10 pomysłów, jak podziękować świadkowej. Rady wedding planerki!

świadkowa i panna młoda

Wybór odpowiedniej osoby na świadkową nie powinien być przypadkowy. Świadkowa to zazwyczaj osoba bliska Waszemu sercu, przyjaciółka, siostra. Świadkowa to ktoś, na kim możesz polegać,  komu powierzasz najważniejszą rolę na Waszym ślubie. Świadkowa to ktoś, kto powinien Cię wspierać w tym wyjątkowym dniu i w całym okresie poprzedzającym dzień ślubu i wesela.

Funkcja świadkowej to po pierwsze przywilej, a po drugie obowiązki. Obowiązki świadkowej dzielimy na formalne i nieformalne. Do formalnych obowiązków należy obecność na ślubie (cywilnym lub konkordatowym) i złożenie podpisów na odpowiednich dokumentach potwierdzających zawarcie związku małżeńskiego.

janachowska.pl
prezent dla świadkowej

Lista nieformalnych obowiązków świadkowej

 • Organizację wspaniałego wieczoru panieńskiego;
 • Pomoc i wsparcie przy zakupie sukni ślubnej i innych ślubnych detali;
 • Odbieranie prezentów podczas składania życzeń młodej parze;
 • Dbanie o to, aby panna młoda przez cały czas wesela wyglądała olśniewająco;
 • Pomoc przy planowaniu i omawianiu szczegółów wesela;
 • Dbanie o druhny (jeżeli występują na ślubie);
 • Wzniesienie toastu;

Reasumując świadkowa to „dobra dusza”, która jest dla Was dużym wsparciem w organizacji przyjęcia weselnego. Pamiętajcie jednak by przy zapytaniu danej osoby czy zostanie Waszą świadkową jasno sprecyzować swoje oczekiwania w stosunku do pełnionej przez nią funkcji lub ich braku, dzięki temu unikniecie niekomfortowych sytuacji związanych z tym, że ktoś albo zbyt nachalnie przyjmuje rolę świadkowej albo w Waszej opinii się z niej należycie nie wywiązuje.

Jak nie trudno zauważyć lista potencjalnych obowiązków świadkowej może być długa, dlatego w dobrym tonie jest w odpowiedni sposób podziękować za wszelką pomoc, którą od niej otrzymaliście. Oczywiście świadkowa pomaga Wam zupełnie bezinteresownie co nie znaczy jednak, że nie warto w szczególny sposób docenić jej starań.

concept store

Czy konieczne jest podziękowanie świadkowej?

Teoretycznie nie. Nikt Was do żadnych podziękowań zmusić nie może. Jednak w mojej opinii dobrze jest to uczynić. Podziękowanie to wyraz ogromnej wdzięczności, szacunku, docenienia wkładu pracy jaki świadkowa włożyła by być częścią Waszego wyjątkowego dnia. Dlatego z całą świadomością uważam, że upominek dla świadkowej leży w dobrym tonie i na pewno będzie miłą dla niej niespodzianką. Właściwie obecnie jest to standard, podobnie jak podziękowania dla gości weselnych.

Jak podziękować świadkowej?

Przede wszystkim szczerze! Nie musicie tego robić na forum jeżeli nie chcecie. Nikt od Was tego nie oczekuje. Podziękowania mogą się odbyć przed ślubem, w trakcie wesela lub już po nim. To Wy musicie zdecydować kiedy według Waszej opinii będzie najbardziej odpowiedni ku temu moment.

Jakie prezenty  w ramach podziękowań możecie wręczyć świadkowej?

Przygotowałam dla Was subiektywną listę podarunków, które na pewno okażą się „strzałem w dziesiątkę”. Wybór prezentu zależy od Waszego budżetu, czasu, możliwości. Wśród wymienionych upominków znajdują się droższe i tańsze opcje, takie, które wymagają więcej zaangażowania i czasu i takie, które bez trudu znajdziecie i zamówicie w Internecie. Pamiętajcie, że najważniejszy jest gest.

1. Album lub fotoksiążka

Album lub fotoksiążka to zawsze trafiony prezent, zwłaszcza w erze smartfonów i tysiąca zdjęć, które  wykonujemy. Coraz rzadziej wywołujemy zdjęcia i coraz częściej o nich zapominamy. Im więcej zdjęć robimy, tym trudniej się w nich połapać. Wywołanie kadrów, wklejenie ich do pięknego albumu lub zaprojektowanie wyjątkowej fotoksiążki będzie więc nie tylko wspaniałym prezentem, ale też ozdobą biblioteczki świadkowej.

fotoksiążka

2. Personalizowana biżuteria dla druhny

Biżuteria dla kobiety to zawsze trafiony prezent pod warunkiem, że znamy jej gust. Skoro świadkowa to bliska Wam osoba jestem pewna, że bez problemu traficie z taką biżuterią, która skradnie jej serce. Pamiętajcie, że absolutnie nie chodzi tutaj o drogie kolie wysadzane diamentami, a o drobiazg, który będzie przypominał jej o Was, o dniu Waszego ślubu i wesela oraz o chwilach które wspólnie przeżyłyście podczas całego okresu przygotowań.

3. Zaproszenie na kolacje

Kolacja i wspólnie spędzony czas to kolejny udany prezent. Bo czy może być coś bardziej wyjątkowego w tym szalonym świecie jak miło spędzona chwila z bliską osobą? Bez biegu, bez pośpiechu, bez stresu? Czas z wyjątkową osobą, w wyjątkowej restauracji z dobrym jedzeniem w przyjemnej atmosferze. To brzmi jak idealny wieczór.

kolacja z przyjaciółmi

4. Relaks w strefie spa dla świadkowej

Relaks w strefie spa to także bezcenny czas, który spędzacie z bliską osobą. Poza czasem mamy tutaj możliwość zrelaksowania się i skorzystania z najróżniejszej oferty zabiegów, jakie dane miejsce oferuje. Jest to więc prezent z cyklu dwa w jednym: obdarowujecie świadkową, spędzacie miło razem czas i wspólnie korzystacie z zabiegów. Nie trzeba chyba pisać, że taki prezent uszczęśliwi chyba każdą kobietę.

wizyta w spa

5. Wyjazd na weekend

To jest opcja dla osób, które zdecydowanie mają więcej czasu i jeżeli Wy do tych osób należycie z całego serca polecam Wam wyjazd ze świadkową na weekend. Podczas takiego wyjazdu możecie połączyć strefę spa, kolację i mieć jeszcze sporo czasu na rozmowy, na tematy, których jak wiemy nie ma końca.

6. Box z personalizowanym prosecco i zestawem kieliszków

W Internecie znajduje się bogata oferta różnego rodzaju personalizowanych boxów. Taki prezent jest na pewno uniwersalny. Jeżeli Wasz czas jest bardzo ograniczony i nie jesteście w stanie pozwolić sobie na tworzenie albumów, wybieranie zdjęć, wyjazd czy nawet wspólną kolację, box z pewnością okaże się miłą niespodzianką dla Waszej świadkowej.

7. Krótki filmik o Waszej przyjaźni

Zrealizowanie filmiku o Waszej przyjaźni to wzruszający prezent dla świadkowej. Aktualnie dysponujemy olbrzymią ilością aplikacji do tworzenia filmów, prezentacji nawet za pomocą smartfona. Stworzenie krótkiego filmu/teledysku nie powinno więc stanowić większego problemu. Taki video klip możecie puścić podczas przyjęcia weselnego, jestem przekonana, że nie jedna osoba pozazdrości Waszej relacji.

8. Sesja zdjęciowa

Profesjonalna sesja zdjęciowa to świetna zabawa. Może to być sesja do wykorzystania zgodnie z preferencjami świadkowej. Może to być również Wasza wspólna sesja. Sesja stylizowana lub w każdym innym temacie jaki będzie Was interesował. Oczywiście oprawienie wybranego zdjęcia lub stworzenie albumu z tej sesji będzie jej wspaniałym uzupełnieniem.

sesja zdjęciowa

9. Coś szalonego dla świadkowej

Prezentem dla świadkowej może być również coś szalonego jak:

 • skok na bungee,
 • lot szybowcem,
 • off road,
 • lot paralotnią,
 • skok ze spadochronem,
 • jazda Monster Truckiem,
 • bilety do parku rozrywki.

Tego typu prezenty nie należą do tych „bezpiecznych”, bo prawdopodobnie nie każdego ucieszy np. Skok na bungi. Są jednak osoby dla, których tego typu atrakcje są pociągające i jeżeli Wasza świadkowa do takich osób należy szalony prezent będzie dla niej idealny.

10. Spełnienie marzenia

Przebywając często z daną osobą doskonale ją znacie i znacie przynajmniej część jej marzeń. Zastanówcie się czy jest takie marzenie świadkowej, które jesteście w stanie spełnić. Być może to jest bilet na koncert, kurs gotowania, przejażdżka sportowym samochodem, zrobienie tatuażu. Myślę, że spełnienie marzenia świadkowej to także wielka radość dla Was.

lot balonem

Z doświadczenia konsultanta ślubnego

Prezenty dla świadkowej nie są standardowym punktem wesela. Ale jeżeli para zaplanuje podziękowania dla świadków jako punkt w harmonogramie zawsze będzie to doniosła chwila. Dlatego jeżeli zapragniecie w wyjątkowy sposób podziękować świadkowej za to, że była przy Was w chwili zwątpienia, za to, że „znosiła” Wasze humory i rozterki, za to, że mogliście na nią liczyć kiedy tylko jej potrzebowaliście zrobi jej się na pewno przyjemnie a tak naprawdę o przyjemności w życiu chodzi.

Pamiętam wyjątkowy moment podczas jednego z wesel, które miałam przyjemność organizować. Panna młoda, niesamowicie uzdolniona, podziękowała świadkowej wierszem. Sama go napisała, sama go przeczytała. Był tak piękny, tak wzruszający, tak wyjątkowy, że do dziś mam dreszcze jak wspominam tę chwilę. To są właśnie te emocje, które sami kreujecie, które wzbogacają Wasze wesela i pozostaną w Was na zawsze.

Rekomendowane artykuły