Jak dobrać krawat dla pana młodego? [sposoby wiązania]

krawat

Krawat to niby prosta i popularna ozdoba szyi mężczyzny, a jednak często przysparza wiele trudności. Może sprawiać, że strój staje się mniej elegancki, odznaczać się, zaburzać proporcje sylwetki i silnie kontrastować z kreacją panny młodej. Żeby przekonać Was jednak, że nie taki krawat straszny, postanowiłyśmy zebrać w jednym miejscu wszystko, co trzeba o krawatach wiedzieć.

Jesteśmy pewne, że niezależnie od tego, czy na swoim weselu będziecie ostatecznie bawić się w muszce czy w krawacie, to wiadomości, które teraz przeczytacie nie powinny się zmarnować. Sami pomyślcie, ile jeszcze przed Wami okazji, które zmuszą Was do (poprawnego!) zawiązania i doboru krawata. I uwierzcie, wcale nie jest do tego potrzebna mama, dziewczyna czy żona. Od teraz zrobicie to sami.

Przeczytaj także: Garnitur ślubny. Jakie trendy obowiązują Pana Młodego w 2021?

krawat
ShutterStock

Jak dobrać krawat do sylwetki?

Na etapie kupowania krawatu na ślub, warto skupić się na kilku kwestiach. Istotny jest rodzaj sylwetki oraz to, jak bardzo formalna ma być stylizacja. Ważne jest też, jakie kolory będą dominowały w dekoracji sali i jakie panują trendy. Zacznijmy jednak od początku, czyli od postury pana młodego.

Krawat wąski czy standardowy?

Panom o nieco tęższej sylwetce nie polecamy cienkich krawatów, gdyż takie modele wprowadzą niepotrzebny kontrast. Podkreślą tym samym krągłości, poszerzą optycznie sylwetkę i dodadzą kilka kilogramów.

W przypadku krawatu o wymiarach standardowych, bądź odrobinę szerszego modelu, proporcje zostaną zachowane i całość będzie komponować się tak, jak trzeba.

Osoby posiadające szersze ramiona poleca się również szerokie klapy i modele krawatów. Klasyczny rozstaw w najszerszym punkcie krawata wynosi od 5 do 7 cm. 

Wąski krawat wygląda natomiast dobrze na szczuplejszych panach młodych, chociaż tak zwanych „śledzików” na ślub nie polecamy nikomu, kto już nie jest nastolatkiem i akurat nie gra w rockowej kapeli.

Oczywiście odrobinę żartujemy. Jeżeli jednak wybór padnie na taki model, na pewno nie powinno się zakładać go do formalnych strojów, takich jak na przykład ślubny garnitur. Sprawia on, że nawet mocno elegancka stylizacja zyskuje swobodną formę, a nie tego oczekujemy w dniu ślubu.

Jest jednak wyjątek. Bardzo wąski krawat może jednak sprawdzić się w przypadku casualowej stylizacji i oprawy ceremonii np. podczas ślubu na plaży, czy w plenerze.

Przeczytaj także: Czym się sugerować podczas wyboru garnituru?

pierwszy taniec

Jaka powinna być długość krawatu?

Wracając do sylwetki. Kolejnym, kluczowym elementem przy doborze krawatu jest wzrost pana młodego. To do niego dobieramy jego długość. Przyjmuje się, że prawidłowo dobrany krawat powinien sięgać do początku paska.

Zapomnijcie natomiast o krawacie sięgającym pępka. Taki model będzie wyglądał jak otrzymany od młodszego brata, poza tym zaburzy proporcje sylwetki.

Nie stawiajcie również na krótsze modele, które mogłyby spokojnie zastąpić listek figowy. Skrócą szyję i dodadzą twarzy krągłości. Podkreślają też odstający brzuszek. W takim modelu pan młody będzie wyglądał, jakby miało zabraknąć mu powietrza. Stres podczas ceremonii zupełnie wystarczy. Nie warto więc tego podkreślać.

Katalog firm Wedding Dream App

Jak wybrać odpowiedni kolor krawatu?

Wybierając krawat na własny ślub należy pamiętać, że stylizacja pana młodego musi być elegancka i wyróżniać się spośród tłumu. Nie oznacza to jednak, że garnitur musi błyszczeć lub mieć nietypowy kolor.

Dla mężczyzn biorących ślub zalecana jest ponadczasowa klasyka w postaci ciemnych, najczęściej czarnych spodni i marynarki, zestawionych z białą koszulą.

To właśnie do nich najlepiej wybrać ciemny, choć niekoniecznie czarny krawat. Głęboka czerń w garniturze, jak i na krawacie przeznaczona jest zwykle na nieco inne okazje. Nosi się ją podczas wieczornych przyjęć, czy też uroczystości pogrzebowych.

Wesele z pewnością nie należy do tej drugiej kategorii. Jeśli bierzecie jednak ślub późnym popołudniem lub wieczorem, nie ma przeszkód dla czerni.

Przeczytaj także: Jak wybrać kolor koszuli dla Pana Młodego?

wedding dream app

Krawat gładki czy wzorzysty?

Szukając idealnego krawatu, warto zastanowić się nad wzorem i materiałem. Jak zwykle sprawdzi się tu klasyka, czyli gładki krawat w ciemnych barwach. Może to być np. jedwab lub podobne mu fakturą materiały.

Wybierając szorstkie tworzywa odejmiemy stylizacji elegancji. Wyjątkiem jest tu zestawienie bawełnianego krawata z poszetką z tego samego materiału lub z np. grubym wełnianym garniturem.

Jeśli pożądane są przez nas wzory na krawatach, dobrze jest postawić na te, które będą widoczne dopiero, kiedy goście staną naprzeciw pana młodego i będą mogli przyjrzeć się dodatkom z bliska.

Krawat nie ma przyciągać wzorem i kolorem z daleka. To odwróci uwagę od całości stylizacji. Najlepszym rozwiązaniem będą więc mikro wzory, choć niewykluczone jest wybranie również pasów.

Stawiając na wzory w stylizacji ślubnej, pan młody nie może zapominać o regule 2 z 3, która zakłada względny minimalizm. Chodzi w niej o zachowanie równowagi i proporcji. Tych dwa na trzy elementy stroju mogą korzystać ze wzorów. Reszta powinna być gładka. Mowa o garniturze, koszuli i krawacie.

Krawat zawsze dobierajcie do reszty stroju. Jeśli jeszcze nie macie wybranego garnituru i nie wiecie na jaki model się zdecydować, sprawdźcie jakie porady przygotowała dla Was Izabela Janachowska. Dzięki niej nie popełnicie największego faux pas na ślubie.

Jak poprawnie nosić krawat?

Niemal każdy z modeli krawatów ma standardową długość, która wynosi około 145 cm. Taki dodatek powinien swobodnie dać się zawiązać i sięgać do klamry paska. Jeśli nie ma takiej możliwości, to postawmy na dłuższe wersje dla wysokich panów młodych. Sięgają one niemal 160 cm.

Jeśli do krawata dla pana młodego wybraliście klips, ważne jest, żeby nie został przypięty w przypadkowym miejscu. Zwykle przyjmuje się, że tego typu ozdoby umieszcza się na krawacie na wysokości pomiędzy trzecim a czwartym guzikiem u koszuli, licząc od góry. 

Zastanawiając się nad sposobem wiązania, warto wiedzieć, że im będzie on szerszy, tym bardziej formalny. Te wąskie wiązania dają wrażenie większej swobody. Krawat powinien być jednak zawiązany na tyle ciasno, żeby nigdy nie odsłaniać górnego guzika koszuli pana młodego.

Dobierając do krawatu poszetkę, wybieramy tę, która ma ten sam dominujący kolor, albo też w pewien sposób nawiązuje do niego kolorystycznie. Nie zestawiamy dodatków z tych samych materiałów.

Pamiętajcie także, żeby po zawiązaniu krawatu schować cieńszą część, która znajduje się z tyłu w taki sposób, żeby nie była widoczna z boku ani nie wystawała spod spodu. Idealne dodatki do krawatu i garnituru, ale też samą stylizację ślubną możecie znaleźć w naszym sklepie.

Przeczytaj także: Idealne dodatki Pana Młodego

wedding dream shop Izabela Janachowska

Jak zawiązać krawat?

Jeżeli chodzi o sposoby wiązania krawata to jest ich mnóstwo! Od prostego do bardzo skomplikowanego jakim jest węzeł Windsor. Poniżej znajdziecie grafikę, dzięki której z łatwością poradzicie sobie z węzłem. I pamiętajcie – ćwiczenie czyni mistrza! 

Jeśli poszukujecie większej dawki teorii, przybliżymy Wam trzy rodzaje wiązań krawatów, które są najczęściej stosowane i najbadziej popularne.

wiązanie krawata
Shutterstock

Wiązanie krawata Windsor

Sposób zawiązywania krawata, określany mianem Windsor jest jednym z bardziej eleganckich wiązań. Jest gruby i podnosi końcówki kołnierza (doskonale komponuje się z tymi w stylu cutaway i włoskim).

Jest symetryczny – przypomina trójkąt równoboczny. Warto wybrać do niego dłuższy krawat, który podkreśli efekt wiązania. Doskonale wiąże się na cienkich materiałach.

Dla kogo jest to wiązanie?

Niema dla każdego – idealnie sprawdzi się u osób o owalnej, ale też szerszej twarzy. Może jednak optycznie skrócić szyję, więc najlepiej prezentuje się u mężczyzn, u których jest ona wąska i dłuższa.

Węzeł Windsor krok po kroku:

  1. Załóż krawat, przerzucając cieńszy fragment na prawą stronę.
  2. Skrzyżuj krawat – szerszy fragment ma być na zewnątrz, po czym przełóż go ku brodzie chwyć od dołu i naciągnij.
  3. Krawat przerzuć na drugą stronę od spodu.
  4. Następnie przełóż go górą i ponownie naciągnij (po lewej stronie)
  5. Szeroką część krawata przerzuć na prawą stronę (z wierzchu) i przeciągnij pod spodem.
  6. Przełóż krawat przez pętelkę i naciągnij.

Wiązanie krawata półwindsor

Półwindsor to symetryczny węzeł. Pasuje do każdego kołnierzyka – najlepiej sprawdza się przy tych szerokich. Do jego zawiązania najlepiej wykorzystać krawat z cienkiego materiału. Powinno wybrać się model o średniej szerokości.

Dla kogo jest to wiązanie?

Dla osób o wąskiej i długiej szyi. Może ją skracać. Sprawdzi się u panów młodych o wyrazistym podbródku.

Węzeł półwindsor krok po kroku:

  1. Załóż krawat, przerzucając cieńszy fragment na prawą stronę.
  2. Szerszą część przerzuć nad węższą.
  3. Przeciągnij ją od spodu, przerzucając przez pętlę do przodu. 
  4. Przełóż pod połową węzła z prawej strony na lewą.
  5. Szeroki koniec przełóż wokół węzła do przodu.
  6. Przełóż go dołem przez pętlę.
  7. Następnie przez pętlę w dół.
  8. Naciągnij go w dół i gotowe.

Wiązanie krawata „Four in hand”

Metoda wiązania krawata „Four in hand” jest najłatwiejszym ze sposobów zawiązywania. Tego typu węzeł jest asymetryczny, ale dzięki temu wysmuklający i wbrew pozorom… uniwersalny. Pasuje do każdego kołnierzyka. Do jego zawiązania dobrze jest użyć krawatów z grubszych tkanin.

Dla kogo jest to wiązanie? U osób o szerszej i krótszej szyi. Zda egzamin u wysokich panów młodych.

Węzeł „Four in hand” krok po kroku:

  1. Załóż krawat, przerzucając cieńszy fragment na prawą stronę.
  2. Szeroką częścią krawatu opleć tą cienką.
  3. Przełóż szeroką część i włóż na przód, tworząc węzeł.
  4. Ten sam koniec przełóż pod spodem w kierunku brody i włóż końcówkę krawata w powstałą pętelkę.
  5. Naciągnij węzeł i uformuj.

Jeśli wciąż macie problem z zawiązaniem krawatu, zajrzyjcie na platformę YouTube. Znajdziecie tam mnóstwo tutoriali, które przeprowadzą was krok po kroku przez proces tworzenia węzła. Dzięki powyższym informacjom będziecie wiedzieli, na który z nich się zdecydować.

Przeczytaj także: Męskim okiem: Strój Pana Młodego

krawat
ShutterStock

Jeśli nie krawat, to co?

Krawat to oczywiście nie jedyna ewentualność. Na weselu możliwych jest kilka, innych wariantów. Choć pan młody musi mieć coś pod szyją ze względu na mocno formalny charakter uroczystości, to w przypadku gościa nie jest to już tak oczywiste.

Obaj mogą jednak wybrać muchę. To, na jaką się zdecydują, zależy m.in. od rodzaju garnituru, czy koszuli. Do najczęściej wybieranych w ostatnim czasie materiałów należą:

  • jedwab,
  • aksamit,
  • gernadyna, czy…
  • drewno!

Do smokingu najlepszym rozwiązaniem będzie czarna muszka w stylu klap od marynarki. W przypadku fraku, najlepiej sprawdzi się biała muszka.

Poniższe modele muszek do garnituru znajdziecie w naszym Wedding Dream Shop. Dostępne są zarówno gładkie warianty z wysokiej jakości tkanin, jak i bardziej wyszukane – drewniane i wzorzyste dodatki.

Jaki krawat powinni wybrać goście weselni?

Goście weselni nie muszą stosować się do tylu zasad przy doborze krawatu, co pan młody. Niemniej jednak, dobrze jest wiedzieć, co wypada, a czego nie. Jeśli wesele ma formalny, elegancki charakter, to krawat jest pozycją obowiązkową.

Należy wybrać model w ciemnym kolorze. Nie musi mieć on jednak gładkiej faktury. Sprawdzą się tutaj wzory, jednak nie krzykliwe. Zasada, że krawat powinien pasować do sukienki partnerki już dawno nie obowiązuje – nie róbmy tego, niezależnie od okazji.

Kwestie doboru krawatu do sylwetki pozostają niezmienne, tak jak w przypadku akcesoriów dla pana młodego. Można też puścić wodze fantazji przy wyborze sposobu wiązania.

Już wiecie jaki krawat wybierzecie? Jeśli chcecie mieć wszystko pod kontrolą, pobierzcie tabele do uzupełnienia – nic Wam nie umknie, nawet faktura krawatu zakupionego jeszcze na początku przygotowań do ślubu i wesela.

wedding dream app dokumenty do pobrania

Aktualizacja: Natalia Midler

Z tego artykułu dowiesz się:

Artykuł skupia się na tym, jak prawidłowo dobrać i nosić krawat na ślubie, aby męska stylizacja była elegancka i proporcjonalna. Znajdziesz tu szczegółowe wskazówki dotyczące wyboru krawata w zależności od sylwetki i wzrostu pana młodego. Dowiesz się, że wąski krawat polecany jest dla szczupłych mężczyzn, podczas gdy panowie o tęższej budowie powinni wybierać standardowe lub szersze modele. Istotna jest także długość krawata, która powinna sięgać do początku paska. Artykuł omawia również zasady dotyczące kolorystyki i wzornictwa krawatów na ślubie. Klasyczne, ciemne i gładkie krawaty są zalecane, a wzory powinny być subtelne. Zawiera także instrukcje dotyczące wiązania krawata oraz porady dotyczące dodatkowych elementów, takich jak klipsy i poszetki. Ponadto, artykuł krótko omawia alternatywy dla krawatów, takie jak muchy, oraz zasady doboru krawatów dla gości weselnych.

Najważniejsze informacje:
– Krawat na ślub powinien być dopasowany do sylwetki i wzrostu
– Wąski krawat dla szczupłych, szerszy dla tęższych mężczyzn
– Krawat musi sięgać do początku paska
– Klasyczne, ciemne kolory i gładkie wzory są najlepsze
– Wzory na krawatach powinny być subtelne
– Szczegółowe instrukcje wiązania krawatów typu Windsor, półwindsor i „Four in hand”
– Alternatywy dla krawatów: muchy z jedwabiu, aksamitu, gernadyny i drewna
– Zasady doboru krawatów dla gości weselnych

Dla kogo jest ten artykuł:
Artykuł jest skierowany do panów młodych przygotowujących się do ślubu, którzy chcą dowiedzieć się, jak dobrać i nosić krawat, aby wyglądać elegancko i proporcjonalnie. Przydatny będzie również dla gości weselnych szukających wskazówek dotyczących właściwego doboru krawatów oraz dla wszystkich mężczyzn, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat stylu i elegancji w kontekście formalnych okazji.

Rekomendowane artykuły