Najczęstsze problemy z organizacją wesela. Jak je rozwiązać?

Para Młoda

1. Problem z nadmiarem obowiązków

Wesele — teoretycznie powinien być to jeden z najpiękniejszych dni w Waszym życiu. Jednocześnie już na miesiąc lub nawet więcej przed nim, przekonacie się, że zanim uroczystość się odbędzie, czeka Was dość dużo emocji!

Przytłoczenie nadmiarem obowiązków może przejawiać się na różne sposoby. Niektóre pary całkowicie się poddają i czują się zniechęcone samymi przygotowaniami. To z kolei prowadzi do kłótni i nieporozumień, które urastają do rangi poważnej przeszkody. Jak przyszli małżonkowie musicie się z tym jednak uporać.

planer

Jak radzić sobie z przytłoczeniem i nadmiarem obowiązków przy organizacji wesela?

Przede wszystkim ważne jest to, byście zapanowali nad swoimi emocjami. Pamiętajcie, że właśnie przygotowujecie niezapomnianą uroczystość dla siebie i Waszych gości. Weźcie pod uwagę, że drobne przeszkody mogą pojawić się zawsze, jednak wspólnie jesteście w stanie się z nimi uporać.

Co więcej, zacznijcie przygotowania odpowiednio wcześnie. Dzięki temu przytłoczenie obowiązkami nie da się Wam tak mocno we znaki. Niestety, ale planując wesele na ostatnią chwilę, sporo zaryzykujecie.

Z nadmiarem obowiązków możecie poradzić sobie na różne sposoby. Skorzystajcie z pomocy bliskich, rodziny, a także specjalistów, którzy już nie jednej Młodej Parze przynieśli ogromną ulgę.

jesienne wesele

Skuteczne strategie zarządzania obowiązkami podczas przygotowań do wesela

Pamiętajcie, że podczas organizacji wesela nigdy nie jesteście sami. Zawsze możecie liczyć na wsparcie — mniej lub bardziej profesjonalne.  Co więcej, zapoznajcie się z kilkoma, skutecznymi sposobami na sprawne zarządzanie obowiązkami podczas przygotowań! Oto one:

  • skorzystajcie z wedding planera — wedding planer to osoba, która zawodowo zajmuje się organizacją wesel. Możecie więc skorzystać z jego pomocy i nie martwić się obowiązkami!
  • dokładnie wszystko zaplanujcie — jeśli zabraliście się za przygotowanie wesela odpowiednio wcześnie, wówczas macie czas, by wszystkie obowiązki dokładnie rozplanować. Spiszcie wszystko, co musicie zrobić, a następnie podzielcie się zadaniami. Wówczas widmo przytłoczenia z pewnością Was nie dosięgnie.

Weźcie pod uwagę także to, że za każdym razem możecie skorzystać z pomocy rodziny. Zaangażujcie ich w obowiązki związane z przygotowaniem wesela, a wszystko wyda się Wam znacznie łatwiejsze.

pudło na suknię

2. Konflikty i opinie zewnętrzne

Problemy organizacji wesela, które często przytrafiają się Młodym Parom, mogą być też całkowicie niezależne od nich. Mowa tu, chociażby o różnicach opinii i konfliktach pomiędzy przyszłymi nowożeńcami a najbliższym otoczeniem.

Jak radzić sobie z konfliktami i nadmiarem opinii ze strony rodziny i przyjaciół przy planowaniu wesela?

Być może macie swoją wizję wesela, która jednak nie do końca przypadła go gustu najbliższym? Takie nieporozumienia mogą być dla Was wyjątkowo uciążliwe. Jeszcze gorzej jest, jeśli to przyszli teściowe próbują wtrącić przysłowiowe trzy grosze. Unikanie konfliktów rodzinnych przy organizacji wesela jest jednak możliwe!

neon na wesele

W takiej sytuacji musicie pamiętać o tym, by trzymać się razem! Wesele to Was dzień, który powinien być spełnieniem marzeń. Wypracujcie asertywną postawę i postawcie na szczerą komunikację.

Skuteczne sposoby komunikacji i ustalania wspólnego frontu wobec opinii zewnętrznych.

Kluczem do rozwiązania wszelkich nieporozumień zawsze jest rzetelna rozmowa. Jednak zanim zdecydujecie się ją przeprowadzić z innymi członkami rodziny, porozmawiajcie ze sobą. Ustalcie wspólne stanowisko, którego będzie się trzymać podczas konwersacji z innymi.

zazdrość teściowej

Wykażcie się cierpliwością — Wasi bliscy również są podekscytowani tym wydarzeniem i chcą, by wszystko było idealne. Rozmowy prowadźcie zarówno w gronie jak i indywidualnie. Okażcie zrozumienie, jednak wytrwajcie przy wypracowanym wspólnie stanowisku!

3. Przekraczanie budżetu

Kontrolowanie weselnego  budżetu również jest jednym z największych wyzwań, które staną Wam na drodze podczas organizacji wesela. Jednocześnie, jeśli wiecie, że macie pewne ograniczenia finansowe, nie powinniście ich bagatelizować!

ebooki

Jak uniknąć przekraczania założonego budżetu przy organizacji wesela?

Zanim zaczniecie planować kolejne dekoracje i menu weselne, musicie mierzyć siły na zamiary. Robienie zakupów „w ciemno” i bez większego namysłu, może przysporzyć Wam wielu kłopotów. Pamiętajcie, że Wasz ślub nie może pochłonąć więcej budżetu, niż jest to możliwe!

Wytyczcie sobie konkretne ramy. Zaplanujcie, ile możecie przeznaczyć na wynajem sali, cateringu czy DJ-a. Ustalcie kwoty maksymalne i minimalne. To, co uda się Wam zaoszczędzić na jednej z usług, będziecie mogli przeznaczyć na inną, jednocześnie nie przekraczając możliwości finansowych.

Skuteczne strategie planowania finansów i kontrolowania wydatków

Podczas organizacji wesela, możecie prowadzić kosztorys! Zapisujcie skrupulatnie wydatki, a na sam koniec je podsumujcie. Jeśli mieszczą się one w ustalonym limicie to gratulacje!

Pamiętajcie także, by dokładnie sprawdzać zapisy umowy z dostawcami i podwykonawcami pod kątem ukrytych kosztów. Diabeł często tkwi w szczegółach! Prowadźcie dokładne rozliczenia, a także zostawcie sobie oszczędności na przysłowiową, czarną godzinę!

Para i pieniądze

4. Problemy z dostawcami i podwykonawcami

Podczas organizacji wesela czeka na Was także sporo kwestii formalnych. Musicie podpisać umowę z lokalem, dostawcą dekoracji, zespołem muzycznym czy wodzirejami. Pamiętajcie jednak, że w tym wypadku musicie zachować należytą czujność.

New Drop

Często w umowach znajdziecie zapiski, że nawet w wyniku błędu usługodawcy, dana kwota nie podlega zwrotowi. Takie niedopatrzenia mogą się okazać dla Was wyjątkowo problematyczne.

Jak zapobiegać i rozwiązywać problemy z dostawcami i podwykonawcami weselnymi?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na to, by uniknąć problemów z dostawcami, jest rzetelne sporządzenie umowy. Powinniście zadbać o to, by były w niej jasno sprecyzowane obowiązki stron względem siebie, a także ewentualne konsekwencje w przypadku odstąpienia od umowy

Pamiętajcie również o tym, by zawsze współpracować z doświadczonymi i renomowanymi usługodawcami. Wówczas możecie być pewni tego, że Was nie zawiodą!

Para rozmawia

Wskazówki dotyczące wyboru zaufanych dostawców i skutecznej komunikacji z nimi

Wybór odpowiedniego dostawcy usług na wesele może być dla Was dość problematyczny. Jednak od czego macie znajomych i przyjaciół! Możecie skorzystać z tych samych dostawców, którzy zostali już przez nich sprawdzeni. Z pewnością będziecie mogli im zaufać.

Pamiętajcie także o jasnej i klarownej komunikacji z usługodawcą. Powinien on znać Wasze wymagania, a także określić się odnośnie tego, czy jest w stanie je spełnić. Jeśli nie, powinien Was o tym poinformować. Bądźcie stanowczy skuteczna komunikacja z dostawcami weselnymi wyjdzie Wam na dobre!

katalog firm

5. Stres i napięcie emocjonalne

Ostatnim i kluczowym problemem, który pojawia się przy organizacji wesela, jest stres. Towarzyszące Wam napięcie emocjonalne może okazać się paraliżujące i doprowadzić do kłótni i nieporozumień. Musicie wiedzieć, że stres jest do uniknięcia!

Jak radzić sobie ze stresem i napięciem emocjonalnym związanym z organizacją wesela?

Organizacja wesela — o czym pamiętać? To pytanie w stresie i pośpiechu zadaje sobie każda młoda para. Napięcie emocjonalne nie pozwoli Wam jednak logicznie myśleć i planować kolejnych kroków. Musicie nad tym zapanować, a zarządzanie stresem podczas przygotowań do ślubu będzie łatwiejsze!

Jeśli rozdzielicie swoje obowiązki, a także będzie się sprawnie ze sobą komunikować, wówczas możecie się nawzajem wspierać w kryzysowych momentach! Przygotujcie się mentalnie na to, że nie zawsze wszystko okaże się tak proste, jak mogło się Wam to wydawać. Jednak z każdej sytuacji zawsze jest wyjście!

Para ćwiczy jogę w domu

Skuteczne metody relaksacji i dbania o dobre samopoczucie podczas przygotowań do ślubu

Zarządzanie stresem podczas przygotowań do ślubu może okazać się dla Was kluczowe. Nie bierzcie na siebie zbyt wielu obowiązków i znajdźcie chwilę dla siebie. Wspólna medytacja, a może masaż? Takie praktyki pomogą się Wam zrelaksować!

Pamiętajcie także o odpoczynku — wysypiajcie się i pilnujcie zdrowej diety. Te czynniki mają największy wpływ na odczuwanie — lub nie — napięcia emocjonalnego. W sytuacjach stresujących zawsze zwróćcie się do partnera/partnerki i porozmawiajcie o tym, co dokucza Wam najbardziej. Szczera rozmowa może zdziałać cuda! Radzenie sobie z napięciem emocjonalnym przed ślubem nie musi być takie trudne!

Podsumowanie

Umiejętność rozwiązywania najczęstszych problemów związanych z organizacją wesela przyda się każdej Młodej Parze. Niezależnie od tego, czy wesele zbliża się wielkimi krokami, czy może jest odległą wizją przyszłości. Sprawne i szybkie zażegnanie konfliktów i niejasności pomoże Wam zachować dobre samopoczucie i sprawi, że organizacja wesela będzie jeszcze łatwiejsza!  Nasze praktyczne wskazówki dla organizujących wesele są “zaczerpnięte” z doświadczenia — sami się o tym  przekonacie!

Rekomendowane artykuły