15 sposobów na zmniejszenie kosztów wesela. *Budżet ślubny*

15 sposobów na zmiejszenie kosztów wesela. *Budżet ślubny* 69229

Wśród Waszych pytań związanych z organizacją ślubu i wesela często przewija się temat oszczędności. Nic dziwnego, jest to najczęściej jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego człowieka, ale organizacja tak dużego przedsięwzięcia wiąże się także z niemałym kosztem. Zdajmy sobie sprawę, że budżet i związane z nim koszy wesela to dość delikatna kwestia. Jest jednak kilka sposobów, aby bez uszczerbku dla całej ceremonii nieco go odciążyć

Jeśli chcecie wiedzieć:

  • Jakie są koszty wesela?
  • Jak oszacować budżet weselny?
  • Na czym można zaoszczędzić, organizując wesele?

To koniecznie zostańcie z nami. Postaramy się, odpowiedzieć na nurtujące Was pytania. W artykule znajdziecie także wiele ciekawych i praktycznych porad, które z pewnością ułatwią Wam organizację ślubu i wesela.

Koszty wesela – źródła finansowania

Wszyscy doskonale wiemy, że koszty wesela to znaczne nadszarpnięcie budżetu pary młodej. Pierwszą kwestią, nad którą powinniście się poważnie zastanowić, są Wasze możliwości finansowe.

Obiektywizm ponad wszystko

Nie wszystkie pary młode, mimo dobrego planowania są w stanie same ponieść wszystkie koszty wesela. Najczęściej wykorzystywane opcje wsparcia finansowego to:

  • pomoc bliskich,
  • kredyt,
  • oszczędności.

Wybór odpowiedniego źródła to kwestia indywidualna. Warto jednak mieć na uwadze, że pożyczki bankowe wiążą się z oprocentowaniem, a to przekłada się na wyższe koszty wesela, które dodatkowo zostaną z Wami na długo po ślubie.

Samodzielna organizacja ślubu i wesela to prawdopodobnie jedno z najbardziej stresujących i czasochłonnych wydarzeń w życiu każdej młodej pary. Jeśli czujecie się niepewni i nieco zagubieni, to koniecznie obejrzycie odcinek z serii 12 miesięcy do ślubu: Planowanie, w którym nasza redaktor naczelna Izabela Janachowska udziela praktycznych wskazówek dotyczących kwestii przygotowań do tego wielkiego wydarzenia. 

Jeśli macie stosunkowo niewiele oszczędności, to w tej sytuacji możecie poprosić o pomoc bliskich bądź skorzystać z kilku sprytnych sposobów na zmniejszenie wydatków związanych z tym przedsięwzięciem. Jesteście ciekawi co mamy na myśli? 

Jak obniżyć koszty wesela: Goście

W polskiej tradycji przyzwyczailiśmy się do organizowania dużych wesel ,, Nie wypada jej pominąć, obrażą się…” – także doskonale znasz te słowa? Często zdarza się, że niektóre osoby zapraszamy wyłącznie z poczucia obowiązku, a to niestety generuje koszty weselne.

Jednym z rozwiązań na zminimalizowanie budżetu jest zmniejszenie liczby gości. Każdy kto wie, ile kosztuje talerzyk na wesele zdaje sobie sprawę, że to największy koszt. Kameralne uroczystości już od jakiegoś czasu są bardzo modne, a ograniczenie liczby weselników do naprawdę bliskich Wam osób może znacząco zmniejszyć koszty wesela, nie odbijając się na cudownej atmosferze i szampańskiej zabawie. Może nie warto zapraszać kogoś, kogo widzieliście lata temu, a Wasz kontakt z nim jest sporadyczny?

Jedną z największych zalet kameralnych ślubów i wesel jest ich zdecydowanie bardziej intymny charakter!

Koszty wesela: Termin

Sezon ślubny to złote żniwa dla całej branży weddingowej. W okresie od maja do września najwięcej par postanawia zawrzeć związki małżeńskie, dlatego też wszystkie ceny szybują w górę, a to jak wiadomo, zwiększa koszty wesela.

Jeśli chcecie zaoszczędzić, warto rozważyć organizację uroczystości w mniej obleganych miesiącach: w październiku, grudniu (tu uwaga na okres świąteczny) lub może wczesną wiosną.

Warto też zastanowić się nad ślubem w dniu innym, niż tradycyjna sobota. Coraz więcej par decyduje się na imprezę w piątki czy w niedziele właśnie ze względu na korzystniejsze ceny, ale i o wiele większą dostępność wolnych terminów.

Koszty wesela: Sezonowość

Nie upierajcie się na egzotyczne kwiaty, czy rośliny, które w naszym klimacie nie występują w czasie, kiedy zamierzacie się pobrać. Sprowadzenie ich na Wasze zamówienie będzie kosztownym przedsięwzięciem, które koniec końców okazać się może chybioną inwestycją i zdecydowanym wzrostem kosztów wesela.

Dekoracje (czy potrawy!) wykonane z dostępnych sezonowo roślin są ulgą dla budżetu, a umiejętnie wykorzystane, nadadzą Waszej uroczystości wyjątkowego charakteru.

Podejdźcie do tematu kreatywnie – na przykład kolorowe liście, czy kasztany mogą okazać się świetnym sposobem na dekoracje jesiennego wesela i …cięcie kosztów.

Źródło: ShutterStock

Jak zmniejszyć koszty wesela: Dekoracja kościoła 

W przypadku kameralnych wesel warto zrezygnować z ozdabiania stroikami ze świeżych kwiatów każdej pojedynczej ławki. Świetną alternatywą dla tego typu tradycyjnych dekoracji będzie umieszczenie jednego dużego bukietu lub wiązanki ślubnej bezpośrednio przed ołtarzem. W ten sposób na pewno uda Wam się zaoszczędzić nieco gotówki! 

Koszty wesela: Rezygnacja z profesjonalnego dekoratora 

W dzisiejszych czasach wynajęcie dekoratora weselnego wnętrz wiąże się z wydatkiem rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych. Przy odrobinie wysiłku oraz poniesieniu niewielkich kosztów możecie samodzielnie udekorować Waszą salę weselną.

Poproście o pomoc rodzinę lub przyjaciół – wspólnymi siłami z pewnością uda Wam się osiągnąć zamierzony efekt. Gotowe i niedrogie dekoracje ślubne znajdziecie w wielu sklepach internetowych, możecie także wykonać je własnoręcznie! 

Jak obniżyć koszty wesela? DIY

Tu opcja tylko dla tych, którzy mają zdolności manualne i lubią wszelkiego rodzaju projekty „zrób to sam”. Własnoręcznie wykonane zaproszenia czy elementy dekoracji to nie tylko świetna okazja do odciążenia budżetu, ale także dobry sposób na relaks. Nawet nie zdajecie sobie sprawy, jak bardzo może to obniżyć koszty wesela.

Stworzenie efektownych zaproszeń ślubnych w stylu rustykalnym lub boho wcale nie jest takie trudne jakby mogło się wydawać!

Źródło: ShutterStock

Koszty wesela: Transport

Oryginalne auto, którym będziecie jechać do ślubu to na pewno ciekawa opcja, ale i kosztowna. Zastanówcie się, czy ktoś z Waszych znajomych lub bliskich nie posiada eleganckiego samochodu, którym możecie pojechać do ślubu. Niższe koszty wesela gwarantowane.

Wydatki możecie dodatkowo obniżyć, samodzielnie ozdabiając auto kwiatami bądź innymi stroikami ślubnymi zakupionymi w jednym ze sklepów online.  

Jak zmniejszyć koszty wesela: Słodki stół

Sekcja ,,zrób to sam” nie kończy się wyłącznie na ślubnej papeterii. Wszyscy wiemy, że żadne wesele nie może obyć się bez słodkości, ale kto powiedział, że nie możemy zrobić ich we własnym zakresie.

Oczywiście nie sugerujemy, aby przyszła panna młoda sama upiekła kilkanaście ciast i tortów, ale poproszenie o pomoc rodziny lub przyjaciół będzie dobrym pomysłem. Możecie także poprosić o wypieki domowej roboty zamiast kwiatów, taki pomysł z pewnością znajdzie uznanie wśród wszystkich Waszych cioć i babć 😊  

Koszty wesela: Alkohol  

Starając się obniżyć koszty przyjęcia weselnego do minimum, młodzi bardzo często decydują się na samodzielny zakup alkoholu. I nie ma w tym nic dziwnego, ceny wódki czy dobrego wina w lokalu bywają niekiedy nawet trzykrotnie wyższe.

Jeżeli również zechcecie skorzystać z tego pomysłu, to pamiętajcie o zapłaceniu korkowego😊 Pierwszy raz spotykacie się z tą definicją? Korkowe to opłata, jaką należy uiścić za wniesienie na salę własnego alkoholu.

A co, jeśli okaże się, że kupiliście za dużo alkoholu? Na to również mamy sposób! Niektóre z hurtowni umożliwiają swoim klientom zwrócenie nieotworzonych butelek napojów wyskokowych. Niemniej tę kwestię warto omówić z wybraną firmę jeszcze przed złożeniem zamówienia.  

Skoro poruszamy już kwestię alkoholu, to warto wspomnieć tutaj o jeszcze jednym sposobie na zmniejszenie kosztów wesela, który z sezonu na sezon cieszy się coraz większą sympatią wśród narzeczonych.

Co powiecie na to, aby przybyłym gościom “na odchodne” podarować pięknie zapakowane, domowe ciasto lub babeczki zamiast butelki wódki? Gwarantujemy, że koszty tego przedsięwzięcia z pewnością będą dużo niższe! 

Jesteśmy przekonani, że słodki i estetycznie zapakowany upominek ucieszy każdego z Waszych gości!

Źródło: ShutterStock

Jak dodatkowo zmniejszyć koszty przyjęcia? 

Czym byłoby wesele bez dobrej, skocznej muzyki zachęcającej gości do wspólnej zabawy? Niestety, wynajęcie zespołu to dosyć spory wydatek. O wiele tańszym rozwiązaniem jest zatrudnienie DJ-a. Wbrew ogólnie panującym przekonaniom taka opcja ma wiele zalet.

Po pierwsze koszty organizacji wesela są wówczas dużo niższe, a to za sprawą tego, że płacicie jednej, a nie kilku osobom. Co więcej, doświadczony DJ może odgrywać rolę zarówno dobrego wodzireja, jak i prezentera muzycznego.  

Koszty wesela: fotograf i kamerzysta 

Zdjęcia podobnie, jak i relacja ze ślubu to piękna i niezwykle wzruszająca pamiątka na całe życie, nie tylko dla Młodej Pary, ale także ich najbliższej rodziny, w tym rodziców, dziadków czy chrzestnych.

Wbrew pozorom profesjonalne uwiecznienie uroczystości na fotografiach i filmie nie musi być drogie. Choć to nie będzie łatwe, możecie poszukać początkującego i dobrze aspirującego fotografa, który zaoferuje Wam o wiele niższą cenę za wykonanie takiej usługi.  

Jak obniżyć koszty zakupu obrączek ślubnych? 

W zależności od tego, na jaki rodzaj złota oraz próbę się zdecydujecie, musie pamiętać o tym, że zakup obrączek ślubnych to wydatek rzędu od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. W dzisiejszych czasach coraz więcej par decyduje się na zakup różnych obrączek.

Jeśli posiadasz w domu złotą biżuterię, w której nie chodzisz świetnym pomysłem, jest oddanie jej do złotnika i przetopienie na obrączkę. Tym sposobem z pewnością uda Wam się zaoszczędzić dodatkową gotówkę, którą następnie będziecie mogli zainwestować w stroje ślubne. 

Pamiętajcie, że obrączki są symbolem miłości i wierności, dlatego też powinny być one trwałe i niepowtarzalne, dokładnie takie jak łączące uczucie!

Źródło: ShutterStock

Koszty wesela: przygotowanie Panny Młodej 

Zabiegi pielęgnacyjne, manicure, pedicure, opalanie, próbny makijaż i fryzura – to tylko niektóre z wydatków przedślubnych, na jakie powinny przygotować się przyszłe Panny Młode… 

Co zrobić w sytuacji, kiedy chcemy w tym ważnym dniu olśniewać pięknym i nieskazitelnym wyglądem, nie nadwyrężając przy tym budżetu ślubnego? W tym konkretnym przypadku warto sprawdzić, czy wśród zaproszonych gości nie ma doświadczonej makijażystki lub fryzjera, którzy mogliby zająć się wykonaniem profesjonalnego makijażu i fryzury w ramach prezentu ślubnego.  

Poproś świadkową oraz życzliwe i bliskie przyjaciółki, aby pomogły Ci przygotować się do tego wielkiego wydarzenia!

Źródło: ShutterStock

New Drop

Jeśli potrafisz ładnie się malować, a dodatkowo interesujesz się wizażem, wówczas możesz sama wykonać swój makijaż ślubny! Panny Młode coraz częściej decydują się właśnie na takie rozwiązanie.

Kilka dni wcześnie możesz zafundować sobie komplet zabiegów upiększających w domowym spa – odprężająca kąpiel, peeling całego ciała, maska nawilżająca…
Pamiętaj, aby zadbać nie tylko o ciało, ale także cerę oraz włosy! 

Jak zmniejszyć koszt zakupu sukni ślubnej i garnituru? 

Piękna, elegancka i idealnie dopasowana suknia ślubna to marzenie każdej Panny Młodej. Zakup nowej kreacji na ten wyjątkowy dzień nierzadko wiąże się z wydatkiem od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Ograniczenie kosztów związanych z organizacją wesela nie musi wiązać się z rezygnacją z pięknego wyglądu. Pamiętajcie o tym, że suknia ślubna może być jednocześnie tania i elegancka, wystarczy tylko dobrze poszukać.

Jednym z możliwych rozwiązań jest zakup używanej sukni ślubnej. Kreacje z drugiej ręki znajdziecie między innymi w stacjonarnych komisach oraz internetowych portalach aukcyjnych. Równie korzystną opcją jest skorzystanie z usług wypożyczalni sukien ślubnych.

Wiesz, jak powinna wyglądać Twoja wymarzona suknia ślubna? Jeśli tak, to możesz udać się do sprawdzonego salonu krawieckiego, by zrealizować swój projekt.  

Źródło: ShutterStock

Dokładnie te same wskazówki warto zastosować w przypadku zakupu garnituru dla Pana Młodego. Wbrew pozorom elegancki i gustowny wygląd nie musi nadwyrężać Waszego budżetu! 

Koszty wesela: Czekaj na wyprzedaże

Skorzystanie z wszelkiego rodzaju zniżek i promocji to doskonały sposób na zmniejszenie kosztów weselnych. Kiedy kończy się sezon ślubny, wiele firm wprowadza atrakcyjne cenowo oferty na swoje flagowe produkty. Obrączki, suknia ślubna, garnitur dla pana młodego z przeceny? Zdecydowanie tak!

Dobrym sposobem na zyskanie oszczędności jest obecność na targach ślubnych. Wiele firm na takich spotkaniach oferuje różnego rodzaju zniżki i bony promocyjne.

Zachęcamy przyszłe Panny Młode do brania udziału w licznych konkurach organizowanych podczas targów ślubnych. Nierzadko wśród nagród głównych znajdują się bony na zakup sukni ślubnej!


Źródło: ShutterStock

Koniecznie dajcie nam znać, jakich sposobów używacie, aby obniżyć koszty wesela. Zachęcamy Was do skorzystania również z naszej aplikacji WeddingDream.app., znajdziecie tam niezwykle przydatny weselny budżet, który pozwoli Wam skrupulatnie zaplanować wszystkie wydatki związane z organizacją ślubu i wesela.   

Rekomendowane artykuły