Kształt stołów na wesele – okrągłe czy prostokątne?

kształt stołów weselnych

Kształt stołów będzie determinował wiele elementów na Waszym weselu, warto więc podjąć decyzję możliwie jak najwcześniej. Nie wiecie, jaki kształt stołów wybrać na Wasze przyjęcie weselne? Mamy dla Was kilka wskazówek! 

Podstawowym czynnikiem, który ma realny wpływ na układanie planu sali są stoły, które macie do dyspozycji. Sprawdźcie koniecznie, czy deklarowana przez właścicieli obiektu liczba osób rzeczywiście zmieści się w Waszej sali. Ważne jest, żeby goście mogli czuć się komfortowo i swobodnie – żeby nie musieli siedzieć ciasno przy sobie.

janachowska.pl

Porównaj zalety okrągłych i prostokątnych stołów i zdecyduj, które sprawdzą się na Twoim weselu!

prostokątne stoły weselne

Okrągły kształt stołów

Rozstawienie okrągłych stołów na sali weselnej nazywane jest ustawieniem balowym. Jest to bardzo modne i szalenie eleganckie rozwiązanie, choć wymagające nieco więcej przestrzeni, niż przy wykorzystaniu stołów prostokątnych. Takie rozwiązanie idealnie wpasuje się w klimat przyjęcia weselnego w duchu glamour, z nutą stylowej nowoczesności. Stoły takiego rodzaju najlepiej sprawdzą się w przestronnych salach albo na weselach z niewielką liczbą gości. Wokół takich stołów najczęściej zasiada od 8 do 12 osób. Należy jednak pamiętać, że trzeba je ustawić w taki sposób, żeby wszyscy mogli swobodnie się poruszać.

Zanim więc zdecydujecie się na konkretny rodzaj, stwórzcie plan usadzenia gości i sprawdźcie, które lepiej się u Was sprawdzą. Pamiętajcie jednak, żeby w trosce o komfort Waszych gości przy jednym stole nie planować więcej niż 12 osób.

concept store
okrągły stół na weselu

Dodatkową zaletą użycia okrągłych stołów podczas wesela jest fakt, że dzięki nim goście mogą swobodniej rozmawiać i lepiej się wzajemnie poznać. Pamiętajcie więc, żeby na stole umieścić odpowiednio dobrane wazony.

Istnieje co prawda ryzyko, że integracja między zaproszonymi nie będzie przebiegać wzorowo, ale tu dużo zależy od samych gości. Najtrudniejsze i najważniejsze wyzwanie dla pary młodej w takim przypadku to dobranie gości w takie grupy, żeby wszyscy czuli się komfortowo i mogli skupić się wyłącznie na dobrej zabawie.

okrągłe stoły na weselu

Zachęcamy też, żeby przy ustawieniu balowym zrezygnować z zastawiania stołów jedzeniem. Tak elegancka forma pozwala na kolację serwowaną, co dodatkowo podkreśli doniosłość chwili.

Okrągły stół Pary Młodej

W przypadku ustawienia balowego, stół pary młodej może być zarówno okrągły, jak i prostokątny. Pierwszy powinien wyróżniać się dekoracją, drugi sprawi natomiast, że państwo młodzi będą bardziej wyeksponowani i skierowani twarzami do wszystkich gości.

W sytuacji gdy zdecydujecie się na okrągły stół w ustawieniu prezydialnym, ilość osób, która przy nim zasiądzie jest mocno ograniczona – żeby nie zasłaniać pozostałym gościom widoku młodej pary, powinniście siedzieć po jednej stronie. Zasiadając w punkcie sięgającym połowy okręgu sprawicie, że wszyscy będą mogli Was obserwować.

stół pary młodej

Prostokątny kształt stołów

Kształt stołów należy przede wszystkim dobrać do ilości gości. Wariant prostokątny doskonale sprawdzi się na dużych przyjęciach, szczególnie jeśli dostępna przestrzeń do ogromnych nie należy. To rozwiązanie od lat króluje na polskich weselach i mimo, że może wydawać się mniej spektakularne, niż użycie okrągłych stołów, zdecydowanie ma także swoje zalety.

Prostokątne stoły świetnie sprawdzą się zarówno podczas małych, rodzinnych uroczystości, wystawnych przyjęć dla kilkuset osób, jak i tradycyjnych wesel.

Długie, prostokątne stoły ustawione prostopadle do stołu prezydialnego znacznie ułatwiają usadzenie gości, ponieważ w tym wypadku nie trzeba ich dzielić na tak małe grupy. Nie miejcie jednak złudzeń – i tu napotkacie na pewne trudności, bo o ile skłócone ze sobą ciotki wystarczy posadzić na dwóch końcach stołu (zawsze po tej samej stronie), to jednak nadal decyzja, w jakiej kolejności posadzić pozostałych gości, może nie być już tak łatwa.

prostokątne stoły weselne

Rozkład stołów prostokątnych na weselu

Stoły w tym kształcie są świetnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy chcemy maksymalnie wykorzystać przestrzeń, w której odbywa się wesele. Istnieje kilka sposobów na to, jak ustawić stoły, by nasi goście mieli odpowiednio dużo przestrzeni, a jednocześnie, by mogli swobodnie się integrować i by nikt nie czuł się pominięty.

  • Ułożenie w literę „E” – wygodne rozwiązanie przy dużej liczbie gości. Wybierając ten układ możecie ustawić stoły tak, by te dla gości były złączone i stykały się ze stołem prezydialnym (to pozwoli na usadzenie większej ilości osób, jednak zasadniczy minus jest taki, że goście siedzący w środkowej części, będą musieli obchodzić stoły dokoła, idąc np. do toalety). Możecie również oddzielić stół prezydialny od stołów gości weselnych. Zaletą tego rozwiązania jest dodatkowe zwrócenie uwagi wszystkich zaproszonych na najważniejsze osoby tego dnia – parę młodą oraz możliwość większego podkreślenia i wyeksponowania dekoracji wokół i na stole młodych.
  • Ułożenie na planie kwadratu lub prostokąta – rozwiązanie, w którym prostokątne stoły ustawione są dookoła sali, przez co, patrząc na nie z góry, widzimy, że tworzą one kształt kwadratu lub prostokąta. Zaproszeni goście oraz para młoda zajmują miejsca tylko po zewnętrznej stronie. Warto jednak pamiętać, że taki układ nie sprzyja integracji pomiędzy gośćmi weselnymi.
  • Ułożenie w literę „L”, „T” lub jako jeden podłużny stół – taki układ sprawdzi się na weselu raczej kameralnym, kiedy łączna liczba gości nie przekracza 50-60 osób.
prostokątne stoły na weselu

Niezależnie od tego, jaki rozkład stołów wybierzecie – pamiętajcie o zasadzie precedencji: najbliżej stołu państwa młodych powinni zasiadać najbliżsi i najważniejsi goście, czyli rodzice (jeśli nie siedzą przy stole prezydialnym), dziadkowie, rodzeństwo, rodzice chrzestni.

Oznacza to, że Wasi znajomi prawdopodobnie nie będą siedzieć zbyt blisko Was, ale nic straconego – z pewnością spotkacie się na parkiecie. Dodatkowo, pamiętajcie, że przy stole pary młodej wszyscy powinni siedzieć z jednej strony stołu, tak, aby jedni goście nie zasłaniali innym najważniejszych tego wieczoru osób.

Rozwiązanie idealne

Obie propozycje mają swoje zalety i wady, obie mają także swoich zwolenników i przeciwników. Na jaki kształt stołów się więc zdecydować? Kameralne, okrągłe stoły mogą nie sprzyjać integracji gości, z kolei długie, prostokątne nie wyglądają tak spektakularnie. Można to jednak pogodzić. Zdecydujcie się na… oba kształty!

Jeśli umiejętnie rozmieścicie stoły na sali, możecie uniknąć problemu z usadzeniem gości. Przy tych większych i prostokątnych zasiąść mogą całe Wasze rodziny, a przy mniejszych, okrągłych – znajomi z pracy czy studiów, których nie ma sensu na siłę integrować z Waszymi dziadkami.

Nieco mniej formalne od ustawienia balowego rozwiązanie, mimo, iż wymaga porównywalnej do niego przestrzeni, świetnie sprawdzi się także na mniej eleganckich weselach.

Pamiętajcie jednak, że jeśli zdecydujecie się na wybór różnych form i kształtów stołów, znajdujące się na nich dekoracje powinny być spójne, w jednym stylu, by nie wprowadzić na uroczystość niepotrzebnego chaosu i zachować estetykę wesela, którą wybraliście.

Rekomendowane artykuły