Jak wybrać datę ślubu – 6 porad

data ślubu

Otóż stało się! W momencie, w którym Twój ukochany wsunął Ci pierścionek zaręczynowy na serdeczny palec, przestałaś być dziewczyną, a stałaś narzeczoną. Powoli się do tego przyzwyczajasz, chwaląc się nową biżuterią wszem i wobec z nieskrywaną radością. I nagle obok słyszanych od każdego słów cudownie, gratulacje pada… To kiedy ten ślub?! I to jest bardzo dobre pytanie! Data ślubu – jak ją wybrać? Na co uważać, o czym nie zapomnieć? Mamy dla Was 5 wskazówek!

Data ślubu a koszty wesela

Jeżeli zależy Wam na minimalizowaniu wszelkich kosztów, to data ślubu z pewnością Wam w tym pomoże.

New Drop

Termin uroczystości wpływa na cenę wynajmu sali weselnej oraz wszystkich usług weselnych.

Data ślubu przypadająca na sezon weselny będzie wymagała większych nakładów finansowych. Ze względu na duże zainteresowanie tymi miesiącami negocjacja kosztów wszelkich usług będzie utrudniona.

Ważny jest także dzień tygodnia. Większość ślubów odbywa się w soboty. Jeśli więc zależy Wam na cięciu kosztów, rozważcie np. piątkową lub niedzielną uroczystość.

planer wedding dream

Uwaga. Sezon ślubny zaczyna się w maju i trwa do września. Czyli w najcieplejszych miesiącach w roku.

Nie konsultujcie daty ślubu ze wszystkimi

Złota zasada podejmowania decyzji brzmi: nie pytaj o radę wszystkich. Wszystkim nie dogodzicie! Oczywiście, że w momencie, w którym wybieracie datę ślubu, zapytacie najbliższych, czy termin jest dla nich okej, ale miejcie z tyłu głowy, że na żadnym weselu nie ma 100% frekwencji.

Pomyślcie też o rozesłaniu tzw. save the date, czyli nieoficjalnego zaproszenia na przyjęcie, w którym poinformujecie gości jedynie o dacie ślubu.

Data ślubu, a wolne terminy w obiektach weselnych

Lokalizacja wesela jest jednym z elementów determinujących datę ślubu. Bardzo dużo miejsc, szczególnie tych popularnych, ma zarezerwowane terminy nawet na dwa lata do przodu!

Oczywiście najbardziej oblegane są soboty, dlatego jeżeli szczególnie zależy Wam na jakimś miejscu, a nie chcecie czekać tak długo, rozważcie ślub w inny dzień tygodnia, np. piątek. Wtedy macie szansę nie tylko na bliższy termin, a może i odrobinę niższą cenę.

Data ślubu, a pora roku

Oczywiście ślubny sezon to końcówka wiosny i całe lato – nie trzeba tłumaczyć dlaczego. Jednak to wpływa również na trudno dostępne terminy.

Każda pora roku ma swoje plusy i minusy: lato jest piękne, ale wysokie temperatury mogą Was pokonać, wiosna i jesień to magia kolorów, ale i ryzyko dużych opadów deszczu. Zima ma magiczny klimat, gdyby tylko nie przejmujący chłód…

Dobrze więc zastanówcie się, zanim podejmiecie ostateczną decyzję. Pomyślcie, co jest dla Was tego dnia najważniejsze, i czy na pewno potrzebujecie do tego zielonych liści na drzewach i słońca do 20:00.

Pomyślcie także o gościach – jeżeli większość ma do pokonania dużą odległość, zrezygnujcie z daty ślubu w zimie. Warunki na drogach w tym okresie mogą utrudniać podróżowanie.

Może okaże się, że jesteście w stanie zrezygnować z tych kilku stopni więcej i zorganizować wesele nawet w jesiennym deszczu!

Pomyślcie o innych zaręczonych

Być może w Waszym towarzystwie są osoby, które również szykują się do ślubu? Warto się z nimi skontaktować, żeby nie doprowadzić do dwóch ślubów jednego dnia – w końcu na pewno chcecie bawić się na swoich weselach!

Data ślubu, a pozostałe obowiązki

Kończycie studia, budujecie dom, a może czekacie na nowego członka rodziny? Organizacja ślubu niesie ze sobą wiele przygotowań i dodatkowych obowiązków.

Jeśli nie chcecie utonąć w liczbie rzeczy, które są do zrobienia ,,na wczoraj”, może dobrym pomysłem będzie ustalenie daty ślubu na spokojniejszy okres?

para młoda

Data ślubu – bądźcie elastyczni!

Jeżeli nie jesteście w stanie potraktować elastycznie terminu, podejdźcie elastycznie do innych rzeczy – sali, fotografa, cateringu itp. W każdym roku tysiące młodych par postanawiają powiedzieć sobie „tak” i podwykonawcy są zarobieni po uszy! Dlatego szukajcie, ale nie bądźcie wybredni. Ten dzień będzie wyjątkowy dzięki Wam!

Rekomendowane artykuły