Jak przez lata zmieniała się ślubna moda damska?

panna młoda

Suknia ślubna — zapamiętasz ją na całe życie

Vera Wang, światowa projektantka mody mawiała: „To nie jest kolejna sukienka. To sukienka, którą zapamiętasz na całe życie„. Zgodnie z retoryką projektantki, moda ślubna powinna odzwierciedlić marzenia i pragnienia Panny Młodej. Możesz odnieść wrażenie, że stwierdzenie to dalej jest aktualne — szczególnie jeśli właśnie przygotowujesz się do tej uroczystości.

Jak zmieniała się moda ślubna na przestrzeni lat?

Zmiana trendów w modzie ślubnej była nieunikniona — panny młode z biegiem czasu stawiają sobie coraz to wyższe wymagania, a suknie ślubne powinny je spełniać. Warto zauważyć, że ewolucja mody ślubnej zaczęła się już w XVII wieku. Od tego momentu, zmieniło się praktycznie wszystko.

Moda ślubna w XVII wieku — co ją wyróżniało?

Martena Pepijna — flamandzki malarz — na swoim płótnie z roku 1604 uchwycił wystawną salę balową i szczęśliwą pannę młodą. Okazuje się, że ponad 400 lat temu kobiety wybierały suknie ślubne tak, by móc skorzystać z nich także podczas innych okazji. Miały one poniekąd odzwierciedlać codzienny styl Panny Młodej.

fot. Shutterstock

XVII — wieczne panny młode nie decydowały się także na suknię w kolorze białym. Miała ona poniekąd komponować się z odcieniem ich cery. Najlepszym wyborem w tamtych czasach była suknia ślubna z długim rękawem i bez zbędnych zdobień. Taki model był praktyczny, a także i elegancki.

Ewolucja preferencji w modzie ślubnej — wiek XVIII

Wiek XVIII można nazwać prawdziwym przełomem, jeśli chodzi o suknie dla panien młodych. Nastąpiła prawdziwa ewolucja preferencji w modzie ślubnej, co przejawiało się głównie wśród zamożniejszej części społeczeństwa. Do głosu zaczęła dochodzić również biel, aczkolwiek nie była ona dominująca.

Wiele panien młodych z tamtego okresu stawiało na kolory wyraziste jak, np. księżniczka Charlotte, która na swoim ślubie z Jerzym II pojawiła się w sukni w kolorze rtęci. Jeśli zaś chodzi o modele, to suknia ślubna z bufiastymi rękawami była modna, aczkolwiek nie każdy mógł sobie na nią pozwolić.

fot. Shutterstock

Przełom w modzie ślubnej z XIX wieku

Suknie ślubne przez wieki zmieniały się wielokrotnie. Jednak wiek XIX można określić mianem przełomowego. To właśnie wtedy zaczęto powszechnie wykorzystywać białe tkaniny, które symbolizowały czystość oraz niewinność. Te trendy w modzie ślubnej przetrwały do dzisiejszych czasów!

W wieku XIX dominowała także suknia ślubna z gorsetem, która miała podkreślić smukłą talię. Jednocześnie panny młode trzymały się zgodnie jednej długości — maxi. Nietaktem z ich strony byłoby pojawienie się na ślubie w nieco krótszej kreacji. W tym okresie dominowały także delikatne tekstylia jak np. tkanina czy jedwab.

Suknia ślubna rodem z XX wieku

Wiek XX przyniósł znaczne ożywienie, jeśli chodzi o kreacje panien młodych. Przyjęła się ogólna wolność w modzie ślubnej i dość duża dowolność. Nie da się ukryć, że moda ślubna lata 90 była dość frywolna i charakterna. Kobiety nie bały się eksperymentować, co z pewnością było jedną z najlepszych decyzji.

fot. Shutterstock

Kreacje ślubne dla Panny Młodej w latach 90 były odważniejsze. Suknia z rozcięciem czy suknia z trenem nie wzbudzały już większego zdziwienia. Dodatkowo był to okres „szalejącego jazzu”. Oznacza to, że suknia ślubna z falbanami w wersji midi była powszechnie pożądana.

Warto jednak wskazać tu na mały wyjątek, który miał miejsce w latach 40 XX wieku. Był to okres wojenny, a panny młode musiały poniekąd podporządkować się nowym zasadom. Na ten krótki moment, suknie stały się proste i wyjątkowo skromne.

Początek XXI wieku i wyrażanie siebie za pomocą mody ślubnej

Początek XXI wieku przyniósł jeszcze większą rewolucję w zakresie sukien ślubnych. Unikalne kreacje dla Pań Młodych miały być skutecznym sposobem na wyrażenie siebie i podkreślenie osobowości.

Kobiety chętnie decydowały się na krótkie sukienki, a nawet i ślubne garsonki, czym wywoływały wiele emocji. W tym okresie moda ślubna a indywidualne wyrażanie siebie stały się nieodłączną parą.

Aktualne trendy w modzie ślubnej — co musisz wiedzieć?

Moda ślubna XXI wieku to przede wszystkim wolność i pełna swoboda. Suknia ślubna z piórami czy innymi, fantazyjnymi ozdobami nie zdziwi już nikogo. Jako współczesna Panna Młoda masz pod tym względem nieograniczone możliwości wyboru.

Aktualne trendy w modzie ślubnej nawiązują jednak do tradycji i klasycyzmu poprzednich lat. Możesz zdecydować się np. na kreacje ślubne inspirowane stylem vintage, które obecnie cieszą się ogromną popularnością.

Z drugiej strony masz do wyboru nowoczesne suknie ślubne z koronkowymi czy prześwitującymi wstawkami, które będą pięknie eksponować Twoje wdzięki. Możesz więc wybrać taką kreację, która nie tylko dopasuje się do Twojej sylwetki, ale także i indywidualnego charakteru.

Najnowsze trendy w modzie ślubnej praktycznie nie znają limitu. Słynni projektanci co chwila prześcigają się w pomysłach na to, jak zwiększyć atrakcyjność swoich unikalnych projektów. Tak naprawdę, obecnie im bardziej oryginalna kreacja, tym lepsza! Mimo wszystko niektóre Panny Młode dalej hołdują tradycyjnym zasadom.

concept store

Popularne kolory sukienek ślubnych — kiedyś, a dziś

Rozważając na temat historii mody ślubnej, warto zwrócić uwagę na popularne kolory sukienek ślubnych, które dominowały dawniej i dziś. Wiesz już, że Panny Młode kilkaset lat temu nie decydowały się na białe suknie. Nie było to również ich obowiązkiem.

Pojawiały się kreacje w kolorze wrzosowym, błękitnym czy nawet w odcieniu pudrowego różu. Zdarzało się, że Panny Młode stawiały również na wyrazistą czerwień lub brąz.

Biel dopiero później zyskała na znaczeniu. Wiązano ją przede wszystkim z czystością i kobiecością. Biała suknia z opadającymi ramionami czy innymi zdobieniami stała się także dowodem na eteryczność i subtelność każdej kobiety.

Sukienki ślubne dla każdego stylu, jaki panował w modzie na tę okazję, miały w sobie „coś” wyjątkowego. Mimo ich znacznej ewolucji, Panny Młode zawsze chciały tego samego — by ten dzień, był jedyny w swoim rodzaju i niezapomniany.

Rekomendowane artykuły