Kalendarz adwentowy — co to jest i jak zrobić go samemu? Zacznij z nami odliczanie do Świąt!

kalendarz adwentowy

Wielu z nas odlicza już dni do Świąt Bożego Narodzenia. Kiedy wszędzie zaczynają pojawiać się świąteczne dekoracje, czas niecierpliwego oczekiwania z pewnością mogą umilić kalendarze adwentowe. Jeśli zastanawiasz się skąd wzięła się tradycja kalendarza adwentowego, i jak wykonać go samodzielnie to spieszymy z pomocą!

Okres poprzedzający Boże Narodzenie to czas wyczekiwania śniegu, choinki, rodzinnych spotkań i prezentów. W ostatnim czasie coraz większą popularność zyskują wszelkiego rodzaju kalendarze adwentowe z różnymi gadżetami, zaczynające wypierać te tradycyjne, w których za dziecka znajdowaliśmy czekoladki. Poniżej prezentujemy garść pomysłów na prezent w formie kalendarza adwentowego, który możemy sprawić sobie lub bliskim. 

janachowska.pl

Kalendarz adwentowy — co to jest? Od kiedy liczymy z nim dni do Świąt?

kalendarz adwentowy
Fot: Shutterstock

Pewnie większości nie trzeba tłumaczyć, czym jest kalendarz adwentowy. Składający się z 24 okienek kalendarz, służy do odliczania dni od 1 grudnia do Bożego Narodzenia, a jego korzenie prawdopodobnie wywodzą się z Niemiec. Kalendarz adwentowy, stał się narzędziem pomagającym ludziom przygotować się na narodziny Jezusa Chrystusa  Pierwsze kalendarze nie były takie, jakie znamy dzisiaj, z małymi okienkami zawierającymi słodycze lub niespodzianki. Pierwotnie były to proste formy liczenia dni adwentu, takie jak oznaczanie dni na tablicy kredą, zapalanie świec, czy 24 małe woreczki z niespodziankami umieszczane w wieńcu. W miarę upływu czasu kalendarze adwentowe zyskały na popularności. Teraz są one używane nie tylko w celach religijnych, ale także jako forma zabawy, pozwalająca na cieszenie się niespodziankami lub słodyczami w trakcie trwania adwentu. 

Nie tylko słodycze — zaskakująca zawartość współczesnych kalendarzy adwentowych

kalendarz adwentowy
Fot: Shutterstock

Kalendarze adwentowe kojarzą nam się przede wszystkim z czekoladkami (jedna czekoladka na każdy dzień). To one ćwiczyły naszą cierpliwość kiedy byliśmy dziećmi. Współczesne kalendarze różnią się od tradycyjnych wersji, lecz ich idea pozostała ta sama. Jest nią niespodzianka. Z tym że w każdym okienku nie koniecznie czekają na nas czekoladki, a wiele różnego rodzaju fantastycznych niespodzianek. Z każdym kolejnym dniem możemy trafić na zabawki, kosmetyki, gadżety, czy wszelkiego rodzaju ozdoby. Są też takie produkty, które zawierają pozytywne afirmacje, czy elementy DIY, układające się w całość po otwarciu wszystkich okienek. Na popularności zyskują także wersje kalendarzy dla zwierząt, zawierające smaczki, które ucieszą każdego pupila. Kalendarze adwentowe stały się również popularnym narzędziem marketingowym w wielu branżach i są wykorzystywane przez firmy do promocji swoich produktów lub usług. Wiele okołoświątecznych konkursów przybiera obecnie formę kalendarza, w którym każdego dnia do wygrania jest inna nagroda.

concept store

Kalendarz adwentowy dla dzieci — jak wybrać kalendarz adwentowy z zabawkami?

kalendarz adwentowy
Fot: Shutterstock

Jak wybrać odpowiedni kalendarz adwentowy dla dzieci? Postaw na kalendarz adwentowy z zabawkami. Na rynku znajdziesz wiele różnego rodzaju tego typu prezentów. Poza gwarancją świetnej zabawy, taki gadżet może również stanowić modny dodatek wnętrz do dziecięcego pokoju. Wybierając kalendarz adwentowy dla dziecka, zwróć uwagę na kilka elementów:

  • Wiek dziecka: Upewnij się, że wybierasz kalendarz adwentowy odpowiedni do wieku dziecka i zwróć uwagę na oznaczenia wiekowe na opakowaniu. Koniecznie zadbaj o to, aby kalendarz dla malucha nie zawierał elementów, które mogą zostać przez niego połknięte.
  • Płeć dziecka: Nie musisz szukać uniwersalnych rozwiązań. Wybierz inny kalendarz adwentowy dla dziewczynki, a inny dla chłopca. Dla dziewczynki dobrym pomysłem może okazać się kalendarz adwentowy barbie, a dla chłopca kalendarz adwentowy pokemon. 
  • Rodzaje zabawek i zainteresowania dziecka: Zastanów się, jakie rodzaje zabawek lub niespodzianek najbardziej interesują dziecko, które zamierzasz obdarować kalendarzem. Mogą to być np. figurki, klocki, zestawy do rysowania, puzzle, samochodziki, lalki, kreatywne zestawy do tworzenia, czy zabawki związane z konkretnymi filmami lub bohaterami.
  • Marka i jakość: Niektóre marki oferują kalendarze z wyższej jakości zabawkami, a inne z mniej. Przed zakupem sprawdź recenzje innych klientów.
  • Rozmiar i przestrzeń: Upewnij się, że dziecko ma w swoim pokoju odpowiednią ilość miejsca na przechowywanie kalendarza adwentowego. Niektóre kalendarze zawierają większe zabawki, więc trzeba dostosować do nich przestrzeń.

Kalendarz adwentowy dla dorosłych — wspaniałe odliczanie dla niej i dla niego

kalendarz adwentowy
Fot: Shutterstock

Kalendarz adwentowy to atrakcja nie tylko dla dzieci. Taki gadżet sprawi radość niejednemu dorosłemu czekającemu na Święta Bożego Narodzenia! Na rynku, dostępnych jest wiele kalendarzy adwentowych, którymi możemy obdarować bliską osobę lub samemu sprawić sobie niespodziankę. Jaki kalendarz adwentowy dla dorosłych wybrać? Dla większości kobiet miłym upominkiem będzie kalendarz adwentowy z kosmetykami. Doskonale sprawdzi się też kalendarz adwentowy z herbatami, czy kawą. Wielu Paniom przyjemność sprawi również wersja z miniaturami perfum. Jeśli chodzi o kalendarz adwentowy dla mężczyzn, to warto postawić w tym przypadku na praktyczne niespodzianki. Dobrym wyborem będzie w tym przypadku kalendarz z akcesoriami do golenia, męskimi kosmetykami, narzędziami, czy kodami do wykorzystania w świecie wirtualnym, np. w grach wideo. Coraz większą popularność zyskują także kalendarze adwentowe dla par. Erotyczny kalendarz adwentowy, zawierający seksowne prezenty do zabawy w parze lub solo może być pikantną niespodzianką dla niejednego dorosłego. 

Kalendarz adwentowy DYI — jak zrobić kalendarz adwentowy samodzielnie

kalendarz adwentowy
Fot: Shutterstock

Jak zrobić kalendarz adwentowy DIY? Jak zrobić kalendarz adwentowy dla dzieci?

Wystarczy trochę wyobraźni i kreatywności. Samodzielne wykonanie kalendarza adwentowego może być świetną zabawą. Można go nie tylko wykonać w pojedynkę, ale również wspólnie z rodziną lub przyjaciółmi. Prosty kalendarz wykonasz już ze skarpetek zawieszonych na sznurku, które wypełnisz różnego rodzaju niespodziankami. Do jego wykonania możesz wykorzystać także koperty, czy małe pudełeczka, a także wszelkie materiały pochodzące z recyclingu, które prawdopodobnie masz w domu. Do stworzenia kalendarza adwentowego DIY świetnie sprawdzą się rolki po papierze toaletowym, czy pudełka po herbacie, w których umieścisz niespodzianki, i które możesz złączyć ze sobą tak, aby stworzyć, np. kształt choinki. 

Doskonałym pomysłem będzie także wykorzystanie słoików po dżemie, w których umieścisz niespodzianki, ustawisz na półce i ponumerujesz. Kalendarz adwentowy możesz efektywnie udekorować za pomocą papieru ozdobnego, wstążek do przymocowania woreczków lub pudełek, czy naklejek z motywami świątecznymi. Jeśli planujesz wykonać swój własny kalendarz, zaopatrz się również we wszelkiego rodzaju ozdobne markery, kleje z brokatem, czy konfetti. Niezwykle pomocne będą także naklejki cyferki do oznaczenia okienek odpowiadających poszczególnym dniom. Do kalendarza adwentowego możesz włożyć wszelkiego rodzaju mini gadżety, z których ucieszy się obdarowana nim osoba. Mogą to być słodycze, kosmetyki, zabawki, figurki, czy zadania do wykonania na każdy dzień.

Tradycyjne vs. Nowoczesne Kalendarze Adwentowe — co jest teraz na topie

kalendarz adwentowy
Fot: Shutterstock

Jakie kalendarze adwentowe są teraz modne? Przede wszystkim takie, które odpowiadają zainteresowaniom i potrzebom osób, które chcemy nimi obdarować. W popularnych drogeriach znajdziemy pięknie i estetycznie wykonane kalendarze z kosmetykami pielęgnacyjnymi do twarzy, ciała i włosów oraz z kosmetykami do makijażu. Coraz częściej spotyka się kalendarze z gadżetami nawiązującymi do popkultury. Kalendarz adwentowy Harry Potter, a może kalendarz adwentowy lego? Na rynku tego typu gadżetów jest naprawdę mnóstwo.

Kalendarz adwentowy to tradycyjny element przygotowań do Bożego Narodzenia, który rozpowszechnił się na całym świecie. Początkowo związany z religijnym okresem adwentu, obecnie przyjmuje różne formy. Wyjątkowo popularne są obecnie kalendarze adwentowe z kosmetykami i zabawkami. Współczesne kalendarze adwentowe oferują wiele opcji dostosowanych do konkretnych preferencji i zainteresowań zarówno dzieci, jak i dorosłych. Kalendarz adwentowy jest nie tylko elementem tradycji świątecznych, ale także narzędziem marketingowym wykorzystywanym przez firmy do promocji swoich produktów i budowania więzi z klientami. To wyjątkowy element świątecznego przygotowania, który dostarcza radość i niespodzianki każdego dnia w okresie adwentu.

Rekomendowane artykuły