Goście weselni, czyli czego nie robić na weselu? 8 błędów

Ślubne błędy: 7 grzechów gościa weselnego - zdjęcie 2

Teoretycznie nie ma przepisu na idealny ślub, ponieważ dla każdego „idealny” będzie oznaczało coś innego. Dla jednych będzie to ceremonia w rodzinnym gronie przeprowadzona przez urzędnika, a dla innych msza w przepięknej bazylice. Jednak ten dzień tworzą pewne składowe, które jeśli nie dopiszą, mogą zepsuć nawet najlepszą atmosferę. Jedną z tych składowych są oczywiście… goście weselni!

W końcu wesele to nie tylko para młoda i wiele zależy od samych zaproszonych – od ich nastawienia, postawy, a czasem nawet wyglądu. Dlatego przedstawiam Wam 8 grzechów głównych gości, które nigdy nie powinny na żadnym weselu mieć miejsca!

Goście weselni: brak potwierdzenia obecności

Powszechnie wiadomo, że goście weselni zobligowani są do przekazania parze młodej informacji o planowanym przybyciu na uroczystość zaślubin. Weselnicy, którzy z jakiegoś powodu nie mogą być obecni podczas ceremonii, także powinni powiedzieć o tym młodym, dziękując jednocześnie za pamięć i zaproszenie. Powinni… i często na tym się kończy.

New Drop

Będąc w gronie gości weselnych, nie dopuszczajcie do sytuacji, w której to młoda para zmuszona jest dopytywać Was o obecność na chwilę przed ślubem. Narzeczeni i tak nie narzekają na nadmiar wolnego czasu.

Brak informacji może skutkować niezręcznymi sytuacjami. Parze młodej będzie przykro patrzeć na puste stoły podpisane Waszymi nazwiskami. Pamiętajcie, że w przygotowania wkładają oni mnóstwo pracy, serca i pieniędzy…

Błędy gości weselnych: kwadrans studencki…

…tutaj nie obowiązuje! Oczywiście, są takie sytuacje, w których spóźnienie można wybaczyć. Ślub to jednak wyjątkowa uroczystość, a para młoda informuje o weselu często na kilka miesięcy przed wydarzeniem.

Jako goście weselni postarajcie się nie wbiegać zdyszani do kościoła kilkanaście minut po rozpoczęciu mszy i nie sprawiać przykrości swoją nieobecnością.

Goście weselni, czyli „ja bym to lepiej zrobiła!”

Przyjść na czyjś ślub, narzekać i obgadywać go za jego plecami? Oj, nieładnie. Panna młoda wybrała sukienkę, która nie przypadła Wam do gustu, a kompozycje sami zrobilibyście lepsze?

Zachowajcie to dla siebie! Nie wypada, aby z ust gości weselnych sypały się nieprzychylne komentarze. Przygotowania do ślubu i wesela zabierają niektórym miesiące, a nawet lata. Zakochani marzą o tym dniu i chcą, aby był najpiękniejszym w ich życiu.

Ponarzekać możecie już w swoich własnych czterech ścianach – mniejsza szansa, że komuś zrobi się przykro.

Błędy gości weselnych: Jestem najpiękniejsza w klasie!

Przez wiele kobiet wesele traktowane jest jako jedna z niewielu okazji w roku do założenia wyjątkowej stylizacji. Pamiętajcie jednak, że to nie jest konkurs piękności. Nikt nikomu punktów nie przyznaje, a tego dnia najpiękniejsza powinna być panna młoda.

Wszelkie balowe suknie, zwracające na siebie uwagę, raczej odpadają. O tym, że kolor biały jest zarezerwowany dla przyszłej żony, już nie trzeba wspominać… No, chyba że panna młoda zażyczyła sobie inaczej, a jej suknia będzie mieć 15-metrowy tren!

Goście weselni, czyli prawy do lewego…

Wszyscy wiemy, że alkohol jest integralną częścią większości wesel, a „ze mną się nie napijesz” być może pada tu częściej niż gdziekolwiek indziej.

Pamiętajcie jednak, że kolejne toasty po jakimś czasie sprawią, że Wy niczego nie będziecie pamiętać, ale inni zapamietają Was… za dobrze. Jako goście weselni bawcie się z głową i do niczego się nie zmuszajcie!

Błędy gości weselnych: to już ostatnie zdjęcie!

Nie po to para młoda zatrudnia fotografa, a często i operatora, żeby goście weselni: ciocie, kuzyni i stryjkowie robili zdjęcie każdego kąta i każdego momentu uroczystości.

Zakochanym na pewno będzie milej, jeśli skupicie się na ceremonii i będziecie przeżywać ich przysięgę razem z nimi.

Błędy gości weselnych: powiedz „tak”

Mówię „nie” oświadczaniu się na weselach bez wcześniejszego ustalenia tego z parą młodą! Wesele jest na tyle skoncentrowaną na dwóch osobach imprezą, że nagłe skupianie uwagi wszystkich zgromadzonych na innych osobach może okazać się prawdziwym faux pas.

Oczywiście, nie musi tak być zawsze. O ile przyszły narzeczony przegada swój plan z parą młodą, a ta nie będzie miała nic przeciwko – droga wolna. Nie zaskakujcie jednak swoich bliskich w ten sposób – to ich dzień.

Goście weselni, czyli zrobię po swojemu!

Nieważne, gdzie idziemy, osoby, które, zapraszają mogą, mieć do nas jakieś prośby lub wymagania. Zwłaszcza, jeśli chodzi o gości weselnych.

Jeśli państwo młodzi chcą, aby wesele odbyło się bez najmłodszych, mają do tego prawo, bo to ich dzień. W takim przypadku zabranie na wesele dziecka, wbrew prośbom pary młodej, jest nie na miejscu.

Podobnie jak wręczanie naręcza kwiatów, mimo że na zaproszeniu jasno napisali, że chcieliby otrzymać książkę.

Zobacz także najnowszy odcinek, w którym nasza redaktor naczelna Izabela Janachowska rozmawia z doktor Ireną Kamińską-Radomską o tym, jak zgodnie z zasadami savoir-vivre’u powinniśmy się zachować w związku z obostrzeniami związanymi z pandemią.

Rekomendowane artykuły