Temat odwołanych wesel wraca jak zła mantra. Kiedy rozpoczęła się pandemia koronawirusa, większość z Was przekładała termin ślubu i weselna na kolejne miesiące, inni na przyszły rok. Niestety czarny scenariusz się powtarzał i nawet dziś pary młode nie mogą być pewne swoich przyjęć w sezonie letnim. Jak sobie radzić?
Spis treści
W związku z obawami o trwające obostrzenia, wiele przyszłych par młodych przełożyło uroczystość na okres jesienno – zimowy, który mamy już za sobą lub zaplanowało je na 2021 rok. Wprowadzone regulacje wciąż nie pozwalają jednak na organizację wesel w pełnym wymiarze z udziałem gości. Co za tym idzie, pary zostały zmuszone do ponownego przełożenia przyjęcia weselnego. Jak zapowiedział Adam Niedzielski podczas jednej z kwietniowych konferencji, będą one przywracane stopniowo, zaczynając od limitu ok. 25 osób. Dla wielu par z pewnością będzie to niewystarczające.
Niektóre Urzędy Stanu Cywilnego proponują narzeczonym zmianę daty ślubu. Inne odwołują uroczystości i zapraszają ponownie, kiedy sytuacja się uspokoi. Temat jest dość skomplikowany nie tylko dla par młodych, ale i dla urzędów, które muszą odmawiać zdeterminowanym parom. Choć ciężko tutaj prosić o jakiekolwiek zachowanie spokoju, mamy dla Was parę rozwiązań, którego nie pozwolą Wam zwariować.
W sytuacji awaryjnej ślub z „odroczonym” weselem zdaje się najlepszym rozwiązaniem. Jak to zorganizować i o czym musicie pamiętać? Już wyjaśniamy!
Przełóżcie ślub i wesele
To chyba najlepsza opcja pod względem logistyki, ale i stresu związanego z niepewnością odnośnie daty, jak i zdrowia najbliższych. Wasz ślub to szczególny moment, święto miłości i radości. W chwili obecnej nawet bardzo kameralna ceremonia, tylko w obecności świadków jest obarczona pewnego rodzaju ryzykiem. Wciąż nie wiemy, kiedy i jaka liczba gości zostanie zatwierdzona przez rząd. Najbliższe miesiące pokażą, czego możemy się spodziewać. Jeśli więc mieliście zaplanowaną datę ślubu na najbliższe tygodnie, a nawet miesiące, pomyślcie nad zmianą daty ślubu.
Wirusa nie widać i nikt z nas nie może mieć stuprocentowej pewności, że jest zdrowy. Nie bez powodu nieustannie jesteśmy proszeni o to, żeby zostać w domu i za wszelką cenę ograniczyć kontakty z innymi ludźmi.
Jeśli tylko to możliwe, ślub i wesele odłóżcie w czasie. Okazuje się, że kłopotem mogą być nie tylko ograniczenia organizacyjne.
Zdajemy sobie sprawę, jak trudne jest podjęcie takiej decyzji. Wiemy, że w grę wchodzą utracone zaliczki, zmarnowane zaproszenia, zamówiona suknia ślubna, która będzie musiała poczekać. Musimy mieć jednak świadomość, że wielu gości mogłoby obawiać się przyjść, jeśli zdecydowalibyście się na ślub teraz – w okresie pandemii.
W przypadku próby obejścia obostrzeń musicie liczyć się z tym, że na weselu pojawi się policja. Kontrola sanepidu i mandaty nie są dobrymi wspomnieniami z tego typu imprez. Tutaj chodzi przecież o Was i Waszą miłość. Jednego jesteśmy pewni – taki wybór z pewnością będzie najlepszy dla wszystkich. Zmiana daty ślubu i wesela zapewni Wam świętowanie w gronie bliskich osób w późniejszym czasie, a co najważniejsze bez zagrożenia utraty zdrowia.
Są jednak również inne rozwiązania!
Inna data ślubu, czyli termin wesela w pierwszą rocznicę
W Waszych wiadomościach, które wysyłacie do Ślubnego Pogotowia Izabeli Janachowskiej często pojawia się informacja, że data ślubu, którą wybraliście ma dla Was znaczenie symboliczne i jesteście już do niej przywiązani. Trudno jest więc rozdzielić ślub i wesele, organizując je w innych terminach.
Jeśli bardzo zależy Wam, żeby przysięgę małżeńską złożyć w wybranym wcześniej dniu i macie taką możliwość, to weźcie ślub wyłącznie w obecności świadków. Zmieńcie za to wyłącznie termin wesela i zorganizujcie go dla gości później, na przykład w pierwszą rocznicę. Zaproszeni chętnie pojawią się na imprezie, która odbędzie się w spokojniejszym czasie. Wy nie będziecie mieć natomiast problemu z nieścisłością w datach!
Jeśli jednak martwicie się, że taka uroczystość nie będzie miała tak doniosłego charakteru, to na to też jest sposób… A nawet dwa.
Odnowienie przysięgi, kiedy wybrana została inna data ślubu i wesela
Moment złożenia przysięgi małżeńskiej to bez wątpienia najbardziej wzruszająca chwila ceremonii. Nic dziwnego, że Wy i Wasi bliscy chcecie przeżywać ten moment razem. Mimo, że odnowienie przysięgi małżeńskiej to zwyczaj wciąż niezbyt popularny w Polsce i kojarzy się raczej z okrągłymi rocznicami, to warto po niego sięgnąć w tej wyjątkowej sytuacji, przy innej dacie ślubu i innym terminie wesela.
Co ciekawe, możecie odnowić nie tylko przysięgę składaną w kościele. W Urzędzie Stanu Cywilnego również jest taka możliwość. Niektóre z nich oferują ją wyłącznie z okazji 50. rocznicy ślubu, warto więc zadzwonić i upewnić się, że w Waszym urzędzie będzie to możliwe.
Ślub humanistyczny jako rozwiązanie, kiedy data ślubu i wesela jest inna
Inną, dużo łatwiejszą do zorganizowania opcją jest ślub humanistyczny. Do takiej uroczystości nie potrzebujecie urzędnika, księdza, czy pozwoleń i dokumentów. Możecie ją urządzić w miejscu wesela, wyznaczając na mistrza ceremonii bliską Wam osobę.
W takiej wersji możecie też sami napisać tekst przysięgi. Ten element z pewnością dodatkowo spotęguje wzruszenie Wasze i Waszych bliskich. A potem – jak na weselu: tańce, hulanki, swawole. Ślub humanistyczny jest więc dobrym rozwiązaniem, jeśli w grę wchodzi inna data ślubu i inny termin wesela.
Pamiętajcie, że wciąż czekamy na Wasze wiadomości w Ślubnym Pogotowiu Izabeli Janachowskiej. Jeśli macie pytania, potrzebujecie rady lub inspiracji- piszcie do nas. Formularz znajdziecie w aplikacji WeddingDream APP.
O trudnej sytuacji branży ślubnej, która od roku boryka się z kryzysem ze względu na obostrzenia porozmawiała natomiast ze swoim mężem Krzysztofem Jabłońskim, Izabela Janachowska. Przedsiębiorca wskazał, gdzie popełniono błędy, czy i jak można było ich uniknąć.
Aktualizacja: Natalia Midler
Z tego artykułu dowiesz się:
W obliczu pandemii wesela i śluby stały się trudnym wyzwaniem dla wielu par. Z obostrzeniami utrudniającymi organizację dużych uroczystości, wiele osób decyduje się na przełożenie ceremonii na późniejsze terminy, najczęściej na okres jesienno-zimowy 2021 roku. Adam Niedzielski wspomniał o stopniowym znoszeniu restrykcji, zaczynając od limitu 25 osób, co dla wielu par jest niewystarczające. Niektóre Urzędy Stanu Cywilnego oferują przesunięcie daty ślubu, a inne odwołują uroczystości, czekając na poprawę sytuacji. W takiej sytuacji autorzy artykułu proponują różne rozwiązania: odłożenie ślubu i wesela, złożenie przysięgi w obecności świadków, a organizacja świętowania w innym terminie. Opcją jest także odnowienie przysięgi lub ślub humanistyczny, który jest mniej formalny i bardziej elastyczny. Pomysły te mają na celu umożliwienie parom celebracji miłości w bezpieczniejszym czasie.
– Pandemia utrudniła organizację wesel, wiele par przekłada uroczystości.
– Limit 25 osób nie spełnia oczekiwań wielu przyszłych małżonków.
– Urzędy Stanu Cywilnego oferują zmianę daty ślubu lub odwołują ceremonie.
– Zaleca się przełożenie ślubu i wesela na późniejszy termin.
– Ślub w obecności świadków lub odnowienie przysięgi to alternatywne rozwiązania.
– Ślub humanistyczny oferuje elastyczność i mniej formalności.
Artykuł skierowany jest do par planujących ślub w czasie pandemii. Przyszli małżonkowie znajdą w nim praktyczne porady i alternatywne rozwiązania na przełożenie uroczystości, dbając jednocześnie o zdrowie swoje i bliskich.