Międzynarodowy Dzień Kobiet – trudna historia ważnego święta

międzynarodowy dzień kobiet

Międzynarodowy Dzień Kobiet to nie tylko dzień, gdy panie otrzymują drobne upominki. To przede wszystkim wspomnienie wielkiej i trudnej walki o równouprawnienie.

Kiedy myślimy o Międzynarodowym Dniu Kobiet, rzadko zastanawiamy się, co konkretnie symbolizuje ten dzień. Owszem, można mocno spłycić temat i uprościć go wyłącznie do dnia, w którym kobiety traktowane są ze szczególną czułością i uznaniem, a także wynagradzane drobnymi upominkami.

Sęk w tym, że prawda na temat tego święta jest zgoła inna. Powstało ono nie tylko po to, by mężczyźni mogli okazać kobietom nieco więcej ciepła niż zazwyczaj. Wręcz przeciwnie, idea, która za nim stoi, jest dalece głębsza. Międzynarodowy Dzień Kobiet ma wszystkim, niezależnie od płci, przypominać o dawnych wydarzeniach, które poskutkowały tym, że dziś w wielu krajach na całym świecie kobiety mogą cieszyć się takimi samymi prawami, jak mężczyźni.

Żeby bardziej zrozumieć doniosłość tego święta, w niniejszym materiale przybliżymy jego historię od pierwszych lat aż po dzień współczesny. Jaką rolę w ustanowieniu Międzynarodowego Dnia Kobiet miała Organizacja Narodów Zjednoczonych, a jaką… Włodzimierz Lenin? Te i różne inne ciekawostki na temat Międzynarodowego Dnia Kobiet chcemy Wam przybliżyć w niniejszym materiale. Na koniec pokusimy się również o garść inspiracji dla panów, którzy szukają ciekawego prezentu dla bliskiej sercu kobiety. Wszystko po to, by zadośćuczynić obydwu aspektom tego wyjątkowego święta.

Międzynarodowy Dzień Kobiet – historia od pierwszych obchodów do współczesności

międzynarodowy dzień kobiet

Choć współcześnie nie wyobrażamy sobie kalendarza bez Międzynarodowego Dnia Kobiet, w rzeczywistości historia tego święta jest dość krótka. Wszystko zaczęło się początkiem XX wieku na terenie Stanów Zjednoczonych. Po raz pierwszy uroczystości z okazji święta, które dziś nazywamy Międzynarodowym Dniem Kobiet, odbyły się w dniu 28 lutego 1909 roku w Nowym Jorku. Wydarzenie rzekomo miało nawiązywać do protestu kobiet pracujących w przemyśle tekstylnym, który wydarzył się w Nowym Jorku w dniu 8 marca 1857 roku. Czy tak było w istocie? Współcześni eksperci są raczej co do tego sceptyczni.

Kolejnym istotnym wydarzeniem w genezie Międzynarodowego Dnia Kobiet jest Międzynarodowa Socjalistyczna Konferencja Kobiet z sierpnia 1910 roku. To właśnie podczas tego wydarzenia zdecydowano o tym, że Dzień Kobiet będzie wydarzeniem corocznym. Uczestniczki konferencji zaakceptowały pomysł w drodze anonimowego głosowania, jednak wciąż nie wskazano, kiedy konkretnie dzień kobiet mógłby wypadać.

Już w 1911 roku Międzynarodowy Dzień Kobiet świętowano w kolejnych państwach: Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Obchody dnia kobiet służyły walce o prawa wyborcze dla kobiet, jak również o możliwość obejmowania stanowisk publicznych czy zaprzestanie dyskryminacji z uwagi na płeć w miejscu pracy.

Bardzo istotne wydarzenia w historii walki kobiet o podstawowe prawa miały miejsce w Rosji w 1917 roku. 8 marca 1917 roku odbyły się tam protesty pod hasłem chleb i pokój. To one, między innymi, doprowadziły do abdykacji cara już cztery dni później. Powołany wówczas tymczasowy rząd przyznał kobietom to, o co tak zaciekle walczyły od wielu lat – prawa wyborcze.

Na pamiątkę tamtych wydarzeń Międzynarodowy Dzień Kobiet, decyzją Włodzimierza Lenina, stał się w Rosji oficjalnym świętem państwowym, jednak z zachowaniem obowiązku pracy. O tym, że dzień kobiet będzie w komunistycznej Rosji (wówczas już Związku Radzieckim) dniem wolnym od pracy, zdecydowano znacznie później, bo w 1965 roku.

Międzynarodowy Dzień Kobiet według Organizacji Narodów Zjednoczonych

międzynarodowy dzień kobiet

Międzynarodowy Dzień Kobiet stał się prawdziwie międzynarodowym na mocy rezolucji przyjętych przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w latach siedemdziesiątych XX wieku. W myśl jednej z nich rok 1975 uznano Międzynarodowym Rokiem Kobiet. Dwa lata później, w 1977 roku, przyjęto rezolucję ustanawiającą Dzień Praw Kobiet i Pokoju na Świecie. Jak uregulowano wówczas obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet?

Jako że w różnych państwach obchodzi się to święto w różnych dniach, nie zdecydowano się na odgórne narzucenie daty obchodów. Postanowiono, że Międzynarodowy Dzień Kobiet będzie obchodzony w dniu ustalonym przez dane państwo, zgodnie z miejscową tradycją.

Zdecydowanie najpopularniejszą datą obchodów Międzynarodowego Dnia Kobiet jest 8 marca. To właśnie w tym dniu to wyjątkowe święto obchodzone jest również w Polsce. Jak to wygląda w innych krajach? Dla przykładu w Tunezji dzień kobiet obchodzi się w dniu 13 sierpnia.

Niezależnie od daty i formy obchodów, Międzynarodowy Dzień Kobiet ma jasno wyznaczony cel. Zgodnie z założeniami rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ ma on służyć uznaniu znaczącej rolę kobiet w rozwoju społecznym oraz procesach pokojowych. Ma również na celu symbolizować walkę o zakończenie dyskryminacji oraz udzielenie większego wsparcia kobietom, aby mogły w pełni i na równych prawach uczestniczyć w życiu społeczno-politycznym.

Obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet w Polsce

międzynarodowy dzień kobiet

Jak współcześnie obchodzi się w Polsce Międzynarodowy Dzień Kobiet? To zapewne coś, z czego najlepiej zdajecie sobie sprawę same. Jednak nie zawsze wyglądało to tak, jak w Polsce XXI wieku.

By przyjrzeć się temu, jak na przestrzeni lat obchodzono w Polsce święto kobiet, musimy wrócić się do lat siedemdziesiątych XX wieku. To właśnie wtedy upowszechnił się zwyczaj obdarowywania kobiet drobnymi upominkami. Początkowo zdecydowanie najpopularniejszymi były legendarne już rajstopy i goździki. Na co mogły liczyć panie żyjące w czasach PRL?

Obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet były w każdej szkole i zakładzie pracy obowiązkowe. W praktyce znaczyło to tyle, że to właśnie zakład pracy odpowiedzialny był za wręczenie pracownicom symbolicznego upominku. Co ciekawe z biegiem czasu prezenty z okazji dnia kobiet nabrały wymiaru przede wszystkim praktycznego. W zakładzie pracy, z okazji święta przypadającego w dniu 8 marca, można było otrzymać, dla przykładu, kawę, ręcznik, mydło, herbatę czy rajstopy.

Jako że praktyczny wymiar upominków z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet obecnie w Polsce kojarzy się wyłącznie z minionym ustrojem, zaprzestano tej praktyki na rzecz zdecydowanie mniej funkcjonalnych, ale za to bardziej romantycznych upominków.

Lwią część współczesnych prezentów z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet w Polsce stanowią kwiaty i słodycze. Co jeszcze można kupić z okazji tego święta, by dla osoby obdarowanej stał się jeszcze bardziej wyjątkowy? Oto garść inspiracji, która może się przydać.

Co kupić na dzień kobiet? Pomysły i inspiracje

międzynarodowy dzień kobiet

Przejdźmy do przyjemniejszej części naszego materiału, czyli pomysłów i inspiracji na prezent z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, który nie jest ani czekoladkami, ani kwiatami. Niektóre z nich są eleganckie, inne praktyczne, a jeszcze inne z przymrużeniem oka. Oto 10 inspiracji, spośród których z pewnością wybierzecie tę najwłaściwszą dla tej najbardziej wyjątkowej kobiety.

Kosmetyki

Kosmetyki jako prezent na dzień kobiet? Jak najlepszy pomysł, o ile tylko mamy pewność co do tego, czy trafią w gust obdarowywanej osoby. Miły i praktyczny upominek, jednak dla bezpieczeństwa warto upewnić się, że okaże się trafiony.

Biżuteria

Zainwestuj w piękny naszyjnik, bransoletkę lub pierścionek z personalizowanym elementem, na przykład z wygrawerowanym imieniem lub datą ważnego wydarzenia. Jeśli tylko budżet na to pozwala, nowa biżuteria z pewnością okaże się strzałem w dziesiątkę.

Książka ulubionej autorki

To również miły prezent z okazji dnia kobiet, który może okazać się niezwykle udany. Kosztuje tyle samo co dobre słodycze czy bukiet kwiatów, a może przyczynić się do spędzenia wielu chwil w przyjemnej atmosferze relaksu podczas oddawania się ulubionej lekturze.

Ponadto książka może być dobrym prezentem nie tylko dla tej pani, która dużo czyta, ale również tej, która dopiero szuka inspiracji ze świata literatury.

Kurs lub warsztat

Zorganizuj możliwość nauki czegoś nowego. To może być kurs gotowania, warsztaty artystyczne, czy nawet lekcje tańca. Wybór zależy od zainteresowań obdarowywanej osoby.

Weekendowa wycieczka

To również jeden z ciekawszych pomysłów na udane spędzenie Międzynarodowego Dnia Kobiet. Zamiast wybierać spośród wielu pomysłów na prezent w formie materialnej, warto po prostu zabrać obdarowywaną kobietę w jedno z urokliwych miejsc w bliższej czy dalszej okolicy.

Krótka wycieczka to również okazja do tego, obdarować wybraną osobę tym, co współcześnie najcenniejsze: poświęconym czasem i obecnością.

Torba lub kosmetyczka

Praktyczne prezenty na dzień kobiet są złe? Nie w każdym przypadku. Jak powszechnie wiadomo wiele kobiet ma słabość do wszelkich dodatków do stylizacji, zwłaszcza torebek. Czym kierować się przy wyborze torebki bądź kosmetyczki? Naturalnie gustem obdarowywanej osoby.

Współcześnie coraz silniejszym trendem, przy okazji kupowania prezentów, jest również przekazywanie wiedzy o pochodzeniu produktów i zwiększanie świadomości ekologicznej. Z tego powodu warto postawić na torebkę, która została wyprodukowana z ekologicznych materiałów, w sposób przyjazny środowisku.

Abonament na serwis streamingowy

To świetny pomysł na prezent zwłaszcza dla nieco młodszej kobiety. Jak przekonać obdarowywaną osobę do tego, że potrzebuje chwili relaksu? Jednym ze sprawdzonych sposobów może być udostępnienie jej jakiejś formy rozrywki, tyle że we współczesnym wydaniu. Nie trzeba zapraszać do kina na film, który wcale nie musi się spodobać. Nie ma również konieczności kupowania go na fizycznym nośniku. Co w zamian za to?

Wybraną osobę można obdarować prezentem w postaci opłaconego abonamentu na wybrany serwis streamingowy. Kobieta, którą chcemy uhonorować prezentem lubi oglądać filmy i seriale dostępne na platformach Netflix, HBO Max czy polskim Playerze? Z pewnością ucieszy się z możliwości robienia tego bez wydawania pieniędzy.

Zestaw do samodzielnego tworzenia biżuterii

Daj osobie obdarowanej możliwość samodzielnego tworzenia biżuterii. Zestaw z koralikami, łańcuchami i instrukcjami może być inspirującym prezentem.

Kurs lub książka o rozwoju osobistym

Pięknym nawiązaniem do tradycji Międzynarodowego Dnia Kobiet może być zachęta do dalszego rozwoju osobistego, który dziś jest możliwy niezależnie od płci. Wspieraj rozwój osobisty, wybierając kurs online lub książkę z dziedziny psychologii, rozwoju osobistego czy motywacji.

Voucher na prace domowe

Niniejszy materiał kończymy wesołym akcentem, który oprócz praktycznego aspektu może również wywołać na twarzy uśmiech. Zaprojektuj własny voucher na wolną chwilę, obejmujący przejęcie obowiązków domowych, masaż, czas dla siebie. Pozwól obdarowanej osobie skorzystać z tego vouchera w dogodnym dla niej momencie.

Rekomendowane artykuły