Kameralne wesele – gdzie zorganizować, zalety i wady

kameralne wesele w plenerze

Zdaje się, że era hucznych wesel dla kilkuset gości właśnie dobiega końca. Państwo Młodzi coraz częściej decydują się na kameralne wesele dla najbliższych sobie osób. Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści i choć ma wady, doskonale sprawdzi się w czasach pandemii.

Poznaj zalety kameralnej uroczystości!

Duże wesele – wybór czy konieczność

W polskiej tradycji ogromne wesela to właściwie norma. Szczególnie w mniejszych miejscowościach, Państwo Młodzi czują się zobowiązani, żeby zaprosić na ślub i przyjęcie nie tylko najbliższe sobie osoby, ale też całą rodzinę.

Niezależnie od faktycznych więzi, do listy gości dopisuje się dalekich krewnych, a nawet sąsiadów, czy wszystkich mieszkańców lokalnej społeczności.

Takie przyjęcia to nie tylko potężne przedsięwzięcie, które jest bardzo trudne do zorganizowania, ale także niemały koszt, na który, powiedzmy sobie szczerze, nie każdy może sobie pozwolić.

kameralne wesele
ShutterStock

Na szczęście tradycję wielkich przyjęć powoli zastępuje nowy trend. Coraz częściej Państwo Młodzi decydują się mniejsze, kameralne wesela. Popularne stało się zapraszanie osób, które rzeczywiście są bliskie przyszłym małżonkom, z którymi spędzają oni najwięcej czasu i z którymi mają najlepsze relacje.

Dzięki temu żadne z nich nie musi dzielić tego ważnego wydarzenia z ludźmi, których twarze kojarzą jak przez mgłę. Zalet kameralnego wesela jest znacznie więcej.

Gdzie zorganizować kameralne wesele?

Kameralne wesele dla każdego oznacza coś innego. Dla jednej pary może liczyć 5 osób, dla innej 30, a kolejnej nawet 50. Każdy z tych wariantów ma jedną, ogromną zaletę. Da się je zorganizować niemal wszędzie!

Miejsc, w których możecie urządzić niewielkie przyjęcie jest o wiele więcej niż ładnych, dużych sal, w których zmieści się kilkuset gości. Para Młoda może więc puścić wodze fantazji i dać się ponieść wyobraźni. Dotyczy to zarówno ofert restauracji, knajp, ale też miejsc w plenerze.

Stoły na kameralnym weselu
ShutterStock

Decydując się na kameralne wesele możemy więc postawić na:

  • małą restaurację – może to być ulubiona knajpa tematyczna, urokliwy lokal o niewielkim metrażu, ale też modna restauracja w centrum miasta,
  • ogród – niezależnie czy będzie przynależał on do lokalu gastronomicznego, pałacyku, czy będzie elementem parku lub Waszym własnym ogródkiem, jego przestrzeń w zupełności wystarczy, a Wy nie będziecie musieli inwestować m.in. w ogromny namiot, w którym pomieścicie dziesiątki osób (jeśli dotąd planowaliście nie tylko ślub, ale i przyjęcie w plenerze),
  • nietypową destynację – małe wesele to wielkie możliwości. Jeśli chcecie czegoś niezwykłego, to możecie skorzystać, np. z oferty ślubu i przyjęcia w Kopalni Soli w Wieliczce, wylecieć zagranicę i powiedzieć sobie „tak” w ciepłych krajach, wykorzystać taras nad morzem w Polsce, czy ten z widokiem na jezioro lub góry,
  • industrialne studio fotograficzne – surowe, zaaranżowane na styl boho lub glamour przestrzenie mają ogromną zaletę w postaci wielkich okien, a co za tym idzie, bardzo dobrego oświetlenia i gwarantowanych pięknych zdjęć.

To jeszcze nie wszystko. Wciąż szukacie idealnego miejsca dla siebie? Zajrzyjcie do katalogu firm Wedding Dream. Znajdziecie tam sale weselne i przestrzenie na każdą kieszeń i liczbę gości.

Katalog firm Wedding Dream App

Kameralne wesele a ustalenie liczby gości

Jak wspominałyśmy, głównym założeniem niewielkich przyjęć jest mocno okrojona lista gości. Niestety oznacza to, że nie wszyscy mogą się na niej znaleźć.

Te osoby, które na weselu chcieliby widzieć na przykład Wasi rodzice, mogą finalnie nie otrzymać zaproszenia. Są to trudne sytuacje, w których bardzo łatwo kogoś urazić. Wielokrotnie zdarzało się, że rozmowy na temat listy gości wzbudzały negatywne emocje.

Najczęściej na niewiele zdają się tłumaczenia, że „kuzynki babci ze strony ojca” nie widzieliście nigdy w życiu, więc właściwie jest dla Was obcą osobą. Tutaj przydadzą się duże pokłady cierpliwości, spokoju oraz asertywności.

Szczerze opowiedzcie rodzinie o swoich planach i pomyśle na wesele, wytłumaczcie swoje pobudki. To powinno wystarczyć. Przede wszystkim nie dajcie się zwariować – to Wasz dzień i to do Was należy decyzja, z kim chcecie go uczcić. Gwarantujemy, że fochy rodziców miną, kiedy tylko zobaczą Was podczas przysięgi małżeńskiej.

Chcąc stworzyć listę gości, możecie skorzystać z dokumentów i tabel dostępnych w Wedding Dream App.

wedding dream app dokumenty do pobrania

Myśląc o kameralnym weselu, już na początku jego organizacji, zastanówcie się, czy chcecie, żeby byli na nim wyłącznie przyjaciele, bliska rodzina, czy osoby, z którymi widujecie się na co dzień.

Zacznijcie tworzenie listy gości od rodziców, świadków i dziadków, a dopiero później dobierajcie kolejne osoby. W ten sposób będzie łatwiej Wam zauważyć, kogo nie może zabraknąć w tym wyjątkowym dniu, a kto jest tam w zasadzie zbędny.

New Drop

Weźcie również pod uwagę, że małe wesele pozwala na rozmowę z każdym gościem. Podczas takiego przyjęcia nikt nie będzie czuł się pominięty. W przypadku dużych imprez trudno jest poświęcić każdemu tyle uwagi, ile byśmy chcieli. W rezultacie często zdarza się, że z poszczególnymi gośćmi Para Młoda wymienia tylko kilka zdawkowych zdań.

Jeśli wciąż zastanawiacie się nad ograniczeniem listy gości lub po prostu nie wiecie, jak zabrać się do jej spisywania, sprawdźcie skuteczny sposób Izabeli Janachowskiej. Dzięki niemu o nikim nie zapomnicie i wyeliminujecie zbędnych na przyjęciu krewnych – po tym wideo będziecie mogli spać spokojnie.

Małe wesele – wielkie możliwości

Nie jest tajemnicą, że organizacja ślubu wiąże się z ogromnymi kosztami. Budżet niestety nie jest z gumy, a wiadomo, że im więcej gości, tym większe wydatki.

Mniejsze przyjęcie pozwala zaoszczędzić na „talerzyku”. Pamiętajmy jednak, że kameralne wesele nie zwalnia z określonych kosztów. Należą do nich m.in.:

  • fotograf,
  • Wasze stroje weselne,
  • DJ. lub zespół

Zdarza się więc, że nie zaoszczędzimy tyle, ile byśmy chcieli. W większości przypadków nie o koszta jednak chodzi! W przypadku kameralnego wesela dodatkowe, zaoszczędzone środki możecie przeznaczyć na urozmaicenie np. menu. Może ono wyglądać inaczej niż na klasycznym weselu.

Zastanówcie się nad bardziej wyrafinowanymi daniami. Nie przesadzajmy jednak z odejściem od tradycji, bo możemy nie trafić w gusta nawet tak nielicznej grupy gości.

Niemniej jednak do dań możemy włączyć deser w postaci lodów. Łatwiej będzie nam zapanować nad małą grupą i zapobiec ich roztapianiu się na stołach.

Posiłki możemy zaplanować też w formie grilla. Kameralne wesele to również otwarta furtka do wyszukanych alkoholi. Nie musi to być już tylko wódka, wino i piwo.

menu weselne
ShutterStock

„Nadwyżkę budżetową” przy organizacji kameralnego wesela możemy przeznaczyć również na urozmaicenie dekoracji albo atrakcje dla Waszych najbliższych.

Sprawcie, żeby także oni poczuli się w tym dniu wyjątkowo. Ograniczenie listy gości sprawi, że będziecie mogli zapewnić im odrobinę luksusu. Może szampan zamiast wina musującego, albo candy bar z prawdziwego zdarzenia? A może pokaz fajerwerków, o którym wcześniej nie myśleliście, ze względów finansowych – teraz to wszystko jest w Waszym zasięgu!

para młoda i sztuczne ognie
ShutterStock

Uwaga! Choć zwykle kameralne wesele oznacza oszczędności, to warto wziąć jednak pod uwagę jeszcze jedną kwestię. Jeśli urządzacie przyjęcie w restauracji, to może ona nałożyć wyższe ceny za tzw. talerzyk ze względu na stałe koszta, jakie ponosi lokal podczas organizacji tego typu uroczystości.

Zanim zmniejszycie liczbę gości, dowiedzcie się więc, jak będzie prezentowała się oferta. Może okazać się, że nie zaoszczędzicie wiele, co przyczyni się do zmiany Waszej decyzji.

Kameralne wesele to dbałość o drobiazgi

Musicie pamiętać, że kameralne uroczystości nie wybaczają niedoróbek. To, co przeszłoby niezauważone przy setce gości, może nie umknąć oczom kilkudziesięciu osób. Tutaj nic nie zgubi się w tłumie. Dlatego bardzo ważne jest, żeby podwójnie przyłożyć się do organizacji, tak, aby Wasza uroczystość była dopracowana w każdym calu.

Niektórzy za mniej istotny element uznają dekoracje, które w rzeczywistości tworzą cały klimat przyjęcia. W przypadku kameralnego wesela może być ich mniej ze względu na okrojoną powierzchnię, jednak muszą być bardziej przemyślane i zróżnicowane.

Będą rzucały się w oczy na zdjęciach, a bez nich przyjęcie będzie wydawało się być bez wyrazu. Mówi się, ze największą ozdobą przyjęcia są ludzie – to prawda, jednak wesele rządzi się swoimi prawami!

dekoracje na kameralnym weselu
ShutterStock

Jeśli mowa o drobiazgach, to należą do nich również m.in. zaproszenia ślubne. Kameralne wesele pozwala na własnoręczne wykonanie papeterii, załączenie zdjęć do kopert lub np. spakowanie ich do drewnianych pudełek.

Wszystko zależy od tego, ilu gości przewidujecie zaprosić. Namalowanie 10 ilustracji nie jest problemem dla uzdolnionej artystycznie osoby. Stworzenie ich w liczbie 50 sztuk może być już nieco bardziej wymagające.

Sprawdźcie, co na temat własnoręcznych zaproszeń ślubnych ma do powiedzenia Izabela Janachowska. Mentorka ślubna podpowie Wam, również, jak zrobić je krok po kroku.

Osobisty charakter kameralnego wesela

Kameralne wesele to przede wszystkim mniej stresu. Fakt, że w jednym z najważniejszych dni w życiu otaczają Was życzliwe osoby, które dobrze znacie, pozwoli na stworzenie niesamowitej atmosfery. Z pewnością będziecie czuli się dzięki temu swobodniej.

Taka forma przyjęcia sprawia też, że łatwiej o wzruszenia i wszystkie te piękne chwile, które popsuć może świadomość bycia obserwowanym przez zupełnie nieznajome Wam osoby.

W mniejszym gronie możecie śmiać się i bawić bez obaw. Nikt nie będzie Was oceniał i każdy z pewnością będzie cieszył się Waszym szczęściem. Jeśli podjęliście już decyzję, zaplanowanie idealnego, kameralnego przyjęcia ułatwi Wam aplikacja Wedding Dream.

wedding dream app

Aktualizacja: Natalia Midler

Rekomendowane artykuły