Dania weselne, jakich lepiej nie podawać na weselu

dania weselne

Wybór właściwego menu weselnego to bardzo ważna kwestia. Żadna para młoda nie chce, aby goście wyszli z ich przyjęcia głodni lub co gorsza z problemami żołądkowymi.Dlaczego lepiej uważać na sushi? Czym może grozić podanie tradycyjnego barszczyku lub dużych burgerów? Czy krem brulée może wpędzić nas w tarapaty? Zobacz, jakich dań unikać na weselu, aby wyeliminować przykre niespodzianki.

Zobacz także: Jakie przystawki sprawdzą się na Twoim weselu?

1.Dania weselne? Uważaj na sushi i tatara latem!

Nie jesteś oczywiście w stanie na 100 procent przewidzieć pogody, ale bezpieczniej jest przyjąć, że będzie bardzo ciepło. Dlatego lepiej zrezygnuj z potraw, które łatwo się psują.

Pamiętaj, że często dania weselne stoją na stołach wiele godzin, więc podczas upału, może to być zbyt ryzykowne.

A Ty nie chcesz przecież zaszkodzić sobie i gościom. Surowe mięso lub ryby mogą stać się źródłem wielu, niebezpiecznych bakterii, jak np. salmonelli. Sushi to także ryzyko spożycia pasożytów lub metali ciężkich.

Niebezpieczne mogą być wszystkie dania z surowym jajem, które często są powodem ostrych zatruć pokarmowych. Zrezygnuj z takiego menu weselnego.

2. Dania weselne – niebezpieczne sałatki

Sałatki wchodzą w zakres weselnych dań niezwykle często. W letnich miesiącach trzeba jednak uważać na te z dodatkiem majonezu. Niebezpieczny może być zarówno majonez kupny, który po wielu godzinach na stołach może się popsuć, jak również ten robiony ze wspomnianych wyżej surowych jaj.

3. Dania weselne z owoców morza

Małże, krewetki czy ostrygi to przysmak wielu osób. Trzeba jednak pamiętać, że dość łatwo struć się takimi potrawami. Wszyscy wiemy, że najlepsze owoce morza to te, które serwowane są w dniu połowu, a na to nie mamy praktycznie żadnych szans.

Zjedzenie nieświeżych potraw tego typu może nawet skutkować wirusowym zapaleniem wątroby typu A. Zepsute ostrygi są równoznaczne ze spędzeniem całego wesela w toalecie.

4. Dania weselne – Barszczyk? Jest pyszny, ale…

Przypomnij sobie, jak czasem wygląda obrus po Wigilii, na której podajemy barszczyk. Czerwone plamy widać z daleka. Nie chcesz chyba, żeby tak wyglądały pięknie przybrane stoły na Twoim weselu.

Nie mówiąc już o tym, co by było, gdyby kilka kropli spadło na białą  suknię ślubną lub piękne kreacje gości. Dlatego najlepiej zrezygnuj z potraw w intensywnych barwach, które mają tendencję do plamienia.

5. Im bardziej skomplikowana potrawa, tym dłużej trwa serwis

Wymarzyliście sobie, że podacie gościom na deser płonące naleśniki albo krem brulée? Zostawcie te pomysły na bardziej kameralne imprezy. Skomplikowane dania weselne są bardzo trudne pod względem logistycznym — niepotrzebnie wydłużają czas przygotowania i potem serwisu dań. A takie zamieszanie na pewno nie jest Wam potrzebne.

  • dania weselne krem brulee
    creme brulee

6. Zapomnij o makowcu i jagodach

Zapobiegliwy gospodarz dba o dobre samopoczucie gości. Lepiej więc unikaj ciast takich jak makowiec, bo mak może osiadać na zębach i sprawi, że goście poczują się niekomfortowo. Podobnie jest z jagodami, które brudzą zęby i usta.

7. Dania weselne – Nie dodawaj niejadalnych ozdób

Nie możesz doprowadzić do sytuacji, żeby goście nie wiedzieli, co można zjeść, a co nie. W związku z tym pięknie przybrany talerz, np. kwiatami czy roślinami, może wprawić ich w zakłopotanie. Pamiętaj, że dania weselne mają być nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim – jadalne. Ogólna zasada — im mniej ozdób potraw, tym lepiej.

  • dania weselne makowiec
    Fork with Poppy-Seed Cake on wooden background

8. Czosnek w daniach weselnych?

Wiemy doskonale, że dodanie czosnku do potraw sprawia, że smak dań staje się lepszy i bardziej wyrazisty, ale musisz pamiętać o jego zapachu. Podobnie w przypadku, gdy potrawa zawiera zbyt dużo świeżej cebuli.

Pamiętaj, że ten specyficzny zapach dań weselnych może wpłynąć nie tylko na świeżość oddechu gości, ale też unosić się w powietrzu i cała romantyczna aura pryśnie jak bańka mydlana.

9. Dania ciężkostrawne na cenzurowanym

Grzyby, dania z roślin strączkowych, produkty wzdymające i mleczne, to tylko niektóre z listy potraw ciężkostrawnych. Choć takie dania smakują świetnie, mogą powodować dyskomfort Twoich gości. Nie mówiąc już o tym, że zbyt ciężkie jedzenie sprawia, że stajemy się senni i zbyt przejedzeni, by dobrze się bawić i tańczyć do rana.

10. Unikaj potraw trudnych do jedzenia

Dania na weselu muszą być „łatwe w obsłudze”. Przykładem jednego z najtrudniejszych wyzwań są oczywiście homary, ale na szczęście one dość rzadko goszczą na naszych weselnych stołach.

Jest jednak wiele innych dań, które również mogą gościom sprawiać kłopot, bo dość trudno jeść je… z klasą! Dlatego staraj się unikać ryb nie wyfiletowanych czy krewetek podanych w całości, którym trzeba zdjąć pancerzyk.

Nie decydujcie się również na:

  • zatopione w sosie spaghetti,
  • wielkie, nafaszerowane różnymi dodatkami burgery,
  • kruche, posypane cukrem pudrem faworki.
  • panna młoda trzyma hamburgera

11. Wyłącznie dania mięsne lub wegetariańskie na weselu

Kotlet schabowy, klopsiki, faszerowana papryka, sałatka z kurczakiem, koreczki z szynką lub odwrotnie… Każde danie przygotowane bez mięsa z produktów wegetariańskich.

To oczywiste, że możesz uwielbiać jeden lub drugi smak, ale na weselu dobrze jest przygotować zarówno potrawy mięsne, jak i warzywno-owocowe przekąski. Monotematyczność w daniach weselnych nie jest mile widziana, ze względu na różne upodobania kulinarne Twoich gości.

Jedzenie, alkohol i muzyka to niewątpliwe najważniejsze kwestie, które musicie dobrze przemyśleć podczas organizacji wesela. A nic nie ułatwi Wam planowania przyjęcia tak jak przewodnik „Aż do ślubu”!. Zobaczcie, co kryje się w środku!

New Drop

Rekomendowane artykuły