Jak poprosić o pieniądze zamiast prezentów na ślub?

pieniądze zamiast prezentów

Pieniądze zamiast prezentów na ślub – tak czy nie?

Niedługo wesele, a Wy nadal macie wątpliwości, czy prosić swoich gości o pieniądze zamiast prezentów? Zupełnie niepotrzebnie. Oczywiście, że możecie to zrobić, zastanówcie się tylko JAK. O koperty prosić można, ale nie można robić tego zbyt dosłownie i nachalnie. By pozbyć się oporów, koniecznie pomyślcie o tym, że koperta jako prezent to po prostu… dobre rozwiązanie? Dlaczego? 

janachowska.pl

Oto kilka powodów:

  • wygoda dla każdej ze stron – Wy nie będziecie musieli się martwić, co zrobić z kolejnym żelazkiem, robotem kuchennym czy zestawem sztućców, a goście nie będą zachodzić w głowę co Wam kupić i czy wypada o to spytać, czy nie. To po prostu komfortowe rozwiązanie dla Nowożenców i uczestników wesela – pozwala zaoszczędzić czas, sporo nerwów i oczywiście pieniędzy;
  • pokrycie części kosztów wesela – zapewne ciężko będzie, aby “koperty” pokryły całkowite koszty wesela (choć tak się zdarza), ale na pewno część wydatków się zwróci. Biorąc pod uwagę wysokie ceny produktów i usług weselnych – to dla Was świetna wiadomość. Jeżeli jednak nie macie potrzeby pokrycia tych wydatków, to będziecie na takim etapie życia, że pieniądze na pewno się przydadzą. A to na urządzenie mieszkania, a to na podróż, a to na wiele innych rzeczy związanych z wejściem na nową ścieżką życia. Wszyscy Goście na pewno to rozumieją. M.in. dlatego nie powinni mieć problemu z podarowaniem “koperty”;
  • oszczędność miejsca – wyobrażacie sobie duże wesele i każdą parę uczestników z wielkim pudłem prezentowym? Na zdjęciu fajnie będzie wyglądać kącik z paczkami, ale po pierwsze – trzeba tego pilnować, by nikt nie ukradł i nie zniszczył, a po drugie w wielu miejscach weselnych ciężko będzie wygospodarować aż tak dużo miejsca;
pieniądze zamiast prezentów
  • prezent nie “na siłę” – oczywiście nie brakuje poradników sugerujących, ile wypada włożyć do koperty. Jednak umówmy się – każdy powinien do niej wkładać tyle, ile może. Wesele to droga impreza również dla samych gości – nie chodzi tylko o prezent, ale często dojazd, ubranie, fryzurę, makijaż, paznokcie itd. Warto zatem obdarować Nowożeńców kwotą zgodną z możliwościami danego gościa. W przypadku prezentu byłoby to trudniejsze. Mogłoby skończyć się szukaniem podarunku “na siłę” (bo w konkretnej cenie) czyli finalnie… nieudanym zakupem. Goście mogliby bowiem myśleć, że nie wypada podarować Nowożeńcom zestawu książek (np. przy niskim budżecie typu 200 zł), więc na siłę będą szukać robota kuchennego, bo przecież to odpowiedni prezent ślubny. Jednak często niski budżet to niskiej jakości sprzęt, którego Nowożeńcy wcale nie chcą. Finalnie będą chcieli go sprzedać albo zwrócić, ale bez paragonu (który goście rzadko dodają do prezentu) będzie ciężko. 
  • Młodzi mieszkają zagranicą – to bardzo rozsądny argument przemawiający za kopertami. Jeżeli Nowożeńcy na co dzień mieszkają poza granicami Polski, to będzie im ciężko zabrać się do domu z ogromną pulą pudeł z prezentami. 

Lista prezentów najlepszym rozwiązaniem?

W Stanach Zjednoczonych stosuje się tzw. listy prezentów. Młodzi wypisują, co chcą otrzymać, np. blender, zestaw garnków, odkurzacz itd. Jest to interesujące i przede wszystkim praktyczne rozwiązanie, ale ma podstawowy minus. W dzisiejszych czasach dostępna jest masa sprzętów jednego typu.

concept store

Chcecie odkurzacz? Macie do wyboru bezworkowy i workowy, takiej i takiej marki, mniejszy i większy, przewodowy i bezprzewodowy itd. Goście nie będą wiedzieli, jaki kupić. Wybiorą więc intuicyjnie, ale niekoniecznie tak jakbyście chcieli. A podawanie konkretnego modelu na liście prezentów może wydawać się nietaktowne. Zatem lepszy podarunek będą stanowić pieniądze, bo kupicie za nie to, co chcecie. 

Izabela Janachowska przygotowała dla Was inspiracje dotyczące prezentów:

Pieniądze zamiast prezentów – wypada czy nie wypada?

Mówiąc tak zupełnie szczerze – nie wypada prosić o pieniądze zamiast prezentów 😉 Tak wyraźnie sugeruje nam savoir vivre. Według tego rodzaju zasad nie powinniście w ogóle zakładać, że uczestnicy wesela muszą przynieść prezenty. W końcu są Waszymi gośćmi, a tradycja wyraźnie sugeruje, że jakiekolwiek podarunki to nie obowiązek.

Powiedzmy sobie jednak szczerze – każdy wie, że na wesele przynosi się prezenty i jesteśmy pewni, że nikt na tego typu uroczystość nie stawiłby się z pustymi rękami. To niepisana tradycja i pewnie nic tego długo (albo nigdy) nie zmieni. 

pieniądze zamiast prezentów

Pisać czy mówić?

Jak poprosić gości o pieniądze zamiast prezentów? Najlepiej napisać to na zaproszeniu. Oczywiście możecie “zagaić” temat podczas zapraszania gości “face to face”, ale taki dialog (albo raczej monolog) może Was i Waszych gości niepotrzebnie wprawić w zakłopotanie. Poza tym niepisana zasada mówi, że nie wypada rozmawiać o pieniądzach.

Wiele też zależy od Waszej relacji z uczestnikami wesela. Im bliższa, tym pewnie łatwiej mówić wprost o tego typu tematach. Właśnie – niektórzy nie będą mieć oporów i zapytają od razu, czy wolicie pieniądze zamiast prezentów. Śmiało wtedy opowiedzcie, na czym Wam zależy. 

Jak poprosić o pieniądze zamiast prezentów?

Pomyślicie, że tutaj pojawiają się schody. Ależ nic bardziej mylnego. Powiedzcie o tym wprost, choć… delikatnie. Nie piszcie na zaproszeniu “prosimy Was o pieniądze”, ale pomyślcie, o jakimś bardziej subtelnym zdaniu. Niekoniecznie musi to być wierszyk (choć może i o tym więcej za chwilę), ale bardziej komunikat wprost, np. “Kochani, gdybyście chcieli obdarować nas prezentem, to chętnie przyjmiemy kopertę, aby spełniać nasze marzenia”. Oczywistym jest, czym jest koperta. Dzisiaj nie będziemy skupiać się na gościach, którzy dają ją pustą 😉

Dobrym pomysłem jest scedować obowiązek poproszenia o pieniądze na świadków. Wówczas to świadek lub świadkowa odpowiada za kontakt z gośćmi i poinformowanie ich o preferencjach pary młodej.

Warto uzasadnić, na co przeznaczycie pieniądze od gości. Lubimy racjonalne uzasadnienia. Oczywiście piszcie zgodnie z prawdą! Jeżeli chcecie wydać te środki na podróże, nie bójcie się o tym napisać. Jeżeli zaś potrzebujecie ich do urządzenia Waszego gniazdka – tym lepiej.  

pieniądze zamiast prezentów

Inne przykłady próśb o pieniądze na zaproszenia ślubne:

Kochani Goście, znacie nas i wiecie, że od dawna marzymy o własnym domu. Dlatego chętnie przyjmiemy $$$ zamiast prezentów, aby przybliżyć się do naszego marzenia.

Drodzy Goście, jeżeli planujecie obdarować nas prezentem z okazji najważniejszego dnia w naszym życiu, to chętnie przyjmiemy tzw. “koperty” 🙂 Dobrze nas znacie i wiecie, że marzymy o podróży do Stanów Zjednoczonych. Będzie nam niezmiernie miło, jeśli spełnicie nasze życzenie.

Prośba o pieniądze zamiast prezentów – forma wierszyka

Co do tego rodzaju prośby zdania się podzielone. Niektórzy uważają, że to świetny sposób na subtelne zakomunikowanie swojego życzenia gościom. Dla innych jest to zaś bardzo infantylna forma. Decyzja należy do Was! Jeżeli obawiacie się pisać próśb wprost, to być może wierszyk okaże się dobrym rozwiązaniem. Poniżej znajdziecie przykładowe teksty. W sieci znajdziecie ich znacznie więcej. Zawsze możecie się też pokusić o wymyślenie wierszyka samemu 🙂

Pragnąc przełamać tradycje stare,
by nie mieć na przykład żelazek parę
i zaoszczędzić przemiłym gościom
łamania głów nad prezentów mnogością
podpowiadamy: mile widziany i bardzo wygodny
będzie bilecik ze znakiem wodnym

***

Goście nasi ukochani
my już w domu wszystko mamy
chcecie coś nam podarować
dajcie śwince się radować

***

Prezent to jest zawsze kłopot,
Czy ma zegar być, czy robot?
By nie pisać długich książek
młodzi proszą o pieniążek.

pieniądze zamiast prezentów

Prośba o pieniądze w formie rysunku

Nadal obawiacie się “tekstowego” proszenia o pieniądze? Spróbujcie zrobić to za pomocą rysunku, np. świnki skarbonki. Projekt wykona dla Was grafik komputerowy albo rysownik – usługi tego typu bez problemu znajdziecie w internecie. Możecie też poprosić takiego specjalistę o zaprojektowanie zaproszenia. 

Wrzućcie na luz!

Pamiętajcie, że tradycja obdarowywania Nowożeńców “kopertami” zamiast prezentami przyjęła się już na dobre. To oczywiste, że Goście przyniosą Młodym pieniądze. Dla nich to też dobre rozwiązanie. Jeżeli ktoś miałby mieć z tym problem – trudno. Nie przejmujcie się tym. Nie byłoby chyba jeszcze takiego wesela, które dogodziłoby wszystkim. Zawsze znajdzie się jakiś maruder 🙂 

„Pokaż mi swoje zaproszenie, a powiem Ci kim jesteś”. Jak zapraszać gości i jak potwierdzić ich obecność? I przede wszystkim, jak powinno wyglądać idealne zaproszenie ślubne? Podrzucam Wam moje video z poradami odnośnie zapraszania gości 🙂

Rekomendowane artykuły