Kwiaty w bukietach ślubnych – symbolika 20 najpopularniejszych gatunków

bukiet ślubny

Jakie kwiaty powinny zdobić Waszą uroczystość oraz zostać wykorzystane w bukietach ślubnych? Które gatunki dostaniecie w konkretnym sezonie? Jakie jest znaczenie i symbolika poszczególnych kwiatów? Odszukaj poniżej roślinnego faworyta i sprawdź, co symbolizuje.

Nieodzowny element wszelkich uroczystości i świąt to oczywiście kwiaty. Świadczą o wyjątkowości chwili i podkreślają jej rangę. Zwykle za wręczanymi kwiatami stoi wdzięczność, szacunek i miłość. Są przekaźnikiem emocji i uczuć. Poza tym mają ogromne znacznie symboliczne. Bardzo często istotnym jest, jakie kwiaty powinno się wybrać do danej sytuacji. Większość roślin ma swoje symboliczne znaczenie!

janachowska.pl

Podczas Targów Ślubnych na PGE Narodowym rozmawialiśmy z Joanną Osak z pracowni florystycznej Encanto das Flores o trendach w dekoracjach ślubnych w sezonach 2022 i 2023. Obejrzyj rozmowę!

Nie można oczywiście zapomnieć o jednej z ich głównych cech, czyli wyglądzie. Niejedne kompozycje potrafią sprawić, że ludzie na ich widok wzdychają. Mogą być świetnym tłem do zdjęć i dekoracją, która zrobi niesamowity efekt oraz nastrój.

concept store

Kwiaty są bardzo istotnym ogniwem każdego wesela i świadczy o tym choćby fakt, że poświęca się dużo czasu na ich dobór. Przystraja się nimi: kościół, salę weselną, samochód, urząd stanu cywilnego, a nawet dom państwa młodych. Nie sposób zapomnieć tutaj także o bukiecie Panny Młodej.

Wybierając kwiaty do bukietu ślubnego czy dekoracji, warto zwrócić uwagę na te dostępne w danym sezonie. Będą z pewnością tańsze, niż gdybyśmy chcieli je nabyć poza sezonem. Dodatkowo, z pewnością nie powinno być problemu z ich dostępnością.

Wybierz ulubione kwiaty i zaplanuj termin ich odbioru w aplikacji ślubnej Izabeli Janachowskiej

aplikacja ślubna Izabela Janachowska

 Najgorętszy czas wesel, czyli czerwiec, lipiec, sierpień

Okres letni to najczęściej wybierany termin na ślub i wesele. Co prawda ceny usług weselnych zazwyczaj są wtedy nieco wyższe, ale większość par młodych chce mieć piękną letnią pogodę i ładną scenerię na swój wyjątkowy dzień. Przedstawiamy listę kwiatów wraz z ich symboliką najczęściej wybieranych na uroczystości organizowane w najcieplejszych miesiącach roku.

1. Hortensja, jako symbol uczciwości i wierności

Hortensja zwłaszcza różowa idealnie nadaje się jako dekoracja weselna. Poza pięknym wyglądem ten kwiat jest symbolem małżeństwa, namiętności i miłości.

Kolejny, znaczący plus to posiadanie dużych kulistych kwiatostanów, co bardzo pozytywnie wpływa na efekt wizualny. Zatem świetnie wpisuje się w klimat ślubny. Hortensja występuje również w kolorze niebieskim, białym i fioletowym, dlatego śmiało można dopasować kolor do reszty dekoracji. Kwiat ten kwitnie od czerwca do sierpnia i praktycznie przez całą jesień utrzymują się jego kwiatostany.

bukiet ślubny inspiracje

Czysta i niewinna, jak frezja

Kolejny kwiat, który świetnie wpisuje się w kanony ceremonii ślubnych i wesel to frezja. Jest symbolem przyjaźni, niewinności, zaufania i słodyczy, czyli elementów, których w małżeństwie nie powinno zabraknąć.

Frezja bardzo często jest wybierana do tworzenia bukietu ślubnego dla panny młodej między innymi ze względu na swoją symbolikę. Występuje również w wielu kolorach, dlatego spisze się w niejednej kompozycji. Na ten kwiat możemy liczyć od czerwca do końca września, czyli w miesiącach kiedy odbywa się najwięcej tego typu imprez.

bukiet ślubny inspiracje
Instagram @kwiaciarnia_no_ladne_kwiatki_
bukiet ślubny z frezji
Instagram @kwiaciarnia_cudawianki_lodz

3. Lilia, jako królewski symbol piękna

Jest to jeden z najpiękniejszych kwiatów i przy okazji jeden z cięższych do uprawy. Lilia bo o niej mowa wymaga szczególnych warunków do tego, aby prawidłowo się rozwijała. Kwitnie od czerwca do sierpnia i jest symbolem czystości, królewskości, macierzyństwa, pasji, piękna i delikatności.

Jeżeli chodzi o znaczenie to kwiat, który na pewno pasuje do bukietu panny młodej, jak i również w postaci dekoracji kościoła. Idealna na tę okazję jest lilia biała, która symbolizuję długotrwały związek i optymizm. Natomiast lilia wielu osobom w Polsce kojarzy się również z pogrzebem, więc w przypadku tego kwiatka zdania mogą być podzielone.

bukiet ślubny z lilii inspiracje
Instagram @bloomstorepl

4. Gerbera, kwiat o szerokiej symbolice

Jeden z najczęściej wybieranych kwiatów do bukietów, który kwitnie prawie przez cały rok. Dokładniej jest to czas od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni. Gerbera jest piękna i wyjątkowa i w zależności od jej koloru oznacza co innego. Różowe są oznaką szacunku. Żółte symbolizują zwycięstwo. Natomiast czerwone wyrażają pozytywne uczucie do kogoś, jednak nie tak silne, jak miłość. Niezależnie od koloru za symbol gerbery najczęściej uznaje się sympatię.

bukiet ślubny inspiracje gerbery
Instagram @flora_muzyka

5. Wdzięk i elegancja pod postacią tulipanów

Zaraz za różą chyba najpopularniejszy kwiat kwitnący wiosną, dlatego niestety są ciężko dostępne dla tych, którzy planują wesele w najgorętszych dniach roku. Symbolizują wdzięk i elegancje, a poszczególne kolory tulipanów mogą być podprogową informacją o konkretnych uczuciach.

Różowe tulipany to troska. Czerwone symbolizują idealną miłość. Pomarańczowe świadczą o pożądaniu drugiej osoby. Natomiast żółte tulipany to znak radości.

Jak widać, można dzięki nim wiele ,,powiedzieć” bez słów. Tulipany wyglądają naprawdę ładnie w różnego rodzaju bukietach, jednak wciąż są stosunkowo rzadko wybierane przez panny młode.

bukiet ślubny z tulipanów inspiracje
Instagram @kwiaciarnia_floristeria

6. Storczyk, jako symbol piękna i odwagi

Storczyki to przepiękne kwiaty o bardzo różnorodnej kolorystyce. Kwestia kwitnienia jest dosyć skomplikowana, ponieważ w zależności od odmiany mogą to być różne miesiące. Niektóre występują przez cały rok, a jeszcze inne zakwitają w październiku, a na początku wiosny opadają. Zdarza się, że zakwitają ponownie. Natomiast jeżeli nie chcecie ich hodować tylko kupić to sprawa jest znacznie prostsza.

Storczyk symbolizuje doskonałość, piękno, odwagę i siłę. Kwiatem tym często obdarowuje się małżonkę na rocznice, albo daje się go przyszłej mamie bądź babci, jednak są też młodsze panie, którym szczególnie podoba się ten kwiat i to on jest główną ozdobą ich bukietów ślubnych.

bukiet ślubny ze storczyków białych i niebieskich
Instagram @mamycuda

7. Hiacynt, czyli kwiat o wielu twarzach

Jeżeli planujecie wesele wiosną to ten hiacynt będzie dla was idealny! Świetnie nadaje się do przystrojenia stołów na sali weselnej, choć śmiało można go użyć również do udekorowania Kościoła. Jeżeli marzycie o eleganckiej dekoracji w kolorach szafirowych to ten kwiat jest dla was.

Hiacynt ma wiele znaczeń i spora część z nich niestety ma wydźwięk negatywny. Jednym z takich symboli jest żal i smutek, natomiast w kulturze chrześcijańskiej kwiat ten oznacza mądrość i doświadczenie życiowe, więc jeżeli jesteście osobami wierzącymi to nie powinniście zaprzątać sobie głowy symboliką.

bukiet ślubny z hiacyntów i róż
Instagram @narcyzpracowniaflorystyczna

8. Piwonia, kwiat królewskich ogrodów

Piwonia inaczej z greckiego peonia to kwiat, który bardzo często był spotykany na balkonach królewskich zamków i tamtejszych ogrodach. Często wybierany na podarunek dla bliskiej nam osoby. Symbolizuje piękno, wdzięk i bogactwo, dlatego piwonie zwykle wręcza się kobietom.

 biały bukiet ślubny z piwonii
Instagram @laurapeng_floral
bukiet ślubny inspiracje
Instagram @gardenia_if

9. Dalia to kwiat podkreślający piękno

Jest to często wybierany kwiat przez panny młode do swoich bukietów ślubnych. Występuje w szerokiej kolorystyce i ma bardzo delikatny zapach, dlatego nie ma obawy, że woń perfum przyszłej żony wymiesza się z zapachem kwiatów. Zaletą dalii jest kształt, który w połączeniu z kolorem tworzy niesamowity efekt i potrafi podkreślić piękno sukni ślubnej.

Dalia symbolizuje wdzięk, dobroć, oraz przygodę, którą w pozytywnym znaczeniu tego słowa może okazać się wspólne życie małżonków.

bukiet ślubny z czerwonych dalii
Instagram @studio_mojemarzenie
bukiet ślubny z dalii
Instagram @narcyzpracowniaflorystyczna

10. Eukaliptus, czyli wartościowy dodatek

Roślina, którą cechuje piękny, delikatny, świeży oraz pobudzający zapach, a także ciekawy kształt liści. Jego stonowana zieleń świetnie kontrastuje z kolorowymi kwiatami, podkreślając ich barwę. W języku kwiatów eukaliptus symbolizuje on bezpieczeństwo, obfitość i ochronę przed złem. To na pewno ważne rzeczy w życiu małżeńskim.

bukiet ślubny z różami i eukaliptusem
Instagram @davidovacflowers

11. Irys w bukiecie ślubnym

Kwiat występujący właściwie we wszystkich kolorach tęczy, natomiast najczęściej spotykany jest w niebieskiej postaci. Istnieje legenda, która mówi, że kto pierwszy raz zobaczył irysa niebawem się zakocha. Dla tych, którzy już miłość odnaleźli irys jest symbolem wiary i nadziei w odniesieniu do wspólnej przyszłości.

bukiet ślubny z żółtą różą i fioletowym irysem
Instagram @lawendaslesin

12. Bez, jako symbol młodzieńczej miłości

Bez inaczej znany jako lilak to kwiat, który swoim wyglądem i dużą objętością robi niesamowity efekt wizualny. Występuje w kolorze białym, fioletowym, różowym i niebieskim. Świetnie nadaje się do dekorowania nim świątyni, w której zakochani będą składali przysięgę małżeńską, jak i sali weselnej, w której to wydarzenie będą świętować.

Bez symbolizuje radości, niewinność i szaloną miłość.

bukiet ślubny z bzu
Instagram @abcslubu.pl
bukiet ślubny z fioletowego i różowego bzu
Instagram @floral_concept_store

13. Niezapominajka, czyli kwiat znany na całym globie

Faktycznie jest to kwiat występujący prawie w każdej części świata, poza Antarktydą. Niezapominajka kwitnie w kolorze niebieskim, różowym i białym. W ogólnym znaczeniu, jak sama nazwa wskazuje podkreśla pamięć o kimś. Poza tym jest symbolem prawdziwej miłości i długotrwałej relacji. Poszczególne kolory niezapominajki mają jednak konkretne znaczenia.

Różowy kwiat to miłość i romans, biały to duchowość, czystość i niewinność, a niebieska niezapominajka oznacza zaufanie i szacunek.

bukiet ślubny z niezapominajek
Instagram @daszewskaflorist

Szukasz florystki lub kwiaciarni, która przygotuje Twój ślubny bukiet? Wejdź na katalog firm Izabeli Janachowskiej!

katalog firm Izabeli Janachowskiej

14. Konwalia, jako symbol niewinności i skromności

Ten kwiat rewelacyjnie komponuje się w bukietach panien młodych, które np. zakupiły suknię w stylu boho. Wyjątkowy wygląd mocno wpłynął na jego znaczenie. Symbolika konwalii nawiązuje bezpośrednio do delikatnych i malutkich dzwoneczków, które odzwierciedlają niewinność i skromność. Poza tym konwalia oznacza młodość, szczęście i pomyślność.

bukiet ślubny  z konwalii
Instagram @dawidglodek_florist

15. Fiołek – niesamowicie urokliwy kwiat

Bardzo popularna roślina znana również pod nazwą bratek. Swoją popularność zyskał miedzy innymi dzięki poetom, którzy wykorzystywali go do wyrażania swoich uczuć. Ma bardzo obszerną symbolikę uzależnioną od koloru, natomiast w ogólnym znaczeniu fiołek ,,wyraża” podziw do drugiej osoby i miłość. Wręczenie bukietu z nim w roli głównej jest świetnym pomysłem na wyznanie komuś uczucia.

bukiet ślubny z fiołków
Instagram @kuferdekoracji.pl

16. Żonkil, idealny na wiosenne wesele

Żonkil pojawia się jako jeden z pierwszych po zimie. Kwiat, po który śmiało można sięgać, gdy planuje się ślub na wiosnę. Piękna żółta barwa świetnie wpasowuje się w tę porę roku i nadaje żywego, wesołego wyrazu. Żonkil jest symbolem tak zwanego słońca po burzy, czyli tego, że po każdych trudnościach czeka nas szczęście i radość. Ze względu na swoją nazwę ma kilka negatywnych skojarzeń, ale najbardziej istotne jest na której interpretacji skupi się młoda para.

bukiet ślubny z żółtych żonkili
Instagram @kwiaciarniamwasiewski

Zimowe wesele, czyli sezon na inne kwiaty

Zdarza się, że wesele odbywa się w okresie zimowym. Przyczyną wyboru takiego terminu może być np. brak terminów w okresie letnim, bądź ogromne zamiłowanie do aury panującej zimą. W tym przypadku kwestia kwiatów jest nieco mniej oczywista, ponieważ w mroźne dni nie ma aż takiego dostępu do ich najróżniejszych rodzajów. Jednak nie można się załamywać, gdyż w dalszym ciągu jest sporo takich, które mogą upiększyć waszą uroczystość nawet w tę najchłodniejszą porę roku.

17. Anemon, czyli zimowy mak o dwóch twarzach

Jeżeli decydujecie się na ślub i wesele w zimę to prawdopodobnie o nim usłyszycie. Kwiat znany również pod nazwą zawilec. Przybiera różne barwy i tak samo różne ma znaczenie. Z jednej strony anemon jest symbolem miłosnego rozczarowania i zapomnianego uczucia, ale z drugiej jest wyrazem przywiązania do drugiej osoby. Pozytywne chwile wywołują pozytywne emocje i podobnie jest z anemonem. Będzie w tym najpiękniejszym dniu w waszym życiu symbolem ogromnego przywiązania.

bukiet ślubny z anemonów
Instagram @arsta_blomsterhandel

18. Róża, jako symbol miłości

To, że róża jest symbolem miłości nie jest wielkim zaskoczeniem. Jest tak od wielu lat i to właśnie te kwiaty cieszą się największą popularnością. Ma ona wiele odmian i rodzajów, co sprawia, że możemy cieszyć się nią nawet w zimę. Oczywiście poza miłością jest ona w stanie ,,przekazać” o wiele więcej, a to co konkretnie motywuje jej kolor.

Najczęściej wybierane na śluby białe róże są symbolem czystości, niewinności skromności i szczęśliwej miłości. Żółte mówią o mądrości. Różowe są wyrazem przyjaźni, natomiast czerwone oznaczają wieczną miłość. Jeżeli chcesz powiedzieć, że bardzo ci na tej osobie zależy to ten ostatni wymieniony kolor róży będzie idealny.

bukiet ślubny z bordowych i różowych róż
Instagram @reseberry.home

19. Goździk, jako symbol wyróżnienia

Kolejny kwiat bardzo pasujący symboliką do przepięknego czasu, kiedy para zakochanych ludzi decyduje się spędzić ze sobą resztę życia. Goździkami możemy wyrazić podziw do drugiej osoby, szczęście i głęboką miłość. W zależności od rodzaju występuje w różnych kolorach, między innymi w białym, który świetnie pasuje do scenerii ślubnej. Co ciekawe odmiana goździka brodatego to rodzaj kwiatu jadalnego. Jego liście można dodawać do sałatek, albo lodów.

bukiet ślubny z goździków
Instagram @konewkaagnieszkacepinska

20. Eustoma wyrazem uznania

Dużym plusem tego kwiatu jest dostępność przez cały rok w kwieciarniach oraz piękne pastelowe kolory. Mówi się, że jest to kwiat ślubny, ponieważ symbolizuje wdzięczność, trwałe więzy i oddanie najbliższej osobie. Eustoma to roślina, która trafiła w gusta panien młodych i jest wśród nich coraz bardziej popularna i coraz częściej wybierana w kontekście dekoracji kościoła oraz bukietu ślubnego.

bukiet ślubny eustoma
Instagram @makulini

Jakie są orientacyjne ceny bukietów ślubnych na 2022 rok w różnych miastach Polski?

Specjalnie dla Was sprawdziliśmy to w różnych kwiaciarniach, a widełki cenowe prezentują się następująco:

Toruń ,,Kwiaciarnia Green Place” ok. 150 zł – 250 zł

Wrocław „Kwiaciarnia ArtKlaudia” ok. 190 zł

Poznań „Kwiaciarnia Ale Flora”ok. 200 zł – 300 zł

Starachowice „Kwiaciarnia Czerwone korale” ok. 270 zł – 450 zł

Białystok „Kwiaciarnia Jaśmin” ok. 250 zł

Człuchów „Kwiaciarnia Książęca” ok. 150 zł – 300 zł

Grudziądz „Kwiaciarnia Magnolia – Alina Szczepańska” ok. 100 zł – 250 zł

Łomża „Kwiaciarnia Ogrodnik” ok. 200 zł – 350 zł

Ryki „Kwiaciarnia Szarotka”  ok. 70 zł – 250 zł

Warszawa „Kwiaciarnia Kwiatki Kaśki” ok. od 250 zł

Znasz już symbolikę poszczególnych kwiatów, które najczęściej pojawiają się w bukietach i dekoracjach ślubnych. Koniecznie opowiedz nam, jakie rośliny przypadły do gustu Tobie!

Zobacz też pomysły Izabeli Janachowskiej na udekorowanie kościelnych ławek:

Rekomendowane artykuły