Data ślubu – jak wybrać odpowiednią?

wybór daty ślubu

Data ślubu jest również ważna, co wybór stylu w jakim utrzymane wesele. Istnieje kilka przesłanek, jakimi warto kierować się podczas podejmowania decyzji o terminie ceremonii.

Data ślubu to jedna z pierwszych decyzji, jaką przyszła para młoda musi podjąć po zaręczynach. Zazwyczaj ostateczna selekcja odbywa się w oparciu o dostępność wolnych terminów w wymarzonej sali lub ważny dla narzeczonych moment w życiu. To, jaki dzień na powiedzenie sobie „tak” wybierzemy, powinno uwzględniać jednak również inne aspekty, o których często zapominają przyszli małżonkowie. To właśnie one mogą znacząco wpłynąć na finalny kształt, ale też koszty tego szczególnego wydarzenia.

Poniżej znajdziecie najważniejsze z nich!

Data ślubu wymaga ustalenia priorytetów

Nikogo nie dziwi fakt, że sale weselne, które cieszą się największą popularnością i w dużym stopniu wpisują się w obowiązujące trendy, są oblegane na kilka lat do przodu.

Dotyczy to m.in. popularnych w ostatnich sezonach stodół. To powoduje, że pary często rozpoczynają przygotowania do ślubu od ustalenia wolnych terminów wybranych przez siebie miejsc. Zanim wyślemy jednak kilkanaście maili do obiektów, zastanówmy się, czy to właśnie sala jest dla nas priorytetem.

Data ślubu nie musi być dostosowana jedynie do dostępności sali weselnej.

O ile miejsce ceremonii i przyjęcia weselnego jest ważne, o tyle często pary posiadają już wizję przebiegu zaślubin. Czasami okazuje się, że miejsce jest tłem, a najważniejszym elementem staje się charakter wesela.

Jeśli podczas ślubu najważniejsze dla pary młodej będą dekoracje, czy utrzymanie wybranego dla siebie stylu (np. boho), warto dostosować datę ślubu do dekoratora, którego realizacje najbardziej wpisują się w gusta narzeczonych.

Jeśli zależy nam na zdjęciach konkretnego fotografa, dobrze jest natomiast zajrzeć do jego kalendarza. Podobnie jest z dostosowaniem daty ślubu do terminów zespołu, DJ, czy chociażby możliwości przyjazdu na miejsce ceremonii najbliższych przyjaciół. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego. To właśnie para młoda ustala, co jest dla niej tego dnia szczególnie ważne.

Data ślubu - para młoda przy samochodzie
fot. Eliza Szablinska Unsplash

Data ślubu a rosnące koszty

Wysoki sezon ślubny w Polsce trwa mniej więcej od kwietnia do listopada.

Im bliżej wakacyjnych miesięcy, tym większe koszty dla pary młodej, niezależnie od wielkości i rozmachu z jakim zorganizowane ma zostać wesele.

Dodatkowo, problematyczna staje się mniejsza liczba terminów. Bardzo ważnym elementem wpływającym na znalezienie odpowiedniej daty ślubu będzie więc budżet przyjęcia. Jego ustalenie powinno być jednym z pierwszych kroków planowania ślubu. 

Niezależnie od tego, ile przyszli małżonkowie są gotowi wydać na wesele, termin z pewnością będzie miał ogromny wpływ na koszty. Ceny wielu usług, nie tylko sali weselnej są wtedy po prostu wyższe.

Para młoda powinna wziąć to pod uwagę, szczególnie jeżeli liczy się dla niej każda wydana złotówka. Zmiana daty ślubu na mniej oblegany termin może pozwolić zaoszczędzić pewną sumę pieniędzy, którą można przeznaczyć na dodatkowe atrakcje lub dekoracje na weselu.

Data ślubu a sezonowość usług

Jeśli przyszłej parze młodej zależy na obecności konkretnych usługodawców, a planują ślub poza „gorącym” sezonem, koniecznym jest zrobienie wcześniejszego rozeznania. Może okazać się, że data ślubu pokrywa się z urlopem konkretnej firmy, na której usługach bardzo zależy narzeczonym.

Wielu ślubnych podwykonawców po oficjalnym wysokim sezonie wybiera się na zasłużony odpoczynek. 

Dobrze jest uwzględnić to przy poszukiwaniu optymalnej daty ślubu.

Dekoracje stołu weselnego
fot. Annie Gray/ Unsplash

Data ślubu dostosowana do gości

Nie tylko usługodawcy mają prawo do odpoczynku. Urlopy mogą planować także goście weselni. Para młoda powinna liczyć się z tym, że osoby posiadające dzieci w wieku szkolnym (choć nie tylko oni), mogą planować wczasy w lipcu lub sierpniu.

Data ślubu ustalona w środku sezonu może nieść pewne ryzyko. Większość takich wyjazdów planuje się z dużym wyprzedzeniem. Podobnie wygląda kwestia przedłużonych weekendów, czy majówki. 

Warto zastanowić się też, czy każdy z zaproszonych będzie mógł poświęcić czas na wesele, jeśli zostanie zorganizowane ono, np. w piątek. W ostatnich latach, przy wysokim obłożeniu sal weselnych, takie rozwiązania są dość popularne.

Nie każdy zaproszony będzie chciał lub mógł wziąć wolne w pracy lub wyjść z niej wcześniej, żeby dotrzeć na czas. Pod uwagę warto wziąć w takim przypadku godzinę ceremonii, ale też możliwość szybkiego dostania się w miejsce zaślubin. 

Ustalając wymarzoną datę ślubu, dobrze jest mieć też z tyłu głowy, że niezależnie od terminu, para młoda nie jest w stanie sprostać oczekiwaniom i preferencjom wszystkich gości.

Im będzie ich więcej, tym więcej opinii na temat tego, gdzie i kiedy powinno odbyć się przyjęcie. Rzadko zdarza się, że wszyscy zaproszeni potwierdzają przybycie.

Dlatego, jeśli zależy Wam na obecności jak największej liczby osób, pomyślcie nad przesłaniem gościom zawiadomień o ślubie – tzw. save the date

Możecie rozesłać je tradycyjną pocztą lub elektronicznie. Dobrze, jeśli takie zawiadomienie koresponduje z motywem przewodnim lub stylem zaproszeń.

Para młoda i goście weselni
fot. Álvaro CvG / Unsplash

Data ślubu a weselny maraton wśród bliskich

Może się zdarzyć, że oprócz Was wesele w danym roku będzie planować także kilka innych par, z którymi łączą Was więzi rodzinne lub przyjacielskie.

Jeżeli para młoda przystępując do planowania ślubu wie, że w planach są inne przyjęcia, warto skontaktować się z pozostałymi narzeczonymi, żeby dowiedzieć się o wybranej przez nich dacie. Istotna jest tutaj nie tylko możliwość pokrycia się terminów obu uroczystości.

Dobrze, jeśli pomiędzy poszczególnymi uroczystościami uda się pozostawić chociaż jeden wolny weekend. 

Przyjęcie weselne na koniec tygodnia to świetna zabawa, ale też odebranie wielu gościom weselnym czasu na „zwykły” odpoczynek od pracy. Jeżeli bliscy pary młodej otrzymają zaproszenia na przyjęcia weselne, które odbywają się tydzień po tygodniu, to istnieje ryzyko, że z któregoś z nich będą zmuszeni po prostu zrezygnować.

Powodem może być właśnie napięty grafik. Ponadto, nowożeńców obdarowuje się prezentami, które w zależności od zamożności danego gościa, mogą być mniejszym, bądź większym wydatkiem.

Niektórzy wolą zrezygnować z udziału w weselu, niż obdarować bliskich wyłącznie symboliczną kwotą. Data ślubu ma więc duże znaczenie nie tylko dla narzeczonych, ale również ich potencjalnych gości.

Wpływ obowiązków i planów na datę ślubu

Często para młoda po zaręczynach zaczyna od razu planować swój wymarzony ślub. Zniecierpliwieni zakochani chcą jak najszybciej zadeklarować swoją miłość i stać się małżeństwem.

New Drop

Zdarza się, że data ślubu jest wybierana bez świadomości tego, jak bardzo angażujące i czasochłonne są przygotowania do wesela. Dobrze jest więc zastanowić się, czy ślub ma odbyć się niemal „tu i teraz”, czy może poczekać na odpowiedni moment.

Z wyborem daty ślubu dobrze jest poczekać na odpowiedni moment. Jeśli mamy zbyt wiele na głowie, np. właśnie budujemy dom, oczekujemy dziecka, czy piszemy pracę magisterską, kilkumiesięczne przesunięcie ceremonii w czasie może nie być najgorszym pomysłem.

Nikt nie chce na szybko wybierać utworu na pierwszy taniec, na ostatnią chwilę przypomnieć sobie o brakującym, ale niezwykle istotnym elemencie przyjęcia, czy zapraszać rodziny na wesele z doskoku.

Wyjątkiem są organizacyjni geniusze! Jeśli jednak jesteśmy zdeterminowani, dobrze jest też pomyśleć o konsultantce, która załatwi za nas większość formalności i podsunie masę pomysłów.

Dekoracja drzwi do sali weselnej
fot. Brianna Santellan / Unsplash

Jeszcze raz pomyśl o budżecie

Przyjęcie weselne nie musi być ogromne i kosztowne, żeby miało swój urok, było magiczne i stanowiło przypieczętowanie dla miłości łączącej narzeczonych.

Datę ślubu warto jednak ustalić w oparciu o posiadany budżet. Zdarza się, że jeszcze przed zaręczynami dysponujemy pulą pieniędzy, jaką chcemy przeznaczyć na organizację wesela, jednak często pary młode muszą sporo zaoszczędzić.

Wybór terminu ceremonii powinien więc uwzględniać nasze możliwości finansowe i czas, jakiego potrzebujemy, żeby móc swobodnie i bez większych wyrzeczeń odłożyć odpowiednią kwotę.

Przesądy dotyczące daty ślubu

Dla wielu narzeczonych przesądy, czy właściwości liczb mających określać nasz los są nieistotne. Niemniej jednak istnieje grupa osób, dla których mają one szczególne znaczenie. Data ślubu nie powinna być jednak podyktowana wyłącznie przesądami. Każdy z nich dobrze jest traktować z przymróżeniem oka.

Według przesądów pary przy wyborze daty ślubu powinny unikać:

  • uroczystości w maju (Zgodnie z powiedzeniem „majowy ślub to miłości grób”, miesiąc ten ma przynosić pecha. Wywodzi się to ze starożytnego Rzymu, gdzie właśnie w tym czasie nastawała żałoba, a organizacja ślubów była zakazana),
  • miesiąca bez „r” w nazwie,
  • czwartku i piątku (Pierwszy z nich zapowiada problemy finansowe, drugi określany jest jako „zły początek” i ma zwiastować cierpienie).

Już wiecie, która data ślubu będzie wam najbliższa?

Wybór gości, których zaprosicie na swój ślub, nie należy do łatwych zadań. Na szczęście z pomocą przychodzi jak zawsze nasza Redaktor Naczelna!

Aktualizacja: Natalia Midler

Rekomendowane artykuły