Nauki przedmałżeńskie – tradycyjne, online czy wyjazdowe?

Nauki przedmałżeńskie - tradycyjne, online czy wyjazdowe? 56626

Każda młoda para pragnąca wziąć ślub w kościele musi przejść przez szereg formalności – w tym odbyć nauki przedmałżeńskie. Są one praktykowane od dawna, jednak z biegiem czasu zmieniają formę i dostosowują się do oczekiwań narzeczonych. W jaki sposób? Sprawdźcie!

  • Czym są nauki przedmałżeńskie?
  • Jak wyglądają kursy dla zawsze zajętych?
  • Ile kosztują i jak długo trwają nauki przed ślubem?

Nauki przedmałżeńskie dla narzeczonych to obowiązkowy punkt, który musicie uwzględnić przy organizacji ceremonii kościelnej. Bez zaliczonego kursu nie możecie przystąpić do sakramentu małżeństwa.

O kursach przedmałżeńskich warto pomyśleć wcześniej – parafie  zazwyczaj prowadzą kilka serii w ciągu roku, ale niektóre z nich na okres wakacyjny zaprzestają prowadzenia tego typu przygotowań.

Jak długo są ważne nauki przedmałżeńskie?

Z wykonaniem nauk przedmałżeńskich nie warto zwlekać. Szczególnie, że są one ważne bezterminowo – więc gdy macie wolną chwilę, możecie załatwić tę formalność nawet rok przed ślubem. Co ważne, nauki przedmałżeńskie mogą wykonać także osoby nie planujące formalizowania związku w najbliższym czasie.

Kościół powoli wychodzi naprzeciw zabieganym i ciągle zajętym narzeczonym – nie oferuje już tylko tradycyjnych kilkumiesięcznych kursów, ale także wprowadza ich skrócone wersje w formie spotkań w weekendy, a nawet online.

Uwaga! Nie każda parafia akceptuje nauki wykonane online czy w formie weekendowej.

Tradycyjne nauki przedmałżeńskie

Tradycyjne szkolenia przed ślubem najczęściej obejmują kilka, cotygodniowych spotkań odbywających się w formie wykładów lub warsztatów.

Kurs przedmałżeński przeważnie trwa 2 miesiące, chociaż nie jest to reguła – każda z Parafii może ustalić własną ilość spotkań.

Jeżeli zdecydujecie się na taką koncepcję, musicie wziąć też pod uwagę terminy ich rozpoczęcia. Okazuje się bowiem, że nauki przedmałżeńskie nie są one organizowane non stop. Zależnie od kościoła mogą odbywać się co miesiąc albo nawet co cztery miesiące – dodatkową trudnością jest też ograniczona liczba miejsc.

Czy nauki przedmałżeńskie są platne?

Czy za tradycyjny kurs przedmałżeński trzeba płacić? W niektórych parafiach nauki dla narzeczonych są bezpłatne. Może jednak zdarzyć się sytuacja, w której zostaniecie poinformowani o konkretnej kwocie lub opcji „co łaska” .

Skorzystaj z ostatniego dnia urodzinowych promocji i kup zjawiskową biżuterię!

Nauki przedmałżeńskie weekendowe

Weekendowe nauki przedmałżeńskie to dobra opcja dla tych, którzy nie chcą tracić czasu na cotygodniowe spotkania – taki rodzaj kursu odbywa się zazwyczaj w jeden lub dwa weekendy obejmujące piątek popołudniu oraz całą sobotę i niedzielę. Takich kursów jest zdecydowanie mniej, nie dziwi więc fakt, że bardzo trudno się na nie dostać, ponieważ chętnych jest naprawdę wiele.

Ile kosztują weekendowe nauki przedmałżeńskie?

Ceny weekendowych kursów przedmałżeńskich są bardzo zróżnicowane i zaczynają się od ok. 200 zł za parę. Tego typu kursy organizuje m.in. zakon Dominikanów w Warszawie lub w Krakowie.

Nauki przedmałżeńskie online

Nauki przedmałżeńskie online

W dobie internetu wszystko jest możliwe – nawet nauki przedmałżeńskie można przenieść do sieci. Kurs bez wychodzenia z domu przeznaczony jest dla par, które z różnych przyczyn nie mogą uczestniczyć w stacjonarnych spotkaniach.

Obejmuje on 13 katechez, na koniec każdej z nich należy odpowiedzieć na kilka pytań podsumowujących dany temat. Zaliczenie tematów jest podstawą do uzyskania zaświadczenia o ukończeniu kursu.

Uwaga!

Jest jednak mały haczyk – nie wszystkie parafie akceptują takie formy szkoleń przedmałżeńskich. Warto zatem wcześniej skontaktować się z księdzem i zapytać, czy przystanie na taki rodzaj kursu. Ich plusem jest również fakt, że są one bezpłatne. Nauki przedmałżeńskie w sieci znajdziecie na stornie nauki.pl.

Nauki przedmałżeńskie wyjazdowe (z nocowaniem)

Przygotowania do małżeństwa możecie również połączyć ze wspólnym wyjazdem. Przez weekend powadzone są całodniowe zajęcia, które rozpoczynają się w piątek popołudniu, a kończą w niedzielę. Koszt wyjazdowego kursu przedmałżeńskiego zaczynają się od ok. 400 zł. W cenie wliczone jest wyżywienie, nocleg (w osobnych pokojach) oraz cena wykładów.

Wyjazdowe kursy prowadzone są m.in. przez Diecezjalny Dom Formacyjny w Nysie.

Program nauk jest bardzo intensywny, ale kurs w znacznym stopniu różni się od tradycyjnych wykładów – tam zajęcia polegają głównie na rozmowie i mają prowadzić do lepszego poznania siebie nawzajem.

Rozplanowanie wszystkich ślubnych przygotowań to nie lada wyzwanie, a w natłoku różnych zajęć znaleźć trzeba kolejne kilka godzin, które poświęcicie na odbycie nauk przedmałżeńskich. Aby nie pogubić się we wszystkich ważnych terminach, skorzystaj z harmonogramu dostępnego w planerze ślubnym Wedding Dream App.

New Drop

Rekomendowane artykuły