Z niewiadomych względów, ciężko jest nam odmawiać. Zwłaszcza, gdy odnosi się to do zaproszenia na wesele. Jak więc powiedzieć Parze Młodej, która tak uważnie opracowała całą listę gości, że niestety, nie dasz rady? Spore wyzwanie, to prawda. Jednak jest kilka sposobów, dzięki którym Twoja odmowa spotka się ze zrozumieniem ze strony państwa młodych. Przyznam się, że zdarzyło mi się je zastosować i powiem jedno: działały!
Spis treści
Dlaczego zdarza nam się odmawiać przyjścia na wesele?
Pary młode czekają na swój wyjątkowy dzień z ogromną tęsknotą, a jednocześnie często obawiają się przebiegu imprezy oraz tego, czy każdy będzie wystarczająco zadowolony. To całkowicie normalne. Właśnie dlatego goście mają taki dylemat, kiedy muszą odmówić. Boją się, że zostanie to potraktowane bardzo osobiście.
Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez osoby zaproszone na wesele jest potwierdzenie przybycia oraz następne z rezygnowanie z udziału w uroczystości na kilka dni przed wydarzeniem. Takie zachowanie jest nie tylko niegrzeczne i niedojrzałe, ale dodatkowo naraża Młodą Parę na niepotrzebne wydatki.
Czasem jest jednak tak, że:
- gości nie stać na udział w kolejnym weselu w sezonie i muszą podjąć tę decyzję,
- ludzie mają problemy rodzinne, o których nie każdy wie, a które uniemożliwiają udział w takim wydarzeniu,
- ktoś już dawno zaplanował coś na ten termin i nie może z tego zrezygnować,
- goście zostali zaproszeni na dwa wesela – tego samego dnia.
Z takimi argumentami naprawdę trudno dyskutować. Najlepiej jest po prostu je zrozumieć.
Jesteście na etapie przygotowań do własnego ślubu i wesela? Chcecie mieć pewność, że wszystko pójdzie zgodnie z planem i o niczym nie zapomnicie? Z pomocą przyjdzie Wam moja aplikacja ślubna WeddingDream.app – znajdziecie tam mnóstwo praktycznych narzędzi, jak np. weselny budżetownik, katalog firm czy ślubny harmonogram…
Jak odmówić przyjścia na wesele, nie urażając Młodej Pary?
Jeśli zostałaś zaproszona na czyjeś wesele, to pamiętaj, że zawsze należy odpowiedzieć. Niezależnie od tego, czy jest to decyzja pozytywna, czy negatywna. Para młoda musi to wiedzieć, a im wcześniej się dowie – tym lepiej. Młodzi zyskują wtedy szansę na zaproszenie kogoś na Twoje miejsce.
Samo przekazanie odmownej odpowiedzi może przebiegać według następującego schematu:
1. Podziękowanie
W pierwszym kroku podziękuj za zaproszenie. Oznacza ono, że jesteś dla młodych ważną osobą i chcieliby, żebyś towarzyszyła im w tym wyjątkowym dniu. To piękne!
2. Argumentacja
Powiedz, dlaczego nie możesz przyjść. Jeśli nie chcesz, nie wdawaj się w szczegóły. Jednakże warto wspomnieć nieco więcej o swojej decyzji.
Odmawiając przyjścia na wesele, należy unikać podawania absurdalnych i bezsensownych powodów, jak np. ”nie mam z kim przyjść”, “wypadło mi szkolenie”, “jestem zmęczona po wakacjach”, “zaplanowałam na ten czas urlop” itp. O wiele lepiej będzie, jeśli po prostu powiesz “Przepraszam, że nie mogę być na Waszym weselu”…
3. Gratulacje i życzenia
Złóż młodym najszczersze życzenia ślubne i pogratuluj tej wyjątkowej zmiany w ich życiu!
4. Wdzięczność
Ponownie doceń fakt, że znalazłeś się w gronie zaproszonych i powiedz, jak wiele to dla Ciebie znaczy.
Zastanawiacie się, kiedy powiedzieć Młodej Parze, że nie weźmiecie udziału w uroczystości? Sprawdźcie co na ten temat sądzi mój gość specjalny dr. Irena Kamińska-Radomska, ceniona ekspertka z zakresu etykiety.
Jak odmówić przyjścia na wesele? Czy samo „nie mogę” wystarczy?
Jeśli w głębi serca czujesz, że samo udzielenie negatywnej odpowiedzi na zaproszenie nie wystarczy, to śmiało – wymyśl bardziej kreatywny sposób. Stwórz dla nich wyjątkowy prezent, który ktoś w Twoim imieniu wręczy im w dniu ślubu, zaproponuj spotkanie przed lub po weselu, na którym samodzielnie podarujesz im coś miłego. Pamiętaj, fakt, iż nie możesz pojawić się na czyimś ślubie, nie oznacza, że znajomość ma się nagle urwać.
Niech Para Młoda poczuje, że jest dla ciebie ważna!
Spotkanie zamiast obecności na weselu. Jak się do tego przygotować?
Obecnie jest to jedna z najczęściej stosowanych form odmowy przyjścia na wesele. Jeżeli wiesz, że nie będziesz mogła pojawić się na ślubie, nie czekaj do ostatniej chwili z poinformowaniem o tym głównych zainteresowanych. Zadzwoń do Młodej Pary i umów się na spotkanie. Pamiętaj, aby zrobić to przed terminem potwierdzenia przybycia, tak by nie przeszkodzić im w organizacji całej uroczystości!
Podczas rozmowy przeproś i podaj konkretny powód swojej nieobecności. Dodatkowo możesz wręczyć Młodej Parze drobny upominek z najlepszymi życzeniami – z pewnością docenią Twój gest, a przede wszystkim szczerość! Jeśli nie możesz spotkać się z bliskimi przed ich ślubem, zrób to kilka dni po ceremonii.
Pomimo nieobecności na weselu, w dobrym guście jest złożenie życzeń Młodej Parze. Jednym z możliwych sposobów jest wysłanie bukietu kwiatów, wraz z kartką z życzeniami!
Wiedząc, jak grzecznie odmówić przyjścia na wesele, z pewnością nie urazisz młodej pary i nie umniejszysz całemu wydarzeniu. Co więcej, z moich porad możesz skorzystać również wtedy, kiedy zechcesz odmówić udziału w innej ważnej uroczystości. Znajomość zasad savoir-vivre przyda Ci się nie raz!