Jakie filiżanki do kawy wybrać: przewodnik po najlepszych opcjach

jakie filiżanki do kawy

Kawa – poranny łyk energii, pretekst do spotkania ze znajomymi, napój towarzyszący ploteczkom z przyjaciółką… Zastanawiałaś się może kiedyś, jakie filiżanki do kawy są najlepsze? I czy w ogóle powinno się kawę pić z kubka? Na dręczące Cię te i inne pytania, odpowiedzi znajdziesz poniżej!

Jakie filiżanki do kawy są najlepsze? Jak dobrać filiżanki do różnych rodzajów kawy

jakie filiżanki do kawy
Fot: Shutterstock

Owoce kawowca zostały odkryte w Etiopii ponad 2000 lat temu. Co ciekawe, na początku nie były one używane do przygotowania uwielbianego przez miliony ludzi na całym świecie napoju. Etiopczycy chętnie spożywali je w ramach przekąski – podgrzane i podane z masłem oraz solą.

Do Polski kawa trafiła najprawdopodobniej w XVII wieku, wraz z Turkami, i spożywana była z początku wyłącznie przez nich. Jednak już na przełomie wieku XVII i XVIII Polacy rozsmakowali się w naparze z ziaren kawowca i niebawem kawowa moda opanowała cały kraj! Wkrótce zaczęły się nawet pojawiać pierwsze kawiarnie!

Dzisiaj zaparzanie i picie porannej kawy przypomina swego rodzaju rytuał, chociaż z pewnością jest on o wiele skromniejszy niż ceremonia parzenia prawdziwej kawy po turecku lub etiopski zwyczaj picia kawowego naparu w specjalnych czarkach.

A skoro jesteśmy już przy naczyniach… Czy zastanawiałaś się kiedyś nad savoir-vivre dotyczącym pica kawy? Oczywiście nie ma nic złego w tym, że kawa najlepiej smakuje Ci podana w ulubionym kubeczku, jednak według zasad dobrego wychowania powinna być ona serwowana w odpowiednio dobranej filiżance. Jak taką filiżankę dopasować do spożywanej kawy? Czy musisz wyposażyć się w specjalny zestaw eleganckich naczyń, jeśli chcesz serwować kawę gościom? Już śpieszymy z odpowiedzią!

Filiżanki do espresso: jak wybrać idealne naczynie do mocnego naparu

jakie filiżanki do kawy
Fot: Shutterstock

Espresso, znane z intensywnego smaku i aromatu, to napój, który wielu kawoszy uwielbia. Nie jest to jednak stanowczo kawa do długich posiadówek z przyjaciółką. Aby doświadczyć pełni zmysłowego doświadczenia, jaki daje bogaty smak espresso, ważne jest wybranie odpowiedniego naczynia.

Filiżanki do espresso nie mają zbyt imponujących rozmiarów, a ich pojemność waha się pomiędzy 50 a 70 ml. Najczęściej są to filiżanki porcelanowe, jednak wykonane z grubszej warstwy ceramiki, aby dłużej utrzymywać odpowiednią temperaturę napoju. Co ciekawe rzadko jest to porcelana kolorowa czy filiżanki z nadrukiem – do espresso najczęściej używane są białe, pozbawione wzorów naczynia. Kształt dna powinien się układać w literę „v” i oczywiście powinna być to filiżanka ze spodkiem.

Co ciekawe, jako zamiennik bariści dopuszczają wykorzystanie do espresso filiżanek wykonanych z przezroczystego szkła, jednak lepiej nie podawać w ten sposób kawy w towarzystwie rodowitych Włochów! W ojczyźnie espresso ściśle się bowiem przestrzega zarówno zasad dotyczących naczyń, jak i pór spożywania poszczególnych rodzajów kawy.

Jakie filiżanki do cappuccino, caffé latte i innych kaw mlecznych wybrać? 

jakie filiżanki do kawy
Fot: Shutterstock

Filiżanki do kawy cappuccino nie mają już tak skromnych rozmiarów, jak te do espresso, a ich pojemność mieści się zwykle w przedziale od 140 do 160 ml (chociaż bywają i większe). Nie ma tutaj większego znaczenia czy będzie to filiżanka z nadrukiem, czy może kolorowe filiżanki. Ważna natomiast jest grubość porcelany, ponieważ ma ona wpływ na temperaturę kawy.

Caffé Latte to napój, który dosyć często, błędnie zresztą, jest nazywany Latte Macchiato. Tymczasem są to dwa różne napoje kawowe. Różnią się one sposobem przygotowania, a konkretnie kolejnością nalewania poszczególnych składników, a także uzyskanym efektem końcowym. Caffé Latte to napój jednolity, nieposiadający różnych warstw (w przeciwieństwie do Macchiato), dlatego do jego podania nie są konieczne przezroczyste szklanki – zamiast nich z powodzeniem sprawdzą się różne, kolorowe filiżanki do kawy. Ważna jest jednak ich pojemność. W tym wypadku nie ma mowy o skromności – filiżanki do Caffé Latte sięgają nawet 350 ml pojemności.

Latte Macchiato, ze względu na efektowny wygląd, najczęściej podawane jest w wysokich szklaneczkach o pojemności dochodzącej do 250 ml. Dla uzyskania odpowiedniego efektu wizualnego, ale i wydobycia wszelkich walorów smakowych, ważny jest tutaj sposób przygotowania napoju. Najpierw do szklanki wlewamy gorące, spienione mleko, a dopiero potem powoli dodajemy espresso. Jeśli umiejętnie wykonamy tę czynność, to efektem końcowym powinny być trzy różne warstwy napoju, składające się z mleka, espresso i delikatnej pianki. 

Filiżanka vs kubek — w czym kawa smakuje lepiej?

jakie filiżanki do kawy
Fot: Shutterstock

W czym podawać kawę, aby prezentowała się i smakowała najlepiej? Jedną z kwestii decydujących w tym względzie, jest z całą pewnością rodzaj podanej kawy. Duży, 250-mililitrowy kubek wypełniony po brzegi aromatycznym i mocnym espresso mógłby okazać się zbyt dużym wyzwaniem – i to nawet dla wielkiego miłośnika tego napoju!

Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, abyś w zaciszu domowym napiła się Latte Macchiato czy nawet Americano ze swojego ulubionego kubka. Szczególnie że w tym przypadku większe znaczenie niż naczynie, ma prawidłowy sposób przygotowania tego aromatycznego napoju.

Kawa nie powinna być również spożywana w pośpiechu. Znajdź chwilę, by móc nacieszyć się aromatycznym napojem, celebruj ten moment, nie czekaj, aż napój za bardzo ostygnie, tym bardziej że powtórne jej podgrzanie to nie tylko profanacja, ale i pozbawienie jej wszelkich walorów zapachowych i smakowych.

Dla gości zawsze jednak warto mieć pod ręką zestaw filiżanek do kawy. W takich eleganckich naczyniach kawa na pewno będzie się lepiej prezentować!

Modne kubki i filiżanki: trendy w świecie kawowych akcesoriów

jakie filiżanki do kawy
Fot: Shutterstock

Wśród najnowszych trendów panujących w gronie miłośników kawy można zauważyć powrót do prostoty i minimalizmu. Kubki o delikatnych, geometrycznych kształtach i filiżanki do kawy – kolorowe, a jednocześnie utrzymane w stonowanej kolorystyce, stają się modnym wyborem. Coraz większą uwagę zwraca się na czyste linie i elegancję, tworzące wrażenie spokoju i harmonii.

Największym obecnie trendem w „kawowej” ceramice są kubki i filiżanki wykonane ręcznie. Różnorodność kształtów, faktur i wzorów sprawia, że każdy egzemplarz jest wyjątkowy. Twórcy często eksperymentują z gliną czy szkłem, tworząc dzieła sztuki, które nie tylko doskonale spełniają swoją funkcję, ale również stanowią element dekoracyjny.

New Drop

Hitem wśród kawoszy stały się kubki kawowe, które często łączą w sobie tradycyjny design z nowoczesną technologią. Kubki z funkcją utrzymania temperatury, podgrzewane za pomocą aplikacji mobilnej czy ze wbudowanym sitkiem do zaparzania kawy to nowości, które zdobywają uznanie kawowych entuzjastów.

Większości z nas trudno jest sobie wyobrazić poranek bez cudownego napoju, jakim bez wątpienia jest kawa. Bez względu na to, czy to filiżanka intensywnego espresso, aromatycznej kawy z mlekiem czy też delikatnego caffe latte, to właśnie one sprawiają, że zaczynamy dzień pełni życia i zyskujemy niezbędną energię do podejmowania zadań.

A to jakie filiżanki do kawy wybierzemy, zależy głównie od naszych preferencji!

Rekomendowane artykuły