Koordynator dnia ślubu – czy potrzebujesz go na swoim weselu?

Koordynator dnia ślubu – czy potrzebujesz go na swoim weselu? 104473

Wszyscy wiedzą dziś, kim jest wedding planner i jak bardzo jego usługi mogą pomóc parze młodej w całym procesie planowania idealnego dnia. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że może również liczyć na wsparcie profesjonalnego koordynatora dnia ślubu. To doskonałe rozwiązanie dla par, które w tym szczególnym dniu chcą skupić się przede wszystkim na sobie. Dzięki temu nie muszą zajmować się gaszeniem małych pożarów wśród podwykonawców i gości. Kim jest tajemniczy koordynator o wielu supermocach i czy właściwie potrzebujesz go na swoim weselu?

W tym artykule opowiemy Ci:

 1. Kim jest koordynator dnia ślubu i czym różni się od wedding plannera?
 2. Jakie są zadania koordynatora dnia ślubu i dlaczego posądza się go o posiadanie supermocy?
 3. Czy potrzebujesz koordynatora dnia ślubu? Jeśli tak, to jak go znaleźć?

Koordynator dnia ślubu – kto to jest?

Najprościej rzecz ujmując, to taka „dobra wróżka”, która sprawia, że dzień Waszego ślubu jest idealny. W praktyce jest to oczywiście nieco bardziej skomplikowane. Koordynator dnia ślubu to osoba, która sprawuje pieczę nad całym przebiegiem ślubu i wesela. Przygotowuje szczegółowy scenariusz, który następnie realizuje krok po kroku.

A wszystko po to, byście Wy nie musieli się już o nic martwić. Jeżeli samodzielnie zaplanowaliście ten wielki dzień, doskonale wiecie, ile stresu, czasu i wyrzeczeń Was to kosztowało. Ślub powinien więc być chwilą, która jest dla Was.

Nawet najlepszy plan może okazać się zawodny. I wtedy właśnie wkracza koordynator dnia ślubu, choć niekoniecznie cały na biało.

Koordynator dnia ślubu a wedding planner

Choć w pierwszej chwili możecie zastanawiać się, czy te dwie usługi właściwie się od siebie różnią, wystarczy moment, by rozwiać Wasze wątpliwości. Konsultant ślubny i koordynator dnia ślubu to tak naprawdę dwie zupełnie różne profesje. Oczywiście istnieją również sfery, w których się wzajemnie przenikają. Na czym polegają największe różnice?

 • Wedding planner zajmuje się organizacją całego ślubu i przyjęcia weselnego, natomiast koordynator dba o to, by uroczystość przebiegła sprawnie i bez przeszkód.
 • Praca wedding plannera często kończy się w dniu ślubu, praca koordynatora właśnie wtedy się zaczyna.

Jednocześnie, bardzo często zdarza się, że konsultanci ślubni oferują również usługi koordynacji dnia ślubu. To idealne połączenie, bo wtedy macie pewność, że wszystko jest zaplanowane i dopilnowane przez tę samą osobę. Wy nie musicie się już niczym martwić i możecie po prostu świetnie się bawić!

Obowiązki koordynatora dnia ślubu

Mogłoby wydawać się, że obowiązki koordynatora ślubu są dość oczywiste. Ma przecież dbać o to, by wszystko przebiegło sprawnie i według wcześniej ustalonego scenariusza. Tak prosto jest jednak tylko w teorii. W praktyce lista obowiązków koordynatora ślubnego jest naprawdę długa, a jego praca zaczyna się zdecydowanie wcześniej niż w dniu ślubu.

Jeszcze przed ślubem koordynator musi stworzyć szczegółowy scenariusz dnia ślubu. A właściwie kilka różnych scenariuszy, bo inny dla młodej pary, inny dla podwykonawców i jeszcze inny dla siebie. Bazuje wtedy na informacjach uzyskanych od młodych lub konsultanta ślubnego, który zajmuje się planowaniem całej uroczystości.

Pozostałe obowiązki koordynatora:

 • Przeprowadzenie próby generalnej dzień przed ślubem – dzięki temu wszyscy wiedzą, co robić, a następnego dnia stres jest zdecydowanie mniejszy.
 • Stały kontakt ze wszystkimi podwykonawcami i koordynacja ich działań zgodnie z harmonogramem ślubu.
 • Zarządzanie czasem przyjęcia – pilnowanie czasu toastów, tortu, chwili wytchnienia dla młodych etc.
 • Nadzór nad kwestiami technicznymi – oświetlenie, muzyka, działanie klimatyzacji – to wszystko, co sprawia, że młodzi i ich goście mogą czuć się komfortowo.
 • Dbanie o detale – odpowiednie nakrycie stołów, układ winietek, pilnowanie, by dekoracje nie przeszkadzały w czasie trwania przyjęcia etc.
 • Zapewnienie komfortu gościom, tak by każdy wiedział, gdzie może usiąść i czego spodziewać się za chwilę.
 • Reagowanie na zmiany – jeżeli coś nie idzie zgodnie z planem, potrzebna jest szybka reakcja i odpowiednia korekta.

Koordynator dnia ślubu – czy naprawdę ma supermoce?

Bez względu na to, czy Wasz dzień planowaliście samodzielnie, czy korzystaliście z usług konsultanta ślubnego, szansa, że wydarzy się coś nieoczekiwanego, jest naprawdę duża. W końcu są rzeczy, na które nikt z nas nie ma wpływu. I choć na każdym weselu zdarzają się mniejsze lub większe wpadki, warto mieć wtedy kogoś, kto zadba o to, by szkody były minimalne. I właśnie tym zajmuje się koordynator dnia ślubu.

Często mówi się, że koordynatorzy posiadają supermoce. I chyba coś w tym jest, bo w dniu ślubu zawsze robią zdecydowanie więcej niż to, co znajduje się na liście ich obowiązków. TOP 5 najbardziej nieoczywistych zajęć koordynatora ślubu?

koordynator dnia ślubu
 1. Trzymanie sukni panny młodej, kiedy musi iść do łazienki – każdy, kto korzystał z toalety w sukni z kołem, doskonale wie, że to właściwie sport wyczynowy!
 2. Gaszenie pożarów – w przenośni i dosłownie. Zdarza się, że świece, które miały służyć za dekorację, sprawiają spore problemy.
 3. Szukanie źródła usterki – kiedy nagle gaśnie prąd lub wysiada klimatyzacja, czołga się wśród dziesiątek kabli i razem z elektrykiem czuwa przy generatorze.
 4. Zabawa w pogodynkę – bo przyjęcia na zewnątrz żądzą się swoimi prawami, dlatego chroni krzesła młodych przed deszczem i okrywa je przed ostrym słońcem.
 5. Robienie kilku(nastu) rzeczy jednocześnie – wypraszanie niechcianych gości, pomoc w dekoracji sali, kiedy zostaje już niewiele czasu, zabawa z najmłodszymi uczestnikami przyjęcia, kiedy animator się spóźnia i wiele, wiele innych!

Czy potrzebujesz koordynatora dnia ślubu na swoim weselu?

To pytanie musi zadać sobie każda młoda para. Czy Wasz ślub może odbyć się bez koordynatora? Oczywiście, że tak! Ale czy z koordynatorem będzie lepszy i spokojniejszy? Również tak. Dlatego musicie rozważyć, co dla Was będzie najlepsze.

Dzięki pomocy koordynatora dnia ślubu w tym szczególnym dniu możecie skupić się na sobie i na tym, co jest dla Was najważniejsze.

Nie musicie przejmować się drobiazgami, mniejszymi i większymi problemami, wpadkami czy trzymaniem się harmonogramu – bo jest ktoś, kto robi to dla Was. Co ważne, koordynator dnia ślubu sprawdza się nie tylko na ogromnych weselach, ale też na skromnych przyjęciach.

para młoda

Ile kosztuje koordynacja dnia ślubu?

Biorąc pod uwagę wszystkie wydatki związane z organizacją ślubu i wesela, koordynacja dnia ślubu nie jest zbyt drogą usługą i na pewno warto rozważyć dołączenie jej do Waszego budżetu. Koszty koordynacji dnia ślubu różnią się ze względu na miejsce zaślubin, wielkość miasta, zakres obowiązków koordynatora etc. Ze względu na wiele zmiennych niemal za każdym razem taka usługa wyceniana jest indywidualnie.

New Drop

Przyjmując średnie stawki rynkowe, za skorzystanie z pomocy profesjonalnego koordynatora dnia ślubu zapłacicie ok. 2500–4500 zł.

Dlaczego warto zatrudnić koordynatora ślubu?

Powodów jest naprawdę wiele! I oczywiście, niemal każdą z tych rzeczy jesteście w stanie zająć się sami lub korzystając z pomocy rodziny i bliskich. Jednak czy naprawdę włożyliście tyle pracy, by w tym szczególnym dniu dbać o cokolwiek innego niż Waszą miłość i świetną zabawę?

Oto kilka największych zalet pracy z koordynatorem dnia ślubu:

 • Zajmuje się rozliczaniem podwykonawców – a może być ich naprawdę wielu! Nie musicie martwić się więc rozliczaniem makijażystki, fryzjerki, dostawców tortu i całej reszty.
 • Dba o Wasz komfort – koordynator dnia ślubu jest z Wami na każdym etapie przygotowań w dniu ślubu. Pilnuje, by panna młoda zdążyła na czas z makijażem i fryzurą, poprawia muszkę pana młodego i zabawia dzieci, jeśli wszyscy inni są właśnie zajęci.
 • Czuwa nad przebiegiem ceremonii – zarówno w kościele, jak i w USC. Pilnuje, by wszystko było gotowe, zanim jeszcze przyjedziecie na miejsce.
 • Rozwiązuje problemy, zanim się pojawią – pomaga gościom w dotarciu na miejsce przyjęcia i znalezienie swojego stołu, pilnuje, by wszystko szło zgodnie z planem.
 • Służy pomocą – nie tylko dla gości, ale i dla młodych, w każdej chwili, w której tego potrzebują. W niezbędniku każdego koordynatora zawsze znajduje się igła z nitką, kilka chusteczek czy zapasowa para rajstop dla panny młodej.
wesele w plenerze

Jak znaleźć koordynatora dnia ślubu?

Wiele par decyduje się „zaoszczędzić” na tej usłudze i w roli koordynatora obsadza kogoś z bliskich lub przyjaciół. Takie rozwiązanie oczywiście może okazać się skuteczne, ale trzeba pamiętać, że jeśli wskazana osoba nie zajmuje się tym profesjonalnie – wpadka jest niemal nieunikniona.

Dlatego szukając koordynatora, warto postawić przede wszystkim na specjalistę. Firmy zajmujące się koordynacją dnia ślubu bez trudu znajdziecie w internecie, lokalnej grupie z usługami oraz w naszym katalogu firm. Najważniejsze, by była to osoba, która rozumie Was i Wasze potrzeby, której możecie zaufać i powierzyć koordynowanie najważniejszego dnia Waszego życia.

Rekomendowane artykuły