Elegancki serwis obiadowy — jaki serwis obiadowy kupić na specjalne okazje

elegancki serwis obiadowy

Elegancki serwis obiadowy na 12 osób — idealny na każdą okazję?
To prawda, taki zestaw obiadowy jest niezbędny w każdym domu, zarówno w większych jak i mniejszych gospodarstwach. Stylowy, a przy tym funkcjonalny komplet naczyń stołowych przyda Ci się na co dzień, a także na szczególne okazje. 

Na pewno chciałabyś, aby Twoja zastawa stołowa wyglądała pięknie i jednocześnie była trwała, a także nadawała się również do zmywarki. Obecnie na rynku znajdziesz bardzo wiele różnych serwisów, zarówno nowoczesnych, jak i tradycyjnych.

janachowska.pl

Naszym artykułem pomożemy Ci wybrać taki, którym będziesz cieszyć się długie, długie lata.

Na jakie okazje stosować elegancki serwis obiadowy

elegancki serwis obiadowy

Estetyczne i eleganckie zestawy obiadowe są podstawą wyposażenia każdej jadalni, bez nich zaaranżowanie wystawnej kolacji czy nawet rodzinnego obiadu jest niemal niemożliwe, a co dopiero przyjęcia na specjalną okazję, typu okrągły jubileusz, komunia, rocznica ślubu itp. Nowoczesne serwisy obiadowe charakteryzują się oryginalnymi kształtami poszczególnych elementów, co sprawia, że mogą być wykorzystane przy uroczystościach dla tych młodszych członków rodziny jak i dla tych troszkę starszych, ceniących tradycyjne nakrycie stołu. A jeszcze kilka lat temu ogólnodostępne były jedynie talerze okrągłe, które aktualnie bardzo często zastępowane są przez naczynia kwadratowe lub owalne, jednak wyróżniają się one także pięknym i dobranym odpowiednio wzornictwem. Niezależnie od kształtu i stylu, każdy serwis obiadowy powinien być praktyczny i elegancki, aby mógł być użyty na każdą okazję.

concept store

Elegancki serwis obiadowy — jaki powinien być?

elegancki serwis obiadowy

Przy wyborze odpowiedniego serwisu obiadowego należy brać pod uwagę wielkość, materiał, właściwości mechaniczne. Bardzo ważnym kryterium wyboru jest oczywiście także wygląd. Różne kształty, urozmaicona kolorystyka, ciekawe wzornictwo — to wszystko sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie. 

Jeśli szukasz eleganckiego serwisu obiadowego, powinnaś zatem wybrać klasyczną zastawę, najlepiej zestaw obiadowy na 12 osób, utrzymaną w bieli lub jej pochodnych barwach, zdobioną jedynie delikatnym wzorem. Taka zastawa będzie wyborem ponadczasowym, który zawsze świetnie wygląda i co istotne, taki uniwersalny, elegancki zestaw talerzy obiadowych sprawdzi się zarówno podczas obiadu w gronie najbliższych, jak i podczas innych rozmaitych uroczystości.

Elegancko nakrywamy do stołu — jak zrobić wrażenie na gościach

elegancki serwis obiadowy

Pięknie nakryty stół odpowiada za znakomite pierwsze wrażenie, jest również wizytówką pani domu i podnosi jakość spożywanych przy nim posiłków. W zależności od okoliczności wyróżniamy trzy sposoby nakrycia stołu: podstawowe, nieformalne i formalne. Im bardziej formalne przyjęcie, tym większy powinien być komplet talerzy i sztućców na stole. Niezależnie od tego jak będziesz nakrywać stół, najpierw musisz wydzielić przestrzeń dla każdej osoby. Przyjmuje się, że powinna ona wynosić 60 cm, gdy masz kwadratowy stół lub prostokątny. Przy okrągłym stole lub owalnym, odległość może być mniejsza, ale dostatecznie duża, by goście czuli się swobodnie i nie przeszkadzali sobie nawzajem.

Zacznij od tego, by na wprost krzesła, ustawić talerz podstawowy, czyli większy talerz obiadowy. Powinien być położony około 2 cm od krawędzi stołu. Z jego lewej strony połóż widelec, a z prawej nóż skierowany ostrzem w stronę talerza. Następnie postaw na tym talerzu głęboki talerz na zupę i z prawej strony noża połóż łyżkę. Szklanka z kompotem lub z innym napojem powinna znajdować się z prawej strony talerza, powyżej noża, a łyżeczka do napoju przed zestawem talerzy. Z lewej strony talerza albo bezpośrednio na nim kładziemy serwetkę. 

Na koniec pomyśl o dodatkach, które zadbają o przytulną atmosferę w pomieszczeniu. Mogą to być kwiaty, świece lub ozdobne naczynia.

Serwis obiadowy na prezent — kiedy to dobry pomysł?

elegancki serwis obiadowy

Taki unikatowy ceramiczny komplet obiadowy to świetny pomysł na prezent, dla kogoś, kto ceni piękno, elegancję i funkcjonalność w jednym. 

Komplety obiadowe to z całą pewnością prezenty dobre prawie na każdą okazję czy to na urodziny, jubileusze, jako upominek na ślub, bądź na tzw. „parapetówkę”.

Wybierając serwis obiadowy na prezent, możesz być pewna, że jest to podarunek odpowiedni na wiele okazji i może być doskonałym symbolem ważnych chwil. Wykonany z trwałej i wysokiej jakości porcelany, będzie  służyć obdarowanej osobie przez wiele lat i jest to na pewno upominek ponadczasowy, który pomoże tworzyć piękne wspomnienia i tradycje rodzinne związane z jego użyciem.

Dlaczego warto mieć elegancki serwis obiadowy na specjalne okazje

elegancki serwis obiadowy

Serwis obiadowy wzbogaca estetykę domu, niejednokrotnie sprawdza się w życiu codziennym jak i na specjalne okazje. Powinien być wykonany z dobrej jakości materiału i dostosowany do kolorystyki wewnętrznej domu. Najlepsze oczywiście są serwisy z porcelany, ale coraz więcej amatorów zdobywają również komplety z porcelitu, ceramiki, ze szkła oraz kamionki.

Jednak najczęstszy wybór pada na naczynia porcelanowe, które prezentują się nie tylko pięknie, ale i elegancko na śnieżnobiałym obrusie, w odpowiednio stylizowanej aranżacji.

To raczej najlepsza alternatywa na specjalne i wyjątkowe okazje, dlatego w Twoim domu bez wątpienia taki serwis obiadowy powinien się znaleźć, by umożliwić Ci podawanie codziennych obiadów, ale i takich świątecznych w eleganckim stylu. Zamiast serwować dania na talerzach, miskach i półmiskach, pochodzących z różnych serii, różniących się od siebie wzorem, kolorem, wielkością czy kształtem, najlepiej wybrać jeden komplet naczyń obiadowych, w którym znajdą się wszystkie potrzebne elementy.

Standardowy serwis obiadowy składa się z:

  • talerzy płaskich,
  • talerzy głębokich,
  • talerzy deserowych,
  • bulionówek,
  • wazy,
  • sosjerki

plus w niektórych również dołączona jest cukiernica i dzbanuszek na śmietankę do kawy.

Bez względu na to, czy mamy dużą rodzinę, czy raczej skromne grono przyjaciół, bez serwisu obiadowego Twoja jadalnia raczej się nie obejdzie.

Nawet jeśli na co dzień używasz tylko ulubionych talerzy, trzymana w szafce zastawa z pewnością przyda się nie raz, i to czasami, być może, w najmniej oczekiwanym momencie.

Wobec tego można stwierdzić, że taki serwis obiadowy w domu to bez wątpienia konieczność. Zastawa obiadowa  jest niezastąpiona w każdym domu! 

Rekomendowane artykuły