Jak przechowywać pieczywo: najlepsze metody na zachowanie świeżości chleba

jak przechowywać pieczywo

Kromka świeżego pieczywa z chrupiącą skórką to specjał, który doskonale smakuje nawet solo, niezależnie od tego czy jest to chleb na zakwasie, chleb pszenny czy chleb tostowy. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na codzienne wizyty w piekarni, pytanie więc jak przechowywać pieczywo, żeby było świeże? Naszym dzisiejszym artykułem postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, a tym samym podpowiemy Ci, jak to zrobić. 

Przechowywanie pieczywa: praktyczne wskazówki dla każdego domu

jak przechowywać pieczywo
Fot: Shutterstock

Niezależnie od tego, z jakim rodzajem pieczywa mamy do czynienia, należy zwrócić uwagę na to, w jakich warunkach jest ono przechowywane, gdy trafia już do naszego domu. W większości przypadków wytyczne odpowiadające na pytanie jak przechowywać chleb są podobne:

 • należy znaleźć suche miejsce na przechowywanie pieczywa (np.chlebak drewniany), by ograniczyć ryzyko pojawienia się pleśni, lecz jednocześnie 

z daleka od sprzętów emitujących ciepło, takich jak — piekarników i kuchenek, ponieważ w ich pobliżu pieczywo szybciej wysycha,

 • optymalna temperatura do prawidłowego przechowywania chleba 

to 18-22 stopni Celsjusza,

 • warto też zaznaczyć, że najdłuższą świeżość zachowują wyroby z mąki pełnoziarnistej oraz żytniej, wypiekane na zakwasie            

Jak unikać pleśni na pieczywie: efektywne sposoby przechowywania

jak przechowywać pieczywo

Chleb to nie tylko podstawowy produkt spożywczy, ale także wyzwanie dla naszych umiejętności przechowywania. Pleśń na chlebie to niedogodność, z którą każdy z nas się spotkał. Jednakże istnieją sposoby, aby uniknąć tego problemu i przedłużyć świeżość pieczywa. Warto zwrócić uwagę na sposób przechowywania, wybierać odpowiednie opakowania i stosować proste triki, takie jak zamrażanie czy dodatnie octu dla zachowania świeżości.

Właściwie skąd bierze się pleśń na chlebie?

Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że chleb jest bogaty w skrobię, która jest idealnym pożywieniem dla grzybów. Dodatkowo chleb to produkt o wysokiej wilgotności, co sprzyja rozwojowi pleśni. Innym czynnikiem, który wpływa na szybkie pleśnienie pieczywa, jest temperatura. Jeśli jest ona zbyt wysoka, wówczas pleśń rozwija się szybciej. 

Istnieje kilka sposobów, aby uniknąć pleśni na chlebie. 

 • po pierwsze, warto kupować tylko tyle pieczywa, ile jest nam niezbędne na kilka dni. Nie warto kupować zapasów, ponieważ chleb szybko traci na świeżości i zaczyna niestety pleśnieć. 
 • po drugie, chleb najlepiej przechowywać w suchym i chłodnym miejscu, w zamkniętym — ale z cyrkulacją powietrza pojemniku. 
 • po trzecie, warto wybierać chleb opakowany w papier, a nie w plastik. Papier pozwala na swobodne krążenie powietrza, co zapobiega nadmiernemu wilgotnieniu pieczywa.

Oczywiście nigdy nie jedz spleśniałego chleba!

Niektóre rodzaje pleśni są faktycznie bezpieczne i można je spożywać, na przykład te, których używa się celowo w przemyśle spożywczym do wyrobu np. sera pleśniowego. Jednak grzyby, które naturalnie mogą rozwijać się na pieczywie, nadają mu nieprzyjemny, gorzkawy smak i mogą być szkodliwe dla zdrowia. Ponieważ tylko na podstawie obserwacji nie można stwierdzić, jaki rodzaj pleśni rozwija się na Twoim chlebie, najrozsądniej będzie nie spożywać go, ponieważ może Ci zaszkodzić.

Trzeba pamiętać również, aby takiego zepsutego pieczywa nie wąchać, gdyż możesz wtedy wdychać zarodniki grzyba, które unoszą się w powietrzu, tym bardziej jeśli masz alergie na pleśń, co mogłoby prowadzić do problemów z oddychaniem, w tym astmy. 

Osoby z alergią wziewną mogą również doświadczyć ostrych skutków wdychania zarodników pleśni — w tym zagrażających ich życiu — wstrząsu analitycznego, jeśli zjedzą spleśniałe pożywienie. Nie próbuj też ratować spleśniałego chleba!

New Drop

Według specjalistów najlepiej go wyrzucić, bez względu na to, ile pleśni zdążyło się na nim rozwinąć. Trzeba się również pozbyć całego pieczywa, które znajdowało się we wspólnym pojemniku czy worku ze spleśniałym chlebem.

Czasami gołym okiem można dojrzeć jedynie kilka plamek pleśni, jednak w rzeczywistości jej korzenie rozprzestrzenione są również w porowatym cieście. Dlatego nigdy nie próbuj zeskrobać pleśni lub ratować reszty bochenka. Najbezpieczniej spisać go na straty.

Aby zahamować rozwój pleśni, można stosować podczas wyrobu pieczywa bakterie kwasu mlekowego. Wytwarzają one kwasy, które w naturalny sposób powstrzymują rozwój pleśni. Obecnie najczęściej stosuje się je w produkcji pieczywa na zakwasie. 

Istnieją również domowe środki hamujące rozwój pleśni. Należą do nich: 

 • ocet,
 • cynamon,
 • goździki.

Niestety wszystkie wymienione produkty, wpływają znacząco na smak i aromat pieczywa, dlatego ich zastosowanie nie jest popularne.

Jak przechowywać świeże pieczywo: porady, aby zachować jego smak i konsystencję

jak przechowywać pieczywo
Fot: Shutterstock

Świeży chleb niekrojony najlepiej włożyć do chlebaka luzem lub wykorzystać do tego lniane worki, które zapewniają odpowiedni przepływ powietrza.

Drobne pieczywo z nasionami na skórce, jak na przykład bułki żytnie z ziarnami albo bułki z otrębami, można dodatkowo włożyć do papierowej torebki. Z kolei pieczywo z większą zawartością tłuszczu, jak chleb  maślany czy bułeczki z majonezem lub czosnkiem, mogą brudzić dno pojemnika, dlatego dobrze jest wówczas podłożyć pod wypieki lnianą ściereczkę lub kawałek folii.

Natomiast chałki, rogale, bułki drożdżowe z rodzynkami czy czekoladą, to rodzaj słodkiego pieczywa, które szybko wysycha, dlatego też przechowujemy je krótko i najlepiej wtedy sprawdza się worek na chleb lub papierowa torebka.

Pieczywo w chlebakach: czy to najlepsza metoda przechowywania?

jak przechowywać pieczywo
Fot: Shuttersrock

Chlebak— wykonany z drewna, ceramiki lub stali — jest jak najbardziej odpowiednim miejscem do trzymania pieczywa. Powinien on mieć niewielkie otwory zapewniające właściwą cyrkulację powietrza. Jak już wspominaliśmy, najlepiej by chlebak leżał w miejscu oddalonym od źródeł ciepła, czyli od piekarnika, kuchenki czy kaloryfera. Unikać należy też stawiania go blisko okna, ponieważ promienie słoneczne również mogą nagrzewać pojemnik, co będzie przyczyną nieprawidłowej temperatury w chlebaku. Pamiętać należy także o jego regularnym myciu delikatnymi detergentami, które usuną wszystkie zanieczyszczenia.

Jak zamrażać pieczywo: wskazówki do długotrwałego przechowywania

jak przechowywać pieczywo
Fot: Shuttersrock

Dobrym sposobem na zachowanie świeżości pieczywa jest jego mrożenie. Wobec tego — jak mrozić chleb, by przedłużyć jego trwałość?

Chleb lub bułki wkładamy do woreczka foliowego na mrożonki, szczelnie zamykamy, a następnie umieszczamy w zamrażarce, gdzie może leżeć nawet kilka miesięcy.

Pamiętajmy jednak, że należy mrozić wyłącznie świeże pieczywo, ponieważ tylko takie zachowa swoje walory po rozmrożeniu. 

Warto wiedzieć, że niską temperaturę najlepiej znoszą produkty wypiekane na zakwasie oraz z mąki żytniej, ponieważ są bardziej wilgotne i zwarte. Unikajmy raczej mrożenia pieczywa pszennego, wyrastającego na drożdżach, gdyż po wyjęciu z zamrażalnika jego skórka może się kruszyć i rozpadać.

Wobec tego jak rozmrozić chleb, aby był chrupiący i smaczny?

Rozmrażanie chleba można podzielić na dwa sposoby:

 • pierwszy — nagrzej piekarnik do 175 stopni C i włóż do niego zamrożony bochenek chleba na około 40 minut,
 • drugi — polega na rozmrożeniu pieczywa w folii, a potem włożeniu go już bez opakowania do piekarnika na 10-15 minut w temperaturze 175 stopni C.

Co ważne — nigdy ponownie nie zamrażaj już raz rozmrożonego chleba — będzie suchy i czerstwy. Nie poleca się też rozmrażania pieczywa w kuchence mikrofalowej, ponieważ będzie gumowate i niesmaczne.

Podsumowując, pieczywo to bez wątpienia, podstawa codziennego menu dla wielu osób.

Chleb, bułki i bagietki możemy w ekspresowy sposób zakupić w pobliskiej piekarni lub pokusić się o ich samodzielny wypiek we własnym domu. Wiadomo, że najlepiej smakuje pieczywo świeżo wypieczone. Często jednak kupujemy lub pieczemy pieczywo tak, by starczyło na parę dni. W takim przypadku należy zadbać o jego właściwe warunki przechowywania, by jak najdłużej pozostał świeży i smaczny.

Mamy nadzieję, że naszym artykułem pomogliśmy Ci poznać sposoby na to, by Twoje pieczywo nie traciło walorów smakowych, nawet po kilku dniach od jego zakupu.

Rekomendowane artykuły