Garnitur ślubny wcale nie musi blednąć, a nawet kryć się za suknią ślubną Panny Młodej. Odpowiednio dobrany, wygląda dobrze na zdjęciach, jest wygodny, ale też przyciąga spojrzenia. Mamy dla Was przewodnik, dzięki któremu dowiecie się, jak wybrać ten właściwy i kiedy rozpocząć poszukiwania.
Spis treści
W trakcie niezwykle zajmujących przygotowań do ślubu, zazwyczaj to zachcianki Panny Młodej stają się priorytetem wszystkich zaangażowanych. W związku z tym często zapomina się o potrzebach osoby równie ważnej w tym wyjątkowym dniu, czyli Pana Młodego. Należy do nich m.in. wybór garnituru ślubnego. W jego zakupie zazwyczaj pomaga drużba. Jeśli jednak żaden z panów nie czuje się komfortowo na zakupach i nie wie, na co zwracać uwagę podczas wyboru garnituru lub po prostu zależy mu na obecności i opinii przyszłej żony, to mamy dla was kilka podpowiedzi.
Przeczytaj także: Idealne dodatki dla Pana Młodego
1. Garnitur ślubny wpisujący się w trendy i charakter wesela
Pierwszym pytaniem, jakie należy zadać sobie przed udaniem się do sklepu lub krawca jest to, jak wygląda Wasze wesele. Oczywiście, nie chodzi tu o to, czy na Waszym przyjęciu zastawa będzie złota czy srebrna. Wybór garnituru ślubnego będzie jednak zależeć od takich czynników, jak stopień formalności i miejsce odbywania się uroczystości. Jeżeli planujecie ślub w plenerze, np. na plaży – Wasza stylizacja będzie wyglądała inaczej, niż przy eleganckim przyjęciu w stylu glamour. Tym samym w pierwszym przypadku marynarkę zastąpić można np. kamizelką i luźniejszą koszulą, a w drugim w grę wchodzi frak.
Najczęściej rozróżnia się jednak 3 stopnie formalności: nieformalny, półformalny i formalny, w których ogromną rolę odgrywa pora, o której odbywa się ceremonia.
Uwaga!
Zasada jest prosta – im późniejsza godzina ślubu, tym bardziej elegancki powinien być garnitur męski. Co jednak należy rozumieć przez słowo „elegancki”? To prowadzi nas do kolejnego punktu, czyli…
2. Odpowiedni rodzaj garnituru męskiego
To właśnie przy wstępnych przemyśleniach na ten temat najczęściej dochodzi do błędu. Panowie, którzy chcą podkreślić znaczenie tej wyjątkowej uroczystości, decydują się na najbardziej formalny rodzaj męskiego garnituru, jaki znają, czyli frak lub smoking. Niewielu z nich zdaje sobie jednak sprawę z tego, że zasady kategorycznie zakazują noszenia ich przed zapadnięciem zmroku lub przed godziną 18.
Najbardziej formalnym rodzajem garnituru ślubnego, jaki można wybrać w takiej sytuacji jest więc surdut, czyli przedłużaną, dwurzędową marynarkę (która bardzo często mylona jest właśnie z frakiem). Jeżeli pan młody pragnie pokazać się gościom i swojej ukochanej jako mężczyzna, który zna się na męskiej elegancji, ale równocześnie chce czuć się wygodnie i nowocześnie, powinien zdecydować się na garnitur ślubny jednorzędowy, dwu- lub trzyczęściowy.
Ten ostatni będzie bardzo wygodnym pomysłem, bo zgodnie z zasadami mężczyzna nie powinien zdejmować marynarki, chyba że ma na sobie kamizelkę.
3. Jaki garnitur ślubny wybrać – gotowy, czy szyty na miarę?
Kiedy już zdecydowaliście się na konkretny rodzaj stroju, kolejnym krokiem jest udanie się do sklepu lub krawca. Obecnie istnieje mnóstwo sprawdzonych salonów mody męskiej, oferujących wysoką jakość garniturów męskich. Co ważne, obsługa na pewno również będzie służyła poradą. Podpowie m.in. odnośnie wyboru odcienia, w którym jest nam do twarzy, długości nogawek, czy dopasowania marynarki w ramionach.
Jeżeli sylwetka Pana Młodego nie odbiega znacząco od „sklepowych” standardów, bez wahania można więc udać się do sprawdzonych lub poleconych butików, w których często oferuje się także drobne poprawki krawieckie.
Warto też sprawdzić ofertę marek mody męskiej w internecie. Wiele ciekawych modeli garniturów ślubnych można znaleźć online. Często wyróżniają się one również atrakcyjną ceną. Jeśli zamówicie marynarkę i spodnie odpowiednio wcześniej, nie będzie problemu z ich niedopasowaniem do sylwetki.
Jednak w przypadku, gdy Pan Młody chce się czuć wyjątkowo i niepowtarzalnie lub gdy na co dzień ma problemy z doborem ubrań do swojej sylwetki, najlepszym rozwiązaniem będzie uszycie garnituru ślubnego na miarę. W tym przypadku również należy zrobić porządne rozeznanie i upewnić się, że wybrany zakład krawiecki zna się na rzeczy. Jeśli krawcowa lub krawiec nigdy nie szyli garnituru ślubnego, odpuśćmy. Tworzenie tego elementu garderoby kieruje się nieco innymi zasadami.
Przeczytaj także: Pan młody w stylu boho
4. Kolor garnituru ślubnego
Kwestia doboru kolorystyki będzie w dużej mierze zależeć od indywidualnych upodobań Pana Młodego. Najczęściej wybieranymi odcieniami są granat, stal, grafit lub szarość. Tutaj jednak ponownie warto też wziąć pod uwagę styl wesela.
Panowie często nie decydują się ostatecznie na czerń, ponieważ jest ona zarezerwowana na wieczorną porę, a dodatkowo niekorzystnie wygląda na zdjęciach w świetle naturalnym.
Oczywiście, nie odrzuca się kategorycznie kolorów, takich jak: brąz, ciemna zieleń lub beż – wszystko zależy bowiem od charakteru uroczystości. Wymienione barwy zdecydowanie nie pasują jednak do stroju formalnego.
Nie można zapomnieć również o łączeniu kolorów, np. poprzez kolorowe lamówki lub wzory. W tym przypadku jednak odpowiedź może zasmucić miłośników garniturów w kratę – łączenia kolorów zdecydowanie nie przystoją ślubnej ceremonii.
5. Materiał na garnitur ślubny
Kwestia doboru odpowiedniego materiału na garnitur na ślub z kolei często okazuje się być tematem spornym. Panowie pragnący zaoszczędzić na zakupie ślubnej stylizacji, niejednokrotnie decydują się na strój wykonany z tkanin sztucznych.
Oczywiście wiele zależy w tym przypadku od ich jakości, ale jedno jest pewne — prawdziwą wygodę zapewni mężczyźnie garnitur ślubny lub surdut wykonany z wełny.
Drobnym odstępstwem, na który przyzwala się przy mniej formalnych ceremoniach, jest wykonanie letniego garnituru ślubnego z bawełny lub z lnu. Ubrani w tkaninę naturalną Panowie Młodzi z pewnością nie będą narzekać na niewygodę. Strój niewątpliwie posłuży im przez długie lata.
Przeczytaj także: Pan młody – modny i wcale nie nudny!
6. Kilka praktycznych podpowiedzi
W dobrym salonie mody męskiej lub u profesjonalnego krawca, Pan Młody z pewnością uzyska porady dotyczące swojej stylizacji. Jeśli jednak tak się nie stało, oferujemy naszą pomoc w rozwiązaniu najczęstszych męskich, garniturowych problemów:
- Długość spodni: odpowiedź jest prosta — powinny łamać się jeden raz nad butem.
- Zapinanie guzików — guzik u dołu zawsze powinien być odpięty, a górny zapięty.
- Długość marynarki — powinna ona przykrywać pośladki i dzielić sylwetkę na dwie części.
- Dopasowanie marynarki — marynarka nie powinna zwijać się i odstawać w żadnym miejscu, świadczyłoby to o złej jakości wykonania.
Dowiedz się jaki garnitur ślubny będzie modny w 2021 r!
Jak widzicie, kwestia doboru odpowiedniej stylizacji Pana Młodego wbrew pozorom nie jest łatwa. Mamy jednak nadzieję, że nasze porady odpowiedzą na najważniejsze pytania, które będziecie zadawać sobie na chwilę przed zakupem stroju na ślub.
Macie jeszcze 3 miesiące? To właśnie wtedy przypada najlepszy czas na zakup garnituru ślubnego! Zobaczcie, co jeszcze warto wziąć pod uwagę, żeby zdążyć z terminami i nie martwić się tuż przed ślubem. Jakie zadania czekają na was w tym czasie wyjaśnia Izabela Janachowska.
Aktualizacja: Natalia Midler
Przeczytaj: Smoking a garnitur – co należy wiedzieć