Związek z dużą różnicą wieku. Czy PESEL może zniszczyć miłość?

różnica wieku w związku

Społecznie akceptowalne, a wręcz pożądane jest gdy mężczyzna jest dwa czy trzy lata starszy od partnerki. Przysłowiowe schody zaczynają się wtedy, kiedy okazuje się, że różnica wieku jest znacznie większa lub, o zgrozo, to kobieta jest starsza. Sprawdzamy, czy PESEL może zniszczyć miłość.

Związek z dużą różnicą wieku. Dlaczego różnica wieku w związku budzi kontrowersje?

różnica wieku w związku
Fot: Shutterstock

Czy różnica wieku w związku ma znaczenie? A może miłość nie zna wieku? Dlaczego mimo zmieniających się czasów i mentalności, związki z dużą różnicą wieku dalej budzą kontrowersje? 

Od wieków mężczyźni zawsze wiązali się ze znacznie młodszymi partnerkami, a duża różnica wieku nie była dla nikogo zaskoczeniem. Różnica wieku nie jest niczym złym! O ile oczywiście jest legalna, nie łamie prawa i nie przeszkadza zakochanym na zabój partnerom. Jeśli pozostające w związku osoby są pełnoletnie, to nikomu nic do tego i różnica wieku między nimi powinna być wyłącznie ich prywatną sprawą. Niestety, zwykle tak nie jest, a partnerzy, których dzieli kilkanaście, lub kilkadziesiąt lat często muszą mierzyć się z nieprzyjemnymi komentarzami i negatywną oceną społeczną. Dlaczego tak się dzieje? 

Romans z facetem po 50? Kontrowersje wynikające z wielkiej różnicy wieku między partnerami biorą się przede wszystkim z odmiennych życiowych doświadczeń, priorytetów i statusu społecznego. Często ilość lat dzielących partnerów to nie tylko liczba, a historia, która stoi za związkiem. 

Zdarza się, że nauczyciel  związuje się ze swoją młodą uczennicą, lub dla młodszej partnerki porzuca żonę i dzieci, które są w zbliżonym do kochanki wieku. Często starszy mężczyzna ma łeb na karku, odniósł już sukcesy w pracy i ma wysoki status materialny, podczas gdy jego młodsza wybranka nie rozpoczęła jeszcze nawet kariery zawodowej. Bywa też, że w związku dużo starsza jest kobieta. Jeśli zbliża się ona do  menopauzy, to dla młodszego partnera oznacza to często porzucenia marzeń o założeniu w przyszłości rodziny. Jeśli do tego dochodzi znaczna różnica w wyglądzie, odmienne zainteresowania i poglądy na życie to wręcz nieuniknione, że ludzie będą plotkować. Jeśli jednak partnerzy są w takiej relacji szczęśliwi i nikogo nie ranią wejściem w związek, w którym różnica wieku  jest duża, to nikt nie ma prawa ich oceniać. 

Korzyści wynikające z różnicy wieku w związku

Wbrew pozorom i powszechnej opinii, związek z dużą różnicą wieku może mieć wiele zalet i nic go nie złamie.

Marlu_baner

Jeśli w relacji starszy jest mężczyzna, to taki związek zwykle może dać kobiecie poczucie bezpieczeństwa. Starszy partner wie, jak dbać o kobietę w związku oraz zapewnić jej stabilizację finansową. Także dzięki dojrzałości emocjonalnej mężczyzny taka relacja może być spokojniejsza. Wiele kobiet woli wchodzić związki ze starszymi partnerami, ponieważ mężczyźni w ich wieku nie są jeszcze gotowi na zawarcie małżeństwa i trzęsą portkami na myśl o założeniu rodziny. Starsi partnerzy są dla kobiet również atrakcyjni intelektualnie, a tym samym seksowni i niezwykle pociągający. Do tego lepiej radzą sobie z rozwiązywaniem konfliktów w przeciwieństwie do niedojrzałych, młodszych facetów.

Co jeśli w związku to kobieta jest starsza od mężczyzny? Czy taka relacja może mieć zalety? Oczywiście, że tak! Związek z młodszym mężczyzną może mieć wiele plusów. Zamiast leżeć do góry brzuchem, młodszy partner wnosi nową energię do życia kobiety, która wchodząc w ekscytujący związek, zaczyna szaleć z radości. Relacja z młodszym gwarantuje często lepsze dopasowanie seksualne. W pewnym wieku kobiety stają się bardziej świadome swojej seksualności i dobrze wiedzą co sprawia im przyjemność. Ich potrzebom w sferze intymnej może znacznie lepiej sprostać młodszy mężczyzna. Co więcej, jeśli kobieta w okolicach 40-stki marzy o tym, żeby zostać mamą, to związując  się z młodszym partnerem, ma większą szansę na upragnione potomstwo. Z wiekiem mężczyźni mają coraz mniej zdrowych plemników, dlatego też dojrzała kobieta łatwiej w może zajść w ciążę z 30-latkiem niż z 40-latkiem.

Wyzwania i problemy związane z różnicą wieku w związku

różnica wieku w związku
Fot: Shutterstock

Jakie wyzwania stoją przed związkiem z dużą różnicą wieku? Najtrudniejszą kwestią, z którą muszą zmierzyć się partnerzy to różne etapy, na których są w życiu. 10 lat różnicy w związku może być przeszkodą kiedy mamy w życiu inne priorytety. Zdarza się, że mimo mocnego uczucia, którym darzymy drugą osobę, mamy zupełnie odmienne marzenia i plan na siebie. 

Pierwszą kwestią jest stosunek do posiadania dzieci. Najtrudniej mają pary, w których kobieta zbliża się do menopauzy, a pragnie zostać mamą. Wtedy też starszy mężczyzna, często posiadający już dzieci z poprzedniego związku nie chce kolejny raz być ojcem, lub młodszy partner, wchodząc w związek ze starszą kobietą, może nie być jeszcze gotowy na ojcostwo. Dlatego młodszy facet, związując się ze starszą od siebie kobietą, musi się zastanowić — bierze to na klatę, albo nie. Niestety wiele młodych chłopaków tylko przez chwilę jara się związkiem ze starszą partnerką i jest do dla nich jedynie szybka przygoda. 

Kolejną sprawą jest sposób spędzania wolnego czasu. Potrzeby mężczyzny po 40 są inne niż tych, którzy ledwo weszli w dorosłość. Kiedy dziewczyna 20 lat wchodzi w związek ze starszym mężczyzną, może mieć silną  potrzebę podróżowania i rozrywki, podczas gdy starszy partner woli spokojnie spędzać czas w domowym zaciszu.

New Drop

Innym  problemem w relacjach, w których różnica wieku jest duża to poziom zawodowy i… finansowy. Stabilna sytuacja zawodowa starszego partnera może rodzić podejrzenia o lojalność młodszej partnerki oraz to, czy uczucie, którym go darzy, jest prawdziwe. W związkach z dużą różnicą wieku mogą także pojawić się odmienne potrzeby seksualne i niedopasowanie w tej kwestii.

Ostatnim wyzwaniem jest niestety kwestia wyglądu. Kiedy pierwotna fascynacja starszym partnerem mija i pojawia się szara codzienność, młodsza strona może stracić pożądanie w stosunku do partnera. Jeśli uczucie nie jest silne i prawdziwe, to zaczynają się wtedy pojawiać wątpliwości w związku a młodszy partner lub partnerka zaczyna szukać innego obiektu swoich uczuć.

Jak radzić sobie z różnicą wieku w związku

różnica wieku w związku
Fot: Shutterstock

Jak dbać o relację, w której partnerów dzieli duża różnica wieku? Przede wszystkim należy szanować partnera i jego potrzeby. Warto dać mu przestrzeń i zrozumienie. Kolejną kwestią jest cierpliwość i elastyczność. Nie od razu Rzym zbudowano, dlatego niezwykle istotny może okazać się czas na adaptację ukochanego lub ukochanej do nowej sytuacji. Różnica wieku w związku 15 lat, czy 5 lat — bez względu na to ile lat dzieli partnerów związek to przede wszystkim sztuka kompromisu.

Związek ze starszym mężczyzną — psychologia 

Dlaczego wiele młodych kobiet wiąże się ze starszymi od siebie mężczyznami? Nie nam jest to oceniać. Jeśli trudności związane z różnicą lat w związku zaczynają nas przytłaczać, to warto rozważyć terapię dla par. Dzięki pomocy specjalisty można się dogadać. Jeśli zaczniecie otwarcie i bezpiecznie rozmawiać o swoich emocjach i potrzebach, to z pewnością się do siebie znowu zbliżycie.

Różnica wieku w związkach znanych osób

Mimo że kwestia różnicy wieku w związku to naprawdę dość powszechna sprawa, wciąż wieści o kolejnej parze, w której jeden z partnerów jest dużo starszy od drugiego, budzą ogólne poruszenie.

Czy mężczyzna może się zakochać w starszej kobiecie? Kiedy o urząd Prezydenta Republiki Francuskiej zaczął ubiegać się Emmanuel Macron, media na całym świecie skupiły się nie na jego planach czy programie wyborczym, a na jego małżonce Brigitte, którą poślubił w 2007 roku.

Powodem tego wyjątkowego zainteresowania przyszłą pierwszą damą Francji było nic innego jak różnica wieku, kobieta jest bowiem o 26 lata starsza od swojego męża. Komentarze, które pojawiały się w sieci, były, nazywając rzeczy po imieniu, obrzydliwe.

Określenie pierwsza dama szybko zostało zmienione na pierwsza mama lub, w najbardziej drastycznych przypadkach, pierwsza babcia… A to wszystko tylko dlatego, że zdecydowali się być szczęśliwi wbrew datom urodzenia.

Co ciekawe — między byłym prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem a jego obecną małżonką Melanią występuje podobna różnica wieku, 24 lata, jednak media nie poświęciły tej sprawie aż tyle uwagi, co w przypadku małżeństwa Macronów. Powód takiego stanu rzeczy wydaje się być oczywisty – w tym przypadku to mężczyzna jest starszy, więc właściwie nie ma tematu…

Związków z dużą różnicą wieku nie brakuje również na czerwonym dywanie. Kiedy w 2009 roku jeden z największych amantów w historii polskiego kina Andrzej Łapicki poślubił młodszą o 60 lat Kamilę Mścichowską, w prasie zawrzało. Media nie pozostawiły na aktorze i absolwentce teatrologii suchej nitki. Rozpoczęła się nagonka, która trwała właściwie do śmierci Łapickiego w 2012 roku.

Nie mniej emocji budził związek córki znanego muzyka Grzegorza Turnaua Antoniny z aktorem i koneserem wina Markiem Kondratem. 39 lat różnicy między małżonkami to nie jedyna kontrowersja, którą podnosiły brukowce. Równie ważnym z punktu widzenia portali plotkarskich problemem był fakt, że mąż i ojciec Antoniny Turnau przyjaźnili się, a więc Kondrat znał swoją żonę już wtedy, kiedy była ona dzieckiem.

Czy różnica wieku ma znaczenie w miłości?

różnica wieku w związku

Jak to mówi popularne przysłowie — zakochani mają oczy, a nie widzą, mają uszy, a nie słyszą. Badania jednak są bezlitosne i pokazują, że im większa różnica wieku między partnerami, tym większe ryzyko rozpadu związku w przyszłości. Związek z młodszym mężczyzną o 20 lat może się nie udać, kiedy kobieta, zbliżając się do sześćdziesiątki, przestanie już być atrakcyjna dla 40-letniego partnera. Podobnie jest w drugą stronę. Jeśli kobieta wchodzi w związek ze starszym mężczyzną o 20 lat, kiedy sama ma 18-ście. Za jakiś czas może się okazać, że będzie chciała od życia czegoś więcej, a jej coraz starszy partner mający zupełnie inną wizję na przyszłość stanie się dla niej ograniczeniem. 

Jednak najważniejsze pytanie, które powinniśmy sobie przede wszystkim zadać to czy duża różnica wieku w związku ma znaczenie wtedy kiedy się kochamy? Każda relacja może się skończyć, kiedy o nią nie dbamy, i to bez względu na to ile lat dzieli partnerów. Różnica wieku w związku 10 lat, czy rok nie będzie mieć znaczenia jeśli nie będziemy pracować nad relacją. Prawdziwa miłość zawsze przetrwa. Jeśli związek jest oparty na wspólnym zaufaniu i wzajemnym szacunku oraz daje poczucie bezpieczeństwa, to z pewnością przetrwa. Miłość dodaje skrzydeł i bez względu na lata i różne doświadczenia życiowe, pary z dużą różnicą wieku mogą wieść szczęśliwe życie, pozostając do końca swoich dni w satysfakcjonującej i pełnej miłości relacji. 

Rekomendowane artykuły