Ile trzeba wydać na zaproszenia ślubne? [CENNIK 2023]

zaproszenia ślubne w stylu boho

Wybór zaproszeń ślubnych to niełatwa decyzja. Tak wiele wzorów, rodzajów papeterii, różnych motywów i stylów – a do tego tak duża rozbieżność cenowa. Zaproszenia to ważna pozycja w planowaniu ślubnego budżetu, dlatego zanim wybierzecie konkretny wzór, warto dowiedzieć się, ile trzeba wydać na papeterię. Ile średnio kosztują zaproszenia ślubne i od czego zależy ich cena? Czytaj dalej!

PS W tym artykule znajdziesz też mnóstwo inspiracji i pomysłów!

Od czego zależy cena zaproszeń ślubnych?

Cena zaproszeń ślubnych może wahać się od kilku do kilkudziesięciu, a w szczególnych przypadkach nawet kilkuset złotych. Standardowo średni koszt zaproszenia ślubnego to zazwyczaj około 10–20 zł. To, ile kosztują zaproszenia ślubne, zależy od wielu czynników, takich jak:

 • styl zaproszeń – koszt może różnić się w zależności od wybranego projektu, skomplikowania wzoru, rodzaju papieru, a nawet… technik druku.
 • Dodatkowe elementy – wszelkie dodatkowe elementy, takie jak np. lakowanie kopert, wsad do zaproszeń, mapki dojazdu etc. mogą zwiększyć ostateczny koszt zaproszeń.
 • Personalizacja – jeśli planujesz personalizowanie kopert, to zdecydowanie wpłynie na ostateczny koszt zaproszeń.
 • Liczba zaproszeń – wiele firm oferuje rabaty przy większych zamówieniach, możesz więc próbować negocjować cenę.

Co wchodzi w skład papeterii ślubnej?

Papeteria ślubna to dość szeroki termin i zależnie od preferencji oraz wyboru pary młodej może obejmować różne elementy. Najbardziej podstawowy pakiet to zaproszenie ślubne i koperta.

Coraz częściej pary decydują się jednak na dodatkowe elementy, dzięki którym zaproszenia stają się bardziej oryginalne. Sprawia to też, że wszystkie elementy są ze sobą spójne i wzajemnie się uzupełniają. Co jeszcze wchodzi w skład papeterii ślubnej?

 • Zaproszenia ślubne.
 • Koperty.
 • Karty: RSVP, prośba o konkretne prezenty, etc.
 • Mapki dojazdu.
 • Plan wesela.
 • Menu.
 • Plan stołów.
 • Numery stołów.

Kiedy zamówić zaproszenia ślubne?

Zaproszenia ślubne warto zamówić z odpowiednim wyprzedzeniem. Dzięki temu unikniecie niepotrzebnego pośpiechu i stresu. Musicie pamiętać, że samo zamówienie zaproszeń to dopiero początek procesu.

Dochodzi do tego ewentualna personalizacja, zatwierdzenie projektu, realizacja oraz wysyłka. Zależnie od firmy, może to trwać od kilku dni nawet do kilku tygodni. Przyjmuje się, że zaproszenia ślubne powinno się zamówić ok. 4-6 miesięcy przed planowaną datą ślubu. Dzięki temu będziecie mieli wystarczająco dużo czasu, by później rozesłać lub rozwieźć je do Waszych gości.

Ile kosztują zaproszenia ślubne?

Jak już wiesz, na ostateczny koszt zaproszeń ślubnych wpływa wiele elementów. Zanim zaczniecie więc wybierać zaproszenia, warto zorientować się, jaki budżet chcecie na nie przeznaczyć. To znacznie ułatwi Wam poszukiwania. Zaproszenia mogą kosztować od kilku do kilkudziesięciu złotych, a nawet więcej. Można jednak podzielić je na trzy główne kategorie:

 • Budżetowe zaproszenia ślubne – kosztują od 1 zł do 10 zł za sztukę. To zazwyczaj gotowe zaproszenia dostępne w sklepach lub proste projekty, które nie pozostawiają wiele pola do personalizacji.
 • Zaproszenia ślubne w średniej cenie – średni koszt zaproszeń ślubnych w tej półce cenowej to 20 –30 zł za sztukę. Te zaproszenia zawierają wiele dodatkowych elementów, pozwalają też na pełną personalizację.
 • Drogie zaproszenia na ślub – tutaj cena za sztukę waha się od 40 zł w górę. Drogie zaproszenia ślubne wykonane są z wysokiej jakości materiałów przy użyciu nowoczesnych technik druku. Oczywiście oferują też szerokie możliwości personalizacji.

Czy warto zamawiać dodatkowe zaproszenia?

Nawet przy najlepiej zaplanowanych przygotowaniach ślubnych zdarzają się wpadki – a czasem po prostu zdarza się rzeczywistość. Dlatego zamawiając zaproszenia ślubne, warto domówić kilka dodatkowych, do samodzielnej personalizacji.

Idealny scenariusz zakłada, że zamawiacie dokładnie tyle zaproszeń, ile jest Wam potrzebne przy Waszej liście gości, zamówienie dociera do Was dokładnie w takim stanie, w jakim powinno, w czasie pakowania nie dzieje się nic niespodziewanego, a kilka tygodni później wszyscy zaproszeni goście potwierdzają swoje przybycie.

Tyle z teorii, bo w praktyce bywa różnie. Kilka zaproszeń może ulec uszkodzeniu lub mogą pojawić się np. błędy w wydruku, lista gości może się zmienić etc. Lepiej być przygotowanym!

Kiedy wysłać zaproszenia na ślub?

Zaproszenia ślubne powinniście wysłać z odpowiednim wyprzedzeniem, tak żeby goście mieli wystarczająco dużo czasu na zaplanowanie swojej obecności na Waszym przyjęciu. Oto kilka spraw, które warto wziąć pod uwagę, kiedy planujecie termin wysyłania zaproszeń.

 • Standardowo zaproszenia ślubne powinno się wysłać około 6–8 tygodni przed terminem przyjęcia.
 • W przypadku ślubu latem lub w wysokim sezonie ślubnym zaproszenia warto wysłać nawet 3–4 miesiące wcześniej, by goście mieli czas na zarezerwowanie sobie terminu, znalezienie ewentualnego noclegu czy zaplanowanie urlopu.
 • Jeśli planujesz ślub za granicą, Twoi goście powinni otrzymać zaproszenia przynajmniej pół roku wcześniej, by móc zaplanować podróż lub wyrobić niezbędne dokumenty etc.

Zaproszenia ślubne DIY

Wiesz, że zaproszenia ślubne możesz też przygotować samodzielnie? To nie tylko oszczędność pieniędzy, ale też doskonały sposób, by pokazać gościom, że są dla Was ważni. Kiedy tworzysz zaproszenia, możesz np. dodać spersonalizowany element dla każdego z gości – to będzie naprawdę miłe!

Możecie przygotować je wspólnie. Taka zabawa to świetny pomysł na chwilę oddechu i wspólne spędzenie czasu przed Waszym wielkim dniem.

W czasie planowania ślubu często macie tak wiele na głowie, że brakuje Wam chwili, by się zatrzymać i po prostu cieszyć tym wszystkim, co się dzieje.

Czego potrzebujesz do zaproszeń ślubnych DIY? Tak naprawdę ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia. Nożyczki, kolorowe kartki, klej na gorąco, koraliki, elementy decoupage etc., możliwości jest naprawdę wiele! Zobacz kilka inspiracji, które dla Ciebie wybrałam.

Ślubny savoir-vivre – zaproszenia

Wiele par młodych nie wysyła zaproszeń pocztą i decyduje się wręczyć je osobiście. Warto pamiętać jednak, że przy wręczaniu zaproszeń ślubnych obowiązuje pewna etykieta, której warto się trzymać. Oczywiście wszystko zależy od tego, jakie relacje łączą Was z zapraszanymi gośćmi, jednak przestrzeganie ślubnego savoir-vivre’u zawsze jest mile widziane. Na co zwrócić uwagę?

 • Zaproszenia warto wręczyć w chwili, w której możecie poświęcić zapraszanym gościom swój czas i uwagę. Możecie np. zorganizować spotkanie na wspólną kawę lub obiad, zaprosić ich na kolację etc.
 • Zadbajcie o to, by zaproszenia były starannie przygotowane. Pognieciona koperta, błędnie zapisane nazwisko, to wszystko sprawi, że goście będą czuli się niezbyt wyjątkowo i nie zostawi ich z pozytywnym wrażeniem;
 • Odpowiadajcie na wszystkie pytania, które się pojawią: godzina ceremonii, miejsce przyjęcia, dodatkowe informacje.
 • Nie naciskajcie na odpowiedź o obecność od razu. Niektórzy oczywiście potwierdzą swoje przybycie już w momencie otrzymania zaproszeń, jednak dla wielu z gości wymaga to również planowania i dostosowywania swoich planów. Nie oczekujcie więc odpowiedzi od razu, nie wypytujcie, mogą poczuć się przez to przytłoczeni.

Podsumowanie

Ile trzeba wydać na zaproszenia ślubne?

Zaproszenia ślubne mogą kosztować od kilku do nawet kilkudziesięciu czy kilkuset złotych za sztukę.

Od czego zależy cena zaproszeń ślubnych?

Od wybranego projektu, możliwości personalizacji, metody druku, dodatkowych elementów.

Co wchodzi w skład papeterii ślubnej?

New Drop

Podstawowy zestaw to zaproszenie i koperta, jednak może zawierać inne elementy, takie jak np. menu czy plan stołów.

Kiedy zamówić zaproszenia ślubne?

Powinniście zamówić zaproszenia ok. 4-6 miesięcy przed ślubem.

Ile kosztują zaproszenia ślubne?

To zależy, jednak można podzielić je na: budżetowe, średnią półkę cenową i drogie.

Czy warto zamawiać dodatkowe zaproszenia?

Zdecydowanie tak, to zabezpieczenie w razie nieprzewidzianych sytuacji.

Kiedy wysłać zaproszenia na ślub?

Ok. 6-8 tygodni lub 3-4 miesiące wcześniej w przypadku ślubu w wysokim sezonie.

Rekomendowane artykuły