Jak składać ubrania do walizki? Poradnik, jak spakować się na wakacje

pakowanie walizki

Jak spakować się na wakacje? Zacznij od listy

Niektórzy lubią spontaniczne działania, a przy tym stronią od robienia list i różnego rodzaju planów. Właśnie takich sceptyków namawiamy, aby spróbowali przynajmniej raz podejść do tematu pakowania się od innej strony. Być może po wakacjach uznasz, że był to świetny ruch z twojej strony.

Co dokładnie trzeba zrobić? Krótką listę aktywności, które planujecie podczas wakacji. Wybieracie się na wyjazd all inclusive, bo chcecie kilka dni poleżeć przy basenie? A może pragniecie zmienić klimat i z miasta uciekacie na wycieczkę w teren? Na pewno wiecie jak chcielibyście, aby wasze wakacje wyglądały.

Jak obliczyć ile ubrań zabrać na wakacje?

Jeśli już ustaliliście ich harmonogram to pora, aby każdy wziął swoją kartkę i zapisał ile ubrań potrzebuje na cały wyjazd. Najczęściej są to 2 rodzaje stylizacji na każdy dzień, na poranek połączony z południem oraz na wieczór, kiedy to temperatura nieco spada.

Pomnóż to przez liczbę dni wyjazdu a następnie uwzględnij, które z ubrań planowanych na pierwsze doby możesz wykorzystać ponownie. Na tygodniową wycieczkę nie weźmiesz przecież siedmiu bluz, gdyż w zupełności wystarczy ci jedna bądź dwie.

Zanotuj to i rozłóż wszystkie ubrania na łóżku. Ułóż je zestawami na każdy dzień i zastanów się, które są na tyle uniwersalne, że pozwolą ci zrezygnować z innych. Drogą eliminacji postaraj się wziąć tylko to co konieczne.

Weź ubrania i gadżety dostosowane do planowanych aktywności

Nie zapominaj także o atrakcjach, które planujecie. Być może do niektórych z nich będą potrzebne dodatkowe rzeczy, których nie da się zastąpić innymi. Zdecydowanie lepiej wziąć własne niż liczyć, że na miejscu na pewno uda się je zakupić. Życie może was niemiło zaskoczyć.

Marlu_baner

Sprawdź QUIZ: dokąd powinniście pojechać w podróż poślubną?

Jak składać koszulki do walizki? Poznaj rolowanie

Sprawdź, jak pomysłowo złożyć koszulki, aby w walizce zajmowały jak najmniej miejsca. Poza bielizną to bluzek zabieramy na wakacje najwięcej, więc sposób ten może ci się przydać.

Dodatkowo ten ciekawy patent pozwoli ci zaoszczędzić czas na prasowanie podczas wakacji. Odzież złożona w rulon nie ma ostrych krawędzi, przez co wyprasowana przed wyjazdem najprawdopodobniej w niemalże idealnym stanie dotrze z wami aż do punktu docelowego wycieczki.

Jak sprawnie zapakować walizkę, czyli w jakiej kolejności układać ubrania

Pamiętaj o tym, aby jak najbardziej optymalizować objętość, którą zajmą ci wszystkie rzeczy konieczne do zabrania. W związku z tym:

 • w buty typu kalosze włóż w workach próżniowych inne niezbędne gadżety jak np. szczotka do włosów, prostownica, lub suszarka turystyczna;
 • W adidasy możesz powkładać skarpetki ułożone w kulki;
 • buty wkładaj do walizki bez pudełek, aby jak najmniej zajęły miejsca;
 • jeśli musisz zabrać kurtę zimową najlepiej zapakować ją w worek próżniowy, a ten pozbawić powietrza;
 • w pierwszej kolejność ułóż w walizce duże, nieporęczne rzeczy, aby następnie w wolnych przestrzeniach poukładać wałeczki z ubrań;
 • jeśli pakujecie ze sobą ręczniki najlepiej owinąć nimi wcześniej zabezpieczone w folii kosmetyki. Jeśli dojdzie do rozlania jakiegoś produktu przynajmniej w minimalny sposób uda wam się ochronić pozostałe ubrania;
 • kosmetyki zabierz w miniaturowych wersjach lub w najbardziej uniwersalnej formule typu żel pod prysznic i szampon w jednym.

Czym jest bundling?

Bunding jest to kolejny trik wykorzystywany podczas pakowania, jednak jak każda forma ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Polega na tym, aby na łóżku rozłożyć na sobie płasko, np. wszystkie T-shirty, które planujecie zabrać, a następnie zawinąć je razem w jeden gruby rulon.

New Drop

Pozwala to przede wszystkim zaoszczędzić miejsce w walizce, ale także przy pakowaniu się z dzieckiem lub żoną, która nosi mniejszy rozmiar łatwo ułożyć mniejsze ubrania w większych. Tym sposobem także koszule bądź wymagające spódnice będą miała minimalną ilość zagnieceń.

Minusem tego sposobu jest jednak fakt, że po dotarciu na miejsce niekiedy trudno natychmiastowo dostać się do jakiegoś ubrania, którego akurat potrzebujecie, a np. jest w samym środku rulonu. W tym przypadku najlepiej rozpakować całość walizki bezpośrednio po dotarciu na miejsce wypoczynku.

Jaka jest najpraktyczniejsza kolejność pakowania konkretnych ubrań?

pakowanie walizki
fot. Shutterstock.com
 1. Okrycia wierzchnie
 2. Bluzki i bluzy na długi rękaw
 3. Spodnie
 4. Koszulki
 5. Spodenki/spódniczki
 6. Bielizna

Sprawdź: Podróż poślubna, która nie zrujnuje portfela!

Rekomendowane artykuły