Jak wybrać idealny smoking? Porady dla miłośników mody męskiej

Smoking

Smoking stoi w hierarchii męskiej elegancji pomiędzy garniturem a frakiem. Dziś jest uważany za wyjątkowo wyszukany strój wieczorowy zarezerwowany na specjalne okazje i jego noszenie wiąże się z twardymi regułami. Wyjaśniamy, jak wybrać smoking, by ten szalenie stylowy męski strój nie wyglądał, jak pomyłka pozaligowego piłkarza.

Czym jest smoking?

Smoking pojawił się w latach 60. XIX wieku na brytyjskim dworze. Książę Walii poszukiwał alternatywy dla niewygodnego w użyciu fraku i poprosił krawca, Henry’ego Poole’a, o nową propozycję. W ten sposób narodziła się jednorzędowa marynarka charakteryzująca się brakiem wydłużonego tyłu. Początkowo noszono ją jedynie w palarni, do której panowie udawali się skończonej kolacji.

Zobacz także: Garnitur dla pana młodego: 4 najpopularniejsze błędy

New Drop

Pamiętacie scenę z Titanica, kiedy, grana przez Kate Winslet, Rose De Witt Bukater po wystawnym posiłku informuje swojego gościa z trzeciej klasy, że obecni przy stole mężczyźni „teraz pójdą na brandy i cygaro”? To właśnie jest ten moment, kiedy zmieniano marynarki, nie ryzykując, że wieczorowe stroje przesiąkną dymem. Wracając do stołu, ponownie zakładano frak. Moda męska była naprawdę bezlitosna. Warto dodać, że na początku XX wieku wiele koszul męskich zapinało się na plecach, więc elegancki mężczyzna potrzebował nie tylko porządnego odzienia, ale też doświadczonego lokaja, który pomógł uporać się ze skomplikowaną garderobą.

Tu należy zaznaczyć, że formalnym ubraniem był (i wciąż jest) frak. Dziś ten wyjątkowy strój zakłada się wyłącznie, kiedy w zaproszeniu widnieje adnotacja „white tie”. Jeśli jednak nie utrzymujemy szczególnie bliskich stosunków z żadnym z panujących domów ani nie kierujemy poważaną orkiestrą, taka okazja może się nie nadarzyć.

Zamszowy smoking
fot Adobe Stock

Smoking więc siłą rzeczy jest dziś jednym z najbardziej formalnych strojów, które może założyć mężczyzna. Jest obowiązkowy, jeśli na zaproszeniach strój określono jako „black tie” lub „full evening dresses”. Dress code jest nieubłagany: smoking zakładamy wyłącznie po godzinie 18:00. Wyjątek można zrobić dla pana młodego, którego marzeniem jest włożenie smokingu w tym wyjątkowym dniu. W najbardziej eleganckich sytuacjach może to jednak zostać uznane za poważne faux pas.

Wybór smokingu. Jak dopasować smoking do sylwetki?

Klasyczny smoking jest uszyty z wełny doskonałej jakości. Zasadniczo występuje w kolorach czarnym i granatowym (midnight blue). W przeszłości opcją była – dziś niemal zapomniana – szarość. Marynarka i spodnie powinny być uszyte z tego samego materiału. Wyjątkiem jest smoking tropikalny, czyli zestaw z białą marynarką. To męski strój o niższym stopniu formalności, noszony – jak nazwa wskazuje – w najcieplejszych zakątkach globu.

Zobacz także: Odkryj naszą najnowszą kolekcję mody męskiej

Najbardziej typowy zestaw składa się z marynarki i spodni z lampasami, opcjonalnie może pojawić się kamizelka. I choć całość brzmi szalenie elegancko, to bez odpowiedniego dopasowania do sylwetki, wysiłek włożony w przygotowanie stylizacji może okazać się daremny.

Sercem smokingu jest marynarka charakteryzująca się brakiem rozcięć z tyłu. Decydując się na ten rodzaj stroju, mamy do wyboru kołnierz szalowy bądź peak lapel. Pierwszy to klasyka, drugi jest bardziej nowoczesny i pozwala na stworzenie bardziej drapieżnego wizerunku. Klapy marynarki powinny być wyłożone jedwabiem lub atłasem. Lampas jest wykonany z tego samego materiału. Tkaniną powleka się również guziki. Najelegantsze egzemplarze powstają  z bawolego rogu.

Wysportowani mężczyźni powinni stawiać na dopasowane kroje z szerokimi ramionami i zaznaczoną talią. Szczupli panowie z pewnością zaprzyjaźnią się z jednorzędowymi marynarkami z wąskimi klapami, które stworzą iluzję szerszych ramion. Z kolei wypracowana na siłowni klatka piersiowa doskonale zaprezentuje się w klasycznych krojach, które nie mogą ograniczać ruchów. Niscy mężczyźni jednorzędową marynarką z wąskimi klapami optycznie wydłużą sylwetkę. Powinni też zwrócić uwagę na akcesoria – nie mogą one zaburzać proporcji całości.

Smokingi dwurzędowe idealnie prezentują się w przypadku drobniejszej budowy ciała. U mocnej zbudowanych mężczyzn doskonale sprawdzi się marynarka zapinana na jeden guzik. Należy również pamiętać, że smokingi z klapami są odrobinę mniej formalne niż te z klasycznym kołnierzem szalowym.

Akcesoria do smokingu. Z czym nosić smoking?

Smoking męski rządzi się swoimi prawami. Podstawowym akcesorium jest pas hiszpański. Najbardziej klasyczny jest czarny, można jednak pokusić się o odrobinę szaleństwa, wprowadzając kolor. Wówczas trzeba się jednak liczyć z tym, że strój traci na formalności.

Należy pamiętać, że klasyczne spodnie smokingowe nie mają szlufek, w które można by wsunąć pasek. Do smokingu nosimy bowiem szelki. Ich zadaniem jest utrzymać spodnie na miejscu. Celem pasa jest zniwelowanie marszczenia się koszuli. W tym może zastąpić go kamizelka.

fot. Shutterstock.com

Niezwykle ważna jest koszula smokingowa, a jej wybór zależy od stopnia formalności uroczystości. Najelegantsza jest biała koszula z listwą zakrywająca guziki i łamany kołnierz. Druga w kolejności jest wersja z wykładanym kołnierzem oraz guzikami jubilerskimi. Jeśli decydujemy się na klasyczny kołnierzyk, idealny będzie kołnierz włoski lub kent. Mankiety koszuli muszą zapinać się na spinki, a guziki – o ile nie są ozdobne – powinny być ukryte pod plisą.  

Uzupełnieniem całości jest elegancka mucha oraz spinki ze szlachetnych materiałów. Krawat nie ma prawa pojawić się w towarzystwie smokingu. W butonierce powinien pojawić się kwiat, a w brustaszy lniana lub bawełniana poszetka, którą można swobodnie wykładać. W przypadku wizyt w operze stylizację uzupełniano białym szalem. Jednym słowem: światowo!

Do smokingu zakładamy zegarek na skórzanym pasku. Wszelakie bransolety są niedozwolone.

Buty do smokingu – jak wybrać?

Buty do smokingu powinny być wykonane z naturalnych materiałów wysokiej jakości. W grę wchodzą w zasadzie dwa modele: oxfordy bądź lotniki. Najelegantsze będą te lakierowane, choć nie są wymagane. W nieformalnej wersji np. z aksamitną marynarką dopuszczalne są buty Albert slippers, czyli wsuwane pantofle na niskim obcasie.

Garnitury smokingowe. Co to jest?

Przeglądając garnitury ślubne, łatwo napotkać na kategorię garnitury smokingowe. To dość nieoczywiste połączenie doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie chcemy podkreślić rangę wydarzenia.

Przeczytaj: Smoking a garnitur

Jedna z najważniejszych różnic tkwi w konstrukcji spodni: w garniturach smokingowych są one pozbawione lampasów i nosimy je z klasycznym paskiem. 

Liczba kolorów i ich kombinacji jest nieograniczona, łatwo więc wpaść w pułapkę złego smaku. Smoking zaś jest strojem szalenie eleganckim. A nie można być eleganckim tylko częściowo.

Rekomendowane artykuły