Karty Tarota — znaczenie i symbolika poszczególnych kart Tarota

karty tarota znaczenie

Tarot to zestaw 78 kart, których historia sięga głęboko w czasie i przestrzeni ludzkiej kultury. Choć wiele osób traktuje karty tarota jako narzędzie do wróżenia, ich znaczenie sięga znacznie dalej. Mogą być używane jako środek do introspekcji, samopoznania i rozwijania intuicji. Ich symbole, archetypy i związane z nimi znaczenia są bogate i wielowarstwowe, co pozwala na różnorodne interpretacje i zastosowania. Karty do tarota to także świetne narzędzie psychologiczne, które może wspomóc nasz rozwój osobisty, wskazać ścieżkę postępowania lub dostarczyć po prostu dobrej zabawy. Poprzez nazwy kart i odpowiednie znaczenie kart tarota, możesz sama odpowiedzieć sobie na nurtujące Cię pytania. Jakie jest znaczenie kart, co oznaczają poszczególne karty tarota, jak postawić wróżby z kart, a także jak działa tarot? 

Podstawy Tarota: zrozumienie znaczeń poszczególnych kart

karty tarota znaczenie

Zanim zaczniesz stawiać karty, zapoznaj się ze wszystkimi figurami. Możesz najpierw samodzielnie spróbować zinterpretować symbole, a następnie zapoznać się z interpretacją z przewodnika. Rozpoczynając przygodę z tarotem – pamiętaj o cierpliwości. Odczytywanie kart wymaga nieco praktyki i przygotowania. Warto o tym pamiętać, żeby nie zniechęcać się na początku drogi. Poprawne rozumienie znaczenia kart Tarota to niezwykle istotny aspekt zarówno dla osób zajmujących się wróżbiarstwem zawodowo, jak i amatorsko. Aby zrozumieć to, co karty Tarota chcą nam przekazać, należy wziąć pod uwagę dobór talii kart, która rezonuje z Tobą, a także znaczenie przypisane do każdej karty oraz konfrontację tego opisu z całym układem kart i podmiotową sytuacją pytającego. Zatem na to jak zrozumieć znaczenie kart Tarota ma wpływ wiele czynników, które w klarowny sposób muszą być ze sobą zespojone.

Przewodnik po kartach Tarota: 

karty tarota znaczenie

Tarociści uważają, że między osobami wróżącymi i kartami tworzy się energetyczna więź i używana talia może zakłócić proces jej odczytywania. Podczas zakupów kart do tarota dobrze też zdać się na intuicję. Bywa, że „karty same do nas przyjdą”. Dobrze jednak robić to stacjonarnie, tak żeby mieć z talią fizyczny kontakt podczas dokonywania wyboru i możliwość obejrzenia ilustracji. Jeśli chcesz zacząć stawiać Tarota, musisz się mentalnie na to nastawić.  Najlepiej udać się do pomieszczenia, w którym można się skupić, zebrać myśli, przebywać w miejscu, gdzie nic nie będzie Cię dekoncentrowało. Możesz włączyć relaksującą muzykę, zapalić świeczki, a jeśli uważasz, że to za dużo po prostu usiądź i oczyść umysł. Jeśli już czujesz wewnętrzny spokój, zacznij tasować karty, skupiając się na pytaniu, które chcesz zadać. Pytanie możesz powtarzać w myślach bądź wypowiadać na głos. Najlepiej zacząć od prostych pytań, ponieważ będzie Ci łatwiej zinterpretować odpowiedź, która dla początkujących może być trudnym wyzwaniem, więc nie rzucaj się od razu na bardzo skomplikowane pytania. Następnie przetasowane karty rozłóż od lewej strony do prawej ruchem przesuwającym i wyciągnij kartę wciąż, mając w głowie to, o co chcesz zapytać. Dlaczego jedną kartę? Bo zazwyczaj ma już ona w sobie odpowiedź i na pewno będzie Ci łatwiej. Jeśli jednak pierwsza karta nie rozjaśniła Ci odpowiedzi, możesz wyciągnąć kolejną. Czasem ta druga może być dopełnieniem tej pierwszej. Rozwijanie odczytywania kart Tarota jest jak z nauką. Musisz temu poświęcać dużo czasu, aby otwierać się duchowo na to, co karty chcą Ci przekazać, dlatego nie zniechęcaj się na początku, gdy nie rozumiesz otrzymanej odpowiedzi. Współczesna talia tarota składa się z 78 kart. Dzielą się one na dwie grupy. Pierwsza to Wielkie Arkana, składające się z 22 kart, a druga to Małe Arkana — 56 kart. Karty tarota symbolizują doskonale znane nam zjawiska takie jak życie, śmierć, pokusę czy miłość. Każda z kart ma swoje niepowtarzalne znaczenie.

Wielkie arkana

W każdej talii Tarota Wielkie Arkany są odzwierciedleniem wewnętrznego świata osoby. Każda oddzielna część z tej grupy przedstawia odcinek Wielkiej Ścieżki, po której porusza się człowiek. Podróż zaczyna się od Błazna, a kończy na Świecie. Z zewnątrz widać, jak pierwsza myśl przekształca się w konkretny wynik. Ponadto Wielkie Arkany uosabiają archetypy – oryginalne obrazy, które zawiera ludzka podświadomość. Za pomocą kart głównych możesz nie tylko prowadzić sesje wróżenia, ale także pracować z psychiką. Istnieją techniki, które wymagają tylko 22 Wielkich Arkanów. Ta praktyka jest odpowiednia zarówno dla początkujących, jak i profesjonalistów. Wszystkie Wielkie Arkana są ważne w rozkładach. Warto zwrócić na nie uwagę w pierwszej kolejności. Tak więc prognoza jest zbudowana wokół głównej karty, a małe dwory będą jedynie uzupełniać ogólne znaczenie wróżenia. Możesz porównać znaczenie Wielkich Arkanów z rzeczownikami i czasownikami. Małe to przymiotniki. Z biegiem czasu praktykujący bardzo szybko uczy się czytać, nie myśląc o każdym indywidualnym „słowie”. Nie zapomnij o pozycji odwróconej. W tym przypadku Arkana Wielkie są odgrywane jako archetyp cienia, odwrotna strona. Wszystko na tym świecie jest podwójne, a Tarot nie jest wyjątkiem. Oprócz różnego rodzaju tajemnic Arkana Wielkie pokazują także zwykłe zjawiska ziemskie. Możesz uznać talię Tarota za rodzaj hologramu życia, w którym jest absolutnie wszystko. Ta podróż zaczyna się w chwili narodzin, a kończy wraz ze śmiercią. Ale oprócz manifestacji fizycznych pokazane są tutaj również próby duchowe. Dlatego możesz rozważyć główne karty z dowolnej strony – talia „rozmawia” z wróżbitą w języku, który rozumie. Odwrócona pozycja da dodatkowe znaczenia, skojarzenia. W tym przypadku rodzaj kart będzie mówił o najmniej widocznych cechach lub nadmiarze energii. Powinieneś skupić się na towarzyszących pozycjach i na własnych odczuciach w rozkładzie. Istnieją trzy grupy Wielkich Arkanów:

 • Arkana Rozumu

Grupa Rozumu obejmuje Wielkie Arkana od pierwszej do siódmej. Mag rozpoczyna ten łańcuch. Symbolizuje pierwszą myśl, narodziny planu działania. Następnie przychodzi Kapłanka. Ta karta pokazuje wpływ podświadomości na proces myślowy. Wtedy do gry wkracza Cesarzowa. Daje motywację i uczucia. Cesarz odpowiada za siłę, moc. Kapłan zdaje się udzielać błogosławieństwa, pozwalając myślom dotknąć duszy. Kochankowie uosabiają wybór, wieczną oscylację między „robić” i „nie robić”. Rydwan pokazuje gotowość do działania. To jednak wciąż początek podróży. Co więcej, pierwszy impuls musi przejść przez ludzkie serce.

 • Arkana Duszy

Grupa Rozumu obejmuje Wielkie Arkana od pierwszej do siódmej. Mag rozpoczyna ten łańcuch. Symbolizuje pierwszą myśl, narodziny planu działania. Następnie przychodzi Kapłanka. Ta karta pokazuje wpływ podświadomości na proces myślowy. Wtedy do gry wkracza Cesarzowa. Daje motywację i uczucia. Cesarz odpowiada za siłę, moc. Kapłan zdaje się udzielać błogosławieństwa, pozwalając myślom dotknąć duszy. Kochankowie uosabiają wybór, wieczną oscylację między „robić” i „nie robić”. Rydwan pokazuje gotowość do działania. To jednak wciąż początek podróży. Co więcej, pierwszy impuls musi przejść przez ludzkie serce.

 • Arkana Istoty

Istota jest manifestacją jednostki w świecie zewnętrznym. Wielkie Arkana tej grupy ukazują ważne wydarzenia, których nie można pominąć. Każdy poszukiwacz będzie musiał się z nimi zmierzyć. Diabeł uosabia wszelkiego rodzaju pokusy. Szatan jest jak przeszkoda, na której wielu się potyka. Wieża pokazuje: zniszczenia, trudy życia, kryzysy. Ale Gwiazda daje nadzieję na świetlaną przyszłość, pomaga leczyć. Księżyc ponownie kontynuuje negatywne motywy – oznacza samotność, doświadczenia. Słońce symbolizuje także zwycięstwo, całkowite pokonanie przeszkód. Sąd Ostateczny wskazuje na przeszłe czyny, przesądza o zasłużonym zakończeniu. Świat pokazuje zakończenie rozważanego procesu, osiągnięcie celu. Mag zostaje ukoronowany Koroną, zakończył swoją podróż.

0 Głupiec

Zero lub Głupiec w prostej pozycji to kreatywność i nietrywialne podejście. Błazen uosabia doskonały humor i umiejętność po prostu cieszenia się życiem bez martwienia się o jutro. Duchowo Wielkie Arkana bez numeru pokazują oświecenie. Jednostka jest gotowa postrzegać życie bezpośrednio, a nie przez filtry narzucone przez umysł. W odwróconej formie Wędrowiec symbolizuje lekkomyślność, puste nadzieje. Ta informacja jest fałszywa. Często w tej formie Szaleniec upada, gdy chce sprawdzić czytnik tarota. Celowo podaje mu fałszywe dane, aby postawić go w niewygodnej sytuacji.

I Mag

Mag implikuje wewnętrzne nastawienie do zwycięstwa. Wielki Arkan na pierwszym miejscu pokazuje umiejętność pracy z tym, co jest. W zwykłym planie życia Czarodziej będzie rozgrywał się jako konkretne działania, kroki w kierunku celu. Oznacza również subtelną grę psychologiczną. Ale w kontekście duchowości Zaklinacz uosabia zastosowanie niestandardowego podejścia. Pytający może szukać pomocy u magów i wróżbitów lub samodzielnie próbuje wyczarować. W odwróconej pozycji Kuglarz pokazuje szczerą manipulację, samolubne podejście. Ktoś naciąga na siebie cały koc, niezależnie od opinii innych.

II Kapłanka

Kapłanka jest odbiciem nieświadomości. Oznacza ukryty potencjał psychiczny, a także pragnienie nauk okultystycznych. Ponadto Wielkie Arkana pod numerem dwa uosabia tajną, ukrytą informację. Często Papieżyca upada, gdy nie można wiarygodnie policzyć osoby lub wydarzenia. Obiekt zainteresowania wydaje się być spowity mgłą. Odwrócona Arcykapłanka pokazuje sekretną kobietę – kochankę. Celowo chcą coś ukryć. Również pozycja karty wskazuje na magię miłości. W niektórych przypadkach symbolizuje konkretną dziewczynę – wiedźmę lub czarodziejkę.

III Cesarzowa

Cesarzowa jest archetypem Matki. Wykazuje umiejętność dawania życia i opieki nad potomstwem. Jednocześnie za dziecko można uznać zarówno dziecko bezpośrednio ludzkie, jak i nowy projekt. W każdym razie pytający musi zainwestować w realizację planu. Również Wielki Arkan pod numerem trzy oznacza życie, rodzinę. Ale w odwrotnym znaczeniu Pani sugeruje nadmierną pretensjonalność, opiekę. W prawdziwym życiu pozycja karty będzie odgrywać się jako obecność pewnej damy, dominującej wróżki. Może to być: mama, babcia, szef. Swoją nadopiekuńczością i surowością nie pozwala na usamodzielnienie się pytającego.

IV Cesarz

Cesarz jest odpowiedzialny za archetyp Ojca. Oznacza wytrzymałość, wytrwałość. Wielki Arkan pod czwartą liczbą symbolizuje stabilną pozycję, niezawodność. Pan przedstawia konkretnego mężczyznę – ojca, dziadka, szefa. Może też mówić o jakimś biznesie, biznesie. Często symbolizuje nieruchomość. W pozycji odwróconej uosabia nadmierną presję. Posiadanie mieszkania lub domu staje się uciążliwe. Człowiek natomiast przekracza granice, okazuje okrucieństwo i despotyzm. Cesarz w „minusie” to nieokiełznana energia, która jest w stanie zniszczyć wszystko na swojej drodze.

V Kapłan

Papież lub Arcykapłan pokazuje spowiedników, księży. To kościół, religia. Również Wielki Arkan pod numerem pięć wskazuje na medycynę lub nauczanie. Hierofant oznacza duchowych guru, którzy prowadzą swoje stado do prawdy. Symbolizuje także małżeństwo w kościele, wesele. Mówi też o systemach hierarchicznych – relacjach wertykalnych. Ale w odwrotnym sensie jest odgrywana jako fałszywa nauka. Wykorzystane zostanie zaufanie kwerenda. Religia staje się jedynie metodą tłumienia. Ryzyko popadnięcia w sektę jest ogromne. Pytający jest psychologicznie otwarty na wszelkiego rodzaju szarlatanów i podejrzane osobowości.

VI Kochankowie

Kochankowie to karta z wyboru. Oznacza to rozwidlenie dróg, konieczność podjęcia ostatecznej decyzji. Często otwierające się perspektywy okazują się zupełnie odwrotne. A przyszłe życie zależy od wyboru dalszego kierunku. Wielkie Arkana pod numerem szóstym może mówić o wahaniach między dwoma partnerami, a także o kilku ofertach pracy. Odwrócona Zakochani odpowiada za niemożność podejmowania decyzji. Pytający cały czas o czymś myśli, ale boi się zrobić krok w tym czy innym kierunku. Przy takim podejściu nie można oczekiwać drastycznych zmian.

VII Rydwan

Rydwan pokazuje ruch po całym świecie lub jakiś wzrost, rozwój w czymś. Wielki Arkan pod numerem siedem uosabia przejście, punkt zwrotny. Otwiera się droga do nowego, więc od pytającego wymaga się zdecydowania. W pozycji odwróconej Wózek wykazuje ruch wsteczny. To degradacja, powrót do przeszłości. Czasami zostanie to utracone jako bieganie w kółko lub dodatkowy wysiłek. Człowiek nie chce na coś czekać, spieszy się. Jednak przyszłość jeszcze się nie ukształtowała i dlatego wszelkie próby przechytrzenia losu skończą się niepowodzeniem. Oprócz wewnętrznej intencji powinny pojawić się sprzyjające czynniki.

VIII Sprawiedliwość

Za rozstrzyganie interesów odpowiada Sprawiedliwość. To jest moralność, sumienie. Wielki Arkan pod jedenastym numerem jest często odgrywane jako spory sądowe, praca z papierami. I w tym przypadku prawda będzie dla pytającego. Będzie mógł osiągnąć sprawiedliwość, bronić swoich praw. A w odwrotnej formie, Uczciwość oznacza utratę oparcia, wartości moralnych. Tak więc osoba może dokonać złego wyboru lub źle zinterpretować coś. Istnieje duże ryzyko przegrania sprawy w sądzie, nawet jeśli dana osoba jest niewinna. Czasami odwrócony widok karty pokazuje sfabrykowane przypadki, korupcję.

IX Pustelnik

Pustelnik pokazuje samotny styl życia, refleksje nad wiecznością. Pytający odkrywa siebie, odkrywa nowe talenty. Wielki Arkan pod dziewiątą liczbą oznacza filozoficzne podejście do życia. Starszy mówi również o opuszczeniu kogoś lub sytuacji. Osoba jest gotowa dużo odejść, aby pójść inną drogą. W odwróconej pozycji Pustelnik wskazuje na próby ucieczki. Osoba uchyla się od odpowiedzialności lub unika spotkań ze światem rzeczywistym. W każdym razie nie żyje pełnią życia, woląc chować się za stosem książek. A wszystko to wydawane jest za rzekome zdobycie niezbędnej wiedzy.

X Koło fortuny

Koło Fortuny uosabia sam los i jego zmienność. Pokazuje okresowość, szczęście i chwilowe szczęście. Wielkie Arkana numer dziesięć to bilet do lepszego życia. Nikt nie jest w stanie zagwarantować wygranej, bo tutaj o wszystkim decyduje przypadek. Jednak fortuna czasami daje ryzykownym osobom powód do picia szampana. Ale w odwrotnej formie Koło Samsary oznacza chroniczny pech, ciągłą porażkę. W życiu wróżki zaczyna się czarna passa ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami. Człowiek też ma szczęście, ale niestety w innym kierunku. Nie ma sensu walczyć z losem, więc jedynym wyjściem jest wytrwanie i czekanie na lepsze czasy.

XI Moc

Moc, siła to karta o ogromnej ilości energii, mocy. W prawdziwym życiu Wielkie Arkana pod ósmą liczbą pokazują potrzebę walki z czymś. Wróżka pokona nawet silniejszego i bardziej wpływowego przeciwnika. To samo dotyczy walki wewnętrznej – będzie można wznieść się ponad podstawowe pragnienia. Odwrócona Moc przewiduje porażkę z powodu ognistego temperamentu. To niepowstrzymany ogień, który może zniszczyć wszystko na swojej drodze. Lub pytający zmierzy się z silniejszym przeciwnikiem, którego nie może pokonać. W tym przypadku szczęście opuszcza pytającego i przechodzi na stronę wroga.

XII Wisielec

Wisielec, nawet w bezpośredniej formie, ma negatywne znaczenie. Karta pokazuje przedłużające się sprawy, niezdolność do ruszenia się. Arkana Wielkie pod dwunastym numerem są rozgrywane pozytywnie tylko wtedy, gdy pytanie dotyczy choroby. W tym przypadku Szubienica implikuje remisję. W odwrotnej formie symbolizuje słabość, niemożność wydostania się ze stworzonej przez siebie pułapki. Człowiek staje się zakładnikiem swoich pomysłów i działań. Wpadł w pułapkę, ale jak się stamtąd wydostać – w ogóle nie wie. Tutaj warto obwiniać tylko siebie. W odwróconej pozycji karta daje szansę na wyjście ze stagnacji.

XIII Śmierć

Śmierć oznacza koniec okresu. Może to być śmierć fizyczna lub kryzys duchowy. W każdym razie życie pytającego zmieni się radykalnie. Wielki Arkan pod trzynastym numerem obiecuje fatalne wydarzenia. Ponadto dalszy rozwój sytuacji może okazać się dość pozytywny. Coś nowego zawsze pojawia się w miejscu utraty. Ale w odwrotnej formie Ponury Żniwiarz wskazuje na utknięcie w przeszłości. Człowiek nie chce puścić byłego partnera ani porzucić nudnej pracy. W ten sposób po prostu dystansuje się od najlepszej możliwej przyszłości. Strach przed odpuszczeniem kładzie kres możliwym pozytywnym zmianom.

XIV Umiarkowanie

Umiarkowanie jest środkową kartą. Pokazuje spokojny okres życia, możliwość dużo myślenia, relaksu. Człowiek nie czeka na żadne wstrząsy ani próby. Wydawało się, że los dał kupon na wycieczkę do spa. Wielkie Arkana pod numerem czternastym są odpowiedzialne za wydarzenia, które w żaden sposób się nie zmienią. Wróżka pozostanie w tym samym miejscu, w którym był wcześniej. Ale w przeciwnym położeniu Równowaga zostanie utracona jako stagnacja, niechęć do rozwoju. Jednostka jest niepotrzebnie powolna, bezwładna. Stąd biorą się wszystkie kłopoty. Tam, gdzie konieczne jest wykazanie aktywności, pytający zaczyna przeprowadzać szczegółową analizę.

XV Diabeł

Diabeł wskazuje na wszystkie podstawowe pragnienia człowieka, grzechy. Jednak Wielki Arkan na piętnastym miejscu może obiecać bezprecedensowy sukces, wielkie wpływy, sławę i fortunę. Nie ma barier dla Czarnego Boga. Wszelkimi błogosławieństwami obdarza swoich podopiecznych. Ale w zamian dużo wymaga. W odwróconej pozycji Baphomet pokazuje zdradę, ujawnia kłamstwa i spadek statusu. Ciemne wody wydobyły na powierzchnię wszystkie grzechy pytającego. Teraz musisz wziąć rap za błędy z przeszłości. W niektórych przypadkach odwrócony Diabeł będzie odgrywany jako rodzaj kary, przekleństwa. To także wszelkiego rodzaju nałogi, złe nawyki.

XVI Wieża

Wieża wskazuje na zniszczenia, skandale i kłótnie. To potężna energia o wielkim potencjale. Jednak teraz tylko unieważnia wszystkie wysiłki pytającego. Wielkie Arkana pod numerem szesnastym oznaczają stratę, cofanie się. Wszystko raz stworzone przez wróżbitę po prostu obróci się w pył. I nie ma sensu walczyć z życiem, próbować cokolwiek przywrócić. W odwróconej pozycji Wieżą Boga symbolizuje powściągliwą agresję. Jednak na taką presję cierpi psychika samego pytającego. Prędzej czy później wybuchnie, a wtedy straty są nieuniknione. Nie ma nic gorszego niż spokojna osoba wkurzona okolicznościami.

XVII Gwiazda

Gwiazda jest symbolem nadziei. Karta często przedstawia marzenia, fantazje i marzenia o przyszłości. Wielki Arkan pod numerem siedemnastym wskazuje na twórcze myślenie, sztukę. Również karta Gwiazda mówi o dużych dystansach – zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Czasami okazuje miłość platoniczną. W odwróconej formie uosabia skłonność do upiększania, okłamywania siebie i innych. To jest niepewność, niestałość, błąkanie się w chmurach. Człowiek żyje w złudzeniach, nie chce zaakceptować prawdziwego stanu rzeczy. O wiele łatwiej jest jej żyć we własnych fantazjach niż podjąć jakiś decydujący krok.

XVIII Księżyc

Księżyc symbolizuje ukryte zakamarki duszy. To jest nieświadomość, druga strona medalu. Na karcie Zmierzch często przechodzą również różne magiczne wpływy i praktyki wróżbiarskie. Arkana Wielkie pod numerem osiemnastym oznaczają: ukrywanie prawdy, nie do końca zrozumiałe chwile. Karta reprezentuje również dobrą intuicję. Odwrócony obiecuje kłótnie i skandale. Ludzie nie mogą się ze sobą porozumieć i dlatego niszczą wspólne sprawy i projekty. Tutaj odwrócony Ciemność będzie odgrywany jako kłamstwo, chęć uniemożliwienia przeciwnikowi odniesienia sukcesu. Inna pozycja karty wskazuje na obecność lęków, fobii.

XIX Słońce

Słońce to karta sukcesu, radości i zabawy. Wielki Arkan pod numerem dziewiętnastym ma „gorącą” energię, która może motywować. Pytający osiągnie swój cel, będzie mógł zdobyć sławę i wpływy. Karta daje również prawo do odpoczynku, odpoczynku. Pytający ciężko pracował i teraz zbiera nagrody. W odwróconej formie Dobrostan wskazuje na egoizm lub narcyzm. Ta pozycja symbolizuje arogancję, pragnienie bycia pierwszym we wszystkim, nawet ze szkodą dla innych. Ta sama energia Słońca jest w stanie palić, zadając ranę. Czasami nadmierna aktywność tylko niszczy, nie pozwala spojrzeć na siebie z zewnątrz.

XX Sąd

Sąd Ostateczny symbolizuje podsumowanie, finał. Każdy otrzyma ściśle według swoich zasług. Wielkie Arkana pod numerem dwadzieścia wskazują na wpływ sumienia, etyki wewnętrznej. Ten, kto jest czysty w duszy i myślach, z pewnością weźmie to, co mu się należy. Siły Wyższe nie śpią, widzą wszystko, co dzieje się na ziemi. W przeciwnym sensie Wieczność grana jest jako zapomnienie, odchodzące na bok. Na coś trzeba długo czekać. Jednak nigdy nie otrzymuje ostatecznej odpowiedzi. Inna pozycja karty mówi o należnej karze. W niektórych przypadkach odwrócony wyrok nawiązuje do śmierci fizycznej.

XXI Świat

Świat jest ostateczną kartą. Pokazuje zakończenie pewnego etapu życia. Pytający wkrótce otrzyma nagrodę za wszystkie trudy i wysiłki. Wielki Arkan pod numerem dwudziestym jeden wskazuje na szczęśliwy los, możliwość relaksu, odnalezienia harmonii. To jest miłość, piękno zewnętrzne i wewnętrzne. Karta oznacza również samą planetę Ziemię, duże odległości, przestrzeń internetową. Ale w odwróconej formie Korona Magów uosabia wędrówkę w chmurach zamiast konkretnych działań. Człowiek wstaje i zapomina o swoich obowiązkach. Utyka w duchowości, rozpływa się w innej osobie. Ale wszystko to jest bardzo niebezpieczne, ponieważ wzrasta ryzyko upadku z dużej wysokości.

Małe arkana

Małe Arkana pozwalają wróżącemu uzyskać pełniejszą odpowiedź. Podają dodatkowe szczegóły: pokazują czas, liczby, konkretne osoby i istotę wydarzenia. Tak więc 56 Małych Arkanów można uznać za rodzaj alfabetu, zbiór dźwięków, liter i pojedynczych słów. Różne kombinacje upuszczonych kart dają pełną odpowiedź na pytanie dowolnej natury. A jeśli starsza grupa oznacza punkty fundamentalne, to te numeryczne i dworskie dopełniają tego obrazu. A nawet pojedyncza karta może rozjaśnić skomplikowaną sprawę. Szczególną uwagę należy zwrócić na postacie dworskie – często uosabiają one konkretne osoby.

Puchary

Puchary związane są z elementem Wody. Małe Arkana tego dworu odpowiadają za uczucia i doświadczenia sercowe. To bardzo spokojna energia. Jego wibracje są jak ciepłe fale morskie. Kielichy symbolizują wiosnę, inspirację i umiejętność kochania. W całym systemie Tarota, znaczenie Małych Arkanów grupy Wody będzie najkorzystniejsza. Jakby jasny anioł zamykał pytający swoimi skrzydłami i chronił podopiecznego przed wszelkimi przeciwnościami losu. Myśl stworzona na poziomie intelektu trafia prosto do serca. Tutaj szuka motywacji, która wprawi całość w ruch.

Monety

Dwór Monet to jesień,  to czas zbiorów. Początkowa myśl w końcu przeradza się w konkretne owoce wysiłków, rezultaty. Małe Arkana tego elementu odpowiadają za dobrobyt finansowy, zysk, celowość. Ziemia w Tarocie symbolizuje codzienność, sprawy domowe. I choć ten element jest daleki od głębokich uczuć, to ostatecznie odgrywa główną rolę na scenie życia. W ten sposób wszystkie elementy wydają się płynąć jeden w drugi. To cztery strony tego samego świata, choć różniące się między sobą.

Buławy

Pałki lub Buławy są odpowiedzialne za jasne wydarzenia, które pojawiają się bardzo szybko. To zapał, silne pragnienie, pasja. Wszystkie Małe Arkana liczebności tej grupy wykazują wzrost i rozwój. Dziesiątka odgrywa tutaj fundamentalną rolę, a As dopełnia historię. Grupa Ognia wydaje się rzucać kłody w ogień motywacji. Teraz osoba wykonuje pewne czynności ze względu na końcowy wynik. Pałki symbolizują również metaforycznie lato – okres rozkwitu każdego przedsiębiorstwa. Jest to okres, w którym pytający ma ogromny zapas środków i jest gotowy do osiągnięcia celu.

Miecze

Miecze symbolizują początkową myśl, która pochodzi z głębi świadomości. Jest eterem, substancją bezcielesną. Małe Arkana z grupy Powietrze symbolizuje ostrość myślenia, a także gotowość do walki. Umysł jest z natury bardzo negatywny. To po prostu reakcja obronna, która przygotowuje człowieka na najgorszy możliwy rozwój wydarzeń. Dlatego dwór Mieczy uosabia konflikty, zdolność do przeciwstawiania się innym, a nawet sobie. Ostrza oznacza również sezon – zimę. To zimna energia, która pomaga trzeźwo patrzeć na rzeczy. W pozycji pionowej Ostrza mówią o zdrowym rozsądku, ale odwrócone, mówią o zniszczeniu.

Karty dworskie

Karty dworskie możemy interpretować pod kątem wieku, np.:

 • Giermkowie, jako dzieci
 • Rycerze, jako nastolatkowie i młodzi dorośli
 • Królowe i Królowie, jako osoby dojrzałe, lub powyżej 30 roku życia

Król

Król to sukces, autorytet i siła.

Królowa

Królowa to kobieta  o silnej osobowości, doświadczona, mądra i poważna. Ma władzę, posiada autorytet i silną psychikę.

Rycerz

To wybranek serca, romantyczny kochanek, mężczyzna o ognistym temperamencie, serdeczny przyjaciel, dobry kolega albo też nieznajomy, który stanie na Twojej drodze.

Paź lub Giermek

Paź przedstawia bardzo młode osoby, niedojrzałych jeszcze młodych mężczyzn i młode kobiety. Karta charakteryzuje również dzieci, czasami zwiastuje nadchodzącą wiadomość, list, dokumenty, określ charakter badanej sprawy.

Jak wróżyć z kart Tarota: jak karty mogą odkrywać przyszłość

karty tarota znaczenie

Na koniec, warto przypomnieć najważniejsze aspekty nauki wróżenia z kart tarota:

 • wybór odpowiedniej talii kart oraz przygotowanie ich oraz przestrzeni wokół do wróżenia,
 • nauczenie się znaczeń i symboliki kart,
 • opanowanie różnych układów kart,
 • praktyka — prowadzenie dziennika tarota, czytania dla siebie i innych osób,
 • budowanie swojego wyczucia i intuicji w interpretacji kart.

Teraz już wiesz, jak wróżyć z Tarota! Pamiętaj jednak, że to proces, który wymaga czasu, cierpliwości i zaangażowania. Ale nie zrażaj się! Im więcej będziesz praktykować, tym lepiej opanujesz tajemnice tych kart i będziesz mogła je wykorzystać do odkrywania własnej przyszłości oraz wpierania innych. Powodzenia!

Rekomendowane artykuły