Optyczne zmniejszenie sali weselnej – pomysły na jej aranżację

sala weselna

Zmniejszenie sali weselnej to rozwiązanie w sytuacji, kiedy liczba gości jest znacznie niższa niż przewidziane w ofercie możliwości obiektu. Poniżej prezentujemy pięć metod na jej aranżację niskim kosztem.

Zdarza się, że sala weselna jest na tyle przestronna, że zaproszeni goście gubią się w jej metrażu. Przyjęcie traci wtedy na atmosferze bliskości, a pusta przestrzeń sprawia, że zarówno parkiet, jak i miejsca przy stolikach wydają się niezagospodarowane. Przyjaciele i rodzina rozchodzą się po sali, a nie tego byśmy chciały.

janachowska.pl

Nie musicie od razu zmieniać sali weselnej, jeśli to ta jest Waszą wymarzoną. Możecie optycznie ją pomniejszyć i wcale nie wymaga to dużego nakładu kosztów.

Zmniejszenie sali weselnej a ustawienie stołów

Upychanie stołów blisko siebie i tuż pod ścianą nie wchodzi w grę, jeśli liczymy na zmniejszenie sali weselnej. Chcąc silniej zagospodarować jej przestrzeń, dobrze jest postawić na okrągłe stoły kosztem tych prostokątnych lub kwadratowych.

Tym samym możecie rozstawić ich większą liczbę, np. usadzając mniejsze grupy przy każdym z nich lub zapewniając większe odległości pomiędzy stolikami. Dobrze jest przesunąć je w centrum sali. Na jej obrzeżach możecie postawić np. wysokie wazony, jeśli stoliki oddziela od ściany zbyt duża odległość.

concept store

Na Waszą korzyść przemawia też to, że stół pary młodej wyznacza linię początkową dla pozostałych.

Nikt nie powinien za nim przechodzić. Za plecami nowożeńców można postawić zdobioną ściankę, odgradzając tym samym salę lub też zdecydować się na kotarę lub parawan, który ją pomniejszy.

zmniejszenie sali weselnej

Dodatkowe stoły z przekąskami

Stolik z księgą gości, fotobudka, ścianka do zdjęć – wszelkie dodatkowe atrakcje i punkty będą mile widziane. Ważne jest jednak, żeby we wszystkim zachować umiar. Chcecie przecież stylowego przyjęcia, a nie placu zabaw z liczbą atrakcji, z których nie da się skorzystać jednej nocy, jednocześnie dobrze bawiąc się na parkiecie.

Dobrze sprawdzą się więc stoły z jedzeniem i przekąskami. Mogą to być: standy na wino i ekskluzywne alkohole, na słodkości, owoce czy napoje.

Możecie postawić na dodatkowych stolikach to, co miało znaleźć się na głównych stołach. Te nie zawsze muszą załamywać się od jedzenia. Tym samym stoły dla gości mogą wyglądać jak te z Pinteresta – mieć więcej dekoracji i przestrzeni. Obsługa będzie natomiast zwolniona z serwowania sałatek i przekąsek.

Niektórzy decydują się również na podanie w podgrzewaczach potraw na ciepło, które zwykle pojawiają się o określonych godzinach na stołach. Nie musicie jednak całkowicie zrezygnować z serwowania. Nie chcecie przecież, żeby goście czuli się „niezaopiekowani” podczas Waszego wielkiego dnia.

słodki stół na weselu

Zmniejszenie sali weselnej ozdobami

Jeśli nie postawiliście na minimalistyczne wesele, dekoracje będą najlepszym rozwiązaniem. Możecie postawić np. neon tuż obok parkietu. Taka ozdoba w formie napisu mocno ograniczy przestrzeń, tym samym potęgując romantyczną atmosferę. W ofertach usługodawców weselnych znajdziecie popularne napisy – miłość, love, ale możecie też postarać się o własną aranżację.

napis love na weselu

Na podłodze rozstawić można też zielone drzewka w wazonach lub kwiaty. Wysokie dekoracje optycznie pomniejszą salę weselną, a będą też miłym dla oka dodatkiem. Co więcej, możecie je dodatkowo udekorować lub postawić obok standy z lampionami.

Przy ścianach lub punktach jak strefa tańca czy bar dobrze jest też postawić wypełnione helem balony. Odpowiednio udekorowane nie będą wyglądały tandetnie. Można to zrobić z użyciem tiulu, owijając nim balon, ale też otulając go lampkami. Pomiędzy nie wpleść możecie także kwiaty i liście.

Salę weselną można zmniejszyć też przy użyciu różnego rodzaju mebli. Szczególnie sprawdzi się to w przypadku rustykalnego wesela. Drewniana komoda, regał czy drabina z roślinami – to wszystko zagospodaruje przestrzeń, a przy tym stworzy odpowiedni dla wesela klimat. Dobrym rozwiązaniem będzie też stworzenie strefy wypoczynkowej lub punktu zabaw dla dzieci.

strefa wypoczynkowa na weselu

Siatka maskująca na zmniejszenie sali weselnej

Sale weselne wykorzystują również rozwiązania pozwalające na optyczne obniżenie sufitu. Można do tego użyć tzw. siatki maskującej, która, niestety, nie zawsze jest atrakcyjna.

Dobrym rozwiązaniem będzie w takim przypadku jej udekorowanie lub zastąpienie zwiewnymi, lejącymi materiałami. Sprawdzi się tu tiul i lekko transparentne biele. Mogą one tym samym swobodnie zwisać, przewieszone od ściany do ściany i potęgować romantyczną atmosferę panującą w sali weselnej.

baner carsy

Innym sposobem na obniżenie sufitu mogą być nisko zawieszone dekoracje. Dobrym rozwiązaniem są m.in. kwiatowe żyrandole lub liściaste girlandy. Przy przygaszonym świetle doskonale wyglądać będą też dekoracje świetlne jak lampki czy lampiony w różnej postaci – zarówno papierowe, klasyczne metalowe lub plastikowe, które imitują szkło.

W ostatnim czasie pary decydują się również na dekoracje sufitu z balonów o różnej wielkości. Wypełniając całą przestrzeń matowymi, pastelowymi ozdobami, wbrew pozorom dodaje się lekkości pozostałym, nawet ciężkim dekoracjom.

zmniejszenie sali weselnej - sufit

Znalazłyście sposób dla siebie?

Jeśli wybór sali weselnej jeszcze przed Wami, sprawdźcie, jakie rady na okres poszukiwania ma dla Was Izabela Janachowska. Dzięki niej dobierzecie miejsce odpowiednie nie tylko do prognozowanej liczby gości, ale też motywu przewodniego i charakteru wesela.

Rekomendowane artykuły