Jak zrobić ozdoby wielkanocne — najlepsze porady i inspiracje dla całej rodziny

jak zrobić ozdoby wielkanocne

Wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc, a najlepszym sposobem, aby wczuć się w jej wyjątkowy klimat, jest udekorowanie domu. Dekoracji wcale nie trzeba kupować – w prosty sposób można je wykonać samodzielnie wraz z bliskimi. Jak zrobić ozdoby wielkanocne? Przedstawiamy nasze inspiracje i porady! 

Jak zrobić ozdoby wielkanocne DIY: kreatywne pomysły

jak zrobić ozdoby wielkanocne
Fot: Shutterstock

Wielkanocne dekoracje domu pomagają wprowadzić wiosenny klimat do każdego mieszkania, ale też stanowią element przygotowań  do tego wyjątkowego, najważniejszego święta w roku dla wszystkich chrześcijan. 

janachowska.pl

Mimo że w sklepach można znaleźć masę kolorowych ozdób, ich ceny, a często także i jakość, mogą pozostawić wiele do życzenia. Nie oznacza to jednak konieczności rezygnacji z dekorowania domu. Okazuje się, że większość dodatków można wykonać samodzielnie. Wielkanoc to doskonała okazja, aby stworzyć ozdoby wielkanocne DIY – czyli „zrób to sam”! 

Zanim zaczniesz robić dekoracje wielkanocne, powinnaś się wyposażyć w kilka niezbędnych akcesoriów! Przede wszystkim sprawdź, czy masz nożyczki oraz papier – także ten kolorowy, najlepiej cały blok. Warto też mieć pod ręką taśmę klejącą, klej w sztyfcie i ten na gorąco, farby oraz pędzle. Nie zaszkodzi też przygotować sobie dziurkacz.

concept store

Wielkanocne dekoracje domu: inspiracje, które wprowadzą wiosenny nastrój

jak zrobić ozdoby wielkanocne
Fot: Shutterstock

Gdy za oknem robi się zielono, a słońce coraz więcej czasu spędza na niebie, można szybko wczuć się w wiosenny nastrój. Wraz z wiosną przychodzą święta wielkanocne! Każdego roku wypadają one w innym terminie, zazwyczaj mieszczą się jednak pomiędzy końcem marca i drugą połową kwietnia. Od IV wieku n.e. święta te odbywają się w pierwszą niedzielę po pełni księżyca – w 2024 roku będzie to 31 marca. 

Tak samo jak święta Bożego Narodzenia, tak i Wielkanoc jest świetną okazją do tego, aby udekorować dom. Dla wielu metamorfoza mieszkania to nie tylko przyjemność tworzenia kompozycji kwiatowych i zawieszania pachnących świeżością zasłon, lecz także doskonała okazja do tego, aby razem z dziećmi usiąść przy biurku i stworzyć własnoręcznie ciekawe ozdoby wielkanocne. Wbrew pozorom, te najpiękniejsze dekoracje wcale nie muszą być trudne do wykonania! 

Samodzielnie możesz przygotować zarówno stroiki wielkanocne, jak i ozdoby w postaci girland, dekoracji talerzy czy nawet pięknych i kolorowych doniczek, do ustawienia przed swoim domem.

Przygotowaliśmy dla Ciebie garść inspiracji na ozdoby wielkanocne, które udekorują zarówno wnętrze, jak i przestrzeń przed domem!

Jajka wielkanocne: tradycyjne i nowoczesne techniki zdobienia

jak zrobić ozdoby wielkanocne
Fot: Shuttertsock

Ciężko jest wyobrazić sobie święta wielkanocne bez jajek, a szczególnie tych pięknie ozdobionych pisanek, które stanowią też ozdobę koszyczka do święconki. Najstarsze pisanki, jakie odkryto w Polsce, miały pochodzić z X wieku, jednak tradycja malowania jajek sięga znacznie dalej, aż do czasów przedchrześcijańskich 

Kiedyś do ich zdobienia używano obierek cebuli lub cytrusów. Oprócz tego jajka wielkanocne pokrywano też kolorowym woskiem, aby następnie, przy pomocy szpilki lub innych narzędzi, precyzyjnie wydrapać kunsztowne wzory. Co ciekawe, wszystkie te sposoby mogą doskonale sprawdzić się także dziś!

Obecnie pisanki można zdobić na bardzo wiele sposobów. Najpopularniejszym pozostaje malowanie ich farbami, ale do pokrycia skorupek świetnie sprawdzają się również pisaki, markery oraz specjalne naklejki, które na gorąco przykleja się do jajek. W sklepach dostępne są również liczne szablony, dzięki którym można tworzyć bardziej skomplikowane wzory. Wszystkim miłośnikom robótek ręcznych polecamy spróbować ozdobić pisankę przy pomocy oklejania tkaniną lub włóczką!

Jak zrobić wydmuszkę: poradnik dla początkujących

Niestety, wszystkie jajka trzeba w końcu zjeść. Jeśli chcesz stworzyć trwałą dekorację w postaci pisanki – wykonaj wydmuszkę! Mimo że jest to świetna tradycja do niedawna praktykowana w wielu domach, obecnie nie każdy wie, jak zrobić wydmuszkę. Przygotowaliśmy więc krótki poradnik dla początkujących!

  1. Wybierz odpowiednie jajko o równej skorupce i dokładnie je umyj w celu pozbycia się bakterii.
  2. Trzymając igłę pod kątem, wbij ją w tępy koniec jajka, starając się nie uszkodzić skorupki. Wykonuj ruch obrotowy, naciskając delikatnie.
  3. Przejdź teraz do spiczastego końca jajka i zrób drugą dziurkę, również wykonując ruch obrotowy, aby uniknąć pęknięcia skorupki.
  4. Powiększ obie dziurki, ostrożnie i równomiernie manipulując igłą.
  5. Wbij igłę głębiej w większą dziurkę, aby rozbić strukturę żółtka w jajku.
  6. Delikatnie przemieszaj zawartość jajka, obracając igłę wewnątrz.
  7. Odwróć jajko tak, aby większy otwór był skierowany do dołu, a mniejszy do góry.
  8. Trzymając jajko nad miseczką, ostrożnie dmuchaj w mniejszą dziurkę, aby wypchnąć jego zawartość przez większy otwór.
  9. Dokładnie wypłucz wydmuszkę pod wodą, aby pozbyć się resztek jajka.
  10. Po wyschnięciu, nałóż na dziurki klej lub papierową taśmę klejącą, aby uniknąć tworzenia się pęknięć.

Okazuje się, że przy odrobinie cierpliwości to naprawdę proste. Tego typu dekoracje możesz z powodzeniem wykonać także ze swoimi dziećmi!

Ozdoby wielkanocne dla dzieci: proste projekty do wspólnego tworzenia

jak zrobić ozdoby wielkanocne
Fot: Shutterstock

Sezon świąteczny to też świetny czas do tego, aby spędzić kreatywnie czas z rodziną. Przy pomocy prostych akcesoriów dostępnych pod ręką można stworzyć piękne ozdoby wielkanocne z papieru, włóczki czy nawet rolek po papierze toaletowym! Fajne pomysły „zrób to sam” pozwolą nie tylko na wspólne spędzenie czasu, lecz także na przedstawienie dzieciom świątecznych tradycji oraz symboli, które wiążą się z Wielkanocą. Co więcej, będziecie mieli okazję, aby razem stworzyć oryginalne dekoracje we własnym stylu!

Przedstawiamy nasze pomysły na ozdoby wielkanocne dla dzieci!

Girlanda z wielkanocnym motywem

Do wykonania dekoracji potrzebne będą przede wszystkim: kolorowy papier, nożyczki, klej, flamastry oraz dziurkacz i sznurek do zawieszenia girlandy. 

Na początku warto narysować szablony – jajko, zajączka, baranka lub inne symbole wielkanocne. Następnie należy kolejno obrysowywać je na papierze. Po wycięciu, każdy element można dodatkowo ozdobić flamastrami. Na końcu wystarczy zrobić dziurki po obu stronach ozdób i przepleść sznurek przez wycinanki!

Zajączki i kurczaczki z rolek po papierze toaletowym

Przygotuj rolki po papierze toaletowym, kolorowe kartki, klej i nożyczki. Rozpocznij od owinięcia rolki kolorowym papierem, wybierając odpowiednią barwę (biały, szary lub różowy dla króliczka, żółty dla kurczaczka). Następnie wytnij lub dorysuj detale – oczy, nos (lub dziób), skrzydełka i uszy!

Kurczaczki z włóczki

Naszykuj tekturkę, kolorowy papier, nożyczki oraz włóczkę w wybranym kolorze, najlepiej żółtym. Na kartonie narysuj kształt otwartego pierścienia i wytnij go, a następnie owiń go dokładnie włóczką i połącz oba końce pętelką. Kolejnym krokiem będzie przecięcie nitki wzdłuż pierścienia tak, aby powstał pompon. Do gotowej kuleczki dodaj dziób i oczy z papieru!

Fajne pomysły „zrób to sam” na ozdoby wielkanocne do ogrodu

jak zrobić ozdoby wielkanocne
Fot: Shutterstock

Wielkanocną atmosferę warto też wprowadzić na zewnątrz domu! Aby ozdobić ganek, nie trzeba wcale wydawać fortuny. Od dekoracji do kwiatów na wykałaczkach, poprzez malowanie donic kwiatowych, aż po urokliwe wianki na drzwi – przedstawiamy szereg inspiracji, dzięki którym przygotujesz ozdoby wielkanocne do ogrodu! Wiele z nich możesz wykonać razem ze swoimi dziećmi!

Dekoracje do kwiatów na wykałaczkach

Przygotuj długie wykałaczki (lub patyczki do szaszłyków), kolorowe kartki, klej, nożyczki oraz flamastry. Dekoracja jest bardzo prosta do wykonania – wystarczy wyciąć wielkanocne kształty i ozdobić przy pomocy pisaków, a następnie przykleić do wykałaczek. Najlepiej jest wykonać kilka różnych ozdób o spójnej kolorystyce. Gotowe patyczki wystarczy włożyć do doniczek z kwiatami – postaraj się, aby były dobrze widoczne!

Malowanie donic kwiatowych

Ten pomysł sprawdzi się nie tylko na Wielkanoc! Wyposaż się w duże i małe, gipsowe i gliniane donice kwiatowe oraz dobrej jakości farby akrylowe lub tablicowe. Sprawdzi się także zestaw pędzli w różnych rozmiarach. 

Na „surowych” donicach możesz tworzyć różnorodne, wiosenne wzory – kwiaty, zajączki, a także kurczaki czy ślimaczki i inne wzory znane z pisanek. Takie dekoracje wielkanocne przed domem z pewnością przyciągną wzrok!

Wianek na drzwi

Przygotuj kartonową lub styropianową obręcz oraz nożyczki, różnorodne gałązki, klej na gorąco, papier kolorowy oraz akcesoria: kolorowe wstążki, piórka, bazie kotki i inne dodatki dostępne pod ręką. 

Następnie układaj i przyklejaj gałązki do przygotowanego kształtu, starając się wypełnić całą jego przestrzeń. Na końcu wedle uznania ozdób wianek dodatkami, aby nadać mu wielkanocny klimat!

Dekoracje stołu wielkanocnego: pomysły na świąteczny nastrój przy stole

Fot: Shutterstock

Tak jak w Boże Narodzenie wszyscy oczekują kolacji wigilijnej, tak w Wielkanoc tym najważniejszym posiłkiem jest śniadanie wielkanocne, podczas którego na stole lądują smakołyki z poświęconego koszyczka. Przedstawiamy pomysły na proste, ale efektowne dekoracje stołu wielkanocnego!

Słoik pełen pisanek

Przygotuj watę, flamastry, farby, słoik oraz wstążkę. Według zaproponowanego przez nas przewodnika zrób wydmuszki i ozdób je przy pomocy farb i flamastrów lub innych wybranych technik. Następnie wyłóż słoik watą i wypełnij go pisankami. Przykryj go wieczkiem i przewiąż kolorową wstążką. Na słoiku możesz też namalować dodatkowe dekoracje przy pomocy farb!

Dekoracje talerzy

Przygotuj bazie kotki, kolorowe serwetki oraz wstążki. Dodatkowo możesz też zakupić sztuczne kwiaty lub wykorzystać te ususzone. 

Z podanych elementów stwórz dekorację na talerze. Serwetkę rozłóż tak, by jeden z kątów znalazł się na górze. Do środka włóż bazie kotki i kwiaty, oraz sztućce, a następnie złóż boki serwetki do środka i przewiąż całość wstążką. Gotową dekorację połóż na talerzu (lub obok niego) przed śniadaniem!

Kwiatowe aranżacje

Jak wiosna, to muszą być i kwiaty! Zaskocz swoich bliskich, układając je samodzielnie. Udekoruj stół bukietem wiosennych kwiatów, takich jak tulipany, narcyzy czy forsycje. Następnie umieść go w kolorowym wazonie lub… koszyczku! Do bukietu warto dodać akcenty wielkanocne, takie jak bazie kotki czy ozdobne kurczaczki – świetnie sprawdzą się te, które możesz wykonać z włóczki!

Rekomendowane artykuły