Brak pociągu seksualnego w związku — niedopasowanie seksualne w związku

brak pociągu seksualnego w związku

Napięcie seksualne zniknęło z Twojego związku i zastanawiasz się, skąd wynika ten brak podniecenia obu stron? Namiętność i pożądanie to ważny element udanego pożycia dwóch osób, ale co zrobić, jeśli brak pożądania w związku to codzienność? Czy brak namiętności w związku można przepracować? Przeczytaj nasz artykuł i zobacz, co możesz zrobić, żeby rozbudzić silne pożądanie na nowo!

Czym jest niedopasowanie seksualne?

Niedopasowanie seksualne to brak przyjemności ze współżycia, które wynika z odmiennego postrzegania lub odczuwania. Te słowa mają w sobie dużo głębi. Brak dopasowania seksualnego nie jest konkretną diagnozą, którą można komuś przypisać. To raczej uczucie, że Twoje życie seksualne nie jest satysfakcjonujące lub nie rozwija się tak, jakbyś tego chciała w danej relacji. 

Jeśli ze zdrowiem wszystko jest w porządku, możesz zwrócić się o pomoc do seksuologa. Zastanów się nad przyczynami psychologicznymi. Seksuolog pomoże również znaleźć kompromis, jeśli obojgu Wam odpowiada poziom libido, ale nie sprawdza się on w związku. W przypadku różnic w preferencjach, bardzo ważna jest szczera rozmowa z partnerem. Wyjaśnienie swoich obaw i wątpliwości, podzielenie się potrzebami i emocjami. Wspólne zastanowienie się nad tym, jak dojść do kompromisu i co każdy z Was może zrobić, aby go osiągnąć. Seksuolog lub terapeuta mogą w tym pomóc. Nikt nas nie uczył, jak rozmawiać o seksie, więc nie wstydźmy się prosić o pomoc.

Możesz także skorzystać z różnych warsztatów, webinarów i szkoleń. Eksperymentuj i poszukuj, jeśli tylko tego chcecie. Namiętność w związku da się rozbudzić, pod warunkiem, że obie osoby wkładają w ten proces pracę i chęci. 

Sygnały mogące świadczyć o niedopasowaniu seksualnym

Brak pociągu seksualnego jest poważnym problemem w związku. Oznaki seksualnego zainteresowania są przez to znacznie mniej widoczne i mogą przyprawić partnerów o ból głowy. Po czym poznać, że Wasz związek to związek bez pociągu fizycznego? O niedopasowaniu seksualnym może świadczyć wiele czynników, jednak cztery z nich pojawiają się najczęściej. Rozpoznając je u siebie i partnera, możesz łatwiej ustalić plan działania.

New Drop

Nie ma potrzeby martwić się, jeśli zdarza się to od czasu do czasu. Codzienne stresy, emocje i samopoczucie mogą wpływać na obniżenie odczuwanej przyjemności. Jednak, gdy brak spełnienia staje się stałym problemem, warto się nad tym zastanowić. Należy jednak wykluczyć kompleksy czy zaburzenia emocjonalne, które mają inne podłoże niż niedopasowanie seksualne.

brak pociągu seksualnego w związku
Fot: Shutterstock

Czy niedopasowanie seksualne jest powodem do rozstania?

Jak to możliwe, że osoby niedopasowane seksualnie łączą się w pary, mimo że od początku mają różne podejście do życia seksualnego? Brak pociągu seksualnego w związku, szczególnie na początku związku, powinien alarmować. Z reguły powinien być to czas fascynacji drugą osobą i nie odpuszczania jej na krok. Początkowo, emocje odgrywają kluczową rolę. Endorfiny, ekscytacja nową relacją i poznawanie drugiej osoby sprawiają, że łatwo przeoczyć pewne różnice, nawet jeśli są one dość wyraźne. Często pary mylą brak kompatybilności w łóżku z problemami wynikającymi z krótkiego stażu związku – z niewystarczającą znajomością swoich ciał i potrzeb takich, jak np. brak pocałunków w związku.

Niedopasowanie seksualne nie musi być trwałym problemem. Często pojawia się na początku związku, ale z czasem partnerzy mogą wypracować wspólne rozwiązania, które pozwalają na osiąganie satysfakcji, w tym orgazmów, dzięki czemu objawy napięcia seksualnego mijają, a para cieszy się sobą nawzajem.

Powyższe rozbieżności nie są powodem do natychmiastowego rozstania, zwłaszcza jeśli jesteś w długoletnim związku, w którym wciąż jest miłość i wzajemny szacunek. Kluczowe są chęci – zarówno do rozmów, jak i do podejmowania prób. Brak zainteresowania seksem ze strony żony lub brak podniecenia u dziewczyny nie jest od razu powodem do kończenia spraw. Czasami problemy w łóżku wynikają nie z niedopasowania, ale z niezrozumienia i braku zaangażowania. Dla jednych urozmaicanie życia seksualnego jest bardzo ważne, dla innych mniej. Wystarczy otwarcie porozmawiać z partnerem, aby rozwiązać problem i odkryć nową namiętność.

brak pociągu seksualnego w związku
Fot: Shutterstock

Radzenie sobie z niedopasowaniem w sypialni

Przede wszystkim, trzeba zacząć od rozmowy, a nie unikać tematu. Milczenie tylko pogłębia frustrację przy każdej kolejnej próbie podjęcia aktu seksualnego. Jeśli problem wynika z różnicy w libido, może się okazać, że oboje macie podobne potrzeby, ale nie podjęli odpowiednich kroków, by się o tym przekonać. Dlatego warto umówić się z partnerem lub partnerką na wprowadzenie urozmaiceń do sypialni, zwłaszcza jeśli nie udawało się osiągnąć orgazmu lub trzeba było na niego długo czekać.

Marlu_baner

Nie trzeba od razu sięgać po pejcze, ale spróbować nowych praktyk, takich jak codzienne losowanie innej pozycji z Kamasutry, seks w wannie lub pod prysznicem, przedłużenie gry wstępnej: całowanie, głaskanie, drapanie, ocieranie się o siebie, masowanie, nałożenie przepaski na oczy i delikatne dotykanie oraz pieszczenie ustami różnych części ciała partnera, w tym genitaliów. To może pomóc zarówno kobietom, którym więcej czasu zajmuje podniecenie się, jak i mężczyznom, którzy dłużej dochodzą. Jak zmienić brak zainteresowania seksem w aktywny w nim udział? Spróbuj tego!

 • Umów się na seks – jeśli jedno z partnerów chce uprawiać seks o innych porach niż drugie, najlepszym rozwiązaniem będzie kompromis – umówienie się na konkretną porę, która pasuje obojgu. Choć może to kojarzyć się z nudą i schematem, w rzeczywistości wprowadza element podniecającego oczekiwania i budowania napięcia, pozwalając cieszyć się zbliżeniem w odpowiednim dla siebie czasie.
 • Psychoterapia – innym rozwiązaniem jest psychoterapia. Rozmowa z osobą, która chętnie nas wysłucha i doradzi, może przynieść ogromną ulgę. Początki mogą być trudne, bo o seksie niełatwo rozmawiać nawet z partnerem, a co dopiero z obcym człowiekiem. Jednak ta „obcość” często pomaga, bo łatwiej zwierzyć się komuś nieznajomemu, kto zadaje trafne pytania i jest ekspertem.

Co zrobić, kiedy rozmowy zawodzą?

Próbowaliście rozmawiać, ale nadal odczuwasz, że niechęć seksualna do męża nie odpuszcza, a brak zainteresowania seksem ze strony żony ciągle doskwiera? Zobacz, co możesz jeszcze zrobić, kiedy rozmowy nie przyniosły skutku i dalej oboje męczycie się w sypialni. 

 • Eksperymentowanie i odkrywanie – eksperymentowanie z różnymi technikami i praktykami seksualnymi może pomóc odkryć nowe sposoby na osiągnięcie satysfakcji. Może to obejmować próbowanie różnych pozycji, wprowadzenie gadżetów erotycznych, czy korzystanie z poradników seksualnych. Ważne jest, aby oboje partnerzy byli otwarci na eksplorację i gotowi na kompromisy.
 • Zadbaj o zdrowie fizyczne i psychiczne – różne problemy zdrowotne, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, mogą wpływać na życie seksualne. Ważne jest, aby dbać o swoje zdrowie, regularnie się badać i konsultować z lekarzem w przypadku jakichkolwiek problemów. Stres, zmęczenie, depresja czy inne zaburzenia mogą negatywnie wpływać na libido i satysfakcję seksualną.
 • Zrozumienie i akceptacja różnic – ważne jest, aby zaakceptować, że każdy człowiek ma inne potrzeby i preferencje seksualne. Zrozumienie i akceptacja tych różnic mogą pomóc w znalezieniu wspólnych rozwiązań. Czasami może być konieczne znalezienie kompromisu, który pozwoli obojgu partnerom czerpać satysfakcję z życia seksualnego.
 • Ustalanie realistycznych oczekiwań – czasami problemy seksualne wynikają z surrealistycznych oczekiwań co do życia seksualnego. Porozmawiajcie szczerze o swoich oczekiwaniach i zastanówcie się, czy są one realistyczne. Praca nad realistycznym podejściem do seksu może pomóc w zredukowaniu frustracji i zwiększeniu satysfakcji.
 • Podjęcie decyzji o rozstaniu – jeśli wszystkie próby rozwiązania problemu zawodzą, a niedopasowanie seksualne powoduje poważne napięcia i frustracje, może to być sygnał, że czas rozważyć rozstanie. Czasami, mimo wszelkich starań, para może dojść do wniosku, że ich potrzeby i oczekiwania są zbyt różne, aby mogły być szczęśliwe razem.
brak pociągu seksualnego w związku
Fot: Shutterstock

Kiedy zaczerpnąć porady seksuologa?

Seksuolog jest specjalistą, który może pomóc w wielu aspektach życia seksualnego, zarówno tych fizycznych, jak i emocjonalnych. Jeśli zauważasz brak zainteresowania seksem ze strony partnerki lub partnera, jego porady, gdy samodzielne próby rozwiązania problemów nie przynoszą rezultatów będą niesamowicie pomocne i zapewne otworzą Wam oczy na nową perspektywę. Kiedy warto rozważyć konsultację ze specjalistą? 

 • Jeśli Ty lub twój partner/partnerka nie osiągacie satysfakcji seksualnej mimo prób i zmian, seksuolog może pomóc zidentyfikować przyczyny i zaproponować skuteczne rozwiązania. Jeśli masz trudności z osiągnięciem orgazmu, seksuolog może doradzić techniki i strategie, które mogą pomóc w poprawie satysfakcji seksualnej.
 • Kiedy jedno z partnerów ma znacznie wyższe lub niższe libido, co powoduje frustrację i konflikty, seksuolog może pomóc znaleźć kompromis lub zrozumieć, co wpływa na te różnice.
 • Doświadczanie bólu podczas seksu jest ważnym sygnałem do zasięgnięcia porady. Seksuolog może pomóc zidentyfikować przyczyny bólu i zaproponować odpowiednie leczenie lub techniki, aby go złagodzić.
 • Trudności z utrzymaniem lub osiągnięciem erekcji mogą mieć wiele przyczyn. Seksuolog pomoże zidentyfikować, czy problem ma podłoże fizyczne, psychologiczne czy emocjonalne, i doradzi, jak go rozwiązać.
 • Jeśli odczuwasz brak zainteresowania seksem, seksuolog może pomóc zidentyfikować przyczyny tego problemu, które mogą być związane z hormonami, stresem, relacjami lub innymi czynnikami.
brak pociągu seksualnego w związku
Fot: Shutterstock

Rekomendowane artykuły