Okres w dniu ślubu – jak sobie poradzić?

Okres w dniu ślubu - jak sobie poradzić? 112016

Miesiączka dla żadnej z pań nie jest zaskoczeniem. Gorzej jeśli ta ,,normalność” dotyka nas w terminie własnego ślubu. Jak poradzić sobie z miesiączką w najważniejszym dniu swojego życia? Czy istnieją rozwiązania, aby przesunąć okres i czy można tego dokonać domowymi sposobami, bez farmakologii i skutków ubocznych?

Czy warto przesuwać okres przed ważnymi wydarzeniami? Sprawdź, co radzi ginekolog.

Uważam, że jeżeli kobieta ma regularne miesiączki, nie są zbyt obfite i bolesne to nie warto zaburzać naturalnego cyklu. Wszystko zależy od tego, czy kobieta stosuje antykoncepcję hormonalną. Jeśli wiemy, że w dniu ślubu wypadnie nam miesiączka, zalecane jest nierobienie przerw w stosowaniu tabletek. Gdy kobieta nie przyjmuje antykoncepcji, należy najpierw udać się na wizytę do ginekologa, który po przebadaniu pacjentki, stwierdzi czy może włączyć antykoncepcję. Takie działanie zalecane jest minimum dwa miesiące przed uroczystością. UWAGA! Osoba, która nigdy nie stosowała antykoncepcji, może odczuwać bóle głowy, senność lub nudności. Dlatego istotne jest, aby odpowiednio wcześnie dobrać właściwe leki, które nie zaszkodzą pacjentce. ~ Ginekolog Maria Turuk

Okres w dniu ślubu

Na wstępie muszę zaznaczyć, że dużo łatwiej i lepiej jest monitorować menstruację co miesiąc i dokładnie notować daty jej występowania. Wówczas pojawi się duże prawdopodobieństwo, że będziesz miała sto procent pewności, w jakie dni za kilka miesięcy rozpocznie się miesiączka.

Co wtedy? Zamiast przesuwać okres postaraj się zaplanować wszystkie, ważne wydarzenia w życiu łącznie ze ślubem kościelnym, tak aby ominąć ten tydzień, kiedy nie jesteś w swojej najlepszej formie.

miesiączka w dniu ślubu

Aplikacje do monitorowania miesiączki, a przesunięcie okresu

Najczęściej śluby i wesela są planowane z kilkunastomiesięcznym wyprzedzeniem. Niektórzy organizują ten dzień nawet kilka lat i z pewnością okres w dniu ślubu nie może go zniszczyć! Nie mniej jednak już parę miesięcy monitorowania cyklu menstruacyjnego pozwoli uzyskać ci informację, kiedy mniej więcej możesz spodziewać się miesiączki nawet na rok czy półtorej do przodu. Jakie aplikacje mogą Ci to ułatwić? Wśród najczęściej polecanych przez przyszłe panny młode wymieniane są:

1. Mieć okres, czyli dziennik Flo

Aplikacja umożliwia precyzyjne śledzenie dni występowania miesiączki i podpowiada kiedy pojawiają się dni płodne. Specjalny kalkulator cyklu pozwala idealnie przewidzieć datę następnej menstruacji. Aplikacja ta jest w języku polskim, a konkretnie działa w oparciu o sztuczną inteligencję. Co więcej, polecana jest ona nawet kobietom, których cykl jest nieregularny. Używając tej aplikacji będziesz pewna, czy okres zbiegnie Ci się z chwilą zawarcia związku małżeńskiego.

2. Glow do kontrolowania terminu okresu

Glow odkrywa wszystkie, potrzebne informacje o owulacji, okresie, płodności i ciąży. Umożliwia  zapis występowania okresu w kalendarzu aplikacji i śledzenie cyklu za pomocą kalkulatora owulacji. Ułatwia rejestrowanie objawów owulacji, napięcia przedmiesiączkowego i ciąży.

3. Eve – nadzór nad cyklem miesiączkowym

Eve to jedna z topowych aplikacji do śledzenia miesiączki i owulacji z dodatkowymi poradami dotyczącymi miłości, seksu i związków.

4. OvuFriend, a przesunięcie okresu

Algorytmy bardzo podobnie jak w wyżej wymienionych aplikacjach analizują twój cykl menstruacyjny. Wyznaczą, np. twoje dni płodne, owulację, kolejną miesiączkę, objawy PMS. Z pewnościa wiele kobiet może być zaskoczonych, ile raportów i analiz stanu zdrowia jest w stanie przedstawić nam aplikacja, posiadając wyłącznie kilka informacji o miesiączce. Aplikacje można zsynchronizować z modnymi opaskami, które coraz częściej przez kobiety zakładane są na fitness.

Co więcej, większość z tego typu aplikacji jest darmowych, w języku polskim oraz dostępnych zarówno na iOS, jak i na Androidzie. Ich obsługa często jest bardzo intuicyjna, a wyniki pomiarów precyzyjne. Znając datę wcześniej, możesz próbować przesunąć okres na inny termin. Proste? Zdecydowanie. Czy w życiu zawsze jest tak łatwo? Z pewnością nie.

New drop
miesiączka w dniu ślubu

Ślub a nieregularny okres

Jest bowiem bardzo duża grupa kobiet, których miesiączki są nieregularne. Zjawisko to występuje w większości u młodych pań. I to właśnie one poszukają czasami ,,ostatniej deski ratunku” tuż przed ślubem. 

Dodatkowo bywa, że to czynniki zewnętrzne takie, jak np. jedyny, wolny termin w sali weselnej sprawiają, że nie można dowolnie manipulować zmianą daty ślubu. Wtedy trzeba pomyśleć o tym, co zrobić, aby nie zaszkodzić sobie i nie rozregulować układu hormonalnego, a jednocześnie w jednym z najważniejszych dni w życiu bawić się na sto procent i nie przejmować jakimikolwiek dodatkowymi problemami stającymi na Twojej drodze. 

Niebezpieczne sposoby na przesunięcie okresu w czasie

Oczywiście, że żadna z nas nie chce mieć okresu w dniu ślubu: suknia ślubna i miesiączka to faktycznie nie jest najlepszy duet. Zastanawiając się jednak, jak przesunąć okres przy jednoczesnym stresie związanym z ważnym wydarzeniem w życiu czasami wyłączamy logiczne myślenie, nadmiernie skupiając się na celu.

Niestety, w przypadku tak ważnych kwestii, jak ingerencja w układ hormonalny skutki mogą okazać się nawet tragiczne!

W związku z tym pamiętaj o jednym – nic na siłę. Jeśli na dzień przed ślubem przypomniałaś sobie, że już jutro rozpoczynają się u ciebie „te dni” pogódź się z tym i postaraj mimo wszystko jak najbardziej skorzystać ze swojej imprezy weselnej. Do dyspozycji masz genialne środki higieniczne: podpaski, tampony, kubeczki menstruacyjne, które pozwolą Ci swobodnie cieszyć się zmianą stanu cywilnego.

Witamina C opóźnia okres? To mit!

Jakiś czas temu głośno było również o metodzie stosowania witaminy C w ogromnych dawkach, która rzekomo opóźniała miesiączkę. Do dzisiaj jednak nie ma żadnych naukowych badań, które by potwierdziły tę teorię. Co więcej, znaczne i długotrwałe przekraczanie spożycia tej witaminy może doprowadzić do problemów z oddawaniem moczu, zaburzyć pracę nerek, jak również zakwasić organizm. Skutki takiego działania mogą być o wiele gorsze niż miesiączka w dniu ślubu. Czy warto stosować tę metodę przy znikomych szansach na osiągniecie właściwego celu? Zdecydowanie nie.

Pamiętaj także, że na kilka lub kilkanaście godzin przed okresem w zasadzie nie jesteś w stanie nic zrobić, aby zaradzić takiej sytuacji. Bezradność oraz pewnego rodzaju ,,desperację” często wykorzystują ludzie żerujący na innych w internecie.

Jeśli ktoś oferuje Ci zakup jakiejś  ,,magicznej” tabletki nieznanego pochodzenia lub picie specyfiku, co do składu którego nie masz pewności pamiętaj, że na pewno nie warto ryzykować. Co wtedy, jeśli nawet osiągniesz cel, ale roztroisz organizm i być może całkowicie będziesz musiała zrezygnować z zabawy tego wieczoru? Postaw na sprawdzone sposoby.

Okres w dniu ślubu a tabletki antykoncepcyjne

Najczęstszym sposobem na opóźnienie okresu jest przygotowanie do tego organizmu na ok. 2 lub 3 miesiące przed ważnym wydarzeniem. Zawsze, w absolutnie każdym przypadku trzeba skonsultować to z prowadzącym lekarzem ginekologiem.

Specjaliści najczęściej wybierają w tym celu antykoncepcyjne tabletki hormonalne. Te mają za zadanie zahamowanie jajeczkowania. Gdy to nastąpi wówczas nie ma owulacji, a w efekcie krwawienie jest znikome bądź nie ma go wcale.

Opóźnienie miesiączki za pomocą tabletek antykoncepcyjnych polega na pomijaniu przerw od ich zażywania. To znaczy przy zażyciu ostatniej tabletki z blistra po upływie doby rozpoczyna się zażywanie proszków z kolejnego opakowania. Dotyczy to tabletek jednofazowych. Jednak zawsze działanie to trzeba rozpocząć stosunkowo wcześniej, a nie w ostatniej chwili. Tym sposobem, regularnie i długotrwale praktykowanym panie mogą sprawić, że miesiączka zniknie u nich nawet na wiele miesięcy.

 Jakie naturalne produkty stosować na opóźnienie okresu?

Niekiedy można natknąć się na informację, że rzekomo picie naparów roślinnych, np. z pietruszki lub kasztanowca może okazać się skuteczne? Fakt, spożywanie takiego naparu raz na jakiś czas zapewne w żaden sposób ci nie zaszkodzi, jednak jego skuteczność pod kątem przesunięcia okresu jest bliska zeru. Właśnie dlatego całkowicie odrzucamy tę metodę na starcie.

Pewne jest to, że nie ma produktów spożywczych, po których zjedzeniu lub wypiciu Twoja miesiączka wystąpi później. Czasami warto porzucić wiarę w cuda i jeśli zdecydowanie nie chce się skorzystać z farmakologii wówczas zrobić wszystko, by nawet podczas okresu własny ślub i wesele były przepiękne i niezapomniane w tym pozytywnym kontekście.

Rekomendowane artykuły