystkie! A 1 sierpnia co to za dzień? Czy obchodzimy Dzień Dziewczyny w związku? Kiedy jest dzień najpiękniejszych dziewczyn? Poznaj wszystkie święta kobiet!

Marlu_baner

Poszukując informacji na temat tego, kiedy jest Dzień Dziewczyny, można łatwo trafić na datę 1 sierpnia – święto, którego angielska wersja brzmi National Girlfriends Day (Narodowy Dzień Dziewczyny). Mimo że w języku polskim nazwa ta może mylić się z dniem 11 października, w rzeczywistości są to dwa całkowicie różne święta. 

Dzień Dziewczyny 1 sierpnia skupia się na celebrowaniu przyjaźni między paniami, wzajemnego wsparcia i wdzięczności za obecność innych kobiet w naszym życiu. Mimo że święto bez wątpienia jest okazją do tego, aby wyjść na wspólną kawę i rozmowę, w przeciwieństwie do Dnia Dziewcząt nie koncentruje się na ważnych kwestiach społecznych. Warto wiedzieć, że wiele osób obchodzi też 1 sierpnia Dzień Dziewczyny w związku. Jest to świetna okazja do tego, aby przygotować swojej ukochanej mały upominek lub zaskoczyć ją miłym gestem. To jednak nie wszystkie kobiece święta!

Oczywiście nie można też zapomnieć o Międzynarodowym Dniu Kobiet 8 marca, kiedy to świętują wszystkie przedstawicielki płci pięknej. Jest to jedno z najważniejszych kobiecych świąt w roku, na które obowiązkowo należy przygotować duży bukiet kwiatów i piękne życzenia dla bliskich nam kobiet.

W każdy czwarty czwartek kwietnia na świecie obchodzony jest też International Girls in Information and Communication Technologie Day, czyli Międzynarodowy Dzień Dziewczynek w ICT. Celem święta jest nie tylko promowanie technologii wśród dziewcząt, lecz także uświadomienie potrzeby zwiększenia zatrudnienia kobiet w tym sektorze oraz zachęcenie do studiów na ścisłych kierunkach.

Czy jest jeszcze jakiś dzień dziewczyny, kiedy warto świętować? Tak! 24 Maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pięknych Dziewczyn! Mimo że święto dopiero zdobywa popularność, to warto wykorzystać je do tego, aby przypomnieć kobietom z Twojego otoczenia, że każda jest równie piękna i wyjątkowa. W rzeczywistości, to kiedy jest Dzień Najpiękniejszych Dziewczyn nie ma jednak tak dużego znaczenia – można bez przeszkód świętować go poprzez codzienne docenianie ukochanych kobiet i dziewcząt dookoła nas!

Prezent na Dzień Dziewczyn – najlepsze propozycje

dzień dziewczyny

Obchodzony 11 października i 1 sierpnia Dzień Dziewczyny pozostaje świetną okazją do tego, aby przygotować drobny upominek dla ukochanej lub przyjaciółki. Jakie prezenty sprawdzą się najlepiej, kiedy jest Dzień Dziewczyny? Poznaj nasze propozycje!

Jako że Dzień Dziewczyn wciąż jest mniej znany niż Dzień Kobiet, warto postawić na mniejsze, bardziej subtelne podarunki, takie jak pluszak, czekoladki lub kwiaty. Szczególnie w październiku mogą one wywołać uśmiech na twarzy, wnosząc trochę koloru do jesiennej, często ponurej, rzeczywistości! Dla wszystkich panów szukających okazji do tego, aby wykazać się oddaniem i zaangażowaniem, kiedy Dzień Dziewczyny się zbliża, proponujemy zakup biżuterii lub perfum! Możesz postawić na elegancką bransoletkę lub delikatne, kobiece kolczyki. Być może jest to też idealny pretekst do tego, aby w końcu poszukać pierścionka?

Dzień Dziewczyn, kiedy szczególnie wspierany jest rozwój i edukacja młodych kobiet, może stanowić motywację do tego, aby pomóc córkom, wnuczkom lub podopiecznym w rozwijaniu ich zainteresowań – być może przyszedł dzień, aby obdarować je nowymi kredkami lub upragnionym aparatem fotograficznym? A może razem wybierzecie się na pierwszą lekcję jazdy konnej? Spraw, aby dzień ten stał się dla Twojej ukochanej dziewczynki motorem do działania i okaż jej wsparcie w realizacji marzeń!

Życzenia na Dzień Dziewczyn — inspiracje i pomysły

dzień dziewczyny
Fot: Shutterstock

Kiedy Dzień Dziewczyn nadchodzi, nie może też zabraknąć odpowiednich życzeń! Co powinny zawierać?

Jako że Dniu Dziewczyn przysługuje idea propagowania wsparcia młodych dziewcząt i ich praw do samodzielności oraz edukacji, warto skupić się na życzeniu siły, odwagi oraz niezłomności w dążeniu do wyznaczonych celów. Oprócz tego można też wspomnieć o tym, że każda kobieta była kiedyś małą dziewczynką, a dziś obie mogą być dla siebie nawzajem inspiracją do sięgania po więcej. 

New Drop

Przedstawiamy przykładowe życzenia, które sprawdzą się na Dzień Dziewczyn. Można wykorzystać je zarówno w szkole, jak i jako post z życzeniami na portalu społecznościowym!

Dziewczęta, Dziewczęta! Dziś każdy o Was pamięta!
Niech każdy moment będzie niezwykle radosny,
Gdy będziecie światu dobro, piękno i inspirację niosły.
Życzymy Wam szczęścia, uśmiechu i spełnienia marzeń,
A w dniu Waszym – samych wspaniałych chwil i niezapomnianych wrażeń!

***

Dziś każdej małej i dużej dziewczynce
Moc najpiękniejszych życzeń zostawiamy w skrzynce:
Determinacji, siły i wytrwałości
Wiary w siebie i w swoje zdolności
A przy tym wszystkim – uśmiechu na twarzy
Z nim niech każda marzyć się odważy!

Rekomendowane artykuły