Czy prawdziwa miłość może pytać o wiek? Według stereotypów, utarło się, iż mężczyzna powinien być odrobinę starszy lub para powinna być w podobnym wieku. Coraz więcej jest jednakże relacji, w których partnerów dzieli spora różnica. Czy takie związki mają szansę na przetrwanie? Przyjrzyjmy się danym statystycznym i dowiedzmy się co na ten temat mają do powiedzenia naukowcy.
Spis treści
Jak było kiedyś?
Jeszcze 100 lat temu, mąż był zwykle o 10 lat starszy od swojej małżonki. Wiązało się to z faktem próby zdobycia przez mężczyznę odpowiedniego wykształcenia i pewnego statusu majątkowego, który mógłby zapewnić małżeństwu dalszy byt. Kobiety bowiem często nie pracowały zawodowo i zdane były na wikt i opierunek, zapewniany przez mężczyznę. W myśl, Michała Łomonosowa, rosyjskiego uczonego z XVIII wieku: „Panna młoda nie powinna być starsza od narzeczonego, a jeśli już, to nie więcej niż o dwa lata; narzeczony zaś może być starszy od panny młodej o piętnaście lat. (…) Najodpowiedniejsza jest sytuacja, kiedy mąż jest starszy od żony o 7 do 10 lat”. Tak samo, jak uważa się dziś, starsi mężczyźni mieli być bardziej dojrzali, mając już za sobą okres szaleństw i poważniej podchodząc do zawieranego związku. Zdarzały się również pary w podobnym wieku, jednakże sytuacje, w których partnerka była znacznie starsza od partnera prawie nie występowały, a nawet były napiętnowane.
Czytaj także: Związek z dużą różnicą wieku. Czy PESEL może zniszczyć miłość?
Związki o dużej różnicy wieku
Dzisiaj mamy znacznie bardziej liberalne podejście do kwestii związków i zawieranych małżeństw. Na pewno jest to mocno związane z emancypacją i uniezależnieniem się kobiet, które obecnie mają takie same prawa jak mężczyźni. Łatwiej jest im zatem nawiązywać relacje w różnym wieku. Dlatego też zdarzają się związki, gdzie partnerów dzieli nawet kilkadziesiąt lat. Najwięcej przykładów możemy znaleźć w świecie show – biznesu i polityki, jak choćby związek Anny Nicole Smith i Jamesa Howarda Marshalla, których ślub odbył się w 1994 roku. Ona była modelką Playboya, on zaś miliarderem. Różnica wieku pomiędzy nimi wynosiła 62 lata. Wiele jest też przykładów, gdzie to kobieta jest starsza od mężczyzny. Przykładem może być związek aktorów Kasi Warnke i Piotra Stramowskiego, gdzie to ona jest starsza od niego o 10 lat, czy też znana na całym świecie francuska para prezydencka Emanuel oraz Brigitte Macron, gdzie on ma 43 lata, jego żona zaś 68. Związków, w których panuje duża różnica wieku można znaleźć o wiele więcej i jak rzeczywistość pokazuje, są one w stanie przetrwać próbę czasu. Ludzie potrafią tak dobrze dobrać się pod względem charakterów, wspólnych pasji, czy tez pracy, iż świetnie odnajdują się w tego typu relacji. W końcu prawdziwa miłość nie ma żadnych granic. Oczywiście sytuacja ta ma swoje wady i zalety.
Do gorszych stron możemy zaliczyć:
- brak akceptacji ze strony rodziny i bliskich
- docinki płynące z otoczenia
- inne wartości i priorytety życiowe
- różnica doświadczeń
Zalety dużej różnicy wieku:
- starszy partner jest bardziej doświadczony życiowo i wie czego chce. Jest zatem w większej mierze odpowiedzialny i godny zaufania
- związki tego typu cechują się dużą dozą ciepła, cierpliwości i wyważenia
- pokonanie wszystkich przeszkód ze strony otoczenia umacnia relację
Czytaj także: Najlepszy wiek na ślub? Naukowy znają odpowiedź!
Idealna relacja? Coś o statystykach
Według Andrew Francisa i Hugo Mialona, profesorów z Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Emory w Atlancie, im mniejsza różnica wieku, tym większą są szanse na przetrwanie małżeństwa. Po zbadaniu sytuacji tysięcy małżeństw, doszli oni do ciekawych wniosków. Najdłużej są ze sobą pary, których różnica wieku wynosi maksymalnie rok. Obliczone prawdopodobieństwo rozwodu w takich relacjach wynosi 3 %. Rośnie ono wraz ze zwiększoną różnicą wieku, i tak 5 lat różnicy to ryzyko na poziomie 18 %, 10 lat 39 %, a jeżeli partnerów dzieli powyżej 20 lat, wynosi ono aż 95 %. Badania pokazują również, iż mężczyźni będący w związkach z młodszymi partnerkami żyją dłużej, bardziej dbają o siebie, pod względem zdrowia oraz kondycji fizycznej. Jednakowoż, gdy to kobieta jest starsza, nie ma to aż takiego wpływu na jej długość życia. Tłumaczone jest to faktem, iż panie potrafią lepiej same o siebie zadbać i są bardziej samodzielne.
Wiele osób twierdzi, iż najlepsze są związki z małą różnicą wieku. Dlaczego? Bowiem nie dzielą ich pokolenia, łączą zaś podobne wspomnienia, aspekty kultury, wychowanie w tych samych czasach. Łatwiej wtedy o wspólne tematy i zainteresowania, sentymenty związane choćby z utworami muzycznymi, czy też obejrzanymi filmami. Poza tym nie mają dużych rozbieżności pod kątem doświadczeń życiowych, nabywanie ich razem może spajać związek. Jednakże metryka nie jest najważniejsza, a to, czy osoby darzą się szczerym uczuciem i potrafią stworzyć udany związek. Wtedy żadna różnica wieku nie jest przeszkodą.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czy prawdziwa miłość może pytać o wiek? Związki z dużą różnicą wieku stają się coraz bardziej akceptowane we współczesnym społeczeństwie. Dawniej normą było, aby mężczyzna był starszy od kobiety, co było związane z jego rolą jako dostarczyciela zasobów. Obecnie, emancypacja i równouprawnienie spowodowały, że różnica wieku w związkach przestaje być tematem tabu. Przykłady takich relacji można znaleźć zarówno w codziennym życiu, jak i show-biznesie. Statystyki jednak pokazują, że im mniejsza różnica wieku, tym większa szansa na trwałość małżeństwa. Najlepsze relacje występują, gdy różnica wieku wynosi maksymalnie rok. Mimo to, wiele par z dużą różnicą wieku udowadnia, że prawdziwa miłość nie zna granic. Takie związki mogą mieć swoje wady, jak brak akceptacji społecznej, ale również wiele zalet, w tym większą stabilność emocjonalną i dojrzałość.
Najważniejsze informacje:
– Coraz więcej związków z dużą różnicą wieku.
– Historycznie, mężczyzna był zazwyczaj starszy.
– Emancypacja kobiet zmienia podejście do różnicy wieku.
– Przykłady znanych par z dużą różnicą wieku.
– Statystyki wskazują, że mniejsza różnica wieku sprzyja trwałości małżeństwa.
– Związki z dużą różnicą wieku mają swoje zalety i wady.
Artykuł skierowany jest do osób zainteresowanych związkami z dużą różnicą wieku, a także tych, którzy chcą lepiej zrozumieć wpływ różnicy wieku na jakość i trwałość relacji. Idealny dla par oraz osób szukających rzetelnych statystyk i przykładów z życia codziennego i świata celebrytów.