Ile zapłacisz za ślub i wesele w 2022? Poznaj najnowsze dane! [Raport Wedding Dream]

ile kosztuje ślub

Koszty ślubu i wesela – temat często kontrowersyjny, ale jakże ważny! Ten jedyny w swoim rodzaju dzień wiąże się z ogromnymi kwotami. Trudno jednoznacznie powiedzieć, ile kosztuje ślub i wesele. Wiele zależy od liczby gości, kosztów sali (tzw. talerzyka), usługodawców oraz stylizacji Państwa Młodych (zwłaszcza Pani Młodej). Wraz z moją redakcją przygotowałam dla Was raport z danymi finansowymi na 2022 rok, uwzględniając odpowiedzi od ponad 50 tysięcy par zarejestrowanych w mojej aplikacji ślubnej, jak również wyniki sondy przeprowadzonej online oraz na targach ślubnych. Sprawdźcie, jaki będzie koszt wesela w 2022 roku!

Ile kosztuje wesele ? Odpowiedzi z aplikacji Wedding Dream

Znacie planer ślubny Wedding Dream? To narzędzie, które pomoże Wam zorganizować ślub i wesele krok po kroku. Wraz z moim zespołem zawarliśmy tam wszystkie potrzebne informacje, które pomogą Wam przejść ten proces bezstresowo.

planer Izabeli Janachowskiej

To właśnie w planerze Wedding Dream zadaliśmy naszym użytkownikom pytanie o średni budżet weselny. Okazuje się, że wydaliście na ślub i wesele średnio 54 733 zł. Średnia liczba gości to 67, w tym największa ilość gości wpisana przez jednego użytkownika w aplikacji to 324.

Targi ślubne na Stadionie Narodowym

2-3 października 2021 na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyły się Targi Ślubne, które umożliwiły nam zdobycie wielu, cennych informacji zarówno o trendach, jak i cenach na nadchodzący sezon weselny w 2022 roku. Udało nam się porozmawiać z wystawcami oraz przede wszystkim z przyszłymi Parami Młodymi, które zapytaliśmy o koszty przygotowania ślubu i wesela. Młodzi odpowiadali bardzo chętnie nie ukrywając szczegółów.

Wesele w stylu glamour odbędzie się pod Brodnicą (województwo kujawsko-pomorskie). Cena talerzyka za 2 dni wesela to 330 zł. Koszt DJ to 6 tys. zł, kamerzysty 5,5 tys., a fotografa 3 tysiące zł.

new drop

Panna Młoda z Grudziądza

Dowiedz się więcej o kosztach organizacji wesela w województwie kujawsko – pomorskim oglądając video:

Koszt talerzyka wydaje się wysoki, ale pamiętajcie, że chodzi o dwudniowe wesele. W przypadku jednodniowej imprezy wygląda to znacznie inaczej, np. nowożeńcy z Radomia zapłacą 200 zł. Ich zdaniem kwota w kopercie od pary gości powinna zatem wynosić minimum 400 zł, ale wiadomo, że koszty wesela obejmują nie tylko jedzenie, ale też orkiestrę czy fotografa. Dlatego ich zdaniem optymalna kwota w kopercie to 600-700 zł.

Wśród uczestników targów nie zabrakło też Par Młodych z Warszawy.

Nasz ślub odbędzie się w Pałacu Ślubów na warszawskiej Starówce. Wesele, niewielkie bo na maks. 45 osób, będzie miało miejsce w restauracji tuż obok. Kwota talerzyka to 280 zł. Wydaje mi się, że koszt całej imprezy to 25 tys. złotych, może trochę więcej.

Panna Młoda z Warszawy

ile kosztuje ślub

Raport: Ile kosztuje wesele ?

To jednak nie wszystko! Mam dla Was jeszcze więcej szczegółowych danych z przeprowadzonej przez nas ankiety, w której wzięło udział ponad 5 tys Par Młodych, którym dziękuję za udział w naszych badaniach. Koniecznie sprawdźcie, co udało nam się ustalić!

1. Wielkość wesela 2022

Zdecydowana większość ankietowanych organizuje wesele na 100-150 gości (ponad 60%). Minimalna liczba nowożeńców organizuje tylko obiad dla najbliższych. Ok. 17% będzie miało kameralną imprezę do 50 gości. Również ok. 17% zorganizuje wesele na ponad 150 osób.

raport ile kosztuje ślub, liczba gości

2. Styl wesela 2022

Byłam bardzo ciekawa odpowiedzi na to pytanie. Wyniki jednak wcale mnie nie zaskoczyły. Zdecydowanie preferujecie wesele w stylu glamour (ponad 57%). 23% ankietowanych woli imprezę w stylu rustykalny, a tylko 14% boho.

ile kosztuje ślub

Podczas Targów Ślubnych zapytaliśmy przyszłą parę młodą z Radomia o koszty ich wesela. Oto co odpowiedzieli.

3. Największe koszty

Zdaniem Nowożeńców największe koszty generuje sala weselna. W ten sposób odpowiedziało ponad 90% ankietowanych. Zdecydowanie to pozycja w weselnym budżecie znajdująca się na pierwszym miejscu. Sala weselna bowiem to nie tylko miejsce samej imprezy, ale przede wszystkim koszty jedzenia i napojów.

New Drop

Oczywistym jest, że tutaj nie warto oszczędzać. Jedzenie i forma ich podania to niezmiernie ważne, weselne kwestie. Nie oznacza to jednak, że i tutaj nie można znaleźć dobrych cen, które nie będą oznaczały niskiej jakości. Wręcz przeciwnie!

Dobierając salę weselną zróbcie dokładny research w Waszej okolicy. Serdecznie zachęcam Was też do przejrzenia katalogu firm na portalu Wedding Dream. Porównujcie usługi, ceny i przede wszystkim opinie. Przyłóżcie się do tego, a na pewno nie pożałujecie 🙂

baner sale weselne

Na co trzeba przeznaczyć największy kawałek w budżetowym torcie weselnym? O to zapytaliśmy parę młodą z okolic Bydgoszczy. Sprawdź ich opinię!

4. Koszty organizacji wesela w 2022 roku

W ankiecie zadaliśmy pytanie: „Jaką kwotę trzeba przeznaczyć na organizację wesela?”. Ponad 60% ankietowanych zaznaczyło kwotę 30-80 tysięcy. Tylko 11% powiedziało o kwocie poniżej 30 tysięcy, a prawie 18% o kwocie 80-100 tysięcy. Jak widać odpowiedzi są zróżnicowane, choć zdecydowana większość z Was zdaje sobie sprawę, że ślub i wesele są po prostu drogie w organizacji.

5. Koszt talerzyka

Wśród Par Młodych to temat numer jeden, czyli… ile kosztuje talerzyk. Zapytaliśmy, ile wynosi ta kwota w Waszym miejscu zamieszkania. Najwięcej osób, bo prawie połowa, powiedziała, że płaci 200-250 zł. Prawie 35% zaznaczyło kwotę 250-300 zł. Tylko 10% wspomniało o kwocie poniżej 200 zł. Niewiele z Was zaznaczyło 350 zł i więcej.

średni koszt za talerzyk, raport ile kosztuje ślub

6. Koszty sukni ślubnej i garnituru ślubnego

A ile kosztują Was stylizacje ślubne? Prawie 50% wyda na ten cel około 5 tysięcy złotych. Około 35% poniżej 3 tysięcy, a sporo mniej 6-10 tysięcy. Bardzo mało odpowiedzi dotyczyło kwoty 10 tysięcy i więcej.

ile kosztuje ślub
Fot. Shutterstock.com

7. Koszt zespołu muzycznego/DJ-a w sezonie ślubnym 2022/2023

Przy tym pytaniu padły właściwie tylko dwie odpowiedzi. Ok. 41% z Was zaznaczyło kwotę 5-10 tysięcy złotych, a prawie 58% do 5 tysięcy.

8. Koszty fotografa i kamerzysty – Wesele 2022

Fotograf i kamerzysta na weselu 2022 roku to, według Was, koszt od 5 do 10 tysięcy złotych. Ok. 41% z Was zaznaczyło kwotę poniżej 5 tysięcy.

9. Koszt samochodu ślubnego

Ponad 50% z Was zaznaczyło, że jedzie do ślubu własnym lub pożyczonym samochodem (nie ponosząc przy tym dodatkowych kosztów). Ponad 42% zaznaczyło odpowiedź „do 3 tysięcy złotych”. Bardzo mały odsetek ankietowanych wspomniał o kwocie od 3 do 5 tysięcy złotych.

Wedding Dream cars

10. Dekoracje ślubne i kwiaty

Tutaj pojawiło się sporo zróżnicowanych odpowiedzi. Ponad 44% ankietowanych zaznaczyło odpowiedź „3-5 tysięcy złotych”. 26% z Was zapłaci do 2 tysięcy złotych, 16% woli przeznaczyć na ten cel jak najmniej pieniędzy tworząc dekoracje także we własnym zakresie. Zaledwie 13% wyda na dekoracje i kwiaty od 5 do 10 tysięcy złotych.

11. Makijaż i fryzura – koszty

Kwoty za makijaż i fryzurę według połowy ankietowanych to około 500 zł. 35% osób zapłaci poniżej tej kwoty, a 16% przeznaczy na ten cel od 600 zł do nawet 1000 zł.

Koniecznie zobacz trendy w ślubnych fryzurach według Postka!

baner fryzjer

12. Ceremonia ślubna w kościele

„Ile kosztuje ceremonia ślubna w Twojej parafii?” – to kolejne pytanie z ankiety. 38% przeznaczyło na ten cel kwotę, którą uznaje za słuszną. 29% zapłaciło od 600 do 1000 zł, 13% powyżej 1000 zł, a 20% około 500 zł. Prawie 85% z Was uważa te koszty za zbyt wysokie podkreślając, iż sakrament nie powinien być na sprzedaż.

ile kosztuje ślub

14. Miejsce organizacji wesela

Coraz częściej pary młode decydują się na nietypowe obiekty weselne takie jak stodoły lub szklarnie. W dobie pandemii królują także plenerowe uroczystości organizowane w namiotach. Jednak nadal to sale weselne wiodą prym. Zobacz poniższy wykres: jak odpowiadali nasi ankietowani.

miejsce organizacji ślubu, raport ile kosztuje ślub

Średnie koszty usług weselnych

Sprawdziłam dla Was również koszty za usługi weselne w różnych regionach Polski, przepytując o to usługodawców z branży. Wbrew pozorom te wcale nie są tak zróżnicowane jak może się wydawać:

  • makijaż ślubny – średni koszt makijażu ślubnego to 170 – 400 zł. Tyle samo kosztuje makijaż próbny,
  • cena za talerzyk (jednodniowe wesele) – od 200 zł do ponad 450 zł. Najwyższe kwoty zauważalne są w Warszawie (np. w hotelu Bristol w stolicy od 499 zł do 599 zł),
  • suknia ślubna – tutaj nie muszę podkreślać, że kwoty są bardzo zróżnicowane. Ceny sukien ślubnych zaczynają się już od 500 zł (sklepy online) do nawet kilkunasty tysięcy złotych (i więcej). W moim Concept Store ceny za suknie to kwoty od 3600 zł do 7900 zł.
  • aranżacje, dekoracje ślubne – tutaj trudno jednoznacznie powiedzieć, ile będą kosztować dekoracje ślubne, zwłaszcza kwiatowe. Wiele zależy od potrzeb Nowożeńców. Dla przykładu pracownia florystyczna z Parzniewa (województwo mazowieckie) podaje kwoty od 2000 zł do 10 000 zł, a np. firma tego typu z Gdańska uśrednia koszt swoich usług do 3000 zł,
  • fotografia i film – i znowu – wiele zależy od potrzeb, ale i doświadczenia specjalistów. Sporo usługodawców tego typu działa na terenie całej Polski. Kwoty w Polecanych firmach w katalogu Wedding Dream zaczynają się od ok. 3000 zł a kończą średnio na 10 000 zł.

Jaki będzie koszt ślubu i wesela w sezonie 2022/2023?

Uśredniając wszystkie, zebrane odpowiedzi możemy stwierdzić, że za wesele na 100 osób organizowane w 2022 roku zapłacicie ponad 60 tysięcy złotych.

Kochani! Koniecznie podzielcie się w komentarzu szczegółami na temat Waszych weselnych kosztów. Co zaskoczyło Was najbardziej (pozytywnie i negatywne?). Jestem bardzo ciekawa Waszych opinii!

A czy widzieliście już mój wywiad ze Sławomirem i Kajrą? Koniecznie posłuchajcie o kulisach ich wspaniałego wesela 🙂

Rekomendowane artykuły