Ostatnie przygotowania, czyli jak zapanować nad ślubną gorączką?

Ostatnie przygotowania, czyli jak zapanować nad ślubną gorączką? 114232

Wesele często planowane jest nawet przez kilkanaście miesięcy przed docelową datą. Tej całej otoczce zwykle towarzyszy dużo stresu i nerwów. Poniekąd to normalne, ponieważ chyba każdemu zależy na jak najlepszym efekcie końcowym, ale warto pamiętać, że aby taki osiągnąć, niezbędny jest… dobry plan.

Co zatem zrobić, żeby okres organizowania tego ogromnego przedsięwzięcia był przyjemny i nie stał się powodem niezgody przyszłych małżonków? Co powinno się załatwić wcześniej, a co może poczekać „na ostatnią chwilę”? Jeśli od początku przygotowań prowadziłaś planer ślubny, z pewnością łatwiej będzie Ci zapanować nad tym chaosem. Jeśli nie – w tym artykule podpowiadamy, jak sprawnie poradzić sobie ze ślubną gorączką i jak zaplanować ostatnie przygotowania, by na chwilę przed uroczystością nie mieć nerwówki, lecz spokój.

Planowanie wesela nie musi oznaczać wyłącznie stresu

Jak to jest z tym ślubem? Przygotowania do niego to fajny czas, czy raczej momenty przyprawiające o ból głowy? To wszystko zależy od pary młodej. Istotną kwestią jest, aby usiąść we dwoje i szczerze porozmawiać, jak chcielibyście, żeby wyglądał TEN dzień. Następnie warto od razu ustalić, w czym jesteście zgodni, a na co macie nieco inną wizję. To bardzo ważne, aby wiedzieć takie rzeczy wcześniej, ponieważ umożliwi to oswojenie się z myślą, że twój partner czy partnerka może mieć inną wizualizację wesela. Wówczas będziecie mieć czas na poszukanie ewentualnego kompromisu.

Pamiętajcie, że w tym planowaniu ważne jest wspólne czerpanie satysfakcji z tego czasu. To może jedynie umocnić wasz związek. Niestety często jest tak, że pary bardzo mocno się stresują, w skutek czego dochodzi do wielu kłótni. Zapominają przy tym, że ślub ma jedynie przypieczętować ich miłość, a nie stać się tematem sporów.  

Para planująca atrakcje weselne i ślub

Oczywiście łatwiej jest to napisać, niż wcielić w życie, ale z pewnością warto spróbować!

Jeśli możesz przygotować coś wcześniej – zrób to

Decydując się na zawarcie związku małżeńskiego, w pierwszej kolejności ważne jest umówienie terminu w urzędzie lub odpowiedniej świątyni, w zależności od waszego wyznania.

Jeżeli poza ceremonią zaślubin planujecie wesele, to stosunkowo wcześnie musicie też rozejrzeć się za miejscem, w którym taka impreza ma się odbyć. Jeśli najważniejsze aspekty jak miejsce ślubu, wesela, orkiestrę, fotografa, ubiór itp. załatwicie z dużym wyprzedzeniem, to nie powinniście obawiać się, że ślubna gorączka uderzy w was ze zdwojoną siłą.

Wówczas pozostanie jedynie pamiętać o kwestiach, których nie da się załatwić dużo wcześniej. Właśnie w tym momencie ważne jest zapanowanie nad emocjami, by z dystansem i dobrym planem realizować kolejne założenia, krok po kroku.

Co zrobić na tydzień przed ceremonią? Przygotować plan dnia ślubu. Najlepiej na oddzielnej kartce dla was, dla świadków oraz dla najbliższych członków rodziny, którzy będą pomagać w organizacji. Wystarczy wszystko spisać wraz z godzinami realizacji, powiesić w widocznym miejscu, by potem po kolei odhaczać już załatwione tematy. Dzięki takiej liście unikniecie sytuacji pominięcia czegoś bardzo ważnego.

Młoda para planująca ostatnie kwestie związane ze ślubem

Czego nie robić, żeby nie stresować się w dniu ślubu?

Już na początku planowania waszej uroczystości radzę unikać określeń typu „na to jeszcze będzie czas”, „z tym to jeszcze zdążymy”.

Większość usług ślubno-weselnych zwykle wykonywana jest tuż przed lub w trakcie samego wydarzenia, dlatego bardzo istotne jest zarezerwowanie wcześniej terminu, który Cię interesuje. W sezonie, w topowych firmach z branży weselnej często jest olbrzymie obłożenie pracą i powinniście wziąć to pod uwagę.

Przeczytaj także: Czego nie robić w dniu ślubu?

O tym pamiętaj tuż przed ślubem

Kilka dni przed ślubem to okres, kiedy będziesz myśleć już tylko o jednym, a inne sprawy najpewniej zaczniesz odkładać na później. W związku z tym przynajmniej na tydzień wcześniej większość rzeczy związanych z weselem powinno być dopiętych na ostatni guzik. Jednak na niektóre dopiero wtedy przychodzi pora. Na jakie?

Suknia ślubna

Panna młoda na dwa dni przed tym ważnym dniem powinna ponownie przymierzyć suknię, aby ta nie okazała się za luźna i np. nie odstawała w biodrach lub biuście. Niestety dość często takie sytuacje mają miejsce, gdyż w euforii przygotowań do ceremonii kobiety zapominają o regularnych posiłkach. Dodatkowo dochodzi stres. Oczywiście nie polecamy praktyk takiego zrzucania kilogramów, ale z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym zawsze można delikatnie zmodyfikować rozmiar. Lepiej nie stresować się tym tuż przed ceremonią.

Pamiętaj, im mniej bodźców wywołujących nerwy tego dnia, tym lepiej.

baner summer sale

Kosmetyki i inne gadżety

Na dwa dni przed ślubem warto zapakować torbę z ewentualnymi rzeczami potrzebnymi na weselu. Zawsze przydają się agrafki, szczotka i oczywiście sprawdzone kosmetyki, gdyby coś trzeba było poprawić w trakcie imprezy. Wesele to żywiołowa impreza z dużą ilością emocji i ruchu, dlatego wygląd w trakcie tanecznych wariacji może ulec zmianie.

Pamiętaj, aby nie wrzucać do tej torby nowych kosmetyków, których nigdy wcześniej nie używałaś. Alergia lub inne niepożądane efekty po ich użyciu… tego z pewnością chcesz uniknąć na weselu!

Przeczytaj także: Cera trądzikowa a makijaż ślubny – co zrobić, żeby tego dnia wyglądać zjawiskowo?

Masz zwierzaka?

Jeśli na co dzień mieszkasz ze swoim pupilem, to ważnym punktem na liście czynności do zrobienia jest znalezienie dla niego opieki. Zwłaszcza w momencie, gdy planujecie nocować na sali weselnej. Jego uczestnictwo w weselu raczej odpada, ponieważ głośna muzyka i tłum ludzi to ogromny stres dla zwierząt.

Prawdopodobnie wszystkie najbliższe osoby nie będą mogły się zająć pieskiem czy innym twoim stworzeniem, ponieważ zostaną zaproszone na wesele. Dobrze mieć bufor czasowy na znalezienie opieki. Być może ktoś z dalszych znajomych? Albo hotel dla zwierząt?

Przeczytaj także: Zwierzęta na ślubie i weselu – dobry czy zły pomysł?

Jak zmniejszyć stres związany z weselem?

Powiedzmy, że przygotowania poszły w miarę gładko, jesteście już podekscytowani zbliżającą się, ważną dla was chwilą i wszystko jest już dograne. Pamiętajcie, że są jeszcze obowiązki i czynności, które trzeba wykonywać w trakcie wesela.

Nie bierzcie wszystkiego na siebie. Jeśli macie osoby, które chcą się zaangażować, jak np. najbliższa rodzina i świadkowie, to w miarę możliwości powierzcie im różne zadania.

Wszystkich trzeba stosunkowo wcześnie poinformować o ich funkcjach. Przywiezienie dziadków, zadbanie o kwiaty, roznoszenie alkoholu na weselu czy odwiezienie gości po zabawie to kwestie, z planowaniem i organizacją których spokojnie powinni pomóc wam najbliżsi. 

Jak zapanować nad ślubną gorączką?

Niezależnie od nastawienia, jeżeli jesteś osobą z tendencją do mocnego przeżywania stresujących sytuacji – pomyśl o tym wcześniej i np. znajdź w internecie ćwiczenia relaksacyjne, które pozwolą Ci się wyciszyć. Wydaje się komiczne? W momencie błogosławieństwa, przysięgi i w wielu innych chwilach tego dnia możesz odczuć tak silną falę emocji, że trudno będzie nad nią zapanować. Być może 10 głębokich i wolnych oddechów w odosobnionym miejscu pozwoli Ci zachować równowagę emocjonalną? Warto zadbać i o to, żeby przewidzieć wszystkie możliwe ewentualności.

Ponadto, pamiętaj o jednym – to prawdopodobnie najważniejszy dzień w waszym związku, więc niezależnie od występowania różnorakich przeciwności losu, postaraj się zwyczajnie cieszyć tymi chwilami. Nie zawsze możemy mieć wpływ na wszystko, co nas otacza, ale na nasze nastawienie to tego już tak.

Przeczytaj także: 15 rzeczy, których lepiej unikać na tydzień przed ślubem

New Drop
baner Concept Store

Rekomendowane artykuły