Jakie są koszty ślubu cywilnego? Poradnik dla przyszłych małżonków

Ślub cywilny w plenerze

Ślub cywilny – choć dla wielu osób jest synonimem cichej i skromnej uroczystości – wcale nie musi równać się z rezygnacją z efektownej oprawy. Wręcz przeciwnie! Cywilna ceremonia daje narzeczonym duże pole do manewru. Zanim jednak przyszli nowożeńcy popuszczą wodze wyobraźni, trzeba pamiętać, że zawarcie związku małżeńskiego to przede wszystkim czynność administracyjna regulowana przez odpowiednie przepisy.

Ślub cywilny – podstawowe informacje

Jeszcze w latach 90. normą było, że młoda para rozpoczynała swój wyjątkowy dzień ślubem cywilnym, podczas którego – w obecności gości – narzeczeni zgodnie oświadczali, że „uczynią wszystko, by ich małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe”. Po szybkim toaście panna młoda gnała do fryzjera, następnie przyodziewała się – w królujące wówczas – tiule oraz muśliny i w godzinach popołudniowych stawała wraz z oblubieńcem w obliczu Boga, by tego samego dnia wziąć drugi ślub. Z założenia z tą samą osobą.

Reguły gry znacznie zmienił konkordat, czyli umowa pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Stolicą Apostolską, która weszła w życie 25 kwietnia 1998 roku. Od tego momentu małżeństwa zawierane w kościele były ważne również w świetle polskiego prawa. Wówczas sakramentalne związki stanowiły znakomitą większość ślubów nad Wisłą. W 2002 roku aż 73,4% małżeństw miało charakter wyznaniowy. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że a przestrzeni kolejnych dekad odsetek ślubów zawieranych w obecności kapłana sukcesywnie spadał, aby osiągnąć 50,9 % wszystkich małżeństw w 2022 roku.

Zobacz także: Ślub cywilny – formalności, koszty, przebieg

Choć liczba zalegalizowanych związków ogólnie maleje, to przyszli małżonkowie coraz częściej decydują się na ślub cywilny. Jego organizacja jest łatwiejsza, w najprostszej formule nie generuje olbrzymich kosztów i nie wymusza szczególnych przygotowań. W przypadku ślubu cywilnego wystarczy jedna wizyta w urzędzie na minimum miesiąc przed planowaną uroczystością. Nie ma konieczności pobierania nauk, spowiedzi czy wizyt w poradni życia rodzinnego.

New Drop

Ślub cywilny w Polsce szczegółowo opisują dwa dokumenty: Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz Prawo o aktach stanu cywilnego. W świetle obowiązujących przepisów związek małżeński może zostać zawarty przez pełnoletnią kobietę i mężczyznę. Prawo dopuszcza możliwość wstąpienia w związek małżeński przez 16-letnią dziewczynę, jednak taka osoba może wziąć ślub wyłącznie za zgodą sądu.

Narzeczeni muszą być stanu wolnego i nie mogą być ze sobą spokrewnieni, a także nie może między nimi istnieć stosunek przysposobienia. W przypadku osób spowinowaconych konieczna jest zgoda sądu. Podobnie jest w przypadku osób dotkniętych chorobami psychicznymi bądź niedorozwojem. Całkowite ubezwłasnowolnienie wyklucza zdolność prawną do zawarcia małżeństwa.

Ile kosztuje ślub cywilny? Podstawowe koszty ślubu cywilnego

Sam ślub cywilny w urzędzie stanu cywilnego jest darmowy. Nie oznacza to jednak, że nie ma żadnej opłaty za ślub cywilny. Jest ona stosunkowo niewielka. Młoda para musi wnieść opłatę skarbową w wysokości 84 zł za sporządzenie aktu małżeństwa. To, ile ostatecznie kosztuje ślub cywilny w urzędzie, zależy od oprawy ceremonii. Jeśli nowożeńcy chcą ograniczyć się do planu minimum, to wizyta w lokalnym pałacu ślubów nie powinna rażąco nadszarpnąć budżetu. Natomiast organizacja uroczystości w plenerze znacznie poniesie koszty.

Tradycyjnie po uroczystym złożeniu oświadczeń i nałożeniu obrączek serwowany jest szampan lub wino musujące. W specjalnej sali toastów głos jako pierwsza zabiera osoba udzielająca ślubu. Oczywiście alkohol nie jest podawany w ramach prezentu dla młodej pary. W wielu urzędach firmy cateringowe dostarczające bąbelki są wyłaniane na drodze przetargu, a cena ich usługi jest ustalana indywidualnie. Są też miejsca, gdzie należy samemu dostarczyć trunki, zawsze jednak trzeba liczyć się z symboliczną opłatą dla pracownika urzędu, który podejmie się doniosłego zadania przelania musującej przyjemności do błyszczącego szkła.

Toast weselny
Toast weselny, fot. Shutterstock

Większość sal ślubów jest wyposażona w nagłośnienie umożliwiające odtworzenie muzyki mechanicznej. Jeśli jednak zdecydujemy się na skorzystanie z usług profesjonalnych muzyków, trzeba liczyć się ze wzrostem kosztów. Cennik artystów zaczyna się od 300 zł w przypadku solistów. Występ kwartetu smyczkowego to koszty rzędu 2000 zł. Wszystkie dodatkowe aktywności należy ustalić z kierownikiem urzędu, w którym odbywa się uroczystość.

Ile kosztuje ślub cywilny w plenerze?

Zawarcie ślubu cywilnego może odbyć się w urzędzie lub w plenerze. Marzący o ceremonii w miejscu innym niż siedziba USC, muszą sięgnąć po portfel. Ślub poza urzędem wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty w wysokości 1000 zł. Taka możliwość została wprowadzona w 2015 roku. Miejsce wskazane przez młodą parę musi być podkreślać uroczystą rangę wydarzenia i gwarantować bezpieczeństwo uczestniczących w nim osób. Ostateczna ocena należy do kierownika konkretnego urzędu. Wątpliwości może więc budzić np. ślub na plaży z uwagi na ryzyko obecności niestosownie ubranych osób. W takim przypadku kierownik urzędu stanu cywilnego może odmówić udzielenia ślubu w danym miejscu. Należy również pamiętać, że miejsce ceremonii musi znajdować się w gminie, w której zgłosiliśmy się do urzędu stanu cywilnego. Nie można zatem zaangażować znajomego urzędnika z Zakopanego, jeżeli ślub odbywa się w innym województwie.

W dwóch przypadkach nowożeńcy nie ponoszą kosztów ślubu poza urzędem: jeśli uroczystość odbywa się w więzieniu lub w szpitalu.

Oczywiście, decydując się na ślub poza urzędem, trzeba wziąć pod uwagę koszty związane z ewentualnym wynajęciem przestrzeni, gdzie odbędzie uroczystość. Gdy planowane jest wesele, zwłaszcza w pięknej lokalizacji, warto rozważyć organizację ślubu w miejscu, gdzie ma odbyć się przyjęcie. Wówczas szczegóły należy ustalić z managerem konkretnego lokalu. Dobrze jest być przygotowanym na dodatkowe koszty. Może się okazać, że trzeba wynająć dodatkowe krzesła dla gości bądź zapłacić pracownikom za aranżację przestrzeni. Tego typu usługi wycenia się indywidualnie. To wszystko składa się na to, ile kosztuje ślub cywilny w plenerze.

Fotograf dokumentujący wyłącznie przebieg ceremonii w urzędzie to koszt ok. 1000 zł. Jeśli jednak młoda para chce uwiecznić przyjęcie i zapewnić sobie pamiątkę w postaci sesji portretowej, to ceny będę sukcesywnie rosły. Praca fotografa nie jest bowiem uzależniona od rodzaju ślubu, a od wymagań i oczekiwań narzeczonych.

Ślub cywilny w plenerze
Fot.Shutterstock

Ślub cywilny za granicą. Ile trzeba zapłacić?

Ślub cywilny za granicą można szybko i łatwo zorganizować samodzielnie. Kiedy już wybrany zostanie kraj, w którym chcemy złożyć oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński, należy skontaktować się z miejscowym konsulatem RP. Koszt ślubu cywilnego w takim przypadku to 500 euro. Wszystkie informacje o niezbędnych dokumentach oraz dane kontaktowe znajdują się na podstronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Należy jednak pamiętać, że w polskim konsulacie wstąpić w związek małżeński mogą wyłącznie obywatele Polski. To ciekawa alternatywa dla wystawnych wesel i idealne rozwiązanie dla kochających podróże. Osobiście znam parę, która w ten sposób – nie mówiąc nic nikomu – pobrała się w Lizbonie. Świadkami ceremonii były osoby zapoznane na forum polonijnym.

Tego typu uroczystość można zorganizować w czasie weekendowego wypadu, rodzinnych wakacji czy wystawnej wycieczki dla najbliższych. Cenniki agencji, które profesjonalnie zajmują się organizacją zagranicznych ślubów zaczynają się od 1,5. euro. Kwota zazwyczaj dotyczy wyłącznie młodej pary i nie zawierają biletów lotniczych oraz kosztów ewentualnego przyjęcia.


Zawarcie związku małżeńskiego z cudzoziemcem może odbyć się w polskim urzędzie stanu cywilnego lub jego odpowiedniku w kraju pochodzenia wybranki tudzież wybranka. Należy być przygotowanym na to, że urzędnicy poproszą o przedstawienie tłumaczeń poświadczonych niezbędnych dokumentów. Cenę przekładu reguluje rozporządzenie ministra sprawiedliwości. W przypadku najpopularniejszego języka angielskiego trzeba zapłacić 34,50 zł za stronę rozliczeniową, czyli 1125 znaków ze spacjami gotowego tłumaczenia. Stawki tłumaczy mogą się różnić w zależności od języka.  

Jeśli jeden z narzeczonych nie porozumiewa się w języku polskim, tłumacz musi pojawić się również w urzędzie. Wbrew powszechnej opinii nie musi być to jednak tłumacz przysięgły. Jeśli zatrudnimy osobę parającą się zwykłym przekładem, urzędnik poprosi ją o złożenie oświadczenia o świadomości karnej, bezstronnym wykonywaniu powierzonych zadań, dochowaniu tajemnicy oraz kierowaniu się uczciwością i etyką. Właśnie to ślubują tłumacze przysięgli, odbierając uprawnienia nadawane przez ministra sprawiedliwości.

Ślub cywilny. Jakie dokumenty są potrzebne do urzędu stanu cywilnego?

Planując ślub cywilny, należy zgromadzić odpowiednie dokumenty, które zostaną przedstawione kierownikowi urzędu wybranego przez młodą parę na miejsce ceremonii. W przypadku tego rodzaju uroczystości nie obowiązuje żadna rejonizacja: ślub można wziąć w dowolnym urzędzie stanu cywilnego.

Pierwszym krokiem jest zgromadzenie niezbędnych dokumentów i wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego. W czasie pierwszego spotkania należy przedłożyć dowody osobiste lub paszporty oraz potwierdzenie opłaty skarbowej. W szczególnych sytuacjach może okazać się konieczne przedstawienie zezwolenia sądu na zawarcie małżeństwa. Również, jeśli związek za być zawarty przez pełnomocnika, konieczne jest okazanie odpowiednich dokumentów. Ślub cywilny należy zaplanować z właściwym wyprzedzeniem, o czym powinni pamiętać zakochani, którym zależy na konkretnej dacie.

W przypadku, gdy narzeczeni nie posiadają polskich aktów stanu cywilnego, muszą przedstawić zagraniczny odpowiednik aktu urodzenia oraz ewentualne dokumenty potwierdzające ustanie, unieważnienie bądź nieistnienie wcześniejszego małżeństwa.

Gdy jedna osoba nie ma polskiego obywatelstwa, konieczne jest przedstawienie dokumentu potwierdzającego możliwość zawarcia związku małżeńskiego w świetle prawa kraju, z którego pochodzi wybranka bądź wybranek. Gdy urzędnik nie będzie mógł ustalić danych niezbędnych, by sporządzić akt małżeństwa, poprosi o odpis aktu urodzenia, a w przypadku osób, które były wcześniej w związku małżeńskim, konieczne może być przedłożenie odpisu aktu małżeństwa z adnotacją o jego ustaniu. Wszystkie dokumenty, oryginalnie wydane w języku obcym, powinny zostać przełożone na polski przez tłumacza przysięgłego lub konsula.

Zarezerwowanie daty ślubu następuje podczas wizyty w urzędzie. Według prawa czas oczekiwania na ślub nie może być krótszy niż miesiąc, jednak w szczególnych przypadkach, można ten okres skrócić. Decyzja zawsze należy do kierownika danego urzędu i wiąże się z opłatą skarbową w wysokości 39 zł.

Ślub cywilny – dodatkowe koszty

Koszt ślubu cywilnego zależy od tego, jaki ma mieć charakter. Gdy jest to sposób na uniknięcie wystawnego wesela, to oprócz kosztów urzędowych, należy wziąć pod uwagę jedynie koszty dojazdu i ewentualnych stylizacji. Aby podkreślić rangę wydarzenia, warto zadbać o to, by miały odświętny charakter. Można założyć, że elegancki garnitur i mała biała nie pochłoną takiego budżetu jak szyta na miarę suknia i wytworny smoking.

Zobacz także: Jaka sukienka na ślub cywilny będzie odpowiednia?

Sytuacja zdecydowanie zmienia się, gdy ślub w urzędzie jest preludium do hucznego wesela. Cena sukni, garnituru czy przyjęcia weselnego nie ulega zmianie w przypadku świeckiej uroczystości. Również koszty całonocnej zabawy nie są w żaden sposób uzależnione od tego, czy opłata za ślub trafia do kasy urzędu, czy lokalnej parafii.

Co ciekawe, podczas uroczystości w urzędzie nie ma obowiązku wymiany obrączek. Jeśli więc młodzi z jakiegoś powodu nie chcą nosić tego rodzaju biżuterii, to ślub cywilny pozwala im uniknąć wydatków związanych z jej zakupem. A to niebagatelna oszczędność rzędu 2500-5000 zł.

Koszty ślubu cywilnego. Suma

Ślub cywilny to bardzo popularna forma zawarcia związku małżeńskiego nie tylko z uwagi na postępującą laicyzację. Jest on również świetnym sposobem, by zalegalizować związek bez wydawania fortuny. Nie oznacza to jednak, że wyklucza możliwość zorganizowania wesela, którego rozmach zależą wyłącznie od zasobności portfeli młodej pary. O tym, jak wygląda ślub cywilny, w dużej mierze decydują zakochani.

Samo udzielenie ślubu w urzędzie jest bezpłatne, a główny koszt to opłata za sporządzenie aktu małżeństwa w wysokości 84 zł. Na tym kończą się koszty związane ze ślubem w urzędzie, jeśli jest to pierwsze małżeństwo narzeczonych. Na to, ile kosztuje ślub cywilny w Polsce mogą mieć wpływ wydatki związane z pozyskaniem odpowiednich dokumentów oraz dodatkowe formalności.

Dodatkowe opłaty urzędowe to:

  • Zezwolenie sądu na zawarcie małżeństwa – 100 zł.
  • Odpis skrócony aktu małżeństwa lub zgonu (rozwodnicy, wdowy, wdowcy) – 22 zł.
  • Odpis wyroku rozwodowego – 20 zł / strona.
  • Zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego za granicą – 38 zł.
  • Wydanie zezwolenia na skrócenie oczekiwania na ślub – 39 zł.
  • Koszt ślubu cywilnego w plenerze – 1000 zł.
  • Ewentualne tłumaczenia przysięgłe i obecność tłumacza – ustalane wg cennika.

Pakiet minimalny w przypadku ślubu cywilnego to niewielka kwota. Jednak jej wartość rośnie wraz z zawiłościami życiorysów przyszłych małżonków oraz ich wyobrażeniami dotyczącymi tego wyjątkowego dnia. A robienie rzeczy po swojemu nie ma żadnej ceny.

Rekomendowane artykuły